افق روشن
www.ofros.com

اعتراض كارگران باطری نور و کارگران و تجهیزات غیر استاندارد


خبرگزاری کار ایران                                                                                           دوشنبه ٢٦ دی ماه ١٣٩٠

كارگران باطری نور به تضییع حقوق صنفی‌شان اعتراض دارند

یك فعال كارگری در ساوه گفت: کارگران کارخانه تولیدی باطری نور نسبت به تاخیر در پرداخت حقوق ماهانه و تضییع حقوق صنفی‌شان معترض هستند.
مهدی زمانی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان اینکه كارخانه باطری نور تحت مالكیت بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: حقوق و مزایای قانونی این کارگران از مهر ماه ١٣٩٠ تا آذر ماه واریز نشده که با احتساب دی ماه ١٣٩٠، كارگران چهار ماه حقوق طلب کار هستند‌.
او افزود: کارگران معترض مدعی هستند که وجه بن کارگری 6 ماهه دوم سال ١٣٨٩ نیز تاکنون به آنان پرداخت نشده است.
زمانی با اشاره به اینکه حتی سهمیه کفش و لباس کار این کارگران مدت زیادی است که به آنان تحویل داده نشده است، اظهار داشت: در پی فشار و اعتراضات مکرر کارگران، اخیرا یکدست لباس و کفش کار در اختیار کارگران قرارداده شده است.
او با تاکید بر اینکه این کارگران از عدم پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی از سوی مالکان این واحد که از مهرماه سال ١٣٨٩ واریز نشده، گلایه‌مند هستند افزود: اگرچه کارفرمای مربوطه حق بیمه سهم کارگران را از حقوق و مزایای کارگران کسر ‌می‌نماید اما اكنون به مدت ١٤ماه است که حق بیمه به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.
این فعال کارگری اظهار داشت: در حالی که همه مسئولان کشور و حتی کارگران و کارفرمایان از واردات بی رویه کالاهای خارجی گلایه مند هستند و واردات را ضربه‌ای بر پیکیر صنعت و تولید ملی و رکود و تعطیلی کارخانجات ‌می‌دانند، متاسفانه صاحبان این واحد تولیدی علی‌رغم تولید انواع باطری مبادرت به واردات باطری‌های 9 ولت کتابی و نیم قلمی از کشور چین كرده‌اند که مستقیما وارد بازار ‌می‌شود.
او ادامه داد: با اینکه وضعیت در تولید و بازار فروش شرکت باطری نور مطلوب است اما کارفرمایان آن با تظاهر به وضعیت بحرانی، نسبت به پرداخت مطالبات کارگران بهانه جویی ‌می‌کنند.
زمانی خاطرنشان کرد: تعدادی از کارگران این واحد تولیدی نیز مشمول قانون سخت و زیان آور ‌می‌شوند که کارفرما از پاسخ به نامه‌های سازمان تامین اجتماعی و ارسال پرونده‌های آنان جهت بررسی و تحقق بازنشستگی ممانعت ‌می‌كند.
او در خاتمه گفت: در سالهای گذشته تعداد کارگران این واحد تولید به ١٢٠ نفر ‌می‌رسید که هم اکنون به ۴٠ نفر کاهش یافته است. این كارخانه تولید کننده انواع باطری خشک قلمی متوسط و بزرگ، دارای ۴٠ کارگر شاغل بوده که از این تعداد ٢٠ نفر استخدام دائمی با ١۵ سال سابقه کار و ٣٠ کارگر دیگر آن با سوابق خدمتی ٦ ماه الی ١۵ سال ‌می‌باشند.

-----------------------

تجهیزات غیر استاندارد عامل سقوط كارگری به عمق چاه ١۵ متری

ایلنا: عدم وجود تجهیزات ایمنی هنگام کار باعث سقوط کارگری به درون چاه ١۵ متری شد که این كارگر با تلاش آتش نشانان نجات یافت.
به گزارش ایلنا به نقل از خبرنگار پایگاه خبری ١٢۵، سلیم ملاحی رئیس ایستگاه ۶٢ آتش‌نشانی، این کارگر هنگامی که در کارگاه خط راه آهن مشغول کار بود به علت استفاده از لوازم و تجهیزات غیر استاندارد برای ورود به چاه دچار حادثه شده و به درون چاه ١۵ متری سقوط كرده بود كه آتش نشانان موفق شدند با استفاده از تجهیزات ویژه او را از درون چاه سالم بیرون بیاورند.