افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، اطلاعیه و مصاحبه های کارگری


هرانا                                                                                                                پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۳۰ مه ۲۰۱۹


تجمع شماری از کارکنان مترو در تهران و جمعی از کارگران حفاظت جنگل

امروز چهارشنبه، شماری از کارکنان مترو در تهران و جمعی از کارگران حفاظت جنگل در مقابل ساختمان فرمانداری کلاردشت، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران حفاظت جنگل، در اعتراض به معوقات مزدی ۶ ماهه خود در مقابل ساختمان فرمانداری کلاردشت تجمع کردند.
همچنین خبرگزاری ایرنا نیز گفته است که این نیروها به اجرای طرح تنفس جنگل، نیز معترض هستند. فرماندار کلاردشت در این باره گفت: “امروز حدود ۲۰ نفر از نیروهای طرف قرارداد با شرکت‌های بهره بردار جنگل‌های شمال با توجه به اخباری که در چند هفته اخیر مبنی بر تغییراتی در طرح‌های حفاظتی جنگل‌های شمال منتشر شده در مقابل فرماندار تجمع کردند”.
گفته می‌شود که این کارگران با اجرای طرح تنفس جنگل در آستانه بیکاری قرار خواهند گرفت.
منابع طبیعی مازندران دارای دو اداره کل یکی در ساری و دیگری در نوشهر است.
حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر که غرب استان را پوشش می‌دهد ، ۳۱۳ هزار هکتار جنگل را با ۱۹۷ هزار هکتار مرتع از رامسر تا رُویان شامل می شود.

تجمع کارکنان مترو تهران
به گزارش انصاف نیوز، امروز چهارشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۸؛ شماری از کارکنان متروی تهران، در اعتراض به پیمانی شدن و خارج شدن از قرارداد رسمی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. این کارگران در اعتراض به تغییر وضعیت شغلی خود در داخل شرکت بهره برداری مترو واقع در چهارراه کالج تجمع کردند.
یکی از کارمندان بازنشسته مترو در این خصوص گفت: “گویا علت این تجمع این است که قرار است نهادی که آن‌ها زیر نظرش هستند، تغییر کند و کارکنان از این موضوع ناراضی هستند”.
یکی دیگر از کسانی که آنجا حضور داشت نیز گفت: “کارکنان در اعتراض به حقوق خود اعتراض دارند، مثلا شما فرض کن حقوقت چهار میلیون تومان است و به دو میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند. معلوم است اعتراض می‌کنی. اوضاع خوبی نیست”.
گفتنی است که خبرنگاران نتوانستند با تجمع کنندگان در این باره صحبت کنند چون انتظامات درهای شرکت را بسته بودند و کسی اجازه‌ی ورود نداشت و تجمع در داخل حیاط شرکت اتفاق افتاده بود.

************

بازداشت شدگان روز جهانی کارگر؛ نسرین جوادی با تودیع قرار آزاد شد

نسرین جوادی، فعال کارگری که در جریان تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس بازداشت شده و در زندان قرچک بسر می‌برد، ساعاتی قبل با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. به گزارش خبرگزاری هرانا، اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸، طی گزارشی، اعلام کرد: نسرین جوادی که روز یازدهم اردیبهشت در تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس به همراه دیگر کارگران و بازنشستگان و دانشجویان دستگیر شده بود امروز پس از ۲۹ روز بازداشت با تودیع وثیقه موقتا آزاد شد.
بر اساس این گزارش، برای نسرین جوادی دو قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی و سی میلیون تومانی با دو اتهام مجزا صادر شده است.
نسرین جوادی کارگر سابق شرکت پخش تجهیزات پزشکی و بازنشسته تامین اجتماعی، عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی (بستا) و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران است. برخورد با فعالان کارگری در روز کارگر در ایران به اعتراضات زیادی در سطح داخلی و بین‌المللی منتهی شد. دستگاه قضایی در واکنش به این اعتراضات تاکنون حاضر به شفاف سازی در باب اتهامات مطروحه و دلایل دستگیری این افراد نشده است.
لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند.
علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، کیوان صمیمی، حسن سعیدی، عاطفه رنگریز، ناهید خداجو، ندا ناجی و فرهاد شیخی کماکان تحت بازداشت هستند.