افق روشن
www.ofros.com

تظاهرات جنبش اعتراض بندر اوکلند آمریکا را فلج کرد


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                         یکشنبه ١۵ آبان ماه ١٣٩٠

به گزارش خبرگزاری‌ها از بندر اوکلند در آمریکا، تظاهرات جنبش اعتراضی موسوم به «وال استریت را اشغال کنید» که از اوایل چهارشنبه‌شب در این محل آغاز شد باعث شده است که تمام فعالیت‌های اقتصادی و بندری در اوکلند که یکی از مهم‌ترین بنادر آمریکاست، فلج شود.
به گزارش روزنامه گاردین این تظاهرات تا ساعاتی پس از نیمه شب ادامه یافت و از حوالی ساعت چهار بامداد تظاهرکنندگان به مرور متفرق شدند. طبق ارزیابی مقامات پلیس شهر اوکلند تعداد تظاهرکنندگان سه هزار نفر بوده است.
از جزییات برخورد‌ها بین تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نشده است ولی شاهدان عینی می‌گویند که حداقل یک نفر را دیده‌اند که به شدت مجروح شده است.
برخی از گزارشات حاکی است که دلیل جراحت این مرد که ظاهرا یک فرد بی‌خانمان بوده اصابت گلوله پلاستیکی به پای اوست.
برخی از شاهدان در محل به خبرنگار روزنامه گاردین گفته‌اند که در جریان این حوادث به تعدادی از بانک‌ها و مغازه‌ها حمله شده و تعدادی نیز به آتش کشیده شده‌اند. مقامات پلیس تا نیمه شب گذشته اعلام کردند که حدود ۶۰ نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرده‌اند.
خبرگزاری رویترز نیز گزارش می‌دهد که تعداد زیادی از ماموران پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان به منطقه اعزام شدند. به گزارش این خبرگزاری تعداد تظاهرکنندگان حدود پنج هزار نفر بوده است.
برخی از تظاهرکنندگان که از جمله افرادی هستند که در روزهای اخیر در یکی از نقاط نزدیک به بندرگاه اوکلند اردو زده‌اند می‌گویند درگیری چهارشنبه شب بر اثر حمله نیروهای پلیس به تظاهرکنندگان روی داده است.
ولی برخی دیگر از گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی از تظاهرکنندگان از محوطه اردوگاه خود خارج شده و به بانک‌ها حمله کرده‌اند و پلیس برای مقابله با این حرکات وارد عمل شده است تا معترضان را به محل اردوی خود عقب براند.
گزارش‌های دیگری نیز منتشر شده حاکی از آنکه یکی از تظاهرکنندگان بر اثر تصادف با اتومبیل به شدت زخمی شده است. هنوز جزییات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است.
به نظر می‌رسد که شهر و بندرگاه اوکلند اکنون تقریبا آرام است ولی مقامات بندری این شهر اعلام کرده‌اند که تا زمانی که امنیت و آرامش کامل به شهر بازنگردد فعالیت‌ها در این بندرگاه تعطیل خواهد بود

اتحادیه آزاد کارگران ایران