افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران نساجی بابكان مقابل فرمانداری آمل


خبرگزاری هرانا                                                                                          چهارشنبه ١٧ شهریور ١٣٨٩

كارگران شركت نساجی بابكان كه تعدادشان به حدود ۵٠ نفر می‌رسید از صبح امروز سه شنبه، با حضور در مقابل فرمانداری این شهر به نداشتن امنیت شغلی در این شركت عنوان می‌كردند، اعتراض كردند.
به گزارش شمال نیوز، تعدادی از این كارگران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اعلام اینكه این واحد تولیدی از سال ۵٩ آغاز به كار كرده است، گفتند: مدیران این واحد تولیدی كه هیئت مدیره‌ای ١٠ نفره را تشكیل می‌دهند، اقدام به اخراج بی‌رویه كارگران این كارخانه می‌كنند.
این كارگران گفتند: در گذشته یك‌هزار و ۵٠٠ كارگر در این واحد تولیدی مشغول به كار بودند كه اكنون تعداد این كارگران به ٣٦٠ نفر كاهش یافته است.
این افراد اظهار داشتند: ۴٩ درصد سهام این شركت از سوی دولت به این افراد واگذار شده است و ۵١ درصد سهام این شركت متعلق به دولت است.
به گفته این كارگران مدیران این شركت از عید امسال تاكنون ١۵٠ كارگر را اخراج كرده‌اند و تا ٢٠ روز آینده نیز قصد دارند ١۵٠ كارگر دیگر را اخراج كنند. این كارگران افزودند: كارگران این شركت ١۴ تا ١۵ سال در شركت سابقه كار دارند و چون سن آنها از ٣۵ سال تجاوز كرده اگر اخراج شوند دیگر نمی‌توانند در جای دیگر مشغول به كار شوند.
به گفته كارگران نساجی بابكان دستگاه‌های این شركت قابل استفاده و نو بوده اما مدیران به بهانه‌های واهی سعی در تجهیز و نوسازی تجهیزات این كارخانه دارند و آن را زمینه‌ای برای اخراج این كارگران قرار داده‌اند.
آنها افزودند: مدیران شركت قراردادهای یك ماهه با كارگران این مجموعه می‌بندند و در فرم قراردادها نامی از كارفرما نیست.
بحران و ركود در واحدهای تولیدی نساجی مازندران منحصر به یك یا دو كارخانه نیست و این واحدها با وجود نیروهای شاغل با بحران‌های مدیریتی و تولیدی دست و پنجه نرم می‌كنند و واحدهای باقیمانده نیز حتی با ١٠ درصد ظرفیت واحد تولیدی نیز كار نمی‌كنند.
اخراج بی‌رویه، قراردادهای نامفهوم، مدیران سودجو و بدون تخصص و عدم نظارت بر مدیریت این واحدها از مهم‌ترین دلایلی است كه موجب بیكاری هر روزه كارگران واحدهای نساجی مازندران شده است به طوریكه در ١٠ سال ١٢ هزار نیروی كار كارخانجات مازندران از كار بی‌كار شده‌اند.