افق روشن
www.ofros.com

جعفرعظیم‌زاده و محمود بهرام زاده در باره ی حوادث ناشی از کار


ایلنا                                                                                                            شنبه ۴ اردیبهشت ١٣٨٩


كار ساختمانی بیش از سایر حرفه‌ها حادثه خیز است

به اعتقاد یك فعال كارگری بخش ساختمان، كارگران ساختمانی به دلیل انجام كار‌های سخت و خطرناك باید از مزایای بیمه اجباری برخوردار شوند.
جعفرعظیم‌زاده در گفت‌و گو با ایلنا، افزود: سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی از جمله حوادثی است كه كارگران ساختمانی را در حین كار تهدید می‌كند.
این عضو اتحادیه آزاد كارگران ایران بابیان اینكه كارگران حادثه دیده ساختمانی حتی مكن است تا آخر عمر دچار نقص عضو و از كار افتادگی شوند؛ مدعی شد: شرایط كار در بخش ساختمان بیش از سایر حرفه‌ها و صنایع سخت و خطرناك است.
این فعال كارگری گفت: در این شرایط نبود بیمه ‌اجباری برای كارگران ساختمانی، آسیب پذیری این گروه ازكارگران را افزایش داده‌است.
به گفته عظیم زاده: به دلیل فصلی بودن و غیر مستمر بودن مشاغل ساختمانی، كمتر كارگری در بخش ساختمان قار به پرداخت هزینه‌ بیمه خویش فرماست چنانچه بیشتر كارگرانی هم كه خود را بصورت خویش‌فرما بیمه كرده‌اند قادر به پرداخت مستمر و پیوسته حق بیمه‌خود نیستند.
وی گفت: اگر مجموع درآمد سالیانه كارگران ساختمانی را بر مجموع ماه‌های سال تقسیم كنیم، مشخص می‌شود كه كارگران ساختمانی از دیگر كارگران دستمزد كمتری دریافت می‌كنند.

---------------------

اکثرحوادث در واحدهای صنایع فلزی و ساختمانی بوجود آمده است

ایلنا: رئیس اداره بازرسی اداره کل کار وامور اجتماعی غرب استان تهران (کرج) از کاهش ۱۱ درصدی حوادث ناشی از کار در این منطقه خبر داد.
به گزارش ایلنا، محمود بهرام زاده از تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در واحدهای تولیدی و صنعتی غرب استان تهران خبر داد و گفت: این کمیته ها با هدف رعایت اصول ایمنی ,بهداشتی و حفظ سلامت کارگران تشکیل و بصورت ماهانه مشکلات ایمنی و بهداشتی واحدهای تولیدی و صنعتی را بررسی می کنند و نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: وقوع حوادث ناشی از کار در واحدهای صنعتی کوچک و کارگاههای ساختمانی فاقدکمیته های حفاظت و ایمنی کار , بیش از واحدهایی است که دارای این کمیته هستند.
بهرام زاده تصریح کرد: سال گذشته اکثر حوادث در واحدهای صنایع فلزی و ساختمانی که فاقد کمیته فنی هستند بوجو آمده است , در این خصوص کارگاههای بزرگ ساختمانی را طی بازدیدهای بازرسان کار ملزم به تشکیل این کمیته نمودیم تا با داشتن کد شناسایی ایمنی به صورت مستمر نسبت به رفع موانع اقدام کنند. وی با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی بازرسی های ادواری از واحدهای مختلف این منطقه، گفت: این بازدیدها با هدف رعایت قوانین و مقررات قانون کارو دستورالعملهای حفاظت ایمنی و بهداشت کار در راستای صیانت از نیروی کار انجام می‌شود.
رییس اداره بازرسی اداره کار و امور اجتماعی کرج از برگزاری دوره های آموزشی اصول ایمنی و بهداشت کار خبر داد و افزود : این دوره ها با هدف شناخت اصولی ایمنی و بهداشت کار, آشنایی با عوامل زیان آور محیط کارحوادث ناشی از کار, آشنایی با وسایل حفاظت فردی و تشکیلات و مقررات ایمنی و بهداشت کار برگزار می‌شود.
وی همچنین از برخورد قانونی با اتباع بیگانه بدون روادید و پروانه کار خبر داد و خاطر نشان کرد: اتباع بیگانه بدون روادید و پروانه کار حق کار کردن در شرکت ها و کارخانجات و کلیه واحدهای تحت پوشش قانون کار را ندارند و در صورت مشاهده باکارفرمایان برخورد قانونی بعمل خواهد آمد.
این مسئول به کلیه واحدها در بخش صنعتی ,خدماتی و صنفی و حتی کشاورزی توصیه کرد تا نسبت به آشنایی با قانون کار و مقررات مربوطه اهتمام ورزیده و هماهنگی و همکاری تنگاتنگ با اداره بازرسی اداره کل کار وامور اجتماعی منطقه کرج داشته باشند این اداره نیز آمادگی لازم جهت راهنمایی ,مشاوره و کمک به کلیه واحدها جهت ایمن سازی محیط کار را دارد.