افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران شرکت صنایع تندر، کارگران غرب استیل

۳ماه بدون دستمزد و پرداخت بخشی از مطالبات کارگران صنایع فلزی


فارس - ایلنا                                                                                                 چهارشنبه ٢۵ مرداد ١٣٩١

تجمع کارگران شرکت صنایع تندر در اعتراض به ۱۸ ماه حقوق معوقه

جمع زیادی از کارگران کارخانه صنایع تندر این شهرستان به دلیل عدم دریافت ۱۸ ماه حقوق و حق بیمه پرداخت نشده، مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.
به گزارش فارس، جمع زیادی از کارگران شرکت صنایع تندر با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون "۱ ماه حقوق دریافت نکرده‌ایم" همچنان مقابل استانداری گیلان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات کارگران این کارخانه از مسئولان ارشد استان هستند.
نماینده کارگران معترض با بیان اینکه مدت سه سال است دفترچه‌های بیمه کارگران تمدید نشده است، اظهار کرد: کارفرمای شرکت صنایع تندر با دریافت تسهیلات، آن را در جای دیگر هزینه کرده و حقوق و حق بیمه کارگران را پرداخت نکرده است.
حسن جعفرزاده، با اشاره به اینکه اکنون کارخانه صنایع تندر تعطیل شده است، افزود: کارگران این کارخانه بیکار شدند و امروز ۶۰ نفر به نمایندگی از دیگر کارگران مقابل استانداری تجمع کرده‌ایم و خواستار احقاق حق و حقوق خود که چهار سال به صورت متناوب عقب می‌افتاد و اکنون نیز ۱۸ ماه است که آن را دریافت نکرده‌ایم، هستیم.
وی ادامه داد: کمیسیون کارگری ابلاغ کرده که تامین اجتماعی دفترچه‌های بیمه ما را تمدید کند که تمکین نمی‌کند.
نماینده کارگران شرکت صنایع تندر با بیان اینکه این کارخانه از سال ۵۲ تاسیس شد و ابتدا دولتی بود، ابراز کرد: این کارخانه از سال ۷۰ به فرد مذکور واگذار شده است.
وی فعالیت شرکت صنایع تندر را در زمینه تولید دینام و استارت خودرو عنوان کرد و یادآور شد: تاکنون حکم قانون کار برای ما اجرا نشده است.

--------------------------

محل خواب کارگران در آتش سوخت

ایلنا: شعله وری کانکس کارگری در خیابان پیامبر تهران با حضور آتش نشانان در محل حادثه مهار شد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری ۱۲۵، ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران ساعت ۲۱ شب گذشته با دریافت خبر این حادثه آتش‌نشانان ایستگاه ۵۵ را به خیابان پیامبر مرکزی، خیابان هجرت اعزام کرد.
رضا وفائی فرمانده آتش نشانان اعزامی در این باره اظهار داشت: یک دستگاه کانکس به وسعت حدوداً ۱۵ مترمربع که از آن به عنوان محل خواب کارگران در محوطه ساختمان در حال احداث استفاده می‌شد کاملاً شعله ور شده بود که آتش نشانان بی‌درنگ با بکارگیری تجهیزات خاموش کننده شعله‌های آتش را مهار و خاموش کردند.
وی افزود: آتش نشانان پس از خارج کردن سیلندر گاز ۱۱ کیلوئی از داخل کانکس و سرد کردن آن و همچنین ایمن سازی محل حادثه به مأموریت خود پایان دادند.
وفائی علت حادثه را نشت گاز از اتصالات کپسول گاز ۱۱ کیلوئی و در نتیجه شعله وری آن دانست.
بنابراین گزارش در این حادثه به گارگران آسیب جدی نرسیده است.

--------------------------

بحران خودروسازی‌ها گریبان‌گیر قطعه‌سازان؛

کارگران غرب استیل سمنان ۳ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند

ایلنا: یک فعال کارگری در سمنان اعلام کرد: کارگران غرب استیل سمنان ۳ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند.
حبیب الله محقق با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه غرب استیل تولید کنننده قطعات خودرو بیش از سه ماه است که در پرداخت حقوق بیش از ۴۰۰ کارگر خود ناتوان شده است.
دبیر خانه كارگر سمنان عمده مشکلات این واحد تولیدی را عدم وجود نقدینگی عنوان کرد و افزود: به دلیل کاهش تولید محصولات کارخانه‌های خودرو ساز و همچنین تاخیر در پرداخت بدهی‌های خود به قطعه‌سازان، این واحد تولیدی دچار مشکل شده است.
او در پایان گفت: بسیاری از صنایع و تولید کنندگان قطعات خودرو در سمنان به دلیل کاهش سفارشات در بحران مالی به سر می‌برند.

--------------------------

بخشی از مطالبات کارگران صنایع فلزی ایران پرداخت می‌شود

ایلنا: نماینده کارگران صنایع فلزی اعلام کرد: بخشی از مطالبات کارگران صنایع فلزی ایران پرداخت می‌شود.
پروین محمدی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در پی تجمع حدود ۶۰۰ کارگر این کارخانه طی روز‌های دوشنبه و سه شنبه در بزرگراه فتح و مقابل ساختمان شماره یک وزرات صنایع، مدیریت دولتی صنایع فلزی ایران با حضور در جمع معترضین با دریافت چک از صاحب اصلی کارخانه وعده پرداخت حقوق معوقه بهمن، اسفند و عیدی سال گذشته را داده است.
وی افزود: این چک در اختیار وزارت صنایع است و امروز بخشی از معوقات حقوقی کارگران به حساب آنان واریز خواهد شد.
گفتنی است پرداخت دستمزد و حقوق كارگران صنایع فلزی ایران حدود هشت ماه به تعویق افتاده است.

--------------------------

در پی عدم دریافت بیش از ۸ ماه حقوق؛

تجمع اعتراض‌آمیز کارگران صنایع فلزی به وزارت صنایع رسید

ایلنا: پس از تجمع بی‌نتیجه صبح دیروز كارگران صنایع فلزی ایران در بزرگراه فتح، این كارگران صبح امروز - سه‌شنبه - در اعتراض به عدم دریافت بیش از ۸ ماه حقوق و ۱۱ ماه بیمه معوقه، در مقابل ساختمان شماره یک وزارت صنایع تجمع کردند.
پروین محمدی، نماینده کارگران معترض در این تجمع اعتراض آمیز به خبرنگار ایلنا گفت: بعد از تجمع صبح دیروز کارگران صنایع فلزی ایران در بزرگراه فتح، امروز نیز حدود ۶۰۰ کارگر در مقابل ساختمان وزارت صنایع و دفتر وزیر تجمع کردند تا صدای اعتراض‌شان را از فاصله نزدیك‌تری به گوش مسئولان برسانند.
نماینده این كارگران با تاکید بر اینکه کارفرما موظف به پرداخت تمامی مطالباطت معوقه کارگران تا پایان ماه جاری است افزود: وزارت صنایع کارفرما را متعهد به پرداخت مطالبات قانونی کارگران کرده است اما در حال حاضر کارفرما به بهانه اینکه سرمایه دار اصلی جهت پرداخت مطالبات کارگران تامین مالی نکرده از انجام تعهد خود طفره می‌رود.
این کارگر معترض اضافه کرد: بدلیل عدم پرداخت معوقات حقوقی کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران، در جلسه استانداری تهران با مدیران کارخانه قرار شد حداکثر تا روزیکشنبه ۲۲ مرداد، هشت ماه حقوق معوقه کارگران پرداخت شود که با عملی نشدن این وعده دیروز و امروز كارگران اعتراض كردند و اعتراض کارگران تا به دست آوردن حقوق ادامه دارد.
گفتنی است تا زمان انتشار این خبر مسئولان وزارت صنایع در مقابل خواسته و اعتراض کارگران صنایع فلزی ایران هنوز حاضر به پاسخگویی نشده‌اند.