افق روشن
www.ofros.com

!!جایگزینی بهای نیروی کار با عبادت و فوتبال

اعتراض کارگران تالیا و توضیحات کارفرما


سیمای سوسیالیسم - ایلنا                                                                                          دوشنبه ٢٨ تیر ١٣٨٩


جایگزینی بهای نیروی کار با عبادت و فوتبال!!

مجتمع صنعتی رفسنجان « تالیا» همسان غالب مراکز دیگر استثمار نیروی کار در ایران چندین ماه است که هیچ ریالی دستمزد به کارگران نپرداخته است. امتناع سرمایه داران شرکت از پرداخت دستمزدها مطابق معمول در تمامی این مدت با مبارزه و اعتراض و تحصن کارگران شرکت مواجه بوده است. ادامه این وضع، فشار فقر و فلاکت و گرسنگی، عجز از پرداخت اجاره بهای خانه و لاجرم آوارگی، محرومیت از هر نوع امکانات دکتر و دارو و درمان و در یک کلام فاجعه نابود شدن در زیر مهمیز قهر جنایت و توحش سرمایه، باعث گردیده است که کارگران به تشدید اعتراضات خویش روی کنند. دست به تحصن ها و داد و شکایت های بیشتر بزنند، به سراغ برخی رسانه ها روند و خواستار انعکاس وسیع تر صدای خویش گردند. سرمایه داران شرکت بلافاصله این اقدام کارگران و تداوم اعتراض آن ها به عدم پرداخت دستمزدها را نوعی قیام علیه امنیت ملی و مصالح کشور اعلام کرده اند. آنان بسیار قدرتمند عربده سر داده اند که اولاً اعتراض گرسنگان کارگر بسیار بی جاست و باید سرکوب گردد. ثانیاً هر رسانه منعکس کننده صدای کارگران را نیز تحت تعقیب قانونی قرار خواهند داد!! سرمایه داران توضیح داده اند که چرا سرکوب کارگران و تعقیب قانونی رسانه های رسمی منعکس کننده اخبار اعتراض آن ها، حق مسلم و بدون چرای صاحبان مجتمع صنعتی رفسنجان است. آنان با وقاحت و شناعت و درندگی و سبعیت زائدالوصفی که طبیعی همه سرمایه داران در جهنم سرمایه داری ایران است می گویند که: کارگران اگر دستمزد نگرفته اند اما درب نمازخانه کارخانه هر روز بر روی آن ها باز بوده است و امکان توپ بازی در زمین فوتبال کنار شرکت هم برایشان فراهم است. آنچه این جانیان با این درجه از وقاحت و شناعت بر زبان می رانند عین همان چیزی است که سرمایه در وسیع ترین سطح در ایران بر کل توده های کارگر اعمال می کند. سی سال است که با همه توحش انجام داده است و انجام می دهد. حداکثر استثمار نیروی کار، تعویق 6 ماه، 6 ماه یا بسیار بیشتر پرداخت بهای نازل نیروی کار آنان و در بسیاری اوقات اخراج و تمرد از پرداخت هیچ سناری دستمزد به هیچ کارگری، اما آنچه اینجا اندکی تازگی دارد اعلام بسیار علنی و رسمی و صریح جایگزینی بهای نیروی کار با عبادت و بازی با توپ فوتبال می باشد.

سیمای سوسیالیسم - ژوئن ٢٠١٠

------------------

توضیحات «تالیا» در مورد یک خبر

در پی انتشار خبری با عنوان «كاركنان تالیا فقط یك ماه حقوق گرفته‌اند»؛ روابط عمومی این شرکت جوابیه ای را به خبرگزاری کار ایران ارسال کرد. ایلنا: در تاریخ ٢١/۴/٨٩ (دوشنبه گذشته) خبری عنوان «كاركنان تالیا فقط یك ماه حقوق گرفته‌اند» از سوی گروه کارگری خبرگزاری کار ایران منتشر که در آن مشکلات موجود در این شرکت از زبان کارکنان آن بیان شده بود؛ در پی انتشار این خبر و بازتاب آن روابط عمومی شرکت تعاونی اسلامی مجتمع صنعتی رفسنجان (تالیا) در مقام پاسخگویی جوابیه ای را برای انتشار به تحریریه خبرگزاری کار ایران مخابره کرد.
به گزارش گروه کارگری ایلنا، متن کامل این جوابیه به شرح ذیل است:
احتراما، بازگشت به مطلب مندرج در تاریخ ٢١/۴/١٣٨٩ در آن خبرگزاری با عنوان «كاركنان تالیا فقط یك ماه حقوق گرفته‌اند»، با ذكر این نكته كه تمامی موارد مندرج در خبر مذكور كاملا كذب و خلاف واقع بوده است، مزید امتنان است دستور فرمایید توضیحات ذیل در اسرع وقت در آن خبرگزاری منتشر شود. بدیهی است این شركت حق خود، برای پیگیری حقوقی این مطلب را محفوظ می‌داند.
١- بر خلاف مندرجات مطلب مذكور، تمامی كاركنان این شركت علاوه بر بهره‌مندی از تمام حقوق و مزایای قانونی‌شان، به صورت دوره‌ای از امكانات ورزشی از قبیل زمین فوتبال و كارت استخر برخوردار هستند.
٢- امكاناتی از قبیل نمازخانه و ناهارخوری جزو خدمنات بدیهی هر بنگاه اقتصادی برای كاركنان خود است و تالیا هم از این امر مستثنی نمی‌باشد.
٣- همچون بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی بدیهی است گاهی تاخیرهایی جزیی در پرداخت حقوق كاركنان ایجاد شود اما برخلاف مندرجات نادرست مطلب مذكور، این تاخیر هرگز آنقدر طولانی نشده است.

------------------

کارکنان تالیا فقط یک ماه حقوق گرفته‌اند

کارکنان شرکت تالیا می‌گویند: با گذشت نزدیک به چهار ماه از آغاز سال جاری تنها یک ماه حقوق دریافت کرده‌اند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارکنان که تعداد آنها نزدیک به ٢٠٠ نفر است و درچارچوب قانون کار در استخدام شبکه مستقل تلفن همراه اعتباری «تالیا» هستند می‌گویند: چون بر توافق شرکت های مخابراتی، استخدام کارمندان اخراحی ویا مستعفی این شرکت در شرکت های دیگر ممنوع است در نتجه کارمندان این شرکت با آنکه سه ماه حقوق عقب افتاده طلب دارند از ترس بیکاری نمی‌توانند استعفا دهند.
آن ها هم چنین می‌گویند که با وجود داشتن تخصص در زمینه مخابرات از ابتدایی ترین امکانات رفاهی همانند نهار خوری ونمازخانه وامکانات ورزشی…محروم هستند. بیشترین سابقه کاری این کارگران در شرکت تالیا به زمان آغاز فعالیت‌های مخابراتی این شرکت در خرداد سال ۸۴ بازمی‌گردد.
به گفته کارکنان وضع موجود درحالی است که مسوولان تالیا می‌توانند از محل وجوه دریافتی از مشتریان مشترک خود مطالبات کارکنان را به موقع پرداخت کنند.

خبرنگار ایلنا - دوشنبه ٢١ تیر ١٣٨٩