افق روشن
www.ofros.com

کارگران چینی حمید نزدیک ٢ سال است، دستمزد دریافت نکرده‌اند

خبرگزاری هرانا                                                                                                 شنبه ١۵ اسفند ۱٣٨٨


کارگران نزدیک ٢ سال است، حقوق دریافت نکرده‌اند

برخی از کارگران چینی حمید بعد از ١٨.۵ سال سابقه کار در کارخانه چینی حمید، ١.۵ سال است که به دلیل تعطیلی کارخانه موفق به دریافت حقوق و مطالبات خود نشده‌اند.
خبرگزاری هرانا - یک کارگر کارخانه چینی حمید قم، گفت: کارگران ایرانی ٦ ماه به ٦ ماه حقوق ندارند ولی مسئولان به دنبال حل مشکلات سایر نقاط دنیا هستند.
عباس جمشید، کارگر لعاب‌ساز چینی حمید در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درقم، گفت: بعد از ١٨.۵ سال سابقه کار در کارخانه چینی حمید، ١.۵ سال است که به دلیل تعطیلی کارخانه موفق به دریافت حقوق و مطالبات خود نشده‌ام و مجبورم که امروز بعد از ١٨ سال سابقه کار در کارخانه، برای گذران زندگی، در یک فروشگاه مواد غذایی شاگردی کنم.
وی در تشریح روند تعطیلی چینی حمید، گفت: در اسفندماه ٨٦ که کارخانه به صورت نیمه فعال درآمده بود و ۴ ماه هم به کارگران حقوقی پرداخت نشده بود، سهام‌داران کارخانه بارش برف سال٨٦ را بهانه قرار دادند و ادعا کردند کوره‌های کارخانه از کار افتاده است و این در صورتی است که این گونه نبود و حتی من حاضرم همین الآن تمامی کوره‌های کارخانه را فعال و چینی تولید کنم.
این کارگر بسیجی ادامه داد: در همان اسفندماه ٨٦ بود که رئیس اداره کار وقت با حضور در جمع کارگران وعده داد که"من ٢ ماهه این کارخانه را احیاء می‌کنم" و شما در این ٢ ماه حقوق بیکاری دریافت کنید، و با همین وعده بود که تمامی کارگران را مرخص کرد و بعد از آن تا به امروز که ٢ سال از آن می‌گذرد، کارخانه دیگر فعالیتی نداشته است و علاوه بر آن تمامی حقوق و مطالبات کارگران هم پرداخت نشده است.
جمشید با بیان اینکه این کارخانه در زمان فعالیت٧۵٠ کارگر داشت، خاطرنشان کرد: بعد از تنها چند ماه از تعطیلی کارخانه، سهام‌داران کارخانه با کمک رئیس اداره کار وقت، عده‌ای از کارگران قراردادی این کارخانه را که بعضا سابقه چند سال فعالیت داشتند با استناد به قانون بند(هـ) از کار بیکار کردند و مابقی هم که مانده‌اند نزدیک به ٢ سال است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.
وی در تشریح وضعیت خود و دیگر کارگران گفت:٢٧٠ کارگر رسمی که هنوز هم به عنوان کارگر چینی حمید محسوب می‌شوند، همه مشکل دارند و با بیمه بیکاری زندگی خود را می‌چرخانند که پول نان سنگک هم نمی‌شود.
این کارگر اظهار داشت: حرف ما این است که استاندار سابق قم (ناظمی اردکانی) به ما وعده داد که حتی زمانی که ما بیمه بیکاری دریافت می‌کنیم هم جزء سابقه کاری ما محسوب می‌شود و بعد از مدت مقرر ما بازنشسته شویم، اما بعد از اینکه استاندار عوض شد، استاندار جدید هنوز پیگیر کار ما نشده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ یک از مسئولین پاسخ‌گوی ما نیستند، بیان داشت: مسئولان پاسخگو نیستند و به نوعی ما را رد می‌کنند. رئیس اداره کار می‌گوید من جدید آمدم و هنوز نمی‌دانم، رئیس اداره صنایع چیز دیگری می‌گوید و استاندار هم حل مشکل ما را به بعد از تعطیلات عید موکول کرده است.
جمشید ادامه داد: حتی روزی به استاندار گفتم که بعضی از ما مجبوریم که زن و بچه‌های خود را برای کنیزی و کلفتی به این طرف و آن طرف بفرستیم تا اینکه بتوانند نانی پیدا کنند و بخورند.
وی با بیان اینکه هرکدام از این کارگران، از ۵ تا ٩ میلیون تومان طلب دارند، اظهار داشت: دولت می‌تواند با توقیف کارخانه تمامی حقوق ما را پرداخت و کارگران را از گرفتاری نجات دهد.
این کارگر بسیجی ادامه داد: یک سال است که با شکایت کارگران یک میلیارد و ۴٠٠ ملیون تومان از اموال این کارخانه توقیف است، اما متاسفانه تاکنون دادگستری هیج اقدامی نکرده است.
وی مدعی شد: جمعی از کارگران به ناظمی اردکانی، استاندار سابق گفتند که اگر کارخانه را به دست خود کارگران بدهید، هم کارخانه را راه می‌اندازیم، هم پول و سود به شما می‌رسانیم.
جمشید با گلایه از وضع موجود خود و دیگر کارگران، گفت: اگر حکومت، حکومت عدالت است، از مسئولان می‌خواهیم که فکری به حال نه فقط کارگران چینی حمید که فکری به حال کل کارگران کشور کنند.
این کارگر از کار بیکار شده اظهار داشت: آخر تا کی گرسنگی بکشیم و شب وقتی که به خانه برویم خجالت زن و بچه را بکشیم؟ بسیاری از فرزندان کارگران که به دانشگاه راه یافته بودند به دلیل فقر نتوانستند ادامه تحصیل دهند.
وی گفت: ما جبهه رفته هستیم، بسیجی هستیم، کافر هم که نیستیم، و به سهم خود هم در ساخت این نظام سهم داشته‌ایم.
جمشید در پایان خاطر نشان کرد: کارگران چینی حمید می‌خواهند که در حد توان خود در کشور اشتغالزایی کنند و حاضرند که اگر کارخانه دوباره راه بیفتد چند ماه حقوق نگیرند.