افق روشن
www.ofros.com

چه خبر؟

از کارگران خدمات شهری رشت


فعالان کارگری ضد سرمایه داری                                                                          سه شنبه ۱٧ مرداد ١٣٩١

کارگران قرارداد موقت خدمات شهری رشت تحت پوشش شرکت های خدماتی خصوصی هستند قرار بود بعد از تجمع کارگران در مقابل استانداری گیلان واقع در خیابان معلم رشت در بهمن ماه١٣٩٠ این کارگران تحت پوشش و استخدام شرکت تعاونی شهرداری رشت قرار گیرند .
اما با گذشت حدود ٧ ماه از این موضوع هنوز شهرداری رشت اقدامی نکرده است. به تازگی زمزمه هایی وجود دارد که تعدادی از کارگران خدمات شهری سازمان شهرداری رشت در شرکت تعاونی شهرداری به استخدام در آیند و هنوز تکلیف کارگرانی که در شرکت های خدماتی خصوصی فعالیت می کنند مشخص نیست. چرا؟
سازمان شهرداری رشت با این کار تبعیض آمیز خود دست به ایجاد اختلاف و دو دستگی در بین کارگران زده تا صف یکپارچه اعتراضی کارگران را بهم بزند. ما در اینجا به وضعیت سه شرکت خصوصی خدمات شهری رشت اشاره ای کوتاه داریم .

١- شرکت نیل آب زرجوب و اخراج کارگران
این شرکت دارای ٢٢٠ کارگر خدمات شهری می باشد و به تازگی ۵ نفر از کارگران قرارداد موقت که در حدود یک سال سابقه کار داشتند اخراج شدند.
کارفرمای آن رضا خاکسار برادر مرتضی خاکسار که از عوامل سرکوبگر سد معبر شهرداری در گذشته بوده است. دستمزد کارگران هر ماه با تأخیر ١۵-٢٠ روز از برج قبل پرداخت می شود. کارگران بین ٢-٢۴ سال سابقه کار دارند. کارگران مبلغ ٢٦٠ هزار تومان از بابت عیدی و مزایای سال گذشته (١٣٩٠) هنوز طلبکار هستند. دستمزد کارگران حداقل دستمزد مصوبه وزارت کار ( تو بخوان وزارت سرمایه ) است پاداش سال گذشته هم حذف شد.
آخرین قرارداد با کارگران اسفندماه ١٣٩٠ و به صورت قرارداد یکماهه بوده است. برای مدتی عسگری پاسدار بازنشسته، مسئول ستاد بسیج اقتصادی سابق در مقابل اعتراضات اردیبهشت ماه کارگران نسبت به تعویق مطالباتشان آنها را تهدید به اخراج کرده بود که در مقابل اعتراضات کارگران وی از پست مدیریت شرکت به طورعلنی حذف شد.

٢- شرکت ظریف کاران شهر باران
کارفرمای این شرکت در گذشته فردی ضد کارگر به نام جمشیدی از اهالی کرج بود فعلاً این شرکت در اختیار دو تن از مدیران بازنشسته شهرداری بنام های پورکار و ملکی می باشند .
پور کار در گذشته از فالانژیستهای محله باقر آباد بود . در این شرکت بیش از ٢٠٠ کارگر خدمات شهری مشغول به کار هستند و دستمزد هایشان نیز با تاخیر ١۵-٢٠ روز به آنها پرداخت می شود . آخرین قرارداد بسته شده با کارگران بصورت قرارداد یک ماهه موقت در برج فرودین بود علیرغم اعتراضات مکرر کارگران هنوز تمدید نشده است .

٣- شرکت نورتابان شمال
این شرکت ٢١٠ کارگر مشغول به کار می باشند . در سال جدید فقط در فروردین ماه قرارداد یک ماهه موقت با کارگران بسته شده کارفرمای این شرکت فردی ست به نام علیزاده و طبقه معمول شرکت های خدماتی دیگر دستمزد کارگران در این شرکت با تاخیر ١۵-٢٠ روز پرداخت می شود.
همانطور که متوجه شدیم دستمزد ها با تاخیر و همزمان با پرداخت کمک های نقدی دولت ( یارانه ها) به کارگران پرداخت می شود تا کارگران دچار توهم پولی شده و آثار تورم و گرانی کمتر به چشم کارگران دیده شود ، سازمان های شهرداری در سراسر کشور و تحت پوشش نهاد ولایت فقیه می باشد.
لغو قرارداد موقت اولین خواست جدی کارگران خدمات شهری رشت می باشد و علیرغم فشارهای سازمان یافته علیه کارگران آنان حاضر به عقب نشینی نیستند . گفتنی است ثابت قدم شهردار جدید رشت سعی در حذف باند فریدونی شهردار سابق رشت از پست های مدیریتی شهرداری آن هم با کمک جعفرزاده نماینده مجلس فرمایشی شورای اسلامی رشت می باشد.
جعفرزاده رئیس سابق بنیاد جانبازان گیلان دو سال پیش به علت اختلاس میلیاردی از ریاست بنیاد حذف شد.
کلانشهر رشت فاقد کمربندی می باشد طرح کمربندی رشت متعلق به قبل از ۵٧ بود که هرگز اجرایی نشد. وضعیت آسفالت خیابان ها گویای وضعیت مدیریت شهری رشت می باشد. .

فعالان کارگری ضد سرمایه داری گیلان