افق روشن
www.ofros.com

یک گزارش و دو خبر


فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                                   جمعه ٧ خرداد ١٣٨٩


شرکت فولاد گیلان

این شرکت در شهر صنعتی رشت واقع است. کارخانه وابسته به بخش خصوصی است. سهامداران عمده آن آقازاده های خاندان هاشمی رفسنجانی هستند. فردی به نام دانیال زاده از سهامداران و مدیر عامل این شرکت است. از فعالیت این کارخانه بیش از ۵ سال می گذرد. در این شرکت جمعاً حدود ١٢٠٠ کارگر با قرارداد موقت مشغول به کار هستند.
قسمت تولید کارخانه شامل دو قسمت تولید فولاد گرم با حدود ۵۵٠ کارگر و فولاد سرد با حدود ۴۵٠ کارگر است. بقیه کارکنان شامل پرسنل اداری و نگهبانی و راننده های تریلر و کارگران خدماتی می شود. محصول شرکت، ورق فولادی است. مواد خام آن از کشورهای روسیه و اوکراین وارد شده در گمرک انزلی تخلیه و توسط تریلی های شرکت بارگیری و به کارخانه حمل می گردد. ورق های فولادی پس از نورد سرد و گرم توسط تریلرهای شرکت بیشتر به کارخانه های شهر صنعتی ساوه حمل می شود. پایه حقوق کارگران مصوبه اداره کار است. کارخانه در سه شیفت کاری فعال است. از غذاخوری کسانی می توانند برای صرف شام و نهار استفاده کنند که حتماًٌ در آن روز اضافه کاری کرده باشند. کارخانه فاقد هرگونه تشکل کارگری است. قراردادهای کارگران یکساله است و کارگران با کوچک ترین اعتراض نسبت به شرایط کار و دستمزد توسط کارفرما، دانیال زاده ضدکارگر، به سرعت اخراج می گردند.

--------------------

کشته شدن کارگر اداره برق براثر برق گرفتگی

رابر (در استان کرمان) - احمد افضلی کارگر اداره برق که ٢٦ سال سابقه کار در این اداره را داشت براثر برق گرفتگی کشته شد. احمد افضلی چند روز قبل هنگام وصل کردن برق به یک دکل مخابرات دچار برق گرفتگی شدید شد و درمحل حادثه جان باخت. (منبع : روزنامه اطلاعات) ٣٠ اردیبهشت ١٣٨٩

--------------------

شرکت کارگران سبز زیور در مراسم سوم علی خوشبخت

در عصر روز پنج شنبه ٣٠/٢/٨٩ - یک روز پس از خاک سپاری علی خوشبخت - کارگری که بر اثر سقوط از روی ماشین حمل زباله کشته شد - کارگران شهرداری منطقه یک تحت پوشش شرکت سبز زیور در مراسم وی شرکت کردند و با خانواده وی اظهار همدردی نمودند. از نکات قابل توجه این که جمشیدی ضدکارگر، کارفرمای شرکت سبز زیور، حاضر نشد مینی بوس جهت ایاب و ذهاب کارگران شرکت کننده در مراسم در اختیار آن ها قرار دهد و کارگران در پشت و انتهای وانت نیسان شهرداری سر پا ایستاده و در گورستان محل دفن پیاده شدند و ضمن تسلیت به خانواده کارگر جان باخته دسته گلی با نام شرکت سبز زیور بر روی قبر وی نهادند. در میان زمزمه های کارگران رسیدگی به وضعیت و علت حادثه به گوش می رسید. کارگران همچنین آزادی راننده نیسان را خواستار بودند که به دنبال شکایت کارفرمای شرکت دستگیر شده بود و شایع بود جمشیدی ضدکارگر گفته وی پس از آزادی از زندان باید برای تنبیه به رفتگری بپردازد. در حالی که از نظر کارگران ، راننده مقصر نیست و مقصر اصلی جمشیدی است. کارگران همچنین خواستار تحت پوشش قرار گرفتن تعاونی شهرداری رشت مانند دو منطقه ٢ و ٣ و نیز خواستار دریافت اضافه کاری عقب مانده ۴ ماه خویش معادل ٨٠٠ هزار تومان هستند.

فعالان ضدسرمایه داری گیلان - خرداد ١٣٨٩

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری

www.hamaahangi.net
khbitkzs@gmail.com