افق روشن
www.ofros.com

... اعتراض صنفی تانکرداران سوخت در اصفهان و ازدحام مردم، جانباختن یک کارگر و


ایلنا - فارس                                                                                                      پنجشنبه ۴ مهر ١٣٩١

اعتراض صنفی تانکرداران سوخت در اصفهان

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان از اعتراض صنفی تانکرداران سوخت و ازدحام مردم در پمپ بنزین‌های شهر اصفهان خبر داد. علی یزدانی در این باره به ایلنا گفت: تانکرداران سوخت در شهر اصفهان در اعتراض به میزان کرایه خود برای جابه جایی سوخت، از شب گذشته دست از کار کشیده‌اند و به یک اعتراض صنفی اقدام كردهاند.
این فعال کارگری با اشاره ازدحام مردم در پمپ بنزین‌ها اظهار داشت: عدم سوخت رسانی به جایگاه‌ها و وقفه‌ای که در این بین پیش آمده، باعث ازدحام مردم در جایگاه‌های سوخت شده است.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان در پایان افزود: البته در حال حاضر تعدادی از جایگاه‌های سوخت مشغول به فعالیت هستند و به جمعیت سوخت رسانی می‌کنند اما به دلیل كثرت تقاضا و كمبود جایگاه فعال، این روند به كندی صورت می‌گیرد.

------------------------

ازدحام مردم در جایگاه‌های سوخت به دلیل اعتراض صنفی تانکرداران است

یکی از نمایندگان استان اصفهان در مجلس نهم ازدحام مردم در جایگاه‌های سوخت را به دلیل اعتراض صنفی تانکرداران سوخت عنوان کرد.
علی ایرانپور در این باره به ایلنا گفت: تانکرداران سوخت به میزان دستمزد و کرایه خود برای حمل سوخت معترض هستند و در همین راستا نیز دست از کار کشیده‌اند. این امر باعث شده تا سوخت کافی به جایگاه‌های پمپ بنزین نرسد و وقفه چند ساعته برای سوخت رسانی به مردم ایجاد شود.
وی ادامه داد: وقفه چند ساعته به وجود آمده برای توزیع سوخت باعث ازدحام جمعیت مردم در جایگاه‌های سوخت شده است.
این نماینده مجلس در پایان افزود: اعتراضات انجام شده از سوی تانکرداران باید هرچه سریع‌تر بررسی شود تا مشکل آنان حل شود.
ایرانپور در پایان افزود: اعتراضات انجام شده از سوی تانکرداران باید هرچه سریع‌تر بررسی شود تا مشکل آنان حل شود.

------------------------

مرگ یك كارگر مقنی در چاه فاضلاب

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ یک کارگر افغان در عمق چاه خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری آتش‌نشانی تهران، سید جلال ملکی در تشریح جزئیات این خبر گفت: خبر گرفتار شدن یک کارگر در عمق چاه در ساعت ۱۸ روز گذشته به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که در پی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه ۸۵ و دو گروه نجات پنج و یک را به محل حادثه واقع در خیابان مرتضوی اعزام کرد.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: آتش‌نشانان پس از حضور در محل متوجه شدند که دو کارگر مشغول حفر چاهی بودند که یکی از آنان به هنگام حفر انباری چاه، بدون توجه به اصول ایمنی اقدام به تخریب دیوار حائل چاه مجاور کرده است.
وی با بیان اینکه چاه مجاور این چاه در حال حفر، یک چاه فاضلاب بوده است، اظهار کرد: متاسفانه محتویات چاه فاضلاب به چاه در حال حفر منتقل و کارگر افغان نیز در آن گرفتار شد.
ملکی ادامه داد: آتش‌نشانان در مرحله نخست اقدامات خود برای تخلیه هوای نامطبوع چاه و محتویات چاه را آغاز کردند تا بتوانند جان کارگر ۲۵ ساله را نجات دهند.
وی افزود: سرانجام پس از دو ساعت آتش‌نشانان کارگر جوان را از درون چاه خارج کردند و به عوامل اورژانس مستقر در محل تحویل دادند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه مرگ این کارگر ۲۵ ساله افغان را تائید کردند، گفت: آتش‌نشانان در ساعت ۲۰: ۰۲ شب گذشته پس از حدود ۲ ساعت عملیات، به ماموریت خود خاتمه دادند.

------------------------

کارخانه آجر سفال سرخه تعطیل شد

واحد تولیدی کننده آجر سفال سرخه تعطیل شد و ۶۰ کارگر آن با سه ماه حقوق معوقه بیکار شدند.
حبیب‌اله محقق، دبیر اجرایی خانه کارگر سمنان با اعلام این خبر، به ایلنا گفت: اغلب كارگران این واحد تولیدی بیش از ۷ سال سابقه كار دارند كه با دست دادن شغل، یافتن شغل جدید برای آنان بسیار مشكل است.
این فعال كارگری در ادامه به دلایل تعطیلی كارخانه آجر سفال سرخه پرداخت و گفت: این کارخانه به سبب مشکلاتی نظیر كمبود نقدینگی و نداشتن بازار فروش دچار مشکل شده بود و اكنون به ناچار از ادامه تولید باز مانده است.
او اضافه کرد: گفته می‌شود دلیل تعطیلی این واحد تولید کننده سفال میزان افزایش بدهی‌های آن به ادارات دارایی و تامین اجتماعی بوده است.

------------------------

توقف تولید فولاد زاگرس و تعدیل ۶۲ کارگر

در پی تعدیل ۶۲ کارگر ذوب آهن فولاد زاگرس در استان کردستان، نمایندگان این كارگران عصر دیروز با حضور در استانداری کردستان با مسئولان استانداری و مدیرکل تامین اجتماعی استان دیدار کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا در كردستان، در این دیدار نماینده کارگران به مشکلات پیش آمده برای این کارخانه پرداخت و گفت: متاسفانه بعد از چند سال کار و تلاش کارگران کارخانه فولاد زاگرس کردستان در شهرستان قروه که از ۱۰ سال تا ۱۵ سال سابقه کاری داشته‌اند، به دلیل سیاستهای نادرست مدیران و مسئولان غیر متخصص بیكار شده‌اند و تاکنون کسی پاسخگوی این مشکلات نبوده است.
این كارگر خطاب به مدیران استانی گفت: مدیریت جدید این کارخانه با جذب نیروهای غیر بومی که تعداد آن‌ها به بیش از ۱۰۰ نفر می‌رسد، به کارگران قدیمی شاغل خود گفته است سر کار حاضر نشوند.
او ادامه داد: کارخانه‌ای با این عظمت که با تلاش و کوشش متخصصان و کارگران رونق گرفته است هم اکنون با اخراج ۶۰ نفر رو به نابودی و ورشکستگی رفته و ما از مسئولان می‌خواهیم قبل از اینکه این واحد نیز بطور جدی‌تری دچار مشکل شود بداد کارخانه و کارگران آن برسند.
نماینده کارگران با بیان اینکه شرایط سختی کار نیز در این کارخانه رعایت نمی‌شود، افزودند: نبود تجهیزات و ایمن‌سازی محیط کار عامل بروز بیماری‌های ریوی شده و در مواردی پیمانکار کارگران بیمار را اخراج کرده و سایر کارگران بیمار از ترس اخراج بیماری را تحمل می‌کنند.
همچنین ۲۵ نفر از کارگرانی که در لیست اخراج قرار دارند، پیش از این دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند اما با این حال مدیران کارخانه حاضر به تمدید قرارداد آن‌ها نیستند. در پایان این جلسه قرار بر این شد که مسئولان استانداری در طول یک هفته به بررسی مسائل پیش آمده بپردازند.
کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس که از سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسیده و بزرگ‌ترین پروژه صنعتی کردستان نام گرفته، با تولید سالانه هفت هزار تن چدن خام و اشتغال ۳۵۰ کارگر از دو ماه گذشته تولید خود را متوقف کرده است.

------------------------

مرگ ۴۵ کارگر در اثر حوادث ناشی از کار

سقوط کارگر ۴۳ ساله از طبقه پنجم یک ساختمان در حال ساخت، موجب مرگ وی شد.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران روز گذشته در گفت‌و‌گو با خراسان با اعلام این خبر افزود: سقوط کارگر در یک ساختمان در حال ساخت به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که متعاقب آن گروه نجات به محل حادثه در خیابان مجیدیه شمالی اعزام شد.
سیدجلال ملکی ادامه داد: یک کارگر ۴۳ ساله هنگامی که مشغول سیمان کاری دیواره داخلی چاهک آسانسور در طبقه پنجم این ساختمان بوده به دلیل نامعلومی به طبقه منهای یک سقوط کرده است. وی اظهار داشت: آتش نشانان این کارگر را از درون چاهک آسانسور خارج کردند و تحویل عوامل اورژانس دادند که متاسفانه جان خود را از دست داده بود.
در خبره دیگری نیز آمده است ، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۶ ماه گذشته ۴۴ نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.
بهرام صمدی‌راد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: این رقم در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی افزود: در همین مدت ۱۳ نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسیدکربن دچار مرگ شده‌اند که این رقم نیز در مقایسه با سال قبل ۳۵ درصد کاهش داشته چراکه رقم ثبتی سال قبل ۲۰ نفر بوده است.
صمدی‌راد مرگ با برق‌گرفتگی را یکی دیگر از موارد ثبتی در اداره کل متبوعش عنوان کرد و گفت: مرگ ۱۱ نفر در نیمه نخست امسال بر اثر این حادثه رقم خورد که ۳۱ درصد کاهش داشته است.
وی مرگ ناشی از حوادث رانندگی در استان را نیز ۴۷۶ نفر اعلام کرد و گفت: این رقم نیز با ثبت عدد ۵۰۴ در سال گذشته حکایت از کاهش ۵ .۵ درصدی دارد.
مدیرکل پزشک قانونی آذربایجان‌شرقی کل فوتی‌هایی که توسط این اداره جواز دفن برای آن‌ها صادر شده را یک‌هزار و ۶۷۳ مورد دانست و گفت: این رقم نیز از رشدی نزدیک به ۵. ۷ درصد در مقایسه با سال قبل برخوردار بوده است.
صمدی‌راد گفت: از تعداد فوتی‌هایی که برای آنان جواز دفن صادر شده یک‌هزار و ۲۴۵ نفر یعنی بیش از ۷۴ درصد آقایان و ۴۲۸ نفر معادل ۵ .۲۵ درصد بانوان بوده‌اند.

------------------------

تجمع کارگران مخابرات همدان در اعتراض به تحمیل قرارداد پاره‌وقت

کارگزاران و رانندگان قراردادی شرکت مخابرات استان همدان در اعتراض به کم شدن حقوق ماهیانه خود برای دومین بار در سال جاری اقدام به برپایی یک تجمع اعتراض آمیز در مقابل ساختمان مرکزی این شرکت كردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا در همدان، كارگران حاضر در این تجمع، علت این اقدام اعتراضی را كاهش حقوق و مزایای ماهیانه خود عنوان می‌كنند.
یکی از کارگزاران شرکت مخابرات در دفا‌تر خدمات روستایی، در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: طی چند سال گذشته که با این شرکت همکاری داشته‌ایم هرساله مسئولین شرکت به بهانه‌های مختلف اقدام به کم كردن حقوق و مزایای کارکنان كرده‌اند.
این كارگر افزود: در تازه‌ترین اقدام، قرارداد ما به سطح پاره وقت تنزل پیدا كرده و کارگزاران روستایی به ازای هر ۴ ساعت کار در روز حقوق دریافت می‌کنند که این مسئله باتوجه به تورم موجود، ما را در تامین معاش خانواده‌های خود با مشكل مواجه كرده است.
همچنین یکی از رانندگان که تحت قرارداد با شرکت مخابرات مشغول کار است دراین خصوص گفت: طی ۳ سال گذشته شرکت مخابرات اقدام به استفاده از رانندگان بخش خصوص كرده که طی این مدت با وجود افزایش سالیانه نرخ کرایه، مسئولین شرکت مخابرات هربار حقوق و مزایایی که به رانندگان طرف قرارداد تعلق می‌گیرد را کمتر می‌كنند. به گفته این كارگر در حال حاضر کرایه دریافتی از این رانندگان نصف کرایه رانندگان اتومبیل آژانس‌ها است و این درحالیست که رانندگان از هیچگونه حقوق ازقبیل اضافه کار، سنوات، عیدی و... بهره‌مند نیستند.

------------------------

سقوط جک، جان راننده خاور را گرفت

بی‌احتیاطی و نداشتن تخصص کافی در تعمیر جک باگت، مرگ راننده خاور را رقم زد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری آتشنشانی تهران، در پی تماس شهروندان مبنی بر گیر افتادن راننده در زیر خاور ۶۰۸، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران، آتش نشانان ایستگاه ۱۶ و نجاتگران ایستگاه ۵۹ را به محل حادثه در خیابان خلیج فارس اعزام کرد.
قدیر کارگری، رئیس ایستگاههای ۱۶و۵۹ آتش‌نشانی تهران که در محل حادثه حضور داشت درباره این حادثه گفت: راننده خاور ۶۰۸ مشغول تعمیر جک باگت خودرو بود که ناگهان بعلت بی‌احتیاطی، باگت برروی شخص سقوط کرده و راننده بین جعبه ابزار ثابت و شاسی خودرو گرفتار شده بود.
وی افزود: آتش نشانان با رعایت نکات ایمنی راننده گرفتار را آزاد کرده و تحویل امدادگران اورژانس حاضر در محل دادند که بنا بر اظهارات عوامل اورژانس، مرگ وی تأیید شد.
کارگری خاطرنشان کرد: آتش نشانان با تحویل محل به نیروی انتظامی و ارائه هشدارهای ایمنی به دیگر رانندگان به عملیات خود پایان دادند.

------------------------

تعویق ۳ ماه حقوق کارگران یک شرکت پیمانکاری در طبس‎

۲۰ کارگر شرکت پیمانکاری سازه صنعت کاران طبس سه ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.
دبیر خانه کارگر طبس با اعلام این خبر به ایلنا گفت: مشکلات مالی شرکت پیمانکاری سازه صنعت کاران طبس که به سبب عدم دریافت مطالبات معوقه از سوی اداره گاز عنوان می‌شود، باعث شده این شرکت پیمانکاری در پرداخت حقوق سه ماهه مرداد، شهریور و مهر ۲۰ نفر از ۴۶ کارگر خود کوتاهی کند.
او با بیان اینکه عمده مشکل این پیمانکار عدم پرداخت تعدادی از صورت وضعیت‌هاست، اظهار داشت: مشکلات مالی این شرکت وبه تبع آن پرداخت نکردن سه ماه از حقوق کارگران باعث شد صبح دیروز تعداد ۱۴ کارگر این واحد در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان در مقابل اداره کار شهرستان طبس تجمع کنند.
محمدی اضافه کرد: این تجمع در حالی خاتمه یافت که پیمانکار وعده پرداخت یک ماه از حقوق معوقه کارگران را بصورت الحساب داده است.
گفتنی است خبرنگار ایلنا در تماس با مدیر پروژه و نماینده شرکت پیمانکاری سازه صنعت کاران طبس، در خصوص ادعای کارگران مبنی بر عدم پرداخت حقوق، ضمن تایید این ادعا، وعده دادند معوقات این کارگران طی روزهای آینده پرداخت خواهد شد.

------------------------

۴۰ درصد از مطالبات چایکاران هنوز پرداخت نشده است

عضو کمیسیون عمران مجلس نهم گفت: با توجه به اینکه فصل برداشت چای به اتمام رسیده است اما هنوز مقداری از مطالبات چایکاران باقی مانده است.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری مجلس، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز -چهارشنبه- مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فصل برداشت چای تمام شده اما هنوز از مطالبات چایکاران ۴۰ درصد باقی مانده است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: به چه چیزی می‌توانیم استناد کنیم، آن از وضعیت چایکاران و این هم از وضعیت صنعت و اقتصاد کشور؛ بهتر است مسئولان فکری اساسی در این زمینه بیندیشند.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: روز گذشته ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور وعده داد تا مطالبات را هر چه زود‌تر پرداخت کند اما جای این سوال باقی است که مگر ۱۰ میلیارد تومان پولی است که در پرداخت معوقه‌های چایکاران تعلل می‌کنند؟