افق روشن
www.ofros.com

گزارش هایی از پارس ایران و کنف کار


فعالان ضد سرمایه داری گیلان                                                                                پنجشنبه ١٨ آذر ١٣٨٩


نساجی پارس ایران، حقوق معوقه کارگران

کارخانه نساجی پارس در گذشته در کیلومتر ۵ جاده رشت - لاکان قرارداشت . جواد افراشته، کارفرمای ضدکارگر این کارخانه، پس از بازنشسته کردن بیش از ١۵۴ کارگر و اخراج حدود ٨٠ کارگران قراردادی طی سالیان گذشته، خرید کارخانه گلبافت در شهر صنعتی رشت و انتقال دستگاه های خریداری شده به این کارخانه ، کارخانه پارس ایران را فعلاً به طور اسمی به شهر صنعتی رشت انتقال داده است . سوله های کارخانه قدیمی مدت ها به صورت انبار به دخانیات رشت و دیگران اجاره داده می شد. به تازگی با انتقال دو نگهبان باقی مانده به کارخانه جدید نساجی پارس ایران، کارفرما کارخانه قدیمی را تعطیل اعلام کرد . در حال حاضر ١۴ کارگر در کارخانه جدید کار می کنند که از این تعداد ۴ نفر نگهبان و بقیه کارگران قسمت اند که بیشترشان قراردادی اند وفقط ٢ نفر از آنان در استخدام دائم هستند. کارخانه فعلاً تولید ندارد اما دارای دستگاه های جدید شامل دستگاه های بافندگی و ریسندگی ، چاپ و رنگرزی و استینگر یا خشک کن است. اکنون کارگران ٢ ماه حقوق معوقه مهر و آبان را طلبکارند . در ضمن هنوز بخشی از مطالبات کارگران بابت مفاصاحساب سال ٨٨ شامل حقوق و مزایا و پاداش و عیدی پرداخت نشده که به طور متوسط برای هر کارگر حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است، از ٩٠٠ هزار تومان تا ٣ میلیون تومان.
گفتنی است جواد افراشته از طریق زد و بندهای اداری با استانداری و اداره صنایع و معادن تا کنون توانسته از بانک های ملت ، صنعت و معدن، ملی و ... میلیاردها تومان وام بگیرد، آن هم در ازای بازسازی همان کارخانه قبلی. اما با تخلیه کارگران از کارخانه قبلی ( واقع در جاده لاکان ) ظواهر امر نشان دهنده نقشه های جدید وی برای زمین های کارخانه است. سوال کارگران این است که این شرایط امن کلاه برداری و از بین بردن حقوق کارگران را چه کسی جز دولت سرمایه داری اسلامی می توان ایجاد کند؟

-------------------

کارگران کنف کار، نگران و دلواپس

کارگران کنف کار پس از تجمع دو روزه در مقابل اداره صنایع و معادن رشت هنوز نتوانسته اند نتیجه ای بگیرند، به رغم وعده هایی که از طرف کارگزاران صنایع و معادن شنیدند. شیخ الاسلامی نیز که به عنوان مدیر عامل از طرف اداره صنایع و معادن برای کارخانه کنف کار انتخاب شده بود، استعفا داد. از طرف دیگر، خانم زهرابی، کارفرما و وراث و وکیل خاندان زهرابی در این کارخانه، حاضر به پرداخت حقوق معوقه کارگران نیست. در حالی که هریک از کارگران از ۵/٢ تا بیش از ۵ میلیون تومان حقوق معوقه طلب کار هستند و در طول ٩ ماه از سال ٨٩ به هریک در حدود ۴٠٠ هزار تومان پرداخت شده است، کارگران همچنان در بلاتکلیفی بسر می برند. در حال حاضر، تعداد کارگران بیش از ١٨٠ نفر است که بیش از ٢٠ نفر آنان بالای ٢۵ سال سابقه کار دارند و در مرز بازنشستگی هستند، بیش از ٨٠ نفر بین٢٠ تا ٢۵ سال و بقیه زیر بیست سال سابقه کار دارند که کمترین سابقه کاری حدود ده سال است.

فعالان ضد سرمایه داری گیلان - ١٨ آذر ١٣٨٩

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری