افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارشات و اطلاعیه های کارگری


خبرگزاری هرانا                                                                                             سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳ آوریل ۲۰۱۹


معوقات مزدی معلمان مدارس خارج از کشور و کارگران شهرداری رشت

معلمان مدارس خارج از کشور ۶ ماه حقوق و یک سال حق مسکن پرداخت نشده دارند. بنا بر خبری دیگر رئیس شورای شهر رشت از معوقات مزدی کارگران شهرداری این شهر خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، معلمان مدارس خارج از کشور چند ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.
معلمان مدارس خارج از کشور ۶ ماه حقوق و یک سال حق مسکن پرداخت نشده دارند.
این معلمان گفتند: “در شش ماه گذشته، ریالی به حسابمان پرداخت نشده و این مساله زندگی و معاش ما را با مشکلات بسیار مواجه کرده است”.
این معلمان از مراجعات مکرر خود به مقامات مسئول خبر دادند و گفتند: “روز گذشته نیز به وزارت آموزش و پرورش مراجعه کردیم و خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود شدیم”.
این معلمان ابراز امیدواری کردند که مسئولان امر، شرایط اقتصادی را درک کنند و هرچه سریعتر معوقات مزدی پرداخت شود.
بر اساس این گزارش، مطالبات معلمان به ۱۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که دولت ۶۰۰ میلیارد تومان آن را در روزهای گذشته به وزارت آموزش و پرورش پرداخت کرده است.

معوقات مزدی کارگران شهرداری رشت

به گزارش ایلنا، رئیس شورای شهر رشت با تاکید بر پرداخت به موقع حقوق کارگران خدمات شهری اظهار داشت: “قابل تحمل نیست با گذشت یک ماه از فروردین، هنوز حقوق اسفند پرداخت نشده است. قابل تحمل نیست که سرپرست شهرداری، پرداخت حقوق ایشان را به عدم تصویب ضوابط اجرایی بودجه سال جاری مرتبط دانسته است”.​
علوی بیان داشت: “در باران‌های شدید روزهای اخیر، کارگران حتی بادگیر و لباس مناسب نداشتند. مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند، پیگیر حقوق و لباس کارگران باشد”.
وی با اشاره به مسدود شدن حساب شهرداری، تاکید کرد: “ابتدا باید حقوق پرسنل حجمی پرداخت شود و سپس پول پیمانکاران را بپردازند”.

------------------

فقدان ایمنی کار؛ مرگ ۲ کارگر در تهران و صحنه

طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، دو کارگر در شهرهای تهران و صحنه جان خود را از دست دادند. بنا بر خبری دیگر، مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت که طی سال گذشته بر اثر حوادث ناشی از کار تعداد ۹۱۳ نفر در این استان مصدوم و تعداد ۸۸ نفر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، فرمانده انتظامی شهرستان صحنه گفت: “کشاورز جوانی در یکی از روستاهای این شهرستان سوار بر تراکتور و هنگام سمپاشی باغ پدری به دلیل بی احتیاطی جان خود را از دست داد”.
به گزارش خبرنگار ایلنا، سرهنگ بهروز فخری اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارش مردمی به پلیس ۱۱۰ مبنی بر یک فقره حادثه منجر به فوت در یکی از مزارع کشاورزی، ماموران کلانتری در محل حادثه حاضر و به تحقیق پرداختند.
وی ادامه داد: “در این تحقیقات مشخص شد که جوان ۳۳ ساله‌ای سوار بر یک دستگاه تراکتور در حال سمپاشی باغ پدری خود بوده اما به خاطر بی احتیاطی گوشه‌ای از لباسش در داخل شفت متصل بین دستگاه سمپاش گیر می‌کند و این فرد به شدت زخمی می‌شود”.
سرهنگ فخری تصریح کرد: “پس از مطلع شدن اهالی روستا از وقوع این حادثه، کشاورز جوان به مراکز درمانی منتقل می شود اما وی در میان راه به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد”.
رئیس پلیش شهرستان صحنه با ابراز تاسف از وقوع این حادثه از شهروندان خواست هنگام استفاده از وسایل کشاورزی نهایت احتیاط و دقت را به کار ببرند چرا که چنین سهل انگاری‌هایی عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

مرگ یک کارگر در تهران

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ یک کارگر در حادثه ریزش آوار در یک محل گودبرداری خبر داد.
سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، اظهار کرد: “ساعت ۱۶ و ۹ دقیقه ظهر روز گذشته یک مورد حادثه ریزش آوار در محل گودبرداری به آدرس خیابان انقلاب، خیابان آیت الله مدنی جنوبی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام شد که بلافاصله ۳ ایستگاه با امکانات کامل به محل اعزام شدند”.
وی افزود: “آتش‌نشان‌ها در محل مشاهده کردند که در قطعه زمینی به وسعت ۴ هزار متر مربع که به عمق ۱۵ تا ۲۰ متر گودبرداری شده بود، حادثه ریزش آوار رخ داده است و بخش‌های زیادی از دیواره‌ها فروریخته بود”.
ملکی بیان کرد: “کارگران در قسمت شمالی محل گودبرداری در حال کار بودند که بخشی از دیواره تخریب می‌شود و اطلاعات اولیه حاکی از این بود که یک کارگر به طور کامل در زیر آوار محبوس شده است”.
وی ادامه داد: “آتش نشان‌ها با احتیاط لازم عملیات جستجو و آوار برداری را شروع کردند و بعد از مدت زمانی تلاش توانستند این کارگر را که فردی تقریبا ۳۳ ساله و تبعه کشور افغانستان بود را از ریز آوار خارج کنند که بعد از معاینات مشخص شد که این فرد جان خود را از دست داده است”.

مرگ ۸۸ کارگر طی سال گذشته در مازندران

به گزارش ایلنا، علی عباسی، مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران، گفت :در سال گذشته تعداد ۸۸ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در استان جان خود را از دست دادند(همگی مرد)،که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشت.
علی عباسی با اعلام این خبر گفت: “بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در سال گذشته به ترتیب شهرستان ساری با ۱۳ و آمل با ۱۲ و بابل با ۹ فوتی بیشترین و شهرهای گلوگاه ،سوادکوه نکا و جویبار هر کدام با یک مورد فوتی کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند”.
وی افزود: “بر اساس این گزارش در سال های متوالی عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی و پس از آن برق گرفتگی است به نحوی که در سال گذشته ۳۵ مورد مرگ های ناشی از حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی و ۲۸ مورد نیز برق گرفتگی و مابقی اصابت جسم سخت و سایر موارد است”.
عباسی با بیان اینکه مرداد ماه با ۱۶ نفر بیشترین و مهر با ۱۲، تیر و اردیبهشت هر کدام با ۸ مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
مدیر کل پزشکی قانونی استان با بیان اینکه از این تعداد ذکر شده ۷۳ نفر متاهل و مابقی مجرد هستند ، افزود : “تعداد شش (۶) نفر از فوت شدگان ناشی از حوادث کار دارای ملیت غیر ایرانی (افغانستان) هستند”.
بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان تعداد ۹۱۳ نفر مصدوم (۸۶۹ مرد و مابقی زن) ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشت”.
این مقام اجرایی استان با اشاره به اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان میباشد گفت: “ارزش نهادن به جان انسانها، داشتن برنامه ایمنی در کار، رعایت استانداردها و قوانین مربوطه، آموزش و ایجاد نظام اطلاع رسانی و عبرت از حوادثی که اتفاق افتاده را از مهمترین راهکارها در راستای کاهش حوادث ناشی از کار دانست”.

------------------

کشته شدن یک کولبر در سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی

امروز دوشنبه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهر سردشت یک کولبر جان خود را از دست داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی شهرستان سردشت در کمین نیروهای زمینی سپاه پاسداران افتادند که در جریان تیراندازی این نیروها، یک کولبر به نام “طاهر دارنگ” جان خود را از دست داد.
بر اساس این گزارش، این کولبر ٣۵ ساله، فرزند عبدالله، پدر یک کودک و از اهالی روستای “سنجوه” از توابع منطقه‌ی آلان سردشت بوده است.
در این گزارش همچنین آمده است که او در حین کولبری، به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفته است.
کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.
بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.
مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

------------------

تداوم بازداشت اسماعیل بخشی بدون تمدید قرار

توصیه مقامات امنیتی و قضایی به سکوت خبری

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع اسماعیل بخشی از توصیه مقامات قضایی و امنیتی جهت رسانه ای نکردن وضعیت موکلش خبر داد. این وکیل دادگستری با اشاره به بازداشت غیرقانونی اسماعیل بخشی بدون تمدید قرار بازداشت، حق اقدام قانونی علیه مقامات قضایی را برای موکل خود محفوظ دانسته است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، فرزانه زیلابی، وکیل مدافع اسماعیل بخشی گفته است که “مقامات قضایی و امنیتی، خانواده موکل و وکلای پرونده را به رسانه ای نکردن توصیه می کنند و از سویی در یک سکوت خبری، بدون تمدید و ابلاغ قرار، موکلم را در حبس غیر قانونی نگه داشته اند”.
وی همچنین گفته است که “بدون شک در برابر این بیداد آشکار ،حق اقدام قانونی علیه مقام های قضایی ذیربط و مسئولان زندان، برای موکلم محفوظ می باشد”. اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.
فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش این فیلم، اغوای افکار عمومی را خیانت به مردم و مخاطبین صدا و سیما دانست و گفته بود: “این صحنه سازی و بازی نابهنجار بی پاسخ نخواهد ماند و موکلم علیه صداوسیما و وزیر اطلاعات شکایت می‌کند”.
در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۹۷، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به زندان‌های شیبان و سپیدار اهواز منتقل شده‌اند.
متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

------------------

حکم شلاق جعفر عظیم زاده، فعال کارگری لغو شد

محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع جعفر عظیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین از لغو حکم ۳۰ ضربه شلاق این فعال کارگری خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری گفت: جعفر عظیم‌زاده در شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به علت غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق و ۷ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود که پس از اعتراض، امروز در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم شلاق لغو شد.
پرونده تجدیدنظر خواهی این فعال کارگری در خصوص حکم شلاق مورخ ۲۵ فروردین به شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شده بود.
جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.
جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاقمحکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی درخصوص این حکم خبر داده بود.
این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارائه درخواست دادرسی در خصوص پرونده جعفر عظیم‌زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.
لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

------------------

پرونده سپیده قلیان، فعال مدنی در تهران بررسی خواهد شد

وکیل مدافع سپیده قلیان از تایید درخواست دادستان کل برای احاله پرونده موکلش با موافقت دیوان عالی کشور خبر داد. بنابراین پرونده این فعال مدنی در تهران رسیدگی خواهد شد. بازداشت خانم قلیان در حالی ادامه دارد که قرار بازداشت او از اواخر اسفندماه به پایان رسیده است. این فعال مدنی که از تاریخ ۳۰ دی ماه سال گذشته در بازداشت بسر می برد، پس از اتمام تحقیقات مقدماتی، اواسط اسفندماه ۹۷ به زندان سپیدار اهواز منتقل شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، جمال حیدری منش، وکیل مدافع سپیده قلیان به خبرنگار انصاف نیوز گفت: خانم قلیان در مرحله دوم دستگیری، از پایان دی ماه ۹۷ در بازداشت به سر می‌برد و قرار بازداشت موقت ایشان در پایان اسفندماه به پایان رسیده است.
او افزود: دیوان عالی کشور با تقاضای دادستان کل برای احاله پرونده به تهران موافقت کرده است و بنابراین پرونده در تهران رسیدگی خواهد شد. حیدری منش همچنین اظهار کرد: نکته مهم در این خصوص از نظر من بلاتکلیفی موکل و بازداشت غیرقانونی اوست که در این مدت بدون هیچ حکمی در بازداشت بسر برده و هنوز با گذشت نزدیک به یک ماه پرونده به شعبه‌ای ارجاع نشده و با پایان مدت قرار بازداشت موقت، هیچ مرجعی مسئول رسیدگی به پرونده نیست و نگهداری موکل بدون قرار بازداشت از طرف مرجع صالح، خلاف قانون است که خواستار آزادی ایشان هستم.
سپیده قلیان، فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، همزمان با اسماعیل بخشی، فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، مازیار سیدنژاد و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.
فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش این فیلم، اغوای افکار عمومی را خیانت به مردم و مخاطبین صدا و سیما دانست و گفت: “این صحنه سازی و بازی نابهنجار بی پاسخ نخواهد ماند و موکلم علیه صداوسیما و وزیر اطلاعات شکایت می‌کند”. سپیده قلیان و اسماعیل بخشی روز دوشنبه ۱۳ اسفندماه ۹۷، به زندان‌های شیبان و سپیدار اهواز منتقل شدند.

------------------

تعیین شعبه دادگاه تجدیدنظر در خصوص حکم شلاق جعفر عظیم زاده، فعال کارگری

محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع جعفر عظیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین از تعیین شعبه دادگاه تجدیدنظر در خصوص حکم ۳۰ ضربه شلاق موکلش خبر داد و گفت “به رای صادره اعتراض کردیم و امروز تجدیدنظر خواهی به شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد”.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، پرونده جعفر عظیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین به شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد.
محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع وی گفت: پیرو صدور محکومیت جعفر عظیم‌زاده به ۳۰ ضربه شلاق به اتهام غیبت از زندان، به رای صادره اعتراض کردیم و امروز تجدیدنظر خواهی به شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد.
این وکیل دادگستری ابراز امیدواری کرد در مرحله تجدیدنظر با رسیدگی عادلانه، حکم برائت عظیم‌زاده صادر شود.
جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.
جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی درخصوص این حکم خبر داده بود.
این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارائه درخواست دادرسی در خصوص پرونده جعفر عظیم‌زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.
لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

------------------

درخواست تجدیدنظر برای حکم شلاق جعفر عظیم زاده، فعال کارگری

محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع جعفر عظیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی درخصوص حکم ۳۰ ضربه شلاق موکلش خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا یه نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی گفت: پیرو حکم صادره از شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران در مورد ۳۰ ضربه شلاق برای جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، امروز مراتب تجدیدنظرخواهی خود را اعلام داشته و امیدواریم در دادگاه تجدیدنظر این حکم فسخ شود. بر اساس این گزارش، وی یک بار دیگر ابراز امیدواری کرده است که با رسیدگی در فضای مناسب، حکم شلاق این فعال کارگری نقض شود.
این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارائه درخواست دادرسی در خصوص پرونده جعفر عظیم‌زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.
جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.
لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

------------------

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد؛

هفت تپه ای ها در حمایت از اسماعیل بخشی تجمع کردند

روز جاری، جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بار دیگر در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی فعال کارگری، در مقابل ورودی ساختمان این شرکت تجمع کردند. همچنین شماری از پیمانکاران شهرداری سنندج و گروهی از کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی نیز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بار دیگر در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی فعال کارگری، در مقابل ورودی ساختمان این شرکت، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.
تجمع کنندگان، با نوشتن و امضا طوماری، خواستار آزادی اسماعیل بخشی شده‌اند.
لازم به ذکر است که اسماعیل بخشی، فعال کارگری شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود، بازداشت شدند.

تجمع پیمانکاران شهرداری سنندج
به گزارش هرانا، امروز پنجشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، شماری از پیمانکاران شهرداری سنندج در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از سوی شهرداری، در مقابل ساختمان شورای شهر و شهرداری این شهر تجمع کردند.

تجمع کارگران پارس جنوبی
به گزارش ایلنا، امروز پنجشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی که در پالایشگاه نهم مشغول به کار هستند، برای چندمین روز طی ماه جاری، در اعتراض به معوقات مزدی خود، دست به تجمع زدند.
این کارگران که تعداد آنها حدود صد نفر است، حقوق بهمن ماه، عیدی و سنوات خود را نگرفته‌اند.
کارگران معترض می‌گویند: “از مقامات منطقه ویژه درخواست داریم قبل از پایان سال و در همین روزهای باقیمانده معوقات مزدی ما را بپردازند تا بتوانیم با خیال راحت پیش خانواده هایمان برویم”.

------------------

تفهیم اتهام به یکی از کارگران نیشکر هفت تپه در دادسرای شوش

ابراهیم عباس منجزی، از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه طی احضاریه ای به شعبه بازپرسی دادسرای شهرستان شوش احضار شد. وی پس از اتمام بازپرسی و تفهیم اتهام با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز یکشنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷، یکی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به نام ابراهیم عباس منجزی با دریافت احضاریه ای به شعبه بازپرسی شهرستان شوش احضار شد. در پی این احضار وی نیز به همراه وکیلش خانم فرزانه زیلابی در این شعبه حاضر شد.
بر اساس این گزارش اتهام انتسابی علیه وی “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع مقابل درب دادگستری و درخواست آزادی اسماعیل بخشی در همراهی با خانواده وی” عنوان شده است. گزارش ها حاکی از آن است که آقای منجزی پس از پایان بازپرسی و تفهیم اتهام به قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.
لازم به یادآوری ست که کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی ماه های اخیر اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده بودند و در پی آن تعدادی از کارگران این شرکت بازداشت و یا به گونه های دیگر تهدید شده اند. این کارگران در حمایت از کارگران بازداشتی به خصوص “اسماعیل بخشی” تجمعاتی برگزار کرده بودند.
شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.
حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند. شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

------------------

خالد حسینی به حبس محکوم شد

خالد حسینی، شهروند اهل سنندج توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام “اجتماع و تبانی از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان” به صورت غیابی به سه سال حبس محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ار مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، دادگاه انقلاب سنندج بە ریاست قاضی سعیدی، حکم سه سال حبس تعزیری را به صورت غیابی برای “خالد حسینی” صادر کرد.
این حکم بر اساس طرح اتهام “اجتماع و تبانی از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان پس از اعدام سه زندانی سیاسی کرد” در دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی علیه وی صادر شده است.
آقای حسینی به همراه تعداد دیگری از شهروندان در اواخر شهریورماه سال جاری در پی اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد برای چند روز بازداشت شده بود.
لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۲۱ شهریورماه ۹۷ شهرهای مختلفی در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی صحنه اعتصاب بازاریان شد. این اعتصاب‌ها با فراخوان‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی و همین‌طور دعوت احزاب کرد در اعتراض به اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و هدف موشک قرار دادن مقر احزاب اپوزسیون کردستان توسط سپاه پاسداران شکل گرفتند.

------------------

جعفر عظیم زاده، فعال کارگری زندانی به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد

محمدعلی جداری فروغی وکیل مدافع جعفر عظیم زاده، از لزوم ارائه درخواست اعاده دادرسی برای این فعال کارگری محبوس در زندان اوین خبر داد و اعلام کرد که وی به عنوان غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی گفت: از آنجا که جعفر عظیم زاده به عنوان غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده، در فرجه قانونی تقاضای تجدیدنظرخواهی خواهیم کرد.
این وکیل دادگستری در ادامه افزود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.
فروغی همچنین ابراز امیدواری کرد که در دیوان عالی این فعال کارگری که فعالیت هایش کاملاً در حیطه مسائل صنفی بوده، تبرئه شود.
جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.
لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

------------------

تعیین وقت جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سه عضو کانون نویسندگان ایران

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن سه عضو کانون نویسندگان ایران در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه سال آینده در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. این شهروندان ماه گذشته در پی حضور در دادگاه بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سه عضو کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۹۸ و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.
بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن در مردادماه سال جاری از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان “تبلیغ علیه نظام” و در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه در پی احضار مجدد به این شعبه با عناوین دیگر “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” تفهیم اتهام شدند.
در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷، کیوان باژن، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌شان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.
همچنین قاضی مقیسه با درخواست آنها برای حضور وکیل مورد نظرشان مخالفت کرده بود.
رضا خندان مهابادی در تاریخ ۶ بهمن‌ماه، بکتاش آبتین در تاریخ ۸ بهمن ماه و کیوان باژن در تاریخ ۱۰ بهمن ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.
لازم به یادآوری است در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از دوهزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند و پس از آن ایشان طی بیش از ۱۷ جلسه در خصوص فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی شدند. دلیل احضار و بازجویی ایشان “انتشار نشریه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.
یک هفته بعد از احضار بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن نیز به ترتیب احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دلیل احضار و بازجویی ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.
کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

------------------

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به زندان های شیبان و سپیدار اهواز منتقل شدند

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که از تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت به سر می بردند، روز گذشته به زندان های شیبان و سپیدار اهواز منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۳ اسفندماه ۹۷، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به زندان‌های شیبان و سپیدار اهواز منتقل شده‌اند.
بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع کارگری، اسماعیل بخشی روز گذشته طی یک تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به زندان شیبان اهواز خبر داده است.
از طرفی، جمال‌الدین حیدری‌منش، وکیل مدافع سپیده قلیان در صفحه شخصی خود با اعلام انتقال سپیده قلیان به زندان سپیدار اهواز نوشت: “با توجه به انتقال موکلم سپیده قلیان به بند عمومی زندان سپیدار اهواز که حکایت از اتمام تحقیقات مقدماتی دارد، علیرغم درخواست‌های مکرر اینجانب و خانواده وی، قرار بازداشت موقت او بدون دلیل موجهی همچنان پابرجاست”.
این وکیل دادگستری همچنین اعلام کرده است: “موکلم ممنوع الملاقات نیست ولی امروز بار دیگر با تقاضای ملاقاتم با او موافقت نشد. چه منطقی پشت این عملکرد است که او می‌تواند تماس تلفنی داشته باشد اما اجازه ملاقات با وکیلش را ندارد”.
لازم به ذکر است جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به همراه تعدادی از کارگران هفت تپه برای روزهای پیاپی است که در مقابل ساختمان دادگستری شوش تجمع می‌کنند و با در دست گرفتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی، خواستار آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان می‌شوند.
اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.
فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش این فیلم، اغوای افکار عمومی را خیانت به مردم و مخاطبین صدا و سیما دانست و گفت: “این صحنه سازی و بازی نابهنجار بی پاسخ نخواهد ماند و موکلم علیه صداوسیما و وزیر اطلاعات شکایت می‌کند”

------------------

سومین روز تحصن سراسری معلمان در اعتراض به مشکلات صنفی برگزار شد

دور سوم تحصن سراسری معلمان از روز یکشنبه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده است. این شورا پیشتر با انتشار بیانیه ای معلمان سراسر کشور را به اعتصاب و خودداری از رفتن به کلاس های درس در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه ۹۷ فراخوانده است. در این بیانیه آزادی فعالان صنفی فرهنگی و رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی به عنوان مطالبات اصلی معلمان ذکر شده است. روز جاری نیز همچون دو روز گذشته این تحصن در بسیاری از استان‌های کشور از جمله یزد، اردبیل، همدان، البرز، کردستان، قزوین، اصفهان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، فارس، لرستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، تهران، آذربایجان غربی و زنجان شکل گرفته است. معلمان ایران مهرماه و آبان‌ماه سال جاری نیز در دوره های دو روزه به تحصن مشابهی دست زده بودند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سوم تحصن سراسری معلمان و فرهنگیان سراسر کشور امروز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه ۹۷ در بسیاری از استان‌های ایران شکل گرفت.
در این روز برای سومین روز پیاپی فرهنگیان سراسر کشور از جمله در استان‌های ”یزد، اردبیل، همدان، البرز، کردستان، قزوین، اصفهان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، فارس، لرستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، تهران، آذربایجان غربی و زنجان” دست به تحصن زده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند و خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شدند.
تحصن سراسری معلمان از روز یکشنبه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده است.
معلمان متحصن در این روز نیز نوشته‌هایی مانند “جای معلم آگاه و آزاده زندان نیست”، “پرونده سازی علیه فعالان صنفی معلمان را متوقف کنید”، “همسان سازی حقوق بازنشستگان”، “آموزش رایگان”، “اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی”، “پولی سازی مدارس را متوقف کنید”، “تخصیص بودجه عادلانه”، “بیمه کارآمد”، “تحصن، تدریس حق طلبی است”، “خصوصی سازی آموزش را متوقف کنید” و … در دست داشتند.
سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در نشستی که صبح روز جاری با حضور خبرنگاران برگزار شده بود در جواب سوال یک خبرنگار مبنی بر عدم طرح مشکلات معلمان در این همایش موضوع مشکلات معلمان را غیر مرتبط با موضوع نشست عنوان کرده و گفته است که اجازه ندارد به بیان مسائل غیر مرتبط بپردازد با این حال مدعی شده است که این به معنای بی تفاوت بودن نیست.
همچنین امیرعلی نعمت‌اللهی، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش نیز مدعی شده است: “تحصن معلمان گسترده نبوده است و صرفا در برخی مدارس چند استان اتفاق افتاده است، ما آمار این تحصن ها را داریم و اصلا نگران کننده نیست”.
وی همچنین مدعی شده است: “اگر وضعیت نگران‌کننده بود، حداقل من به عنوان قائم مقام آموزش و پرورش نباید در اتاقم باشم. من شفاف می‌گویم که در برخی از استان‌ها حتی یک مورد تحصن نداشته‌ایم، این طبق آماری است که من از ساعت ۱۰ صبح دارم. البته مشخص هم نیست، عکس‎هایی که منتشر می‌شود، برای همان استان هست یا نه و شاید شیطنت برخی افراد باشد”.
این واکنش مسئولان ارشد آموزش و پرورش کشور در حالی است که طی سه روز گذشته تحصن سراسری معلمان دستکم در ۲۶ استان کشور شکل گرفته است. هرانا روز یکشنبه و دوشنبه نیز از تحصن سراسری معلمان کشور در استان‌های “کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، قزوین، تهران، قم، یزد، فارس، چهارمحال و بختیاری، مازندران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، همدان، خوزستان، خراسان جنوبی، گیلان، سیستان و بلوچستان، کرمان، لرستان، خراسان شمالی، اردبیل و ایلام” خبر داده بود.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای معلمان سراسر کشور را به اعتصاب و خودداری از رفتن به کلاس های درس در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه ۹۷ فراخوانده است.
در این بیانیه که متن کامل آن پیشتر توسط هرانا منتشر شده بود این شورا اهم خواسته فرهنگیان را در شش بند عنوان کرده است: ۱- آزادی فعالان صنفی فرهنگی و بسته شدن همه پرونده ها در این زمینه.
۲- رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت رسمی و آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان در سراسر کشور.
۳- اختصاص سهم کافی و وافی در بودجه سال ۹۸ به آموزش و پرورش تا سرحد رفع مشکلات عدیده مدارس، ترمیم اساسی حقوق فرهنگیان و پرداخت تمام معوقات آنها اعم از مطالبات معلمان خرید خدمت، حق التدریسی و …
۴- همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان و ارتقای آن به بالاتر از حد خط فقر.
۵- لغو قرارداد با بیمه ناکارآمد تکمیلی فعلی و جایگزینی آن با بیمه ای کارآ و پاسخگو برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته.
۶- توقف سیاست پولی سازی مدارس و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی.
این شورا همچنین اعلام کرده است که در صورت عدم تحقق مطالباتشان برنامه های بعدی اعتراضی خود را نیز اعلام خواهد کرد. پیشتر نیز در تاریخ ۲۲ و ۲۳ مهرماه و ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۹۷ فرهنگیان بسیاری از استان‌های کشور دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.
طی دور دوم تحصن سراسری معلمان در آبان‌ماه سال جاری ۱۴ تن از معلمین و فعالین صنفی معلمان در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به صورت تدریجی با قرار آزاد شدند.

------------------

شش سال حبس برای بهنام ابراهیم زاده / تودیع قرار و آزادی موقت

بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین، دقایقی پیش با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. وی طی روزهای اخیر با دریافت ابلاغیه ای از محکومیت خود به شش سال حبس تعزیری توسط دادگاه بدوی مطلع شده است. این فعال کارگری در تاریخ ۲۲ آذرماه در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا به زندان اوین منتقل شده بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر امروز دوشنبه ۱۳ اسفندماه ۹۷، بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد.
این فعال کارگری پیش از آزادی موقت، طی حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
بر اساس حکم صادره این فعال کارگری از بابت اتهام “عضویت در گروه ها و دسته جات به جهت برهم زدن امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در گروه های مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. در این دادنامه آمده است که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود. همچنین در بخشی از حکم صادره به عنوان مجازات تکمیلی، بهنام ابراهیم زاده باید سه جلد کتاب معرفی شده در این دادنامه را خوانده و رونویسی کند.
بهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۲ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. خانواده این فعال کارگری تا چند روز پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت و محل نگهداری او نداشتند. آقای ابراهیم‌زاده در روز بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
بازجویی این فعال کارگری در خصوص حضور وی در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و با عناوین اتهامی “تبلیغ علیه نظام”و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” بوده است.
آقای ابراهیم زاده در تاریخ ۲۶ دی‌ماه از بند ۲ الف سپاه به بند قرنطینه زندان اوین و نهایتا به اندرزگاه ۴ سالن دو این زندان منتقل شده است.
در تاریخ ۲۹ دی‌ماه از سوی دادگاه با خانواده آقای ابراهیم‌زاده تماس گرفته و گفته شده بود که برای آزادی موقتایشان وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تهیه کنند. با این حال تا روز جاری، علیرغم پیگیری خانواده بهنام ابراهیم زاده مسئولین از پذیرش وثیقه و آزادی وی جلوگیری کرده بودند.
این فعال کارگری در تاریخ ۲۸ بهمن ماه جهت تعیین شعبه و اطلاع از کیفرخواست به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران منتقل شده و در تاریخ ۵ اسفندماه، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری مورد محاکمه قرار گرفته بود.
بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است. هرانا پیشتر نیز در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته از آزادی بهنام ابراهیم زاده از زندان رجایی شهر با پایان دوران محکومیت ۷ ساله خود خبر داده بود.

------------------

پروین محمدی، فعال کارگری با قرار کفالت آزاد شد

محمدعلی جداری فروغی، وکیل پروین محمدی، فعال کارگری و نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران روز جاری از آزادی موکلش با تودیع قرار کفالت خبر داد. وی روز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از صدور قرار بازداشت یک ماهه به زندان کچویی کرج منتقل شده بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱۳ اسفندماه۹۷، محمدعلی جداری فروغی، وکیل پروین محمدی گفت: پرونده پروین محمدی پس از بررسی در شعبات مختلف، به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای فردیس کرج ارجاع داده شد و بازپرس پس از بررسی پرونده و اخذ توضیحات از موکل، قرار کفالت یک صد میلیون تومانی صادر کرد که پس از ارائه قبولی کفالت، حکم آزادی پروین محمدی به زندان شهید کچوئی ابلاغ شد.
بعدازظهر روز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه پس از بازداشت جعفر عظیم زاده، دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران، پروین محمدی نیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.
نیروهای انتظامی فردیس کرج همزمان با بازداشت پروین محمدی تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله لپ‌تاپ، گوشی موبایل و کتاب‌های وی را نیز ضبط کردند.
این فعال کارگری در تاریخ ۱۱ بهمن‌ماه، با قرار بازداشت یک ماهه، به زندان کچویی کرج منتقل شده بود. انتقال او به این زندان در حالی رخ داد که دادسرای فردیس کرج وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی که ساعت ۸ صبح برای آزادی وی آماده شده بود را نپذیرفته بود. پروین محمدی، پیش‌تر نیز در آبان ماه سال ۹۴ به وزارت اطلاعات احضار شده بود.

------------------

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بهنام ابراهیم زاده برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مطروحه علیه بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری صبح روز جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. این فعال کارگری در تاریخ ۲۲ آذرماه در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و هم اکنون در زندان اوین به سر می برد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری امروز یکشنبه ۵ اسفندماه ۹۷، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.
طی این جلسه دادگاه که بدون حضور وکیل و با حضور پدر و همسر بهنام ابراهیم زاده برگزار شد، عناوین اتهامی “تبلیغ علیه نظام”و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” در خصوص وی مورد بررسی قرار گرفته است. سوالات قاضی پرونده در خصوص حضور آقای ابراهیم زاده در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و حمایت وی از کارگران نیشکر هفت تپه بوده است.
تاریخ جلسه دادگاه، پیشتر در حالی در زندان اوین به وی ابلاغ شده بود که وکیل آقای ابراهیم زاده در کردستان بوده و به دلیل عدم هماهنگی امکان حضور در جلسه دادگاه امروز را نداشت.
بهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۲ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. خانواده این فعال کارگری تا چند روز پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت و محل نگهداری او نداشتند. آقای ابراهیم‌زاده در روز بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
بازجویی این فعال کارگری در خصوص حضور وی در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و با عناوین اتهامی “تبلیغ علیه نظام”و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” بوده است.
آقای ابراهیم زاده در تاریخ ۲۶ دی‌ماه از بند ۲ الف سپاه به بند قرنطینه زندان اوین و نهایتا به اندرزگاه ۴ سالن دو این زندان منتقل شده است.
در تاریخ ۲۹ دی‌ماه از سوی دادگاه با خانواده آقای ابراهیم‌زاده تماس گرفته و گفته شده بود که برای آزادی موقت ایشان وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تهیه کنند. با این حال، علیرغم پیگیری خانواده بهنام ابراهیم زاده مسئولین از پذیرش وثیقه و آزادی وی جلوگیری کرده اند.
این فعال کارگری در تاریخ ۲۸ بهمن ماه جهت تعیین شعبه و اطلاع از کیفرخواست به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران منتقل شده بود.
بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است. هرانا پیشتر نیز در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته از آزادی بهنام ابراهیم زاده از زندان رجایی شهر با پایان دوران محکومیت ۷ ساله خود خبر داده بود.

------------------

گزارشی از آخرین وضعیت جعفر عظیم زاده، فعال کارگری زندانی

جعفر عظیم زاده، فعال کارگری با وجود نیاز به رسیدگی پزشکی در وضعیت نامناسبی در اندرزگاه ۸ زندان اوین بسر می‌برد. این فعال کارگری در تاریخ ۹ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه طی یک تماس کوتاه تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به زندان اوین منتقل شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جعفر عظیم زاده، فعال کارگری و دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که به مشکلات قلبی و کلیوی مبتلا است اکنون به داروهایی که در خارج از زندان مصرف می‌کرد دسترسی ندارد، گزارش شده است که این فعال کارگری در حال حاضر در وضعیت نامناسبی در سالن ۹ اندرزگاه ۸ زندان اوین نگهداری می‌شود.
یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این زندانی که نخواست نامش فاش شود به گزارشگر هرانا گفت: “تاکنون پرونده جدیدی علیه آقای عظیم زاده تشکیل نشده است؛ ولی از آنجا که ایشان همزمان با خانم پروین محمدی بازداشت شده‌اند، بیم آن می‌رود که سناریوسازی برای ایشان توسط دستگاه امنیتی در جریان باشد.”
این منبع در ادامه در خصوص وضعیت سلامتی این فعال کارگری افزود: “آقای عظیم زاده در حال حاضر از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج‌تر است. وی روز چهارشنبه ۱ اسفندماه جهت رسیدگی به وضعیت سلامتی‌اش درخواستی را به بهداری زندان تحویل داد، اما تاکنون هیچ پاسخی به درخواست ایشان داده نشده است”.
جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده است. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شده است.
با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش، بدلیل عدم ارایه توضیح از سوی دستگاه قضایی، دلیل حقوقی حضور آقای عظیم زاده در زندان در هاله‌ای از ابهام قرار داد.
لازم به ذکر است پروین محمدی، نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران که همزمان با جعفر عظیم زاده بازداشت شده بود، با صدور قرار بازداشت یک ماهه به زندان کچویی کرج منتقل شده است و تا روز گذشته ۲ اسفندماه ۱۳۹۷، که مریم محمدی، خواهر وی موفق به ملاقات وی شده بود هیچ اطلاعی در مورد وضعیت وی در دست نبود.