افق روشن
www.ofros.com

تراژدی مرگ کارگران در معادن زغال سنگ کرمان ادامه دارد

هرانا                                                                                                                     شنبه ٢٦ دی ۱٣٨٨

تراژدی مرگ کارگران معادن زغالسنگ کرمان با مرگ یک کارگر در معدن "پابدانا" درحالی ادامه یافت که تعداد تلفات معادن استان در سال جاری به ٢٠ نفر رسیده است. خبرگزاری هرانا - حقوق کارگران: درحالیکه تنها پنج روز از حادثه ریزیش معدن هشونی و کشته شدن یک کارگر و زخمی شدن دو معدن کار در این حادثه در شهرستان کوهبنان می گذرد، شامگاه گذشته در حادثه ای دیگر یک کارگر معدن زغالسنگ در منطقه "پابدانا" در همین شهرستان بر اثر ریزش مجدد معدن زغالسنگ جان خود را از دست داد و تعداد تلفات معادن زغالسنگ کرمان از ابتدای سال جاری تاکنون را به ٢٠ کشته رساند.
به گزارش مهر، معادن زغالسنگ کرمان درحالی همچنان قربانی می گیرند که تاکنون اقدام عملی در خصوص جلوگیری از بروز حوادث مرگبار از جمله گازگرفتگی و ریزش معدن در معادن زغالسنگ کرمان صورت نگرفته است.
با توجه به وجود گسترده معادن زغالسنگ در مناطق شمالی استان کرمان شغل بسیاری از مردم شهرستانهای شمالی استان به ویژه زرند، کوهبنان و راور معدنکاری است که این امر توجه ویژه مسئولان درخصوص بازرسی از کارگاه های معدنهای این مناطق و جلوگیری از ادامه فعالیت معدنهایی که بدون ایمنی لازم درحال فعالیت هستند را می طلبد.
با این وجود به نظر می رسد نظارت لازم بر کار پیمانکاران و بخش خصوصی که در معادن زغالسنگ کرمان درحال فعالیت هستند صورت نمی گیرد که همین مسئله موجب بالارفتن میزان تلفات استان کرمان شده است.
دادستان کوهبنان که یکی از مراکز معدنی استان کرمان محسوب می شود در زمینه بروز این حادثه گفت: بروز این حادثه به دلیل نبود ایمنی لازم در معدن بوده است. حجت الاسلام اکبر مختاری افزود: به نظر می رسد پس از خصوصی سازی معادن نظارت لازم درخصوص ایمنی معادن از ناحیه دستگاه های مسئول صورت نمی گیرد و پیمانکاران درکنار سود دهی اقتصادی اهتمام لازم برای ارتقای ایمنی معادن ندارند. وی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهایی که می تواند نظارت بر ایمنی معادن را بهبود بخشد ایجاد اداره کار مستقل در شهرستان کوهبنان است. حجت الاسلام مختاری عنوان کرد: متاسفانه به رغم اینکه این شهرستان یک منطقه کارگری است لیکن هنوز فاقد اداره کار و حضور مستمر بازرسان اداره کار در معادن می باشد.
وی تاکید کرد: یکی از وظایف دستگاه قضایی حفظ حقوق شهروندی است و اولین حق هر شهروند حق حیات است که در این زمینه با حساسیت لازم مسئله را پیگیری می کنیم.