افق روشن
www.ofros.com

چند خبر از: کنف کار، نساجی پارس، شرکت پیمانکاری، سبز زیور و پوشینه باف

فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                            چهارشنبه ٢٦ اسفند ۱٣٨٨

چند خبر از رشت

کنف کار

کارخانه نیمه ورشکسته کنف کار واقع در حدود کیلومتر ۵ جاده رشت - تهران حد فاصل ورودی جاده رشت- سنگر است. در حال حاضر ١٨٧ نفر کارگر دارد که از این تعداد ٢ نفر قراردادی و بقیه در استخدام دائم هستند. ٨ نفر زیر ٢٠ سال و بقیه بیش از ٢٠ سال و ٢۵ سال سابقه دارند. کارخانه وابسته به بخش خصوصی است. بیشترین سهام کارخانه متعلق به خانواده زهرابی و بقیه سهام متعلق به دو پسر عموی جزایری عرب است. در گذشته، جزایری عرب -دو پسرعمو- مدیران کارخانه بودند که اینک خلع ید شده و مدیریت در اختیار دختر زهرابی قرار گرفته است. بیشتر کارگرانی که بیشتر از ٢٠ و ٢۵ سال سابقه کار دارند در هفته گذشته فرم های بازنشستگی را پر کرده تا از سال آینده مشمول باز نشستگی شوند. هم اکنون بخش تولید بافندگی کارخانه همچنین قسمت آهار جمعا سه بخش با ظرفیت ۵٠ کارگر به طور چرخشی فعال است. ریسندگی کاملا" تعطیل است. مواد اولیه کارخانه نخ کنف از کشورهای پاکستان و بنگلادش وارد می شود. هریک از کارگران هنوز بیش از 3 میلیون تومان حقوق معوقه از ماه ها و سال های گذشته طلبکار است.

---------------------

نساجی پارس

نساجی پارس این کارخانه در مسیر رشت - لاکان قراردارد. کارخانه راکد است و همان طور که در گزارشات قبلی گفتیم در بخش کوچکی از تولید آن سه کارگر فعالیت می کنند. اما هنوز ۵٧ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه از جواد افراشته ضد کارگر مفاصاحساب از ۵/١ تا ٣ میلیون را طلب کردند. افراشته ضدکارگر قول داده است (!!) که در اردیبهشت ماه باقیمانده طلب کارگران بازنشسته را بپردازد.

---------------------

شرکت پیمانکاری خلخال رشت

این شرکت پیمانکار در عمران و راه سازی سال هاست چه در استان گیلان و چه در استان های دیگر به برکت زد و بندهایی که با عوامل دولت سرمایه داری اسلامی دارد فعال است. مالک این شرکت پروژه ای فردی ضدکارگر بنام حمزه دهقان از اهالی خلخال است. این شرکت در منجیل بخشی از پروژه راه آهن قزوین – انزلی را به عهده دارد. مدیر شرکت در منجیل پسرعموی حمزه دهقان فردی ضدکارگر و به قول کارگران مفت خور و بی خاصیت به نام خسرو دهقان است. در منطقه منجیل بیش از ٣٠٠ کارگر در بخش های بتون آرمه ، زیر سازی ، حفاری ، حمل و نقل ، و .... مشغول به کار هستند. اکثر کارگران از اهالی خلخال و یا آذری زبان هستند که از این مسئله حمزه دهقان ضد کارگر سوء استفاده کرده دربین کارگران خبرچین گذاشته ، در شرکت مستقر در منجیل ١٠ مهندس نیز فعال هستند. شرکت کانتین نهار خوری و سرویس ایاب و ذهاب دارد . محل سکونت کارگران در شهرک " ایثارگران " منجیل است. شرکت دارای سه دستگاه حفاری است که یکی از آن ها نو و کره ای است که استفاده نمی شود و از طریق دبی وارد ایران شده است. شرکت دارای ماشین آلات راه سازی از قبیل کامیون های کمپرسی و لودر و همچنین تعمیرگاه در کارگاه است. لازم به ذکر است که بخش های دیگر ساخت راه آهن در اختیار دو شرکت متاراه- تبریز ساختمان تا محدوده رشت است.

---------------------

سبز زیور : تعداد اخراجی ها به ٧ نفر رسید-

همان طور که در خبرهای قبلی گفته شد، این شرکت خدماتی متعلق به بخش خصوصی و فردی به نام "واحدی" از اهالی کرج است. این عنصر ضدکارگر از طریق زد و بند با شورای شهر رشت کارگران خدماتی شهرداری منطقه یک گلسار را وادار به تسویه حساب با شرکت یاقوت سرخ کرده و آن ها از دی ماه امسال در این شرکت مشغول به کار شدند . کارگران پس از دریافت حقوق دی ماه نسبت به حذف پرداخت اضافه کاری انجام شده اعتراض کردند، که به دنبال آن ۴ راننده پایه یک و سپس سه راننده دیگر را اخراج کردند. به رغم شکایت های متعدد به نهادهای دولت سرمایه داری –شهرداری ، استانداری ، فرمانداری ، ریاست جمهوری و .... هنوز هیچ کس پاسخگوی مشکلات کارگران نشده است . حال که در اواخر اسفند به سر می بریم کارگران هنوز دستمزد بهمن را دریافت نکرده اند. شایع است که کارگران دو منطقه دیگر شهرداری های رشت از سال آینده بالاجبار به شرکت سبز زیور انتقال داده می شوند که از هم اکنون آثار اضطراب و نگرانی در چهره اکثر کارگران مشاهده می شود . قابل ذکر است که پس از اخراج اولیه ۴ راننده توسط شهرداری منطقه یک ، عوامل شرکت شایع کرده بود که آن ها را ماموریتی به رشتیان، منطقه ای تحت پوشش همین شهرداری منطقه یک، فرستاده اند که بعد روشن شد که آن ها را اخراج کرده اند. لازم به توضیح است که مسئول شهرداری منطقه یک صفرنژاد است که در گزارش قبلی به اشتباه حسین نژاد نوشته شد. از این بابت از خوانندگان خبرنامه پوزش می خواهیم.

---------------------

دو نامه از کارگران به روزنامه اطلاعات

نبود امنیت شغلی

بنده یکی از کارگران شرکت پیمانکاری هستم و مثل سایر کارگران شرکت های پیمانکاری امنیت شغلی ندارم. کارفرمایان هر وقت و به هر دلیل که دلشان بخواهد ما را از کار اخراج می کنند و کسی هم به دادمان نمی رسد. ما خواستار تصویب قوانین حمایتی از کارگران توسط نهادهای قانونی هستیم تا به صورت کارگران قرارداد دائم در بیاییم و به آینده ی شغلمان امیدوار باشیم.
شیراز، یک کارگر شرکت پیمانکار
اطلاعات ٢۴/١٢/٨٨

---------------------

٧ماه حقوق معوقه کارگران پوشینه باف قزوین

ما کارگران پوشینه باف در شهر صنعتی قزوین ٧ ماه دستمزد معوقه طلبکار هستیم. اکثر ما کارگران این کارخانه، کرایه خانه بدهکاریم. به بقال و همسایه ها بدهکاریم. سال جدید در راه است و از پرداخت حقوق معوقه ما خبری نیست.
کارگر پوشینه باف قزوین
اطلاعات ٢۴/١٢/٨٨

فعالان ضدسرمایه داری گیلان

اسفند ١٣٨٨

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری