افق روشن
www.ofros.com

بازگشت مجدد ابوالفضل عابدینی به اوین، جان

... باختن یک کارگر دیگر، تعدیل کارگران فومن شیمی و


هرا - ایلنا                                                                                                        یکشنبه ٢٩ آبان ١٣٩١

بازگشت مجدد ابوالفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار به اوین

خبرگزاری هرانا - ابولفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار در بند خوزستانی پس از گذشت دو روز مجددا به زندان اوین بازگشت.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی سیاسی که به دلیل ادای شهادت در خصوص شکنجه‌های ستار بهشتی به بازپرس پرونده وی جهت تبعید به زندان کارون اهواز از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج شده بود هم اکنون در بند قرنطینه زندان اوین بسر میبرد و هنوز وارد بند سابق خود نشده است.
عابدینی در واکنش به تبعید خود اعلام کرده بود در صورت انتقال به زندان کارون دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد. وی به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری و ارتباط با رسانه‌های برون مرزی به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

-------------------------------------

سقوط دستگاه بتون ساز جان كارگری را گرفت

سقوط دستگاه بتون سازی (ویچینگ) در کارگاه ساختمانی باعث مرگ یک کارگر ۳۵ ساله شد.
به گزارش ایلنا، امیر رحیمی، رئیس ایستگاه ۲۷ آتشنشانی تهران اعلام کرد: سقوط یک دستگاه بتون ساز در یک کارگاه ساختمانی به سبب عدم رعایت نکات ایمنی حین كار، باعث مرگ یک کارگر ۳۵ ساله شد.
وی در تشریح این حادثه گفت: کارگر ساختمانی که در حال کار در زیر دستگاه بتون سازی در یک کارگاه ساختمانی در منطقه بلوار فردوس بود، با سقوط ناگهانی دستگاه جان خود را از دست داد.
او اضافه کرد: آتش نشانان بلافاصله با استفاده از تجهیزات هیدرولیکی نجات و برش قسمتی از دستگاه، کارگر جوان را از زیر دستگاه خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس دادند که متاسفانه مرگ وی تائید شد.

-------------------------------------

تعطیلی کارخانه پاکریس، ۳۷ کارگر را با یک ماه حقوق معوقه بیکار کرد

دبیر خانه کارگر سمنان اعلام کرد: ۳۷ کارگر کارخانه پاکریس مهدی‌شهر سمنان از ابتدای مهر ماه تا كنون حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.
حبیب الله محقق با اعلام این خبر به ایلنا گفت: از ابتدای مهر ماه سال جاری در پی تعطیلی کارخانه پاکریس سمنان، ۳۷ تن از کارگران این واحد حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند.
او با اشاره به اینکه این کارگران از ابتدای آبان ماه که کارخانه به صورت رسمی تعطیل شد اجازه ورود به محل کار خود را نداشته‌اند تصریح کرد: این ۳۷ کارگر در آستانه بازنشستگی هستند اما تامین اجتماعی به دلیل عدم پرداخت سهم کارفرما، از پذیرفتن بازنشستگی این کارگران سر باز می‌زند.
به گفته محقق این کارخانه وابسته به بنیاد مستضعفان طی ده سال گذشته ۲۵۰۰ کارگر داشته که این تعداد به تدریج به ۳۷ نفر رسیده است.
این فعال كارگری مهم‌ترین عامل کاهش نیرو در این کارخانه را سیاستهای غلط دولت در عرصه واردات منسوجات عنوان کرد و گفت: واردات بی‌رویه منسوجات طی سالهای گذشته وحذف یارانه‌های بخش تولید در سالهای اخیر صدمات جبران ناپذیری را به این واحدهای نساجی وارد کرده است.

-------------------------------------

تعدیل کارگران فومن شیمی و گسترش بحران در صورت عدم رسیدگی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از تعدیل ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه فومن شیمی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا در فومن، ناصر عاشوری قلعه رودخانی وضعیت صنعت کشور را بحرانی دانست و دلیل این بحران را گرانی مواد اولیه، آب و حامل‌های انرژی دانست. رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه یکی از دلایل مشکلات صنایع چند برابر شدن نرخ مواد اولیه وارداتی به تبع نوسانات نرخ ارز است، گفت: به رغم این افزایش قیمت نهادهای اجرایی بر ثابت نگه داشتن قیمت اجناس تولیدی تاکید می‌کنند.
او ادامه داد: با وجود چند برابر شدن هزینه‌های تولید سازمان حمایت از مصرف کنندگان اجازه گران کردن محصولات تولیدی را به صنایع نمی‌دهد و در صورت تخلف آنان را جریمه و «نقره داغ» می‌کند.
به گفته عاشوری قلعه رودخانی، دولت نیز به دلیل عدم پرداخت سهم ۳۰ درصدی تولید در قانون هدفمندی یارانه‌ها، در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر گذار بوده است اما در عین حال دست تولید کنندگان را در افزایش اجناس خود بسته است و در این شرایط دلالان و واسطه‌ها خود راسا اقدام به افزایش قیمت کالاهای مصرفی مردم می‌کنند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: شرایط حاضر برای صنعتگران کشور بحرانی می‌دانیم و باید سیستم بانکی به داد تولید کنندگان برسد و از طرفی نیز سازمان حمایت از مصرف کنندگان واقعیت‌ها را ببیند و به تولیدکنندگان مجوز رشد پلکانی (و نه یکباره) نرخ اجناس خود را بدهد.
معاون اسبق وزیر بازرگانی، از تهدید اشتغال به تبع بحران صنایع خبر داد و در حکم نمونه به تعدیل ۱۵۰ کارگر فومن شیمی اشاره کرد. او همچنین افزود: تولید برای صنعتگران در شرایط فعلی صرفه اقتصادی ندارد. به طور نمونه یک واحده تولید کننده پارچه به نام «مهتاب بافت» واحد خود را تعطیل کرده بود اما با خواهش و دخالت ما و فرماندار، با اکراه این واحد تولیدی بازگشایی شد و اکنون نیز با دشواری مشغول تولید است.