افق روشن
www.ofros.com

چند خبر کوتاه از گروهی از فعالان ضدسرمایه داری گیلان

کمیته هماهنگی                                                                                                   یکشنبه ١٣ دی ۱٣٨٨


چند خبر کوتاه:

ادامه اعتصاب کار گران راه آهن فرانسه

بیش از دو هفته از اعتصاب کارگران شرکت راه آهن فرانسه می گذرد. این اعتصاب توسط کارگران بخش حمل و نقل فرانسه (RATP) و کارگران شرکت ملی راه آهن این کشور (SNCF) راه افتاده است.
دسامبر ٢٠٠٩

مرگ و زخمی شدن کارگران در اندونزی

فرو ریختن یک ساختمان در مرکز بازاریابی تا ناه ابانگ جاکارتا ، پایتخت اندونزی، ٣ کشته بر جا گذاشت. این ساختمان در تاریخ ٢/١٠/٨٨ فرو ریخت و باعث مرگ 3 کارگر و زخمی شدن ١٣ نفر دیگر شد که بیشتر آنان کارگران ساختمانی بودند. عده ای در زیر آوار مانده بودند که با تلاش ماموران بیرون آورده شدند.
دسامبر ٢٠٠٩

مرگ چهار کارگر در کانادا

بر اثر فرو ریختن داربست یک ساختمان در تورنتوی کانادا چهار کارگر کشته و یک کارگر زخمی شدند. این کارگران در حال تعمیر بالکن آپارتمانی در طبقه سیزدهم یک ساختمان بودند که در اثر فروریختن داربست سقوط کردند و چهار تن از آنان در دم جان سپردند.
دسامبر ٢٠٠٩

کارکنان بیمارستان قلب رجایی حق مسکن دریافت نمی کنند

به کارکنان بیمارستان قلب رجایی در تهران حق مسکن تعلق نمی گیرد. لازم به ذکر است که حق مسکن بخشی از دستمزد است که سرمایه داران و دولتشان آن را به صورت جداگانه پرداخت می کند تا هر وقت که خواستند بتوانند آن را قطع کنند. از جمله بخش های دیگر دستمزد که به همین صورت پرداخت می شوند می توان به حق اولاد، حق خوارو بار، حق ایاب و ذهاب، حق افزایش تولید تحت نام های آکورد و رکورد و انواع و اقسام «حق» !! های دیگر اشاره کرد.
٨ دی ٨٨

عقب افتادن دستمزد رانندگان اتوبوس در پارس آباد مغان

دستمزد ١۴ نفر از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی پارس آباد مغان سالانه و در اواخر اسفند ماه پرداخت می شود که این مسئله باعث وخامت بیش از پیش وضعیت معیشتی این رانندگان شده است. با وجود اطلاع رسانی به اردبیل و بررسی گزارش از سوی سازمان خدمات شهری این شهر، پس از گذشت بیش از ٩ ماه از سال هنوز دستمزد و حقوق این کارگران پرداخت نشده است.
٨ دی ٨٨

کشته شدن ده ها کارگر در اثر انفجار معدن زغال سنگ در چین

در اثر انفجار در معدن زغال سنگ دونگ کو استان شانسی که ناشی از تراکم حجم بالای گاز متان در معدن زغال سنگ بود ١٢ کارگر کشته شدند. همچنین در استان یونان در جنوب غربی چین حادثه مشابه ای رخ داد و ١١ کارگر معدنچی زیر آوار گرفتار شدند که از سرنوشتشان هیچ خبری در دست نیست.
دسامبر ٢٠٠٩

٣٠٠ هزار نفر در جنوب ایران کپرنشین هستند

مهدیان معاون بنیاد مسکن گفت در ٣ استان جنوبی کشور، استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمز گان، مناطقی وجود دارد که در آن ها حدود ٣٠٠ هزار نفر در کپر زندگی می کنند. کپر خانه ای است که آن را از حصیر درخت خرما می سازند و طول آن ۵/٢ تا ۴ متر، عرض اش ٢ تا ٣ متر و ارتفاع آن حد اکثر ٢ متر است.
منبع : روزنامه اطلاعات ٨ دی ٨٨

گروهی از فعالان ضدسرمایه داری گیلان

دی ماه ١٣٨٨

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری

www.hamaahangi.com