افق روشن
www.ofros.com

تجمع ٣٠٠ نفری كارگران پارس‌ متال تهران


خبرگزاری کار ایران                                                                                               دوشنبه ٧ تیر ١٣٨٩

تجمع‌كنندگان می‌گویند سهامدار عمده كارخانه از سه ماه مانده به شروع سال ٨٩ با قطع امكانات رفاهی و قبول نكردن سفارش جدید زمینه توقف این واحد تولید را فراهم كرد به طوری كه اكنون فعالیت دراین واحد با سابقه راكد شده است.
ایلنا: جمعی از كارگران كارخانه پارس‌متال تهران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه و اخراج خود صبح امروز در محل دفترریاست‌جمهوری واقع در میدان پاستور تجمع كردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، دست‌كم ٣٠٠ نفر از مجموع ۴۵٠ كارگر كارخانه پارس‌متال در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از ۵ ماه مطالبات معوقه و تصمیم كارفرما به اخراج كارگران قراردادی تجمع‌كرده‌اند.
به گفته كارگران به تازگی كارفرما در اطلاعیه‌ای از كارگران قراردادی خواسته است تا هرچه زودتر برای تسویه‌حساب خود اقدام كنند. كارگران می‌گویند: حداق ١۵٠ كارگر قراردادی با سابقه بالای ١٢ سال دركارخانه پارس‌متال مشغول به كار هستند.
همچنین تجمع‌كنندگان مدعی هستندكه كارفرما بابت حقوق و مزایای شب عید و دستمزد سه ماه اول سال به هركارگر بیش از ۵ ماه بدهكار است. این در حالی است كه برخی كارگران می‌گویند كارفرمای پارس‌متال بابت سنوات، پاداش و سایر مطالبات به كارگران بازنشسته شده نیز بدهی دارد به طوری كه یا تعدادی از كارگران مشمول بازنشستگی پیش از موعد به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه منتظر بازنشستگی هستند و یا درازای بازنشستگی به كارفرما تعهدكرده‌اند كه سنوات پایان خدمت خود را یكسال بعد دریافت كنند.
كارخانه پارس‌متال تولیدكننده با سابقه لوله و گلوله‌های چدنی است كه در منطقه غربی تهران قرار دارد و به گفته كارگران نیم‌قرن سابقه دارد. تجمع‌كنندگان می‌گویند سهامدار عمده كارخانه از سه ماه مانده به شروع سال ٨٩ با قطع امكانات رفاهی و قبول نكردن سفارش جدید زمینه توقف این واحد تولید را فراهم كرد به طوری كه اكنون فعالیت دراین واحد با سابقه راكد شده است.