افق روشن
www.ofros.com

...افزایش دوبرابری کودکان، بیکاری ۵۰ کارگر، تجمع معلمان پیش دبستانی و


خبرگزاری کار ایران                                                                                         چهارشنبه ۱۱ مرداد ١٣٩١

افزایش دوبرابری کودکان کار استان البرز در سال جاری

آمار دقیقی از کودکان خیابانی و کار در دست نیست اما آمار حدودی نشان می‌دهد که کودکان خیابانی امسال در استان البرز نسبت به سال گذشته دو برابر شده‌اند.
کار‌شناس مسئول آسیب‌شناسی بهزستی استان البرز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در زمینه طرح ساماندهی کودکان کار توسط بهزستی، گفت: مسئولیت ساماندهی و جمع آوری کودکان با شهرداری و نیروی انتظامی است و بعد از انجام طرح جمع آوری، کودکان توسط شهرداری و نیروی انتظامی، به بهزستی ارجاع می‌شوند.
معصومه عباسی‌زاده با اشاره به دسته بندی کودکان کار، افزود: این کودکان به دو دسته اتباع بیگانه (مجاز و غیر مجاز) و کودکان کار داخلی تقسیم بندی می‌شوند.
وی تصریح کرد: کودکان کار داخلی از استان البرز و دیگر استان‌ها هستند که البته کودکان استان دیگر به سکونتگاه خود منتقل می‌شوند.
عباسی‌زاده در زمینه چگونگی تحت پوشش قرار دادن کودکان کار گفت: تنها کودکانی که جزو استان البرزمحسوب می‌شوند مورد حمایت بهزستی قرار می‌گیرند؛ که در گام نخست شرایط خانواده آن‌ها از طریق سازمان بهزستی مورد بررسی قرار می‌گیرد و تنها در صورتی که شامل مشکلات مختلفی از جمله کودک آزاری؛ وجود ناپدری و نامادری؛ و اعتیاد والدین باشند تا زمان متناسب شدن شرایط خانواده خود تحت پوشش سازمان بهزستی قرار می‌گیرند.
عباسی‌زاده با اظهار بی‌اطلاعی در خصوص آخرین آمار کودکان کار گفت: آمار دقیقی از کودکان خیابانی و کار در دست نیست اما آمار حدودی نشان می‌دهد که کودکان خیابانی امسال در استان البرز نسبت به سال گذشته دو برابر شده‌اند.
وی پدیده مهاجرت را عامل اصلی این افزایش جمعیت دانست و گفت: معمولا کودکان خیابانی استان البرز ساکن این استان نیستند و از استان‌های دیگر به این استان مهاجرت می‌کنند.
وی در خصوص چگونگی حمایت از کودکان کار اشاره کرد: کودکان کار شامل خدمات بیمه درمانی نمی‌شوند اما از لحاظ هزینه‌های آموزشی و درمانی تا زمانی که در شرایط مناسب خانوادگی قرار گیرند، تحت پوشش سازمان بهزستی قرار می‌گیرند.

---------------------------------------

كارگران كم‌سواد به عابربانك اجباری معترض‌اند

یک فعال کارگری در قزوین اعلام کرد: واریز حقوق و ارائه عابر بانک اجباری به حقوق بگیران کم سواد بدون آموزش كافی در خصوص استفاده از این كارت‌ها، باعث نگرانی آنان شده است.
عید علی کریمی با اشاره به اینکه صدور کارت‌های عابر بانک سرعت بیشتری به افزایش خدمت رسانی به مشتریان از جمله کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی خواهد داد، تصریح کرد: تعدادی از کارگران شهرستان البرز قزوین به دلیل کم سواد بودن و ناتوانی در دریافت پول از دستگاهای عابر بانک، نسبت به اجباری کردن دریافت کارتهای عابر بانک از سوی بانک رفاه اعتراض دارند.
به گفته این فعال کارگری برای ارائه خدمات اینچنینی برای اقشار کم سواد و بی سواد از سوی بانکها به طور حتم باید آموزشهایی در نظر گرفته شود.

---------------------------------------

تعطیلی کارخانه مداد پارس اسلت و بیکاری ۵۰ کارگر

یک فعال کارگری در مازندران اعلام کرد: واردات بی‌رویه لوازم التحریر باعث تعطیلی و انحلال کارخانه پارس اسلت شد.
نصرالله دریابیگی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: واردات بی‌رویه لوازم تحریر چینی سبب تعطیلی کارخانه پارس اسلت (مداد روزنامه‌ای آسیا) و بیکاری ۵۰ کارگر با سوابق ١٠ ساله شده است.
دبیر خانه كارگر مازندران افزود: کارخانه مداد سیاه پارس اسلت آمل با ده سال سابقه فعالیت در زمینه تولید لوازم تحریر و استفاده از کارگران و مدیرانی تحصیل کرده و متخصص با سرمایه بخش خصوصی در یک ماه گذشته اعلام ورشکستگی کرده است.
دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در خصوص سایر دلایل تعطیلی این كارخانه اضافه کرد: این واحد تولیدی به جهت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و به تبع حذف یارانه‌های بخش تولید دچار بحران اقتصادی شده بود.
او افزود: مشکلات مالی باعث شد این کارخانه در پرداخت بدهی‌های معوقه بانکی خود دچار مشکل شود و هم اکنون ناچار شده است ۵۰ کارگر خود را اخراج و اعلام انحلال کند.

---------------------------------------

معلمان پیش دبستانی در مقابل مجلس تجمع کردند

نزدیک به ۱۰۰ نفر از معلمان زن مقطع پیش دبستانی، صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، معلمان پیش دبستانی آموزش و پرورش برای چندمین روز پیاپی با حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی، نسبت به عدم استخدام در آموزش و پرورش اعتراض کردند.
یکی از معترضان در این زمینه به ایلنا گفت: متاسفانه قولهایی که در این زمینه وزارت آموزش و پرورش به ما داده بود محقق نشد و ما هنوز پیگیر مساله استخدام خود در مجلس هستیم.
این معلم زن، تصریح کرد: در طول این چند روز تنها یک یا دو نماینده به جمع ما آمدند که آن‌ها هم اعلام کردند که این مساله را پیگیری می‌کنند.
معترضان علاوه بر دردست داشتن پلاکارد، شعارهایی از قبیل «پنجره‌ها را باز کن، عدالت رو نگاه کن»، «استخدام استخدام، حق مسلم ماست» و... نمایندگان مجلس را مخاطب قرار دادند.
گفتنی است این تجمع مسالمت آمیز، با همراهی نیروی انتظامی در حال برگزاری است.

---------------------------------------

مرگ یک کارگر ساختمانی در عملیات مرمت حوزه علمیه یزد

یک کارگر ساختمانی در یزد بر اثر ریزش آوار جان خود را از دست داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، روز گذشته - سه‌شنبه - بر اثر ریزش آوار در مدرسه خان (حوزه علمیه) یزد یک کارگر ساختمانی جان خود را از دست داد.
بر اساس این گزارش، چهار نفر در این مدرسه مشغول به اجرای عملیات مرمت بودند که بعلت ریزش ناشی از قدمت بنا، یک نفر جان خود را از دست داد.
یک کارگر دیگر نیز در بیمارستان بسر می برد و حال دو فرد دیگر رضایت بخش گزارش شده است.
مراسم تدفین این کارگر ساختمان عصر امروز در یزد برگزار می‌شود.

---------------------------------------

سقوط کارگر جوان از طبقه هفتم

یك کارگر ساختمانی20 ساله از طبقه هفتم ساختمان در حال احداثی در غرب تهران سقوط كرد.
به گزارش ایلنا، با تماس کارگران یک ساختمان در حال احداث با سامانه ١٢۵ و اطلاع رسانی درباره سقوط کارگر جوان از ارتفاع، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران آتش نشانان ایستگاه ٢٧ را راهی محل حادثه در جنت آباد، خیابان جهاد اکبر کرد.
داود کرمی فرمانده آتش نشانان گفت: بی احتیاطی کارگر ٢٠ ساله تبعه افغانستان در هنگام کارگذاشتن یونولیت در طبقات منجر به سقوط وی از طبقه هفتم به پنجم شد.
آتش نشانان با حضور خود در محل حادثه با استفاده از برانکارد مخصوص کارگر آسیب دیده را به سطح زمین منتقل و پس از آن برای انتقال به مراکز درمانی تحویل امدادگران اورژانس حاضر در محل دادند.
گفتنی است این سومین حادثه ظرف دو ماه اخیر در محدوده غرب تهران است كه در رسانه‌های رسمی منتشر می‌شود.

---------------------------------------

كارگران تمام‌وقت از تامین مایحتاج روزانه‌شان عاجزند

دبیر خانه کارگر کرمان بر اساس شواهد معتقد است نرخ بیکاری رسمی این استان كه در سال ‌۹۱ حدود ۱۴ درصد اعلام شده نمی‌تواند صحیح باشد. عباس کاربخش در این باره به ایلنا گفت: طبق آمار مراجع دولتی نرخ بیکاری در استان کرمان در سال ۹۰ به میزان ۱۲ درصد بوده است که نسبت به سال جاری ۲ درصد افزایش یافته است اما آنچه مردم كرمان از واقعیت بیكاری در پیرامون‌شان حس می‌كنند با آمارهای رسمی متفاوت است.
این فعال كارگری با انتقاد از نحوه محاسبه ایجاد فرصت‌های شغلی توسط دولت، عنوان کرد: كارگری كه در طول هفته تنها چند ساعت فرصت كار كردن پیدا می‌كند نباید شاغل محسوب شود، آن هم در شرایطی كه بسیاری از كارگران با سوابق زیاد، تمام وقت کار می‌کنند اما توان تامین مایحتاج روزانه‌شان را ندارند.
کاربخش معتقد است كارگرانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند نباید به عنوان شاغل محسوب شوند.
این فعال کارگری با انتقاد از بازرسان سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد: هم اکنون بازرسی از واحدهای تولیدی و صنعتی در استان کرمان بسار کمرنگ شده و هر لیستی که کارفرمایان از کارگران به عنوان لیست بیمه ارائه می‌دهند مورد قبول اداره تامین اجتماعی قرار می‌گیرد و این در شرایطی است كه در صورت نظارت تامین اجتماعی كارفرمایام مكی‌توانند كارگری را از پوشش بیمه محروم كنند.

---------------------------------------

كارگران معادن طبس در جستجوی بیمارستان كشته می‌شوند

ایلنا: یک فعال کارگری در طبس اعلام کرد: شهرستان طبس با بیش از ۱۴۵ واحد تولیدی و صنعتی کوچک بزرگ، ۵۰ هزار کارگر بیمه شده و بیش از ۳۵۰۰ بازنشسته و مستمری بگیر، فاقد امکانات درمانی تامین اجتماعی است.
غلامرضا محمدی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰۰ کارگر معدن در معادن حادثه‌خیز این شهرستان فعالیت می‌کنند، به ایلنا گفت: به دلیل وجود معادن حادثه خیز در طبس احداث مراکز درمانی مجهز در این منطقه ضروری است چرا که بسیاری از حوادث کاری منجر به مرگ به دلیل دوری بیمارستان از محل حادثه اتفاق می‌افتد.
دبیر خانه کارگر طبس با اشاره به فاصله صد‌ها کیلوکتری طبس از مرکز استان یزد، ادامه داد: به دلیل فقدان مراکز درمانی در صورت وقوع حادثه‌ای در معادن طبس - که به طور میانگین هر ماه یک مورد رخ می‌دهد - کارگران حادثه دیده ناچارند فاصله صد‌ها کیلومتری تا مرکز استان یزد را برای رسیدن به یک بیمارستان مجهز طی کنند که همین بعد مسافت در بسیاری از مواقع باعث فوت کارگر مصدوم شده است.
محمدی تنها بیمارستان این شهرستان را بیمارستان «شهید سید مصطفی خمینی» ذکر کرد و گفت: این بیمارستان تحت نظارت بیمه خدمات درمانی بوده و هیچ قراردادی با تامین اجتماعی برای درمان رایگان کارگران ندارد.
دبیر خانه کارگر طبس در خاتمه گفت: تا کنون پی گیری و مکاتبات فعالان کارگری از جمله خانه کارگر و کانون بازنشستگان استان و حتی خود کارگران برای دریافت امکانات درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی هیچ نتیجه‌ای نداشته است.