افق روشن
www.ofros.com

سقوط کارگری به عمق ۱۵ متری چاه و

کاهش ۵۰ درصدی قدرت خرید جامعه کارگری


فارس - ایلنا                                                                                                    جمعه ١٨ آذر ماه ١٣٩٠

سقوط کارگری به عمق ۱۵ متری چاه

روز گذشته مورخ هفدهم آذرماه، یک کارگر چاهکن تبعه افغانستان که ۴۵ سال سن داشت به عمق ۱۵ متری چاهی در تهران سقوط کرد.
به گزارش فارس، با اعلام رخداد این حادثه، ستاد فرماندهی آتش نشانان گروه نجات ایستگاه ۶۰ وآتش نشانان ایستگاه ۳۱ بصورت همزمان دیروز به محل حادثه در خیابان ششم نیروی هوایی، اعزام کرد.
این کارگر هنگام کار بر اثر وجود نقص فنی درسیستم بالابر به داخل چاه سقوط کرد و از ناحیه پای چپ و گردن به شدت آسیب دید.
آتش نشانان و نجاتگران با استفاده از تجهیزات ایمنی و نجات، ایمن سازی محل را انجام دادند. سپس یکی از آنان به عمق چاه رفت و با رعایت اصول ایمنی این کارگر را به بیرون از چاه منتقل کرد.
امدادگران اورژانس کارگر آسیب دیده تبعه افغانستان را برای مداوا به مرکز درمانی منتقل کردند.

-------------------------

کاهش ۵۰ درصدی قدرت خرید جامعه کارگری

در حال حاضر نرخ خط فقر در کلان شهرهای کشور بیش از ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده اما میزان پایه حقوق دریافتی کارگران ۳۵۰ هزار تومان است و این نشان می‌دهد که قدرت خرید جامعه کارگری ۵۰ درصد کاهش یافته است.
علی قنبری، عضو سابق شورای عالی پول و اعتبار گفت: "با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مشکلات كارگران بیشتر از گذشته شده است."
به گزارش ایلنا، علی قنبری اجرای طرح تعدیل اقتصادی (هدفمندی یارانه‌ها) را منجر به افزایش بی‌رویه نرخ تورم اعلام کرد و اظهار داشت: "به رغم ادعای وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حفظ قدرت خرید هشت دهک جامعه ما هم اکنون شاهدیم قدرت خرید این دهک‌ها بیش از گذشته کاهش یافته است."
عضو سابق شورای عالي پول و اعتبار با اشاره به افزایش نرخ خط فقر در کشور تصریح کرد: "در حال حاضر نرخ خط فقر در کلان شهرهای کشور بیش از ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است. این در حالی است که میزان پایه حقوق دریافتی کارگران ۳۵۰ هزار تومان است."
استاد دانشگاه تربيت مدرس، خواستار افزایش سیاست‌های حمایتی دولت از کارگران شد و گفت: "در حال حاضر یارانه‌های دریافتی تنها جوابگوی هزینه‌های آب و برق خانواده‌های کارگری است و با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مشکلات این قشر بیشتر از گذشته شده است."