افق روشن
www.ofros.com

"تجمع کارگران فرنخ قزوین و وضعیت کارگران "باربر


دیلی نیوز - ایلنا                                                                                                 یکشنبه ٣ مرداد ١٣٨٩

تجمع کارگران شورشی واخلالگر کارخانه فرنخ قزوین

به گزارش آسمان دیلی نیوز: روزشنبه دوم مرداد بیش از ۳۵۰ نفر از کارگران کارخانه فرنخ در مقابل این کارخانه در شهرک صنعتی البرز قزوین تجمع کردند.
این کارگران ۵ ماه حقوق معوقه و دوماه حقوق عیدی و پاداش خود را طلب دارند. یکی ازکارگران گفت: ” تجمعات ما به اسم شورشی واخلالگر همیشه سرکوب میشود. درحالی که به جزگرفتن حق وحقوق مان چیزدیگری نمیخواهیم.

----------------

دبیر انجمن صنفی كارگران میوه و تره‌بار:

كارگران «باربر» از حقوق كارگری خود محرومند.

ایلنا: دبیر انجمن صنفی كارگران میادین میوه و تره بار می‌گوید: دستور العمل مربوط به بیمه كارگران باربر میادین میوه و تره‌بار باعث شده است تا تمامی باربران بیمه شده از مزایای بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی محروم شوند.
غلامرضا توكلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: بر اساس دستورالعملی كه از دو سال پیش مبنای بیمه كارگران باربر میادین میوه و تره‌بار قرار گرفته است؛ تمامی باربران با كمك مالی دولت به عنوان بیمه شده خویش فرما شناخته شده‌اند و در نتیجه از حقوق كارگری محروم شده اند.
وی یادآور شد: كارگران باربر در میادین میوه وتره‌بار برخلاف باربران بازار در استخدام میدان‌دارها و صاحبان غرفه‌های میوه فروشی هستند چنانچه اسختدام، كار، اخراج و دستمزد این كارگران به اراده كارفرمایان میادین تره بار بستگی دارد.
به گفته توكلی گرچه آیین نامه سازمان تامین اجتماعی با واگذار كردن وظیفه پرداخت سهم كارفرما از حق بیمه‌ به دولت باعث برداشته شدن بار مالی از دوش مالكان میادین میوه‌ و تره بار شده است اما نباید منكر ماهیت كارگری افرادی شد كه به عنوان باربر در این میادین مشغول به كار هستند.
این فعال كارگری افزود: در نتیجه وضع به وجود آمده كارگران باربر در میادین میوه و تره بار از تمام حقوق كارگری چون بیمه بیكاری، طبقه بندی مشاغل و ... محروم شده اند.