افق روشن
www.ofros.com

،اعتصاب صدها کارگر بازارچه پرویزخان

اعتراض بازنشستگان صنایع مس و افزایش کارگران روزمزد


هرانا - فارس - ایلنا                                                                                  چهارشنبه ١١ آبان ماه ١٣٩٠

اعتصاب صدها کارگر بازارچه پرویزخان در کرمانشاه

خبرگزاری هرانا - منابع خبری محلی از کرمانشاه گزارش داده اند که صدها کارگر کرمانشاهی، به دلیل عدم واریز کامل ماهیانه بیمه خود و همچنین عدم افزایش سه ساله حقوق، روز دوشنبه دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
صدها کارگر بازارچه پرویزخان صبح روز دوشنبه نهم آبان ماه دست از کار کشیدند و تاکنون تلاش مقامات برای بازگرداندن کارگران به سر کار تا کنون بی نتیجه بوده است.
کارگران معترض در گفتگو با کرمانشاه پست عدم واریز کامل ماهیانه بیمه کارگران و عدم افزایش سه ساله حقوق خود را علت اصلی اعتصاب اعلام کرده اند. یکی از کارگران که نخواست نامش فاش شود گفته است: "در زمان سفر احمدی نژاد به استان و حضور نماینده ایشان در قصرشیرین مراتب اعتراض خود را اعلام کردیم اما با وجود تمام مذاکرات انجام شده و گذشت ماهها انتظار هنوز هیچ نتیجه ای برای حل مشکل کارگران بازارچه حاصل نشده است."
این کارگر افزود: "ما خواستار واریز بیمه کامل ماهیانه و افزایش حقوق خود پس از سه سال هستیم. مطابق اخبار دریافتی پروین فرماندار قصرشیرین قول داده روز سه شنبه اعتراض کارگران را به مقامات استان منعکس کند."
شرکت سپندار بتن زاگرس تنها شرکت انحصاری تخلیه و بارگیری بازارچه پرویز خان است که بیش از ۷۰۰ کارگر را تحت پوشش خود دارد. پرویزخان فعال ترین بازارچه کشور و مرز رسمی صادرات به کشور عراق و اقلیم کردستان عراق و یکی از بالاترین آمار صادرات غیرنفتی کشور را بخود اختصاص داده است.

--------------------------

اعتراض بازنشستگان صنایع مس در رفسنجان

فارس: بازنشستگان صنایع مس ایران صبح امروز ١٠ آبان ماه در اعتراض به اهمیت ندادن مسئولان مربوطه به مسائل و مشکلاتشان در دوراهی سرچشمه رفسنجان مقابل مسجدسقاخانه ابوالفضل اجتماع کردند.
یکی از اجتماع‌کنندگان از نبودن مسئولان در سر کار خود و عدم رسیدگی به کار بازنشستگان گله‌مند بود و افزود: این حرف، درد دل تمام افرادی است که اینجا حضور دارند.
یکی دیگر از اجتماع‌کنندگان بی‌احترامی به بازنشستگان را موجب انجام این حرکت اعتراض‌آمیز دانست.
یکی دیگر از بازنشستگان معترض نیز به فارس گفت: مشخص نیست مسئولان مربوطه خارج از کشور هستند و یا در کشور به سر می‌برند، اما در هر صورت هیچ اثری از آنها نیست و جوابی درباره حل مشکلات به ما نمی‌دهند.
به گزارش فارس، اجتماع اعتراض‌آمیز بازنشستگان مس در رفسنجان از ساعت هشت صبح امروز آغاز و تا لحظاتی قبل ادامه داشت ، نبود مدیریت در امور بازنشستگی حرف نخست را می‌زد.

--------------------------

بازنشستگان معادن زغال سنگ خواستارحل مشکلاتشان شدند

فارس: نمایندگان بازنشستگان زغال‌سنگ طی دیدار دربخشداری طغرالجد با فرماندارکوهبنان، خواستار حل مشکلات خود در زمینه‌های مختلف از جمله حقوق پایین، عدم برقراری نظام هماهنگ پرداخت حقوق و کمبود امکانات بهداشتی شدند.

--------------------------

افزايش ٣٠ درصدی کارگران روز مزد

ايلنا: رئيس اتحاديه کارگران قراردادی از افزايش ٣٠ درصدی کارگران روز مزد خبر داد و گفت: به علت وضعيت بحرانی واحدهای توليدی تعداد اين کارگران در حال افزايش است.
فتح الله بيات در گفتگو با خبرنگار ايلنا ضمن بيان مطلب فوق ياد آور شد: در حال حاضر کارفرمايان فعال در شرکت های پيمانکاری از ارائه ليست بيمه کارگران روز مزد خودداری می کنند.
رئيس اتحاديه کارگران قراردادی و پيمانی سراسر کشور در بخش ديگری از سخنان خود با تاکيد بر لزوم افزايش ميزان مصوبه مزدی کارگران براساس تورم واقعی در بازار تصريح کرد: دستمزد کارگران هر ساله ۵ تا ٦ درصد با نرخ تورم واقعی فاصله دارد.
بيات با اشاره به افزايش نرخ سبد هزينه خانوار کارگری طی شش ماهه نخست سال جاری ياد آور شد: نرخ تورم سبد هزينه خانوار کارگری از ابتدای سال جاری در برخی از اقلام ما بين ٢٠ تا ۴٠ درصد در نوسان است.