افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران نساجی بافته‌های کرمان


خبرگزاری کار ایران                                                                                       یكشنبه ٢٢ فروردین ١٣٨٩

تعدادی از كارگران نساجی بافت‌های كرمان به دلیل تعطیلی و عدم پرداخت سنوات در محل استانداری كرمان تجمع كردند. این كارگران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفتند: به دنبال اتمام اعتبار قرارداد كار در نیمه اول فروردین ماه امسال، كارفرما تمامی در‌های كارخانه را پلمپ و یكصد كارگر را اخراج كرده است.
كارگران كه از سرگردان شدن خود ناراضی هستند خواستار بازگشایی كارخانه و آغاز به كار دوباره خود هستند.
به گفته یكی از كارگران نساجی بافت‌های كرمان در پی این تجمع مسوولان استانداری به تجمع كنندگان وعده دادند كه خواسته‌های آنها در جلسه بعدی شورای تامین مطرح خواهد شد. یكی از كارگران با اشاره به اینكه بیشتر اخراج شدگان بالای ١٠ سال سابقه كار دارند و به دلیل آلودگی هوای كارخانه از ناراحتی ریوی رنج می‌برند؛ گفت: كارفرما حتی حاضر به پرداخت سنوات نیست.
وی مدعی شد كه هر كارگر اخراج شده بابت سنوات خود از ١٠ تا ١٢ میلیون تومان طلبكار است.
به گفته اخراج شدگان از آنجا كه در تمام این سالها هیچگاه در نساجی بافت‌های كرمان طرح طبقه بندی مشاغل اجرا نشده است، كارفرما باید با كارگران برمبنی سالی ٦ ماه تسویه حساب كند.
كارگران نساجی بافت‌های كرمان مدعی هستند كه كارفرما قصد دارد زمین ١۴ هكتاری كارخانه را برای احداث واحدهای مسكونی بفروشد. در جریان این تجمع كارگران از مسوولان خواستند تا به جای آوردن پول نفت برسفره‌ها، اشتغال آنها را تضمین كنند.