افق روشن
www.ofros.com

تقلیل تولید، تعطیلی، اخراج و عدم پرداخت دستمزد

و مجمع عمومی کارگران بازنشسته صنایع فلزی شماره ٢


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                              شنبه ٦ آبان ١٣٩١

تقلیل تولید، تعطیلی، اخراج و عدم پرداخت دستمزد کارگران

در کارخانه های شهر صنعتی کاوه بیداد میکند

از اوایل امسال به این سو و بدنبال گرانی های سرسام آور ماههای اخیر، بسیاری از کارخانه ها در سراسر کشور یا به تعطیلی کشیده شده اند و یا با تقلیل تولید و تعدیل نیرو در شرایط سختی قرار گرفته اند. در این میان هزاران کارگر یا با تعطیلی کارخانه ها از کار بیکار شده اند و یا در صورت اشتغال نیم بند با عدم پرداخت دستمزد های خود و احتمال اخراج مواجه اند. در بسیاری از کارخانه ها، شیفتها و ساعات کاری بشدت کاهش پیدا کرده است و خود همین مسئله، عموم کارگران در سراسر کشور را که گذران زندگی شان از سالها پیش به اضافه کاری گره خورده بود در شرایط بسیار سخت معیشتی قرار داده است. این کارگران با وضعیتی که بر کارخانه ها حاکم شده است فقط حداقل دستمزد ٣٨٠ هزار تومانی را دریافت میکنند و از این رهگذر زندگی بیش از پیش دهشت باری بر میلیونها خانواده کارگری تحمیل شده است.
امروزه در حالی میلیونها خانواده کارگری با بحران در کارخانه ها با افت شدید در آمد نان آورانشان مواجه شده اند که گرانی و تورم موجود ایستگاهی ندارد و هر روزه بر قیمت هزینه های زندگی اضافه میشود.
در رابطه با وضعیتی که شرح آن رفت اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارشی کوتاه از کارخانه های مستقر در شهر صنعتی کاوه تنظیم کرده است. وضعیت این کارخانه ها بیش از هر استدلال و توصیفی، گویای شرایط محنت باری است که امروزه میلیونها کارگر در سراسر کشور با آن مواجه اند.
١- شرکت فنر سازی خاور، تولید کننده فنرهای خودرو واقع در خیابان هفتم در حال حاضر فقط با یک شیفت ٨ ساعته کار میکند. این کارخانه قبلا با سه شیفت کار میکرد.
٢- شرکت ساوه ایران، تولید کننده کابل رابط برق واقع در خیابان هفتم سه ماه از حقوق پرسنل خود را پرداخت نکرده است.
٣- شرکت پاک وش چاپخانه خود را در خیابان سیزدهم تعطیل کرده است و یکصد و ده تن از پرسنل خود را از ابتدای سال جاری تا کنون اخراج نموده است.
۴- شرکت بون رو( خودرو سازی فیات) تولید کننده بنز و فیات، بطور کلی تعطیل شده است و حدود سیصد تن از پرسنل آن بیکار شده اند. این شرکت را خودرو سازی سایپا خریداری نموده و درحال حاضر درخط رنگ بدنه پراید فعالیت دارد. کارخانه سایپا نیروهای مازاد خود را از کارخانه اش در تهران به ساوه انتقال داده است.
۵- خط تولید شرکت رانیران با ٢۵٠ کارگر به کلی تعطیل شده و تنها خدمات پس از فروش این شرکت فعال است. این شرکت تولید کننده اتوبوس های ولوو می باشد.
٦- شرکت بهینه تکنیک، تولید کننده قطعات پراید از ابتدای سال تا کنون ٣٠٠ نفر از کارگران خود را اخراج کرده است.
٧- شرکت عماد دارو با یکصد و ده تن پرسنل در دو شیفت، چهار ماه از حقوق کارگرانخود را پرداخت نکرده است و ٢٠ نفر را اخراج کرده است.
٨- شرکت سن ایچ، تولید کننده آبمیوه با بیش از ٦٠ نفر پرسنل تعطیل شده است.
٩- شرکت های کاشی ساوه، بلور شیشه ، بلور فلوت ، کاوه سلیس، آرتور صنعت ، آلوم پارس، الکترو لوکس، همگی نیمه فعال هستند.
١٠- شرکت های هپکو، آذرآب، لوکوموتیو سازی پارس
در اراک در حال تعدیل نیرو هستند.

*******************

کارگران بازنشسته صنایع فلزی شماره ٢ برای پیگیری

مطالبات شان اولین مجمع عمومی خود را در محل کارخانه برگزار کردند

حدود صد نفر از کارگران باز نشسته صنایع فلزی شماره ٢ ، امروز شنبه ششم آبان با حضور در کارخانه اقدام به برگزاری مجمع عمومی کردند. این کارگران همگی از ٣ سال پیش به اینطرف بازنشسته شده اند و هیچیک سنوات خود را دریافت نکرده اند و پیگیریهای فردی آنها نیز تاکنون نتیجه ای نداده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران از ساعت ٩ صبح امروز در محل کارخانه جمع شدند و سپس با برگزاری مجمع عمومی حول چگونگی رسیدن به مطالبات شان به بحث و تبادل نظر پرداختند و از میان خود ۴ نفر را به عنوان نماینده هایشان انتخاب کردند. در ادامه، کارگران خواست خود را با مدیر عامل کارخانه مطرح نمودند اما وی اعلام کرد من در این رابطه اختیاری ندارم و باید با نماینده دولت خواست خود را در میان بگذارید. بدنبال این وضعیت نماینده های کارگران با مسئول مربوطه در استانداری تهران تماس گرفتند و وی از کارگران خواست در این رابطه شکایتی تنظیم و آنرا پیگیری کنند. اما کارگران اعلام کردند اگر شکایت بکنیم از آنجا که در حال حاضر کارخانه در اختیار شماست نهایتا باید شما به خواست ما رسیدگی کنید. در ادامه این کشمکش قرار شد نماینده های کارگران فردا یکشنبه هفتم آبان، لیست کارگران بازنشسته و مقدار مطالبات آنان را به استانداری ببرند. به این کارگران وعده داده شد ظرف روزهای آینده مطالبات شان از کارفرما وصول خواهد شد اما چنانچه کارفرما زیر بار نرود، استانداری بر اساس روالی که برای پرداخت مطالبات کارگران شاغل کارخانه بکار گرفته شد در مورد پرداخت مطالبات بازنشستگان نیز همان روال را به سرانجام خواهد رساند و راسا اقدام به پرداخت مطالبات معوقه این کارگران خواهد کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ششم آبان ١٣٩١