افق روشن
www.ofros.com

شرکت خدماتی ظریف کاران شهر باران و مبارزه کارگران اخراجی


فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                              یکشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٠

این شرکت خدماتی که کارگران خدمات شهری را تحت پوشش قرار داده متعلق به فردی به نام بهمن نعمتی است. بهمن نعمتی ضدکارگر کارمند بازنشسته شهرداری بوده و چند بار جانشین شهردار شده و مدتی مسئولیت آتش نشانی رشت را به عهده داشته است. در این شرکت ٧٠ کارگر به طور شبانه روزی در ٢ شیفت کاری ١٢ ساعته مشغول به کارند. دستمزد کارگران طبق مصوبه وزارت کار است. اضافه کاری نازلی ماهیانه حدود ١۵ ساعت به کارگران در قبال ۴ ساعت اضافه کاری دیگر داده می شد. تمام کارگران قرارداد موقت هستند که ماهیانه قرارداد تمدید می شود. این کارگران در ناحیه ٣ منطقه ٢ رشت مشغول به فعالیت اند و تا مهر ماه ٨٩ تحت پوشش شرکت تعاونی شهرداری بودند و این شرکت با کارگران قرارداد موقت یکساله می بست. کارگران سرویس ایاب و ذهاب و سالن غذاخوری ندارند. در ضمن مدیر عامل شرکت، که فرد ضدکارگری به نام رضا ملکی است، به بهانه سهولت در پرداخت دستمزد کارگران تمام وجوه واریز به حساب کارگران را از بانک تجارت به حساب شخصی خود در بانک ملت شعبه شهرداری منتقل کرده که بتواند از این طریق به طور شخصی تسهیلاتی از بانک مزبور بگیرد. کارگران از زیر یک سال تا ١۵ سال سابقه کار دارند.
در بهمن ٨٩ ، به علت حذف اضافه کاری و مزایای کارگران در این شرکت جمعی از کارگران طومار نوشتند و به امضای بقیه کارگران رساندند و شکایت خود را نزد اداره پسماند شهرداری بردند که این عمل جمعی کارگران منجر به اخراج پنج تن از کارگران به نام های مددی ، جنگجو ، رحیمی ، شیر سوار و مجید شد و بقیه کارگران تهدید به اخراج شدند. جنگجو شکایت کرد و تا وزارت کار در تهران شکایت خود و بقیه کارگران را پیگیری کرد. علیرغم حکم بازگشت به کار کارگران نعمتی ضدکارگر کارفرمای شرکت از پذیرفتن کارگران اخراجی امتناع کرد که بعضی از این کارگران به نواحی دیگر شهرداری رفتند و جنگجو تبدیل به راننده تاکسی شد. کارگران از نخوت و خودخواهی نعمتی ضدکارگر می گویند، به طوری که این عنصر ضدبشر حتی حاضر به جواب دادن سلام کارگران نیست چه برسد به این که مشکلات کارگران را رسیدگی کند.
خواست های عمومی این کارگران شریف و زحمتکش خدماتی عبارتند از :
١- تبدیل قراردادهای موقت به قراردادهای دایم
٢- افزایش دستمزد کارگران به گونه ای که پاسخگوی هزینه های سرسام آور زندگی شان شود
٣- حذف اضافه کاری اجباری و تبدیل ٢ شیفت کار روزانه ١٢ ساعته به سه شیفت ٨ ساعته
۴- پرداخت اضافه کاری ها حداقل بر اساس موازین مصوبه اداره کار
۵- راه اندازی سرویس ایاب و ذهاب و تهیه سالن غذاخوری و یا سرویس دهی در این زمینه
٦- بازگشت کارگران اخراجی و پرداخت حقوق و مزایای معوقه در وقت اخراج شان

**************

شرکت زغال سنگ کرمان در حادثه معدن اشکلی مقصر شناخته شد

به گزارش ایسنا، سید مهدی قویدل دادستان راور از توابع استان کرمان گفت : شرکت زغال سنگ کرمان در حادثه معدن اشکلی که منجر به مفقود شدن چهار کارگر معدن شد مقصر شناخته شد. این حادثه در آذر سال ٨٩ اتفاق افتاد که بر اثر ریزش تونل معدن منجر به مرگ دلخراش ۴ کارگر معدنکار شد. برای سرپرست وقت توسط دادستان راور قرار وثیقه ٣٠٠ میلیونی صادر شد. در ضمن بقایای اجساد کارگران معدن هم کشف شده است.

**************

مرگ ٢ کارگر پتروشیمی بسپاران ماهشهر

اهواز ، به گزارش ایرنا : دو تن از کارگران واحد پتروشیمی بسپاران ماهشهر در جنوب خوزستان هنگام کار دچار خفگی شدند و جان باختند این حادثه در روز چهارشنبه ١١/٣/٩٠ اتفاق افتاد. یک تن از کارگران هنگام تخلیه و نظافت داخل مخزن های اچ دی (HD)، که حاوی ترکیبات پلی اتیلن سنگین است، بر اثر گرمای هوا و کمبود اکسیژن دچار خفگی شده و یکی از ماموران واحد ایمنی و آتش نشانی که برای نجات کارگر حادثه دیده وارد عمل شده بود نیز بر اثر خفگی جان سپرد. فعالان ضدسرمایه داری گیلان مرگ این عزیزان و همچنین مجدداً مرگ چهار کارگر معدن کار را به خانواده های داغدار و سایر هم طبقه ای هایمان تسلیت می گویند.

**************

کارخانه نساجی پارس ایران

این کارخانه در حال حاضر در شهر صنعتی رشت قرار دارد. کارفرمای ضدکارگر آن جواد افراشته است. ما در گذشته زمانی که این کارخانه در جاده رشت - لاکان ، کیلومتر ۵، قرار داشت گزارشات زیادی از مبارزات کارگران این کارخانه را منتشر کرده ایم. در حال حاضر کارخانه ١٣ کارگر دارد که ٢ نفرشان استخدامی و در مرز بازنشستگی هستند و ١١ نفر با قرارداد موقت کار می کنند. کارگران ۵ ماه دستمزد و مطالبات معوقه طلب کارند که قراردادی ها هر یک بین ٤ الی ۵ میلیون تومان در جمع طلب کارند و کارخانه در حال حاضر تولید ندارد. سوله های کارخانه اولی در جاده لاکان که به عنوان انبار به "دخانیات" و "مبل برنز" اجازه داده شده بود پس گرفته شده است. کارگران توانستند در پایان سال ٨٩ فقط مبلغ یک میلیون تومان به عنوان پاداش آخر سال و عیدی و بخشی از مطالبات معوقه را دریافت کنند. در حال حاضر خبری از دریافت حقوق و مزایای کارگران نیست که نیست. ما در آینده نزدیک گزارشی از مصاحبه با کارگران و گذشته مبازراتی شان را منتشر خواهیم کرد.

فعالان ضدسرمایه داری گیلان - ١٨ خرداد ١٣٩٠

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری