افق روشن
www.ofros.com

دو گزارش از شرکت های ژیان و نیل آبی زرجوب


فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                              پنجشنبه ٢٦ اسفند ١٣٨٩


حقوق معوقه کارگران شرکت ژیان

ژیان یک شرکت پروژه ای و متعلق به فردی ضدکارگر به نام آذری است. آذری با مسئولان جمهوری اسلامی رابطه خویشاوندی دارد و به همین دلیل توانسته است با ثبت شرکت به عنوان شرکت ساختمانی از پرداخت مالیات بگریزد. شرکت در شهرهای شیراز، بندرعباس، کیش و رشت فعالیت گسترده پروژه ای دارد. این شرکت در رشت دارای ٧٠ نفر پرسنل است که از این تعداد ۴٠ نفر کارگر مستقیما مشغول به کارند و بقیه در بخش خدمات و مهندسی جولان می دهند. در حال حاضر، کارگران با آن که عیدی و پاداش دریافت کرده اند اما معادل ٢ ماه حقوق و دستمزد معوقه طلبکارند. وضعیت کارگران در شرایط آب و هوای بارانی رشت هنگام کار به شدت اسفناک است و کارگران در میان گل و لای کار می کنند. این شرکت بخشی از پروژه بانک جهانی برای جداسازی آب از فاضلاب را در اختیار دارد که قرارداد آن از طریق زد و بند های خویشاوندی آذری با حاکمیت بسته شده و از این رهگذر وی را صاحب میلیاردها تومان سود کرده است، آن هم درشرایطی که کارگران مجبورند همچون برده در بدترین شرایط کار کنند. ناهار به صورت سفارشی از بیرون کارگاه تامین می گردد و کار از ساعت ٧ صبح شروع شده و تا ٧ غروب ادامه دارد. کارگران و حتی مهندسان به شکل قراردادی مشغول به کار بوده و در قرارداد هایشان ذکر شده که در ازای ۴۵ روز کار فقط معادل ٣٠ روز دستمزد دریافت می کنند و همواره در هر ماه معادل ١۵ روز دستمزد طلبکار هستند.

**************

شرکت نیل آبی زرجوب

این شرکت متعلق به فردی ضدکارگر به نام رضا خاکسار است. او اهل اباتر صومعه سرا و از دارودسته خاکسار در اداره راه است و قبلا شهردار منطقه ٢ و رئیس آتش نشانی رشت بوده است. شرکت، مقاطعه کار خدماتی شهرداری رشت در منطقه یک ناحیه یک است. در این حوزه در حدود ٢٠٠ کارگر مشغول به کارند. از این تعداد، در حدود ۵٠ کارگر بین ٢٠ تا ٢٩ سال سابقه کار دارند. این کارگران که قبلا تحت پوشش شرکت سبز زیور متعلق به جمشیدی ضدکارگر بودند و از مطالبات ١٢ ماهه اضافه کاری خود فقط معادل ٦ ماه را دریافت نموده اند هنوز آثار فشارهای اقتصادی و دیرکرد مطالبات سه چهار ماهه دستمزد خود را فراموش نکرده اند. در حالی که اسفند ماه روبه پایان است هنوز از دستمزد اسفند و اضافه کاری و عیدی و پاداش خبری نیست. در شرایطی که دولت اعلام کرده است که کارگران و کارکنانی که در گذشته در استخدام دولت بوده و بعدا تحت پوشش شرکت های پیمانکار خدماتی قرارگرفته اند باید به استخدام قراردادی دولت درآیند، هنوز ازاین وعده و اجرایی شدن آن خبری نیست و کارگران همچنان دلواپس امنیت شغلی خود هستند.

فعالان ضدسرمایه داری گیلان

٢۵ اسفند ١٣٨٩

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری