افق روشن
www.ofros.com

تلاش عفو بین الملل برای آزادی

ابوالفضل عابدینی، ادامه تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران


هرا - ایلنا - اینا                                                                                                    شنبه ١١ تیرماه ١٣٩٠


فراخوان سازمان عفو بین الملل برای آزادی ابوالفضل عابدینی

خبرگزاری هرانا - در ادامه واکنش‌ها نسبت به ادامه بازداشت و محکومت فعالان حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ای اعتراض آمیز نسبت به ادامه حبس ابوالفضل عابدینی نصر، فعال حقوق بشری در ایران، از همگان تقاضا کرده است تا طی نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، بر آزادی بدون قید و شرط ابوالفضل عابدینی نصر تاکید شوند.
به گزارش تارنمای "میدل ایست برلین" و به نقل از سازمان عفو بین الملل، در این بیانیه از عموم خواسته شده است تا در امیل و نامه خود تقاضا شود که در مورد گزارش‌های مربوط به ضرب و شتم ابوالفضل عابدینی تحقیقات کامل، بی‌طرفانه و فوری صورت گیرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شود که عاملین شکنجه و اذیت و آزار ابوالفضل عابدینی نصر بی‌درنگ و در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
ابوالفضل عابدینی نصر، خبرنگار و مدافع حقوق بشر در حال حاضر در زندان اوین محکومیت ۱۲ ساله خود را طی می‌کند. از نظر سازمان عفو بین الملل عابدینی نصر یک زندانی صلح طلب و سیاسی است.
عابدینی نصر ۱۸ روز پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۹ دستگیر و در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۹ وی به قید وثیقه از زندان آزاد شد، اما در سوم مارس ۲۰۱۰ و در جریان موج دستگیری مدافعان حقوق بشر او بار دیگر دستگیر گردید.
در حین دستگیری دفعه دوم، گویا وی مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفته است. عابدینی نصر چهار روز پس از دستگیری به زندان اوین منتقل شد و طبق گزارش‌های موجود در زندان با وی بدرفتاری شده است. سه ماه بعد از آن ماموران امنیتی او را به زندان کارون اهواز منتقل کردند و در سپتامبر ۲۰۱۰ باردیگر وی را به اوین برگرداندند.
در ۲۹ مارس ۲۰۱۰ به وکیل ابوالفضل عابدینی نصر اطلاع داده شد که موکل وی به جرم شرکت در یک «سازمان غیر قانونی» و «تماس با دولت‌های دشمن» به دو ۵ سال زندان محکوم شده است.
علاوه برآن به جرم مصاحبه با رسانه‌های خارجی به یکسال زندان محکوم شده است.
به نظر می‌رسد که اتهامات ابوالفضل عابدینی نصر بخاطر فعالیت و تبلیغ برای "مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران" است.
در مارس ۲۰۱۰ بیش از ۳۰ تن از اعضای این سازمان دستگیر شدند. در ماه مه ۲۰۱۰ دادگاه تجدید نظر عابدینی نصر تشکیل شد و در این دادگاه ۱۱ سال زندان حکم قبلی وی مورد تایید قرار گرفت.
طبق گزارش‌های رسیده، در ماه مه ۲۰۱۰ عابدینی نصر به جرم "تبلیغ علیه نظام" به یک سال دیگر محکوم شد.
سازمان عفو بین الملل از همه مردم تقاضا می‌کند که به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایمیل و یا نامه ارسال کنند و در آن بر آزادی بدون قید و شرط ابوالفضل عابدینی نصر تاکید شود.
هم چنین در نامه و ایمیل تقاضا شود که در مورد گزارش‌های مربوط به ضرب و شتم ابوالفضل عابدینی تحقیقات کامل، بی‌طرفانه و فوری صورت گیرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شود که عاملین شکنجه و اذیت و آزار ابوالفضل عابدینی نصر بی‌درنگ و در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند.
عفو بین الملل در بیانیه خود از همگان خواسته است تا متن خود را به زبان‌های فارسی، انگلیسی و یا آلمانی به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و همزمان یک کپی از متن خود را به آدرس سفارت جمهوری

---------------------------

كارخانه چینی همگام همچنان تعطیل است

وی بااشاره به این كه چینی همگام در سال ١٣٦٧ راه اندازی شده است، خاطرنشان كرد: این كارخانه فرسوده نیست و با اندك همت مسوولان دولت واستانداری قابل راه اندازی است.
ایلنا: دبیراجرایی خانه كارگر شهركرد گفت: با وجودی كه كارخانه چینی همگام چند سال است در تعطیلی به سر می برد متاسفانه كسی پیدا نمی شودكه فكر راه اندازی آن را بكند. عبدالله رییسی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: این‌كارخانه خصوصی است و پیش از این دارای ۴٠٠ كارگر بوده است.
دبیر اجرایی خانه كارگر شهركرد بااشاره به این كه چینین همگام در سال ١٣٦٧ راه اندازی شده است، خاطرنشان كرد: این كارخانه فرسوده نیست و با اندك همت مسوولان دولت واستانداری قابل راه اندازی است.
رییسی تاكید كرد: جالب است كه بدانید كارگران چینی همگام هنوز مطالبات معوقه دارند و نتوانسته اند معوقات خود را به طوركامل دریافت كنند.

---------------------------

تعطیلی كارخانه قند آبكوه

آژانس ایران خبر : كارخانه قند آبكوه در مشهد تعطیل گردید و كارخانه قند شیرین مشهد نیز بحرانی است .كارخانه قند شیرین مشهد كه در حال حاضر بیش از ۵٠٠ كارگر در آن اشتغال دارند با بحران جدی مواجه میباشد .
به گزارش تارنمای ایران كارگر , یكی از فعالین كارگری در این خصوص گفت :” كارخانه قند نه تنها در استان خراسان ، بلكه در كل ایران با بحران جدی مواجه شده و در حال نابودی كامل قرار گرفته است”.
وی افزود : ” مقامات ما بدلیل منافع سیاسی با كشورهایی مانند كوبا و ونزوئلا و ... وارد قرارداد شده اند و حجم شكرهای وارداتی به كشور ، بازارها را اشباع كرده و از طرف دیگر از طرف دولت هیچ حمایتی نه از كشاورزان كشت چغندر قند و نه از كارگران كارخانه قند صورت نمیگیرد . طبیعی است كه با تاسف ، باید فاتحه یك صنعت ملی را بخوانید، بعنوان مثال اكنون به دلیل مشكل خشكسالی ، كشاوران كشت چغندر قند هم با مشكل بی آبی مواجه هستند و هم اینكه سوخت لازم برای موتورهای پمپ آب ندارند و مشكل آنها سیستماتیك حل نمیشود ، هیچ عقل سلیمی هم قبول نمیكند چند برابر قیمت چغندری كه میخواهد بفروشند ، برای كشت و تولید چغندر هزینه كنند . این یك امر روشنی است كه اگر كسی دنبال تولید داخلی و حل مشكل باشد باید به این مشكلات كارگران و كشاورزان بپردازد ، متاسفانه نه تنها حمایتی از ما صورت نمیگیرد , بلكه با روندی كه وجود دارد نابودی تولید قند داخلی تدارك دیده میشود.
این فعال كارگری همچنین خبر داد كه كارخانه قند آبكوه كه یكی از مهمترین كارخانه های قند مشهد بود با همین بحرانها مواجه بوده و اكنون تعطیل گردیده و از حدود ٦٠٠ كارگر آن تنها چند كادر اداری و نگهبان باقیمانده اند .