افق روشن
www.ofros.com

بیكاری ٢٠٠ كارگر روغن نباتی ناب، جانباختن یک

کارگر در طبس، تجمع کارگران در شوشتر و بیکاری صیادان


خبرگزاری کار ایران                                                                                    دوشنبه ١١ اردیبهشت ١٣٩١

بیكاری ٢٠٠ كارگر در پی تعطیلی كارخانه روغن نباتی ناب

تعطیلی پی در پی واحدهای تولیدی مغایر با شعار حمایت از كار و تولید است.
عضو هیات مدیره كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران از بیكاری ٢٠٠ كارگر در پی تعطیلی كارخانه روغن نباتی ناب خبر داد.
علی اكبر عیوضی در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان مطلب فوق افزود: این واحد تولیدی واقع در تهرانپارس از ابتدای سال جاری تعطیل شده است.
او تعطیلی پی در پی واحدهای تولیدی را مغایر با شعار حمایت از كار و تولید اعلام كرد و گفت: در سال حمایت از كار مسئولین باید نظارت خود را از واحدهای تولیدی كشور ارتقاء دهند.

------------------------

ریزش معدن كارگری را در طبس كشت

در پی ریزش دو تونل معدنی در طبس یك كارگر كشته و كارگر دیگری مجروح شد.
به گزارش ایلنا، این حادثه بر اثر ریزش تونل شماره سه معدن زغال سنگ نگین رخ داد كه در پی آن كارگر 27 ساله‌ای به نام عظیم برزگر كشته شد.
در تونل شماره دو همین شرکت نیز به دنبال ریزش معدن، محمد قربانی یکی دیگر از کارگران این معدن مجروح شد.
اخبار تكمیلی متعاقبا ارسال خواهند شد.

------------------------

كارگران شوشتر در اعتراض به ناامنی شغلی تجمع كردند

كارگران شوشتر به دلیل عدم صدور مجوز راهپیمایی با برگزاری تجمعی ضمن گرامیداشت روز كارگر به عدم وجود امنیت شغلی و دستمزد ناعادلانه اعتراض كردند.
سید علی علیزاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا با تاكید بر لزوم ارائه مجوز راهپیمایی در روز جهانی كارگر تصریح كرد: كارگران به دلیل عدم صدور مجوز راهپیمایی مجبور شدند تا با برگزاری تجمعی در خانه كارگر شوشتر صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.
لازم به یادآوری است كه امسال مراسم روز جهانی كارگر به دلیل تفاوت محاسبه سال کبیسه در تقویم هجری شمسی و میلادی یك روز زودتر از اول ماه می كه در سایر نقاط دنیا روز كارگر شناخته می‌شود برگزار شد چرا كه قانون كار ایران ١١ اردیبهشت را روز كارگر و تعطیل رسمی مشمولان این قانون اعلام كرده است.

------------------------

بیكاری ۴٠ درصدی صیادان طی یك سال گذشته

با توجه به متوقف شدن صیادی این نگرانی وجود دارد که صیادان به جای صید ماهی به واردات ماهی روی بیاورند/ صیادان به دلیل شرایط سخت پس از ۱۵ سال فعالیت در این حرفه قادر به کار کردن نیستند.
رئیس اتحادیه صیادان از بیکاری ۴۰ درصدی صیادان طی یک سال گذشته در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد. محمد کارگر در گفتگو با خبرنگار ایلنا از افزایش بدهی صیادان به بخش‌های دولتی خبر داد و گفت: تعداد زیادی از صیادان به دلیل عدم توانایی در پرداخت این بدهی‌ها ورشکست شده‌اند.
این فعال كارگری در بوشهر افزایش هزینه سفرهای دریایی به تبع افزایش نرخ سوخت پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و کاهش ذخایر دریایی را از مهمترین دلایل افزایش بیکاری صیادان اعلام کرد و یاد آور شد: در صورت عدم اعمال سیاست‌های حمایتی، روند بیکاری صیادان سیر صعودی خواهد داشت.
رئیس اتحادیه صیادان بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر ۷۰۰ کیلومتر پهنه‌ی ساحلی دارد و این حق مردم است که زندگی خود را از طریق دریا سپری کنند، یاد آور شد: در حال حاضر با توجه به متوقف شدن صیادی این نگرانی وجود دارد که صیادان به جای صید ماهی به واردات ماهی روی بیاورند.
او با بیان اینكه در شرایط فعلی صیادان معتقدند اگر ماهی وارد کنند و بفروشند برای آن‌ها به صرفه‌تر است، یاد آور شد: سهمیه سوخت کشتی‌های صیادی بسیار کم است و‌‌ همان میزان کم نیز با مبلغ بسیار بالا ارائه می‌شود و به هیچ وجه به صرفه نیست.
کارگر خواستار کاهش سن بازنشستگی در میان صیادان شد و گفت: صیادان به دلیل شرایط سخت پس از ۱۵ سال فعالیت در این حرفه قادر به کار کردن نیستند و شرایط بازنشستگی فعلی در مورد آنان ناعادلانه است.