افق روشن
www.ofros.com

دو کارگر در ابهر در میان آتش سوختند و دست یک کارگر در پالایشگاه اصفهان قطع شد

خبرگزاری هرانا                                                                                                    دوشنبه٢۱ دی ۱٣٨٨

در پی آتش سوزی منبع مازوت در یکی از واحدهای تولید آهن آلات شهرستان ابهر دو نفر در میان آتش سوختند و سه نفر دیگر از کارگران این کارخانه مجروح شدند. خبرگزاری هرانا - حقوق کارگران: در این حادثه که عصر یکشنبه رخ داد دو نفر از کارگران "شرک فولاد سیادن ابهر " بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست دادند. به گزارش مهر، در این حادثه همچنین سه نفر از کارگران مجروح شدند که یک نفر از آنها به صورت سرپایی درمان و دو نفر نیز بستری شده‌اند.
‌هم اکنون کارشناسان در حال بررسی علل و چند و چون حادثه هستند تا علت این حادثه مشخص شود.
فولاد سیادن ابهر سال ٧٩ با هدف تولید مقاطع سبک و سنگین فولادی، ساختمانی و مقاطع سبک و سنگین به روش نورد گرم طراحی و راه‌اندازی شده است. فرماندار شهرستان ابهر در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: انفجار منبع سوخت مازوت این کارخانه بر اثر گرم شدن المنتهای منبع سوخت رخ داده است.
امیرحسین اسکندری افزود: این کارخانه در چند سال گذشته نیز با سهل انگاری هایی در رعایت مسائل ایمنی، دچار مشکلاتی شده بود که این بار این سهل انگاری، باعث بروز خسارتهای جانی شد.
وی با بیان اینکه دلایل بروز حادثه آتش سوزی در کارخانه فولاد سیادین ابهر در دست بررسی است ادامه داد: به نظر می رسد عدم رعایت موارد ایمنی توسط کارفرما، از دلایل بروز این حادثه است.
فرماندار ابهربا بیان اینکه استاندار زنجان پس ازاطلاع از موضوع دستوررسیدگی فوری این موضوع و احقاق حقوق حادثه دیدگان داده است افزود: درصورت محرز شدن بی مبالاتی از سوی کارفرما، قطعاً برخورد قانونی با این افراد خواهد شد.

-----------------------

پالایشگاه اصفهان٬ دست کارگرى قطع شد!

بنا به خبر دریافتى٬ احمد عابدى كارگر استخدامى سال ١٣٧٩ در كارگاه مركزى تعمیرات پالایشگاه اصفهان٬ در حین تست مبدل حرارتى دست خود را از دست داد. احمد عابدى بعد از حادثه جهت انتقال به تهران براى مداوا توسط هلى كوپتر به محل پرواز انتقال داده شد ولى به علت پرداخت نشدن پول پرواز مدتها بلاتكلیف مانده بود و بعد از انتقال به بیمارستان دستش از كتف قطع شد!
قابل ذكر است که معمولا عمل تست در محیطهاى در بسته و كاملا ایمن صورت میگیرد. ولى به علت هزینه بالا براى تاسیس این قبیل محلها از ساخت آن توسط كارفرما خوددارى میشود و جان كارگران را در معرض هزاران نوع خطر قرار میدهند. با تکرار هر "سانحه محیط کار" بار دیگر اثبات میشود که در جامعه سرمایه دارى و از دید بورژواها٬ كارگران ابزارى بیش نیستند. ابزارى كه وظیفه آنها كار با هزینه حداقل در پروسه تولید است. تبدیل کارگر و انسان مولد به زائده ماشین تولید و بى ارزشى براى سلامت و جان و نحوه معاش و زندگى اش٬ منطق سرمایه دار و نظم سرمایه دارى است. میزان کارگرانى که هر روز و هر ساعت و هر دقیقه در محیطهاى کار در چهارگوشه جهان قربانى "حوادث کار" میشوند٬ از قربانیان بزرگترین و مخوف ترین جنگها بیشتر است. این جنگ اعلام نشده و جارى و روزمره سرمایه علیه کارگر است که نام جعلى "حوادث کار" را بر آن نهادند و اخبارش را حتى نمیتوان در صفحه حوادث روزنامه ها پیدا کرد.
پالایشگاه اصفهان با در دست داشتن "لوح ایمنى" صنایع كشور و در كنار آن با تقدیم چندین كارگر سانحه دیده از قبیل احمد عابدى و كارگران سوخته شده در آتش سوزى سال گذشته پروژه اور هال٬ حاكى از این است كه محیطهاى كارگرى در ایران تبدیل به قتلگاه انسانهاى شریفى شده كه تنها جرمشان تولید ثروتهاى افسانه اى براى سرمایه داران و تهیه لقمه نانى محقر براى خود و خانواده شان است.

اشتراک ١/١١/٢٠٠١٠