افق روشن
www.ofros.com

در‌پی حذف یارانه‌ آرد نان‌فانتزی‌؛ ٣٠ درصد كارگران واحدها در اهواز اخراج شدند

ایسنا - هرانا                                                                                           دوشنبه ٢ آذر ۱٣٨٨

رییس اتحادیه صنف نان سفید و فانتزی‌پز اهواز گفت: با حذف یارانه‌ آرد، ٣٠ درصد از كارگران واحدهای تولیدی نان‌فانتزی كه تعدادی از آن‌ها ٣٠ ‌سال سابقه كار داشته‌اند بدون دریافت هیچ وجهی به عنوان مزد سنوات و یا باز خرید اخراج شدند.
خبرگزاری هرانا - حقوق کارگران: فرهاد مختاری عنوان كرد: پس از حذف یارانه آرد، قیمت هر كیسه آرد از٢۵٠٠ تومان به ١٦ هزار تومان افزایش یافت كه در نتیجه قیمت ٣٠٠ كیسه آرد مصرفی ماهیانه یك واحد تولیدی از٧۵٠ هزار تومان به ۵ میلیون تومان رسید؛ این امر موجب كساد شدن بازار كار واحدهای تولیدی نان فانتزی، گرانی نان و كاهش خرید شده است.
وی در گفتگو با خبرنگار ایسنا خاطرنشان كرد: با وجود آنكه مصرف نان فانتزی در بین مردم بالاست، افزایش قیمت تمام شده نان منجر به نارضایتی مردم شده و میزان خرید مردم ٢۵ تا ٣٠ درصد كاهش یافته این در حالی است كه پس از حذف یارانه آرد تاكنون هیچ وجهی به منظور افزایش قدرت خرید به مردم داده نشده است.
رییس اتحادیه صنف نان سفید و فانتزی‌پز اهواز ادامه داد: واحدهای صنفی این اتحادیه با مشكل خرید آرد مواجه هستند و در این بین عده‌ای سودجو مواد اولیه این واحدها را با قیمت بالا در اختیار آنان قرار می‌دهند.
مختاری بیان كرد: با توجه به اینكه وضعیت بهداشت واحدهای تولید مواد غذایی بسیار پراهمیت است به دلیل كساد شدن بازار كار و نبود تسهیلات مالی برای بهسازی، واحدها با مشكل رو برو هستند همچنین این واحدها برای بیمه كارگران ٣٠ درصد حق بیمه اما نانوایی‌ها ١٠ درصد پرداخت می‌كنند.
وی خاطرنشان كرد: برای آنكه شاهد تحولی در تولید نان فانتزی باشیم، باید خط‌های تولید را مكانیزه كنیم و از آنجا كه قیمت خرید وسایل مورد نیاز تولید مدرن به ١۵٠ میلیون تا ٢ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد از مسؤولان ذیربط انتظار داریم تا تسهیلاتی در قالب وام‌های كم بهره‌ در اختیار این واحدها قرار دهند.