افق روشن
www.ofros.com

دو گزارش کوتاه از یک کارخانه و یک نیروگاه


فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                               سه شنبه ۱٨ آبان ١٣٨٩


شرکت آریا کیان

این شرکت در ١٠ کیلومتری آبیک قزوین قرار دارد وابسته به بخش خصوصی است. مالک و کارفرمای شرکت، فرامرز شهریاری، مدام در مسافرت های خارج از کشور به سر می برد. تولیدات شرکت بیشتر لوازم جعبه فرمان خودرو پراید و مونتاژ آن است و در ضمن رنگ آمیزی بدنه خودروهای پژو و سمند و پراید را نیز در این کارخانه انجام می گیرد. در کارخانه حدود ٢٠٠ کارگر مشغول به کارند که اکثراً قراردادی اند و قراردادها به صورت یک ماهه و سه ماهه است. کارخانه دارای سرویس ایاب و ذهاب و کانتین نهارخوری برای نهار و شام است. دستمزد کارگران براساس مصوبه اداره کار پرداخت می شود.

-----------

نیروگاه بخاری و گازی لوشان

این نیروگاه نیمه خصوصی زیرمجموعه وزارت نیرو است و در 5 کیلومتری لوشان، مسیر جاده قدیم رشت - قزوین، قراردارد. مدیرعامل کارخانه فردی ضدکارگر به نام پورجمال است و کارکنان شرکت حدود ٣٠٠ نفرند که از این تعداد ٢٠٠ نفر استخدامی دائم و ١٠٠ نفر دیگر قراردادی هستند. قراردادها معمولا یک ماهه و سه ماهه است. ۵٠ درصد کارگران در حدود ٨ الی ٢٢ سال، ٣٠ درصد در حدود یک الی ٨ سال و ٢٠ درصد بقیه بیش از ٢٢ و اکثرا بالای ٢۵ سال سابقه کار دارند. شرکت ٢۴ ساعته فعال است و کارگران به طورشیفتی به سرکار می آیند. در این میان، کارگران در شهرهای رشت ، قزوین ، لوشان ، منجیل ، رودبار و ... با سرویس به کارخانه می آیند . کارخانه دارای کانتین جهت صرف نهار و شام کارگران است. اخیراً شایعه خرید این نیروگاه توسط شرکت گل گهر سیرجان به سر زبان ها افتاده و هراس از اخراج موجب نگرانی کارگران، چه استخدامی و چه قراردادی، گردیده است . لازم به ذکر است که می گویند گل گهر سیرجان از شرکت های وابسته به سپاه پاسداران است.

فعالان ضدسرمایه داری گیلان

١٨ آبان ١٣٨٩

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری