افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران صنایع فلزی شماره ٢و

سومین روزاعتصاب متحدانه کارگران مجتمع پتروشیمی


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                      سه شنبه ۵ مهرماه ١٣٩٠

کارگران شرکت صنایع فلزی شماره ٢ امروز در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت صنایع فلزی شماره ٢ امروز پنجم مهر ماه در اعتراض به بلاتکلیفی خود و عدم دریافت دستمزدهایشان در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند.
بنا بر این گزارش پس از اینکه این شرکت به همراه کارخانه شماره ١ (زرین تهران - هر دو کارخانه در کنار هم قرار دارند و متعلق به یک کارفرما هستند) در اردیبهشت ماه سال جاری به خریداران جدید واگذار شد آنان برای جلب اعتماد کارگران بلافاصله اقدام به پرداخت ۵ ماه دستمزد معوقه کارخانه شماره ١ (زرین تهران) کرده و وعده های وسوسه انگیزی برای شکوفایی هر دو کارخانه دادند و بدین ترتیب با جلب اعتماد کارگران اقدام به خرید سهام آنان کردند و سهم خود را به بیش از ۵١ درصد ارتقاء دادند. این تیم جدید خریدار کارخانه پس از ارتقا سهم خود، از تیر ماه سال جاری بیمه های کارگران را واریز نکردند و سپس از مرداد ماه تاکنون هیچ دستمزدی به کارگران پرداخت نکرده اند. آنان در طول این مدت برای اتمام پروژه های در دست کار مواد اولیه تهیه نکرده و از انعقاد قرارداد کار جدید ممانعت بعمل آورده و اوایل هفته جاری طی تماسی با مسئولین اداری شرکت خواهان بیرون کردن ٢۵٠ کارگر قراردادی کارخانه شماره ١ و ٢ شدند. این خریداران مدتهاست در کارخانه حضور پیدا نکرده اند و در حال حاضر کلیه کانال های ارتباطی خود با کارگران را از قبیل موبایل نیز خاموش کرده و بدین ترتیب کارخانه و کارگران را به حال خود رها کرده اند. این دو کارخانه رویهم ٧٠٠ کارگر دارد که ٢۵٠ نفر از آنان کارگران قرارداد موقت هستند.
بنا بر این گزارش شورای کارخانه از همان روز اول پیدا شدن خریداران جدید، طی نامه ای به وزارت کار خواهان دخالت و نظارت وزارت کار نسبت به انتقال سهام به خریداران جدید شده بود و پس از واگذاری کارخانه به خریداران جدید و شروع بلاتکلیفی کارگران بارها به مراجع قانونی مراجعه و گزارش وضعیت کارخانه را به اطلاع آنها رسانده بود تا اینکه نهایتا شورای تامین استان تهران متعهد شد خریداران را در جلسه ای در مورخه ۴/٧/١٣٩٠ در سازمان کار (خیابان سرهنگ سخائی ) حاضر کند تا با شرکت نماینده های کارگران و نماینده های دولت مسائل پیش آمده در کارخانه مورد بررسی و مذاکره قرار بگیرد. اما دیروز خریداران در جلسه حاضر نشدند و این امر خشم کارگران را برانگیخت و آنان از ساعات اولیه صبح امروز در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند. پس از حدود دو ساعت از تجمع اعتراضی کارگران، ماموران پلیس امنیت وارد کارخانه شدند و طی مذاکراتی با کارگران به آنان وعده دادند خریداران جدید را پیدا خواهند کرد و آنان را متعهد به بازگرداندن کارخانه به شرایط عادی خواهند نمود. کارگران نیز اعلام کردند ما مدتهاست این وضعیت را تحمل کرده ایم اما از این پس قادر به تحمل آن نیستیم و چنانکه وضعیت کارخانه روشن نشود و اوضاع به حالت عادی بر نگردد و ما از بلاتکلیفی در نیایم با توجه به گرانی ها و هزینه های سرسام آور زندگی، وضعیت حاضر قابل دوام نخواهد بود و دیگر ساکت نخواهیم نشست و عواقب آنرا بر عهده کسانی میدانیم که چنین وضعیتی را بر ما تحمیل کرده اند. www.etehadyh.com

-----------------

اعتصاب متحدانه کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام وارد سومین روز خود شد

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز پنجم مهر ماه ٩٠، اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام و دیگر پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر وارد سومین روز خود شد. دیروز چهارم مهر ماه کارگران پتروشیمی بندر امام ( مرکز اصلی اعتصاب) در میدان مقابل دفتر این شرکت دست به تجمع و راهپیمایی زدند.
کارگران در این تجمع و راهپیمایی شعار میدادند: تا نتیجه نگیریم ما از اینجا نمیریم - ظریف کار ظریف کار وعده وعید کافیه - مزایا مزایا حق مسلم ماست - نترسید نترسید ما همه با هم هستیم - خوردن حق کارگر خیانت است به کشور - تبعیض برای کارگر تا کی ادامه دارد - پیمانکار پیمانکار حیا کن مجتمع رو رها کن.
بنا بر این گزارش اعتصاب وتجمع کارگران امروز هم بطور متحدانه ای ادامه داشت. در سومین روز اعتصاب هیچیک از مسئولین پتروشیمی در میان کارگران حاضر نشده اند. کارگران نیز هیچیک از مسئولین پتروشیمی و قول و قرار و وعده های آنان را قبول ندارند و خواهان مذاکره با مسئولین رده بالای وزارت نفت هستند.
این اعتصاب در حالی امروز سومین روز خود را پشت سر گذاشت که با شروع اعتصاب کارگران پیمانکاری، مدیریت پتروشیمی از همان ابتدا کارهای آنان را بر دوش پرسنل رسمی انداخته است، این پرسنل نیز از آنجا که انجام این کارها را جزو وظایف خود نمیدانند با مسئولین خود درگیر شده اند تا جایی که در واحد بسته بندی یکی از چهار واحد بسته بندی، کارگران رسمی، کار کارگران پیمانکاری را انجام نداده اند به همین دلیل کارمندان رسمی در پشت دستگاهها قرار گرفته و اقدام به بسته بندی کرده اند و باعث خرابی در بسته بندیها و خراب شدن محصول برخی دستگاهها شده اند که این امر امروز منجر به درگیری شدید یکی از کارمندان با مسئول خود شد. قابل ذکر است در حال حاضر خط B واحد PVC از مدار سرویس خارج شده و خط A نیز در حال خارج شدن از مدار تولید قرار گرفته است. همچنین امروز مدیریت پتروشیمی تعدادی کارگر داربست بند را از بیرون وارد کارخانه کرده بود تا به جای کارگران پیمانکاری اعتصابی مشغول کار شوند اما این کارگران به محض اطلاع از اعتصاب کارگران پیمانکاری، لباسهای کار خود را در آورده و با پوشیدن لباسهای شخصی شان حاضر به ادامه کار نشدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - پنجم مهر ماه ١٣٩٠

www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com