افق روشن
www.ofros.com

تجمعات و سرکوب اعتراضات کارگری در اول ماه مه


خبرگزاری هرانا                                                                                          دوشنبه ١٣ اردیبهشت ١٣٨٩

نیروهای امنیتی و انتظامی در اقصی نقاط کشور با یورش به تجمعات و برخورد با فعال کارگری تلاش نمودند از برگزاری تجمعات این روز جهانی در ایران ممانعت به عمل آورند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، از صبح امروز شنبه ١١ اردی بهشت ماه در تهران و خصوصا مناطق مرکزی آن فضایی امنیتی-نظامی حاکم شده بود و نیروهای امنیتی و لباس شخصی به صورت چشمگیری حضور داشتند. این نیروها در بعضی موارد با ضرب و شتم شرکت‌کنندگان در تجمع روز جهانی کارگر، این مراسم را بر هم زدند. برقراری جو امنيتی در پايتخت در شرايطی صورت گرفت که پيش از روز ١١ ارديبهشت، فعالان کارگری، به ويژه کسانی که در مراسم روز جهانی کارگر سال گذشته در تهران، بازداشت شده بودند، تحت فشارهای امنيتی و قضايی قرار داشتند.
با این وجود اما هزاران تن از کارگران و مردم تهران که قصد گرامیداشت روز جهانی کارگر را داشتند از ساعت ١٦ همزمان با حرکت به سوی وزارت کار در خیابان جیحون اقدام به سر دادن شعارهایی نمودند. نیروهای گارد ویژه با یورش به تجمعات آنان سعی بر متفرق کردن فعالان کارگری داشتند که جمعیت اولیه با تقسیم شدن به دسته های چند صد نفره به اعتراض خود تا سر حد ممکن ادامه دادند.
هم چنین صبح امروز در شیراز کارگران مجتمع صنعتی گوشت فارس که به دلیل خصوصی سازی تعطیل شده است در مقابل استانداری این شهر دست به تجمع زدند و شعارهایی از قبیل : کارگر روز بیکاریت مبارک" و " تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم" سر دادند.
در تبریز نیز با وجود حضور گسترده ی نیروهای امنیتی، صدها تن از کارگران و مردم در مقابل اداره کار این شهر واقع در خیابان امام خمینی، دست به تجمع زدند و ضمن گرامیداشت روز جهانی کارگر به اخراج های گسترده، بیکاری و فقر موجود اعتراض کردند.
هم چنین گزارش های رسیده حاکی از تجمع گسترده ی هزاران تن از کارگران شهر قزوین از ساعت 9 صبح در ورزشگاه یادگار امام بود. نمایندگان کارگران طی سخنرانی های خود خواستار پایان دادن به قرار دادهای موقت و رسمی شدن کارگران، حق بیمه و حل سایر مشکلات کارگری شدند. این تجمع در حالی صورت می گرفت که حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر قزوین، بی سابقه عنوان شده بود.
گفتنی است فعالین کارگری فراخوان های متعددی برای برگزاری روز اول ماه مه داده بودن اما حضور سنگین نیروهای امنیتی اجازۀ برگزاری تجمعی منظم را نداده است. هم چنین جعفر عظیم‌زاده، رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز از احضار پنج نفر از اعضای هیئت مدیره‌ی این اتحادیه در شهر سنندج خبر داده است. امروز صبح نیز دو فعال کارگری در سنندج قبل از اینکه در مراسمی شرکت کرده باشند، بازداشت شده‌اند.
برخی گزارش ها نیز حاکی از تجمعات کارگری در شهرهایی نظیر اصفهان، سقز، رشت،اراک و اهواز و... است که در نهایت برخی به درگیری با نیروهای امنیتی ختم شده است.
هنوز اطلاع دقیقی از نوع دقیق تر برخوردها و تعداد دستگیر شدگان در تجمعات امروز در دست نیست.
هم چنین لازم به توضیح است جمعی از زندانیان و زندانیان سیاسی-عقیدتی محبوس در زندان های رجایی شهر، اوین و ارومیه در اقدامی خودجوش در حمایت از کارگران و معلمان از امروز دست به اعتصاب غذایی دو روزه زدند.

هرنا - شنبه ١١ ارديبهشت ١٣٨٩