افق روشن
www.ofros.com

خود‌داری كارگران مرغداری از دریافت بیمه

بیكاری، تجمع اعتراضی کارگران در شیراز و تعویق دستمزد


ایلنا - هرا - اینا                                                                                              دوشنبه ١٦ اسفند ١٣٨٩


خود‌داری كارگران ١٠ مرغداری از دریافت بیمه بیكاری

ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر قزوین می‌گوید: كارگران مرغداری‌های آلوده استان البرز از ترس محوم شدن از مزایای بازنشستگی پیش از موعد حاضر به استفاده ازمزایای بیمه بیكاری نیستند.
عید علی كریمی و گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: با وجود تعطیلی بیش از ١٠ واحد مرغداری در استان البرز، كارگران ثابت این واحدهای تولیدی حاضر به استفاده از مزایای بیمه بیكاری نیستند.
این فعال كارگری در خصوص دلیل مخالفت این كارگران از معرفی شدن به صندوق بیمه بیكاری گفت: تمامی این كارگران دارای سابقه طولانی در انجام كارهای سخت وزیان آور هستند و از ترس محروم شدن از مزایای بازنشستگی پیش از موعد در موضع مخالفت قرار دارند.
دبیر اجرایی خانه كارگر قزوین یادآور شد: در هفته‌های اخیر بیش ازهزار كارگر در نتیجه انتشار یك بیماری خاص در بیش از١٠ مرغداری شغل خود را از دست داده اند. وی تصریح كرد: تاكنون تمامی طیور، تخم مرغ‌ها و خوراك دام موجوددر این مرغداری‌ها معدوم شده و پیش‌بینی می‌شود بازگشایی درباره این واحدهای تولیدی حداقل ۴ ماه زمان ببرد.

---------------------

تجمع اعتراضی کارگران در شیراز، همزمان با سفر احمدی‌نژاد

خبرگزاری هرانا - همزمان با سفر محمود احمدی نژاد به شیراز، کارگران مجتمع صنعتی گوشت صبح امروز مقابل استانداری فارس تجمع کردند. سایت صبح امید، نزدیک به اصلاح طلبان شیراز، گزارش داده که کارگران مجتمع صنعتی گوشت در نزدیکی تالار سخنرانی احمدی نژاد با در دست داشتن پلاکاردها تجمع کرده بودند که نیروهای امنیتی آنها را مجبور به ترک محل کردند.
بر اساس این گزارش، ۱۰۷ نفر از کارگران مجتمع صنعتی گوشت فارس در حالی از اسفند ۱۳۸۸ از کار اخراج شده‌اند که تاکنون حق سنوات آن‌ها پرداخت نشده و بازنشستگی‌شان نیز برقرار نشده است. مطالبات فعلی این کارگران بیش از ۲۷ میلیارد ریال است.
پس از آغاز به کار دولت احمدی ن‍ژاد از سال ۱۳۸۴ صنایع متعددی در استان فارس دچار مشکل شده‏اند و امنیت شغلی تعداد زیادی از کارگران در معرض خطر قرار گرفته، به گونه‏ای که در سومین سفر استانی احمدی ن‍ژاد به شیراز، کارگران صنایع بحرانی فارس تنها میزبانان او در ورزشگاه حافظیه بودند که با در دست داشتن پلاکاردهایی همچون “ما همچنان گرسنه‏ایم” و “ما کارگران را به سرمایه داران خون آشام فروخته‏اند” به استقبال او رفته بودند.
احمدی نژاد هم در پاسخ به فریادهای کارگران گفت: "وزرای صنایع و ارتباطات باید مشکلات شما را حل و به این مشکلات رسیدگی کنند، در صورتی که این اتفاق نیفتد آن دو را تحویل شما می‌دهم که هر کاری که خواستید با آن‌ها بکنید!"
احمدی نژاد امروز برای افتتاح چند طرح صنعتی و شرکت در همایش صنعت و معدن به شیراز سفر کرده است.

---------------------

كارگران شركت صنعتی نیكو ۴ ماه بدون حقوق

آژانس ایران خبـر: ۴ ماه است كه حقوق كارگران شركت صنعتی نیكو پرداخت نشده است. همچنین در حالی كه آخرین روزهای سال ٨٩ را می گذرانیم،این كارگران هنوز عیدی سال ٨٩ خود را هم دریافت نكرده اند.
كارخانه صنعتی نیكو بیش از ٣٦٠ كارگر دارد. از این تعداد،حدود ۵٠ تن رسمی و باقی نفرات قراردادی می باشند. به غیر از تعدادی بسیار اندك،سایرین قراردادهای دوماهه دارند و امنیت شغلی شان در معرض خطر مستمر قرار دارد. كارگران محروم به بهانه های مختلف به سادگی اخراج می شوند و با خطر از دست دادن اصلی و تنها راه امرارمعاش شان مواجه هستند. یكی از كارگران این كارخانه در این باره می گوید: نزدیك عید است،نمیدانیم چه كاركنیم و درد خود را به چه كسی بگوییم؟ علیرغم این همه نامه نگاری و پیگیری،تابحال حتی جواب ما را هم نداده اند. بااین وضعیت واقعا نمیدانیم كه آینده ما جه می شود و چه به سرمان خواهند آورد.