افق روشن
www.ofros.com

رئیس هیات مدیره سندیكای صنعت برق: با بحران‌های كارگری مواجه شده‌ایم

خبرگزاری کار ایران                                                                                          دوشنبه ٢٦ بهمن ۱٣٨٨

حجم مطالبات اعضای سندیكای صنعت برق از دولت به رقم نگران كننده ۵ میلیارد دلار رسیده است.
رییس سندیكای تولید كنندگان صنعت برق ضمن اعلام مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار ایلنا افزود: مشكلات بیشماری واحدهای تولید كننده تجهیزات برقی را تهدید می كند . درحال حاضر بسیاری از تولیدكنندگان یا تعطیل هستند و یا با بخش اندكی از ظرفیت تولیدشان كار می كنند.
محمد پارسا گفت : متاسفانه رقم بدهی های دولت به ما آن قدر سنگین شده كه در صورت عدم چاره جویی واحدهای تولید كننده مجبور ه تعطیلی خواهند بود و بیش از نهصد هزار نیروی كار كه مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت مشغول به كار هستند ،در معرض بیكاری هستند.
او در توضیح این مطلب افزود : چون دولت طلب های ما را به موقع نداده ما نتوانسته ایم وام هایمان را تسویه كنیم و بدهی مان به سیستم بانكی بسیار سنگین شده است . از این رو ما زا سوی بانك ها تحت فشار شدید هستیم و بین خود اعضا نیز دعوای حقوقی در جریان است.
او سرآغاز مشكل را از زمان تثبیت قیمت‌ها دانست كه مجلس وقت تصمیم به تثبیت قیمت برق گرفت و گفت : از آن موقع وزارت نیرو نتوانست بدهی های خود را بپردازد و صنعت برق آهسته آهسته درگیر بحران شده و سیر قهقرایی آن آغاز شد.
او گفت : به هر حال وقتی تعادل در وزارت نیرو بر هم می خو.رد طبیعی است كه مجموعه ای كه در حال كار با این وزارتخانه هستند نیز دستخوش تغییر می شوند.
او ادامه داد: بدهی وزارت نیرو به ما حدود ۵ هزار میلیارد تومان است كه ۴٠ درصد از این مبلغ را شركت مپنا به ما بدهكار است.
او در پاسخ به این سئوال كه سیستم بانكگی چقدر از شما طلبكار است گفت: رقم مطالبات بانك ها از ما بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است . با برخی از بانك ها در حال مذاكره هستیم تا مگر بدهی ما را استمهال كنند . بالاخره برخی بانك ها برای وصول مطالباتشان دست به اقدامات حقوقی و قضایی زده اند . ما دیگر زورمان نمی رسد خودمان را سر پا نگه داریم . در حالت اضطرار هستیم و خیلی از مدیران ما فراری شده اند . باور كنید برخی از مدیران ما به خاطر چك برگشتی به خانه هایشان نمی روند و مثل قاچاقچی ها با من در اتومبیل قرار می گذارند تا مسائلشان را بگویند.
او گفت: خریدار ٩٩ درصد از تولیدات ما دولت است. وزارت نفت و نیرو عمده‌ترین مشتریان ما هستند اما وقتی كالا را می‌خرند و پول نمی‌دهند تعادل ما بر هم می خورد. این بحران سبب شده بازار صادراتی ما نیز در معرض خطر قرار گیرد . ما با بحران‌های كارگری مواجه شده‌ایم. هر چند سعی كرده‌ایم خطوط تولید را كامل تعطیل نكنیم اما در برخی واحدها با اعتراضات كارگران مواجه‌ایم. مثلا در شركت آونگان كه به طور كامل تعطیل شد ، برنامه‌ای برای صادرات به پاكستان طرح ریزی شده بود اما این شركت هر روز شاهد تظاهرات كارگری است و به طور كامل تعطیل شده است . كارگرانی كه حقوق هم نگرفته اند دست روی مواد اولیه موجود در این شركت گذاشته اند و نمی گذارند آن را خارج كنیم در نتیجه ما با مشكلاتی مواجه‌ایم.
پارسا تاكید كرد : تداوم این روند بدون تردید صادرات ما را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. صنعت برق حدود ۵/١ تا ٢ میلیارد دلار قرارداد صادراتی دارد اما اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد نمی توانیم از پس تعهداتمان برآییم و بازارهای خارجی را نیز از دست می دهیم . این در حالی است كه صنعت برق بیشترین سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی را داراست. او با شااره به این كه كارخانه ها در حال حاضر با سی درصد ظرفیت خود كار می‌كنند ، گفت : چینی ها و هندی ها در حال در دست گرفتن بازارهای ما هستند و پایین بودن نرخ ارز از یك سو صادرات ما را با مشكل مواجه كرده و از سوی دیگر پایین بودن تعرفه ها به بازار های داخلی ضربه می زند و سبب شده تجهیزات چینی بازار داخلی را در دست بگیرند.
او پیش بینی كرد اگر مشكل به زودی حل نشود بحران خاموشی از راه برسد و گفت : ما خواستار آن هستیم كه برای پرداخت حقوق كارگران بخشی از مطالباتمان را از دولت بگیریم . در ضمن سئوال ما این است كه وقتی بانك ها از ما به خاطر تاخیر بهره می گیرند چرا مطالبات ما از دولت مشمول بهره دیركرد نمی شود .