افق روشن
www.ofros.com

بیمه زنان سرپرست خانوار، نرخ بیکاری ١٨ درصد و کشتی سازی اروندان


ایلنا                                                                                                             شنبه ١٢ آذر ماه ١٣٩٠

بیمه زنان سرپرست خانوار وعده انتخاباتی است

نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار، در گفتگو با خبرنگار ایلنا وعده دولت را در زمینه تحت پوشش قراردادن زنان سرپرست خانوار در حد شعار عنوان کرد و گفت: وعده بازنشسته کردن زنان سرپرست خانوار پس از ١٠ سال فریب محض از سوی دولت است.
عباس وطن‌پرور موجوی سازمان تامین اجتماعی را متعلق به جامعه کارگری عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بین النسلی است که سرمایه آن توسط کارگران تامین می شود. از این رو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دادن زنان سرپرست خانوار یک اقدام غیر قانونی و بلحاظ شرعی، حرام از سوی دولت تلقی می شود.
نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار خواستار پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی شد و گفت: در حال حاضر دولت برای مسائل سیاسی خود بازنشستگی زود رس را تحمیل می کند و کلیه محاسبات صندوق تامین اجتماعی را بر هم می‌زند.
عباس وطن‌پرور با اشاره به عدم تحقق وعده دولت در روند پرداخت بدهی های خود به سازمان تامین اجتماعی یاد آور شد: به عنوان مثال دولت برای زلزله بم از اعتبارات صندوق استفاده کرد ولی بار مالی آن و بدهی‌اش را تا کنون پرداخت نکرده است.

---------------

نرخ بیکاری ١٨ درصد برآورد می شود

یک کارشناس اقتصادی ادعای مرکز آمار ایران را مبنی بر اعلام ١١.١ درصدی نرخ بیکاری در فصل تابستان تکذیب کرد و گفت : به رغم ادعای مرکز آمار مبنی بر کاهش ٢.۵ درصدی نرخ بیکاری در فصل تابستان؛ این نرخ هم اکنون ١٨ درصد برآورد می شود.
حسین راغفر در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به افزایش تعداد واحدهای بحرانی در کشور تصریح کرد: پیش بینی می شود نرخ بیکاری تا پایان سال جاری به بالای ٢٠ درصد افزایش یابد.
این کارشناس مسائل اقتصادی؛ با اشاره به اظهارات ضد و نقیض دولت در زمینه ایجاد سالیانه یک میلیون فرصت شغلی در کشور تصریح کرد: سالیانه به صورت میانگین ٢٠٠ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند این در حالست که دولت ادعا می کند سالیانه یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده است.
این کارشناس اقتصادی از افزایش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و یاد آور شد: در حال حاضر بیش از ٢۵ درصد از فارغ التحصیلان کشور بیکار هستند.
او از بی اعتمادی مردم نسبت به آمارهای ارائه شده در زمینه بیکاری و نرخ رشد اقتصادی در کشور خبر داد و خاطرنشان ساخت: با توجه به این که مردم معنای تورم را می دانند دولت نمی تواند با ارائه آمارهای ضد و نقیض مردم را گمراه کند.
راغفر با انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت تصریح کرد: در حال حاضر نرخ تورم بیش از ۵٠ درصد است در حالیکه دولت با دستکاری آمارها نرخ رشد اقتصادی را سه درصد و تورم را ١٩ درصد اعلام می کند.
او سیاست هایی از قبیل واردات میوه و مرکبات را در جهت بحرانی نمودن واحدهای تولیدی به صورت تعمدی از سوی دولت عنوان کرد و گفت: دولت تعمدا در فصل برداشت میوه نسبت به واردات اقدام می کند. این در حالیست که وزارت کشاورزی و بازرگانی ادعا می کنند که اطلاعی از روند واردات ندارند. وی با انتقاد از نحوه تخصیص درآمدهای نفتی در کشور یاد آور شد: به رغم تحصیل ٦٠٠ میلیارد دلاری درآمد نفت و گاز وزارت نفت برای سرمایه گذاری در چاه های نفت اقدام به فروش نفت می کند.

---------------

کشتی سازی اروندان پس از پنج ماه به کارگران خود حقوق داد

کشتی سازی اروندان به عنوان یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های صنایع دریایی کشور به مدت ۵ ماه به کارگران خود حقوق پرداخت نکرده بود.
به گزارش ایلنا به نقل از سامانه خبری سازمان بنادرو دریانوردی، این کشتی سازی پس از ۵ ماه سرانجام روز گذشته موفق شد حقوق عقب افتاده کارگران خود را پرداخت کند.
برخی مسولان شرکت بحران‌های مالی صنایع را دلیل عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران عنوان می‌کردند. در همین حال خبر می‌رسد که مذاکراتی از سوی کمیسیون دریانوردی و شهرهای ساحلی مجلس و همچنین سازمان بنادر و دریانوردی برای رفع مشکل مالی این کشتی سازی و دیگر صنایع دریایی صورت گرفته بود. همین رایزنی‌ها سرانجام منجر به پرداخت حقوق کارگران شد.