افق روشن
www.ofros.com

... تجمع کارگزاران مخابرات روستایی، جانباختن کارگر ۱۶ ساله و


ایلنا - هرانا                                                                                                  یکشنبه ١٩ شهریور ١٣٩١

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی در مقابل مجلس

کارکنان کارگزاری مخابرات روستایی استان‌های آذربایجان غربی، همدان و کردستان، برای چندمین مرتبه در ماه‌های اخیر در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. به گزارش خبرنگار ایلنا، حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان مخابرات روستایی استان‌های غربی کشور در اعتراض به عدم داشتن قرارداد و همچنین نداشتن بیمه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
یکی از حاضرین در این تجمع درباره علت حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایلنا گفت: ما از کارگزاران مخابرات روستایی، از سال ۸۸ به این سمت از داشتن بیمه و قرارداد محروم هستیم و در حال حاضر در حالت تعلیق به سر می‌بریم.
وی افزود: ما خواستار انعقاد قرارداد کاری در چارچوب قانون کار بوده و می‌خواهیم که تحت نظر پیمانکار به فعالیت خود ادامه دهیم. بنا بر مشاهدات خبرنگار ایلنا این تجمع با همراهی نیروی انتظامی، به صورت مسالمت آمیز در حال برگزاری است.

------------------------------------

کشته شدن کارگر ۱۶ ساله افغان زیر آوار ساختمان

ریزش ناگهانی دیوار کارگر جوانی را در جریان عملیات گودبرداری ساختمانی در سعادت آباد تهران كشت.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری آتش‌نشانی، در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، ستاد فرماندهی ساعت ۲ بامداد امروز از این خبر مطلع شد و گروه امداد و نجات ۳ این سازمان را به سمت محل حادثه در سعادت آباد، ۲۴ متری فرهنگ اعزام کرد.
به گفته علی عبدل آبادی فرمانده نجاتگران آتش نشانی، در محل مشاهده شد که کارگر ۱۶ ساله‌ای از اتباع افغانستان در زیر آوار دیوار مدفون شده بود. وی تصریح کرد: طبق اظهار افراد حاضر در محل، این حادثه به دنبال برخورد یک دستگاه لودر با دیوار ساختمان اتفاق افتاد.
به گفته عبدل آبادی، ظاهرا راننده لودر به قصد گودبرداری یک قطعه زمین در حال ورود به این محل بود که ناگهان بیل لودر به شدت با دیوار ساختمان مجاور برخورد کرد و موجب ریزش بخشی از آن شد.
وی ادامه داد: در پشت این دیوار یک کارگر ساختمانی در چادر خوابیده بود که ناگهان دیوار بر روی او ریزش کرد.
این فرمانده آتش نشانی مشخصات این کارگر را عباد-ن ۱۶ ساله اعلام کرد و افزود: متأسفانه این کارگر افغانی بر اثر ماندن در زیر آوار دیوار و وارد آمدن صدمات زیاد در‌‌ همان لحظات اولیه جان خود را از دست داد.
عبدل آبادی هم چنین تصریح کرد: جنازه متوفی جهت بررسی علت مرگ و نیز انجام تحقیقات بیشتردر اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت.

------------------------------------

تداوم نگهداری رضا شهابی در بند ۳۵۰ علی رغم عفونت محل جراحی

خبرگزاری هرانا - مسئولین زندان اوین و دادستانی تهران علی رغم عفونت محل جراحی رضا شهابی با مرخصی استعلاجی این زندانی موافقت نکردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد تهران که از سوی دادگاه انقلاب به دلیل فعالیت سندیکایی به شش سال زندان، پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی و ۷۰ میلیون ریال جریمه نقدی حبس تعزیری محکوم شده است با وجود عفونت محل جراحی اخیر وی با مرخصی استعلاجی این زندانی سیاسی موافقت نکردند.
همسر این زندانی در گفتگو با گزارشگر هرانا اعلام داشت: "شرایط وی نسبت به هفته‌های گذشته بهبود نسبی داشته است و قرار بر این است که ۲۰ شهریور ماه به بیمارستان اعزام شوند."
وی در ادامه افزود: "تقاضای مرخصی استعلاجی با توجه به عفونت زخم وی که در اثر جراحی ایجاد شده است به دادستانی تهران ارائه شده است، اما تا کنون پاسخی در این خصوص به وی نداده‌اند."
همسر وی هم چنین خاطر نشان کرد که نام شهابی در لیست عفو عید فطر وجود داشته است که بنا به دلایل نامعلومی حذف شده است و حکم وی کماکان به قوت خویش باقی است.
رضا شهابی، فعال کارگری، عضو سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و از مسئول سابق واحد کارگری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس و هم چنین به اتهام تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی نیز به پنج سال حبس محکوم شده بود وی همچنین در این حکم به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

------------------------------------

كارفرما حق اخراج نداشته باشد كارگر اغتشاش‌گر می‌شود

قانونی که در آن کارفرما حق اخراج کارگر را نداشته باشد ممکن است به جای نظم، بی‌نظمی و اغتشاش رخ دهد؛ زیرا عده‌ای از کارگران ممکن است با سوء‌استفاده از این حق عامل اغتشاش در کارخانه یا محل کار خود شوند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اصلاح قانون کار گفت: اگر لایحه اصلاح قانون کار در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسد تعادلی میان کارگر و کارفرما به وجود می‌آید.
رحیم بنامولایی افزود: لایحه اصلاح قانون کار نشان می‌دهد که نگرشی در حال تغییر است و تعادل و تعاملی میان کارگر و کارفرما در حال شکل‌گیری است. بنامولایی ادامه داد: اما در سایه اصلاح قانون کار، نوعی اعتماد سازی میان کارگر و کارفرما رخ می‌دهد.
وی تصریح کرد: در حقیقت امنیت سرمایه که بخشی از آن مربوط به قانون کار است در سایه اصلاح قانون کار به وجود می‌آید زیرا به صنعت‌گر و تولیدکننده اختیاراتی داده‌ می‌شود که می‌تواند با کمک آن نظم قانون‌مندی را در کارخانه خود ایجاد کند.
وی اظهار داشت: سیستم کارگری باید از سمت وقت‌دزدی به سمت کارمزدی سوق پیدا کند در این صورت حاشیه‌های کارگری از بین می‌رود و در نتیجه تولید افزایش می‌یابد. بنا مولایی در پایان گفت: کسانی که کارگر اخراجی هستند به نوعی یا تمایل به کار ندارند و یا به حدی زیاده خواهند که همین امر فعالیت آن‌ها را کاهش می‌دهد اما اگر حق اخراج چنین کارگرانی وجود داشته باشد، به نوعی میان کارگر و کارفرما اعتمادسازی شده، حواشی محافل کارگری کاهش پیدا کرده و تولید افزایش می‌یابد.

------------------------------------

بیکاری ۵۰۰ کارگر در پی تعطیلی پتروشیمی اصفهان

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان نسبت به بیکاری بیش از ۵۰۰ کارگر پتروشیمی اصفهان در پی تعطیلی این کارخانه هشدار داد.
بنا به گزارش ایلنا، اصغر برشان با اعلام این خبر گفت: بیش از ۵۰۰ کارگر در پی تعطیلی کارخانه پتروشیمی اصفهان در شرف بیکاری قرار دارند.
او افزود: پتروشیمی اصفهان به دلیل فقدان نقدینگی دچار مشکل تامین مواد اولیه تولید از پالایشگاه اصفهان است و هم اکنون مسئولان این کارخانه به سبب کاهش تولیدات خود ناچار شده‌اند کارخانه را بطور موقت تعطیل کنند.
به گفته برشان پالایشگاه اصفهان مدعی است بدون دریافت پول قادر به تامین مواد اولیه پتروشیمی نیست و تنها در قبال دریافت پول حاضر است مواد اولیه تولید این کارخانه را تامین کند.
این فعال کارگری با بیان اینکه با افزایش تعطیلی‌ واحد‌های تولیدی تنها کارگران قربانی می‌شوند تصریح کرد: صاحبان سهام پتروشیمی به خاطر مسائل داخلی و نقل و انتقالات متاسفانه تا به حال بدهی خود را به پالایشگاه پرداخت
برشان گفت: علاوه بر این مشکلات، عدم پرداخت معوقات مالی به واحد‌های بزرگی چون پالایشگاه، تبعاتی رادر خصوص بیکاری کارگران این مجموعه تولیدی بوجود خواهد آورد که بسیار نگران کننده است.
این فعال کارگری در اصفهان خواستار رفع مشکلات این واحد تولیدی توسط مسئولان کشوری و استانی شد و افزود: مسئولان می‌توانند با احیاء وراه اندازی مجدد این کارخانه نگرانی کارگران از بیکارشدن و عدم تامین معاش خانواده‌شان را کاهش داده و گام بزرگی را در زمینه ارتقاء صنعت تولیدی کشور بردارند.