افق روشن
www.ofros.com

سه دهه بیکاری در لرستان، بیمه و سربازی اجباری و سهام عدالت و مزد

خبرگزاری کار ایران                                                                                             شنبه ١٧ بهمن ۱٣٨٨


بیكاری لرستانها نتیجه سه دهه بی‌توجهی دولت‌ها است

نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینكه بیكاری معضلی سراسری است و به شهر یا استان خاصی مختص نمی‌شود گفت: شاید در استانی درصد بیكاری پایین باشد اما نمی‌توانیم بگوییم كه بیكاری وجود ندارد.
رضا رحیمی درگفتگو با ایلنا، گفت: در حال حاضر استان لرستان از فقر و بیكاری رنج می‌برد و نمی‌توان این معضل را به یك قسمت خاص از استان مختص كرد. وی وضع كنونی لرستان را حاصل ٣٠ سال بی‌توجهی دولت دانست و گفت: استان لرستان نه از سازندگی‌های دولت هاشمی رفسنجانی چیزی گیرش آمد، نه دولت اصلاح‌طلب خاتمی فقر و بیكاری لرستان را كاهش داد و نه از دولت عدالت محور احمدی‌نژاد رشدی داشت.
نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدواریم حداقل از شعارهای دولت دهم تا چهار سال آینده چیزی نصیب استان لرستان شود.
وی با مقایسه لرستان سال ۵۴ را با لرستان سال ٨٨، گفت: خرم‌آباد در سال ۵۴ شهر نمونه كشور بود اما امروز پس از گذشت ٣۵ سال از آن تاریخ، باید اعتراف كنیم كه نه تنها پیشرفت نكرده‌ایم بلكه عقب افتاده‌ایم و بیكاری و فقر استان را با چالش موجه كرده است.
رحیمی نسب در پاسخ به اینكه شهرهای كوچك استان محرومتر از خرم‌آباد هستند گفت: اگر در خرم‌آباد پل زیرگذر یا جاده‌ای احداث می‌شود نباید مردم لرستان گمان كنند كه تبعیض شده و مركز استان مورد توجه قرار گرفته بلكه مشكل در اینجاست كه بودجه استان بسیار ناچیز است و رغبت به سرمایه‌گذاری در آن پایین است.
وی با مقایسه شهر خرم‌آباد با مركز استان‌های خوزستان، كرمانشاه و همدان، گفت: اینكه قدری به شهرهای اهواز، كرمانشاه و همدان توجه می‌شود به مركز لرستان توجه نشده است. عضو كمیسیون اجتماعی مجلس از مردم لرستان خواست تا این استان را یك پارچه تصور كنند و گفت: اگر مركز استان در مقایسه با سایر مناطق نسبت یك به ١٠ رفاه و خدمات را داشت قابل بحث بود اما كل استان در محرومیت و مشكل به سر می‌برد و شاید خرم‌آباد با مناطق محرومتر نسبت یك به ٢ را داشته باشد.

--------------------

خدمت سربازی جزو سابقه بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی می‌شود

مدت خدمت سربازی و حضور درجبهه بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی جزو سابقه حق بیمه آنان محاسبه می‌شود. به‌گزارش ایلنا، احمد پایور ، مدیركل امور فنی بیمه‌شدگان ضمن بیان مطلب فوق اذعان داشت: كلیه بیمه‌شدگان مشمول قانون تأمین اجتماعی كه به هر نحوی حق بیمه خود را به سازمان پرداخت می‌نمایند ، در صورت ارائه تقاضا و پرداخت حق بیمه متعلقه، ایام سربازی و یا حضور در جبهه آنان جزء سوابق پرداخت حق بیمه منظور خواهد شد.
وی افزود: میزان حق بیمه برابر خواهد بود با،٣٠ درصد میانگین حقوق و مزایای ماهانه كسر حق‌بیمه‌ظرف‌آخرین دوسال‌قبل از تقاضا ضرب در مدت خدمت‌سربازی یا حضور داوطلبانه در جبهه به‌ماه.
مدیركل‌امورفنی‌بیمه‌شدگان ‌اظهار داشت: حق‌بیمه‌های محاسبه‌شده‌به ترتیب ٣٠/٧ توسط بیمه‌شده و ٣٠/٢٣ توسط‌دولت‌پرداخت‌خواهدشد كه این مبلغ (یعنی‌سهم ‌بیمه‌شده) حداكثر تا ١٢ قسط قابل تقسیط خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: همراه داشتن اصل كارت پایان خدمت نظام وظیفه كه دارای تاریخ شروع و پایان خدمت باشد یا ارائه گواهی حضور در جبهه از مراجع ذیصلاح در زمان درخواست ضروری خواهد بود.

--------------------

دبیر كانون عالی انجمن‌های صنفی كارفرمایی ایران:

سهام عدالت جای مزد را نمی‌گیرد

معنای سهام عدالت مشخص نیست؛ بازنگری در سهام عدالت جدی است و بهتر آن است تا دركنار این مهم دستمزد كارگر واقعی شود. با توجه به شرایط واگذاری این سهام می‌تواند مبنای سوءاستفاده و فساد را باز ‌كند.
دبیر كانون عالی انجمن‌های صنفی كارفرمایی ایران گفت: معنای سهام عدالت را هنوز متوجه نشده‌ایم زیرا درحالی كه بسیاری از طبقات محروم همچون كارگران هنوز موفق به دریافت این سهام نشده‌اند مشاهده می‌شود كه بسیاری از مدیران و اشخاص توانمند توانسته‌اند تا از مزایای این سهام عدالت استفاده كنند. محمد عطاردیان درگفتگو با ایلنا با تاكید بر اینكه سهام عدالت نیازمند بازنگری جدی است؛ گفت: این اقدام تابع برنامه درستی نبود و همچون طرح ضربتی اشتغال یا طرح پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های كوچك زودبازده به انحراف رفته‌است به گونه‌ای كه خود دولت در مورد بررسی بیشتر و تجدید نظر در سهام‌های واگذار شده اعلام موضع كرد. وی با تاكید بر اینكه معنای سهام عدالت مشخص نیست؛ گفت: از یك‌سو حقوق كارگر زیر خط فقر است و در محرومیت به سر می‌برد و از سوی دیگر شعار سهام عدالت برای او را سر می‌دهند.
عطاردیان با تاكید بر اینكه به جای اختصاص سهام عدالت بهتر است دستمزد كارگر را واقعی كنند؛ گفت: به جای آنكه حقوق كارگر ٢۶٣ هزار تومان باشد و در طول سال محرومیت بكشد و سهام عدالت به او بدهند بهتر است حقوق واقعی به او بدهند تا نیازی به سهام عدالت نداشته باشد.
وی با انتقاد از سودی كه بابت سهام عدالت می‌پردازند گفت: قرار است پس از دو سال ۴٠ هزار تومان (معادل ماهیانه سه هزار و ۵٠٠ تومان) بابت سود سهام به كارگر بدهند ولی معلوم نیست كه با این پول چه می توان كرد.
دبیر انجمن شركت‌های ساختمانی با تاكید بر اینكه سهام عدالت مبنای سوءاستفاده و فساد را باز می‌كند؛ گفت: اكنون سهام را واگذار كرده‌اند اما اجازه واگذاری آن را نمی‌دهند در این شرایط عده‌ای فرصت‌طلب از ناتوانی مالی كارگران سوءاستفاده كرده و دو میلیون تومان سهام را به قیمت مفت از چنگ كارگر در می‌آورند كه نمونه‌هایی نیز وجود دارد.
وی با تاكید بر اینكه سهام عدالت فقط بار روانی مثبت برای صاحب سهام به دنبال داشته گفت: فردی كه سهام عدالت می‌گیرد دلش خوش شده كه دو میلیون تومان از دولت گرفته است اما در اصل این سهام كاغذی است كه نه می‌تواند آن را بفروشد و نه می‌تواند به آینده آن امیدوار باشد و فقط برای دلخوش كردن كارگران خوب است.