افق روشن
www.ofros.com

مجموعه ای از اخبار، گزارشات و مصاحبه


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                          دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹٦ - ۱۵ ژانویه ۲۰۱٨


ضرب و جرح وحشیانه اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه،

صفوف ما کارگران را متحدتر و عزم مان را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود جزم تر خواهد کرد

عصر امروز در حالیکه اسماعیل بخشی از نماینده های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه طبق معمول هر روز، حوالی ساعت پنج و نیم عصر از سرویس کارخانه پیاده شده و در حال عزیمت به منزل خود بود توسط سرنشینان نقابدار دو ماشین پژو و سمند با قمه مورد حمله قرار گرفت.
در پی این حمله و ایستادگی جسورانه اسماعیل در مقابل حمله کنندگان، بلافاصله اهالی محل متوجه حمله به او شده و به کمک اسماعیل شتافتند اما حمله کنندگان با شلیک یک تیر هوائی موفق به فرار از محل شدند.
این تعرض وحشیانه و خونین به اسماعیل بخشی، در حالی صورت گرفت که این نماینده سازش ناپذیر کارگران شرکت نیشکر هفت تپه علیرغم تهدید مستقیمی که سه روز پیش از سوی یکی از سهامداران کارخانه شده بود صبح امروز طی سخنان پر شور و قاطعانه ای در تجمع اعتراضی کارگران، با اشاره به بردگی تحمیل شده بر هزاران کارگر شرکت نیشکر هفت تپه، همکاران خود را به ایستادگی در مقابل دسیسه های کارفرما فراخواند.
بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، طرح بکارگیری تعدادی اراذل و اوباش از سوی کارفرما علیه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از اعتصاب شش روزه آنان در آذر ماه سالجاری مطرح بوده است و حمله وحشیانه امروز به اسماعیل بخشی مسئله ای نبوده است که کارفرما حتی در صدد پنهان کردن آن باشد.
اما امروز باند مافیائی حاکم بر شرکت نیشکر هفت تپه با گسیل عده ای اراذل و اوباش مسلح به سلاح سرد و گرم و تعرض خونین به اسماعیل بخشی، برگ دیگری از ماهیت پشت پرده خصوصی سازی در ایران را به نمایش گذاشت و نشان داد مافیای قدرت در ایران با درماندگی در مقابل مبارزات متحدانه کارگران، در صدد بکار گیری زبونانه ترین شکلی از ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران برای غارت و چپاول ثروتهای اجتماعی همچون شرکت نیشکر هفت تپه است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، دوشادوش کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، حمله به اسماعیل بخشی را قویا محکوم میکند و یقین دارد چنین تعرضی به یک نماینده کارگری، نه تنها خللی در اراده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در مبارزه برای دستیابی به مطالباتشان وارد نخواهد کرد بلکه صفوف آنان و طبقه کارگر ایران را در ابعادی سراسری فشرده تر از پیش خواهد نمود و عزم آنان را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود جزم تر خواهد کرد.

۲۵ دی ۱۳۹٦

****************

رانت دولت روحانی به کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

و تکه پاره کردن این شرکت بزرگ کشت و صنعت

روز ۲۰ دی ماه جاری سند تخصیص ۳۰۰ هکتار از اراضی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به عنوان محدوده منطقه ویژه اقتصادی شوش به تصویب هیات وزیران رسید.
بنا بر اظهارات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، پشت واگذاری ابهام آمیز این شرکت بزرگ کشت و صنعت به بخش خصوصی، برادر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور قرار دارد و اینک در آستانه دومین سال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، اختصاص ۳۰۰ هکتار از اراضی آن به محدوده منطقه ویژه اقتصادی که میتواند در عین کلید زدن مرگ این شرکت، منافع بیکران مالی برای کارفرمای خصوصی آن ایجاد کند موئد این مسئله است.

۲۵ دی ۱۳۹٦

****************

زمزمه اعتصاب بزرگ و گسترده در میان کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

بیش از یکماه از اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه گذشت. این اعتصاب چنان متحدانه و قدرتمند بود که در ششمین روز اعتصاب، فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان شوش در میان کارگران حاضر شدند و کارفرما متعهد شد تا علاوه بر به روز رسانی دستمزدهای معوقه کارگران، دیگر خواستهای آنان از قبیل پرداخت دو ماه دستمزد ماههای بهمن و اسفند ۹۴ ، قراردادی کردن کارگران پیمانکاری اقبالی و روزمزد، تنظیم قراردادهای کار بر اساس فرم قرارداد وزارت کار و دیگر مطالبات آنان را بر آورده کند.
اما با گذشت بیش از یکماه از آن تاریخ، تنها کاری که صورت گرفته است برکناری قائم مقام مدیر عامل و جایگزینی او با فرد دیگری بوده است و دیگر هیچ.
اینک خشم کارگران به جان آمده شرکت نیشکر هفت تپه بدلیل ۵ ماه دستمزد معوقه و فقر و فلاکت بی پایان، بار دیگر در حال غلیان است و زمزمه اعتصابی بزرگ و متحدانه بخشهای مختلف کارخانه را در بر گرفته است. آن چیزی که طی دیروز و امروز، علاوه بر بد عهدیهای کارفرما باعث ایجاد چنین فضائی در بخشهای مختلف شرکت شده است بی تفاوتی های کارفرما به اعتصابات و اعتراضات چند روز گذشته و امروز آنان و تهدید کارگران کشاورزی توسط مسئولین شرکت به استفاده از یگان ویژه است.
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه میگویند: چنانچه طی روزها و یکی دو هفته آینده قادر به دریافت معوقات خود نباشند با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل بهره برداری در کارخانه، دیگر دست شان برای دریافت ۵-٦ ماه دسترنج شان در اواخر سال به جائی بند نخواهد شد و فقر و گرسنگی غیر قابل تصوری، آنان و خانواده هایشان را در آستانه سال جدید در خود فرو خواهد برد.
آنان در پی اعتصاب کوتاه دیروز، اعتصاب چند ساعته در اواخر شب گذشته و سپس اعتصاب صبح امروز که با بی تفاوتی های کارفرما مواجه شد، طی نشست بزرگی که حوالی ظهر امروزدر پایان اعتراض خود انجام دادند اعلام کردند چنانچه به فوریت و حداکثر تا پایان وقت امروز به خواستهایشان رسیدگی نشود از صبح فردا دست به اعتصابی متحدانه و بزرگ خواهند زد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با دعوت از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحاد و همبستگی روز افزون، اعلام میدارد مسئولیت هر گونه عواقب جبران ناپذیر ناشی از اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه مستقیما بر عهده کارفرما، مسئولین شهرستان شوش و دولت روحانی است که همچنان نظاره گر نابودی هست ونیست کارگران این شرکت هستند و هیچ اقدام موثری را برای پایان دادن به رنج و محنت آنان که سالهاست بطور بی وقفه ای ادامه دارد انجام نمیدهند.

۲۴ دی ۱۳۹٦

****************

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در پی وعده و وعید های دروغین

صبح امروز شنبه ۲۳ دی ماه کارگران بخش های کشاورزی دفع آفات وبخشی ازآبیاری با تجمع در محوطه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه دست به اعتراض و اعتصاب زدند
طبق خبرهای ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران این کارگران که حقوق ماههای بهمن و اسفند سال ۹۴ را تا کنون دریافت نکرده اند در پی اعتراضات مکرر و دائم خود چیزی جز وعده های دروغین نشنیدند
در آخرین اعتراض خود که در هفته گذشته انجام شد آقای کاظمی قائم مقام قول شرف داد که تا پنجشنبه هفته ی گذشته حقوق های معوقه این کارگران را بعد از دو سال تاخیر پرداخت نماید اما قائم مقام شرکت (آقای کاظمی) در روز چهار شنبه ۲۰ دی ماه طی مصاحبه ایی با خبرنگار روابط عمومی شرکت گفت به دلیل وجود چند مغایرت در لیست مطالبات کارگران قادر به انجام وعده ی خود جهت پرداخت مطالبات کارگران در موعد مقرر(پنجشنبه ۲۱ دی) نمیباشد
همین امر کارگران به جان آمده از شنیدن دروغ های مکرر از طرف مدیران مجموعه را امروز به اعتصاب کشاند
در حاضر کارگران بخشهای کشاورزی دفع آفات وبخشی ازآبیاری به تجمع در مقابل درب ورودی اقدام به بستن آن نمودند و مانع ورود تراکتورهای حمل نیشکر شدند خبرهای تکمیلی بعدا منتشر خواهد شد

۲۳ دی ۱۳۹٦

****************

گزارشی از شریط کار و وضعیت کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

گروه ملی صنعتی فولاد اهواز درسال ۱۳۹۰تا سال ۱۳۹٦ توسط قوه قضاییه تحت مصادره و اداره قرار گرفت.
در زمانی که این شرکت پس از اختلاس موسوم به ۳۰۰۰ میلیاردی مصادره گشت بیش از ۴۵۰ هزارتن محصول نهایی فولادی در انبارهای این شرکت موجود بود که تا این زمان هرگز سرنوشت این مقدارمحصول مشخص نگردید.
علاوه براین گروه ملی صنعتی به هنگام مصادره در اوج شکوفایی و تولید انواع محصولات فولادی بود بگونه ای که بیش از یک میلیون و سیصدهزارتن فولاد تولید مینمود.
اکنون پس از گذشت ٦ سال اداره آن توسط قوه قضاییه وواگذاری به فردی که درحال حاضرمدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بوده؛چیزی جز یک شرکت ورشکسته و بدهکار از آن باقی نمانده است.
از بهمن ماه سال گذشته بیش از ۳٨۰۰ نفر کارکنان این شرکت در اعتراض به وضع موجود و تعویق چندماهه حقوق خود بارها و بارها دست ازکار کشیده و تجمعات اعتراضی برپاکردند. درحال حاضربیش از سه ماه است که کارکنان این شرکت حقوق خود را دریافت نکرده اند.
موسوی مالک جدیدشرکت عنوان مینماید که مسئول تأمین حقوق پرسنل نیست؛در روزهای گذشته بیش از ٦۰۰ نفر از کارگران واحدهای مختلف به یکباره و بدون اطلاع قبلی به بهانه بازنشستگی از کاربرکنار شدند. درحالیکه سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرده که این تعداد کارگران حائزشرایط بازنشستگی نیستند. کارگران هرروز با تهدید و ارعاب توسط مدیران میانی و حتی مالک جدیدشرکت مبنی براخراج مواجه هستند. مدیرعامل شرکت معترضان را نخاله مینامد.
ماههاست کارگران شرکت از دفترچه بیمه اجتماعی و بیمه تکمیلی محرومند و دهها معضل و مشکل کوچک و بزرگ دیگر که باعث گشته صبر کارگران به اتمام برسد.
درجریان اعتراضات واعتصابات پی در پی سال گذشته تا کنون؛ بیش از سی نفر از کارگران معترض بدفعات توسط ستادخبری اطلاعات استان خوزستان و حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی احضار شده و با تعهدهای کتبی و دربرخی موارد با کفالت آزاد شده اند.

۲۰ دی ۱۳۹٦

****************

داود رفیعی کارگر حق طلب پارس خودرو آزاد باید گردد

داود رفیعی کارگر حق طلب پارس خودرو که با آرا غیر قانونی اداره کار و اعمال نفوذ شرکت پارس خودرو از کار اخراج شده است دیروز در حالیکه مقابل وزارت کار با در دست داشتن بنری دست به اعتراض زده بود توسط مامورین حراست این وزارتخانه مورد ضرب و شتم قرار گرفت و سپس توسط مامورین انتظامی بازداشت و به کلانتری ۱۰٨ منتقل شد.
بنا بر پیگیرهای اتحادیه آزاد کارگران ایران، داود رفیعی امروز نیز همچنان در بازداشت نگه داشته شد و قرار است فردا به دادسرای خوش منتقل شود.
بازداشت داود رفیعی در مقابل وزارت کار، بیانگر اوج بکار گیری سیاست ارعاب علیه کارگران توسط وزارتخانه ای است که زیر مجموعه هایش در ادارات کار با خواست و اراده کارفرمایان، حکم اخراج کارگران را صادر میکنند و وزیر امنیتی اش دستور ضرب و شتم و بازداشت کارگر معترضی همچون داود رفیعی را صادر میکند که فقط با در دست داشتن بنری، آنهم به صورت فردی خواهان احقاق حق خود در مقابل این وزارتحانه شده بود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، بازداشت داود رفیعی و احتمال هر گونه پرونده سازی علیه او را قویا محکوم میکند و بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بازگشت بکار ایشان و رسیدگی به صدور رای غیر قانونی اخراج داود رفیعی در اداره کار و رفتار خشونت بار مامورین حراست وزارت کار با این کارگر حق طلب و معترض شرکت پارس خودرو می باشد.

۲۰ دی ۱۳۹٦

****************

شاپور احسانی راد: جنبش اعتراضی، اجتماعی طبقه کارگر ایران گام اول را محکم برداشت

جنبش اعتراضی، اجتماعی طبقه کارگر ایران پر قدرت و با صلابت ده روز فریاد اعتراض خود علیه گرانی، تورم، بیکاری، فساد سیستماتیک و مناسبات ظالمانه و استثمارگرانه حاکم بر سرنوشت شان را در ابعادی گسترده کف خیابان اوردند.
این گام نخست که در ده روز اخیر در بیش از صد شهر، هزاران کارگر، معلم، دانشجو و دانش اموز فریاد براوردند: ما را ببینید، صدای ما را بشنوید، اتحاد سراسری و همبستگی و اتحاد ما را ببینید، هشدار ما را علیه نابرابری، فقر و فساد و تبعیض جدی بگیرید، سرکوب و اختناق را بس کنید که دیگر برای ما به ستوه امدگان که جان به لب شدیم جوابگو نیست و انگاه در میان کشاکش برخوردهای باطوم، سپر، غریو گلوله و شعله های اتش با خشم فریاد کشیدند: ای بی خبران از انسانیت، کرامت و شرافت انسانی، ما نان و کار و ازادی می خواهیم، ما شادی و رفاه می خواهیم، ما معیشت و منزلت می خواهیم، ما دیگر شرایط موجود را تحمل نخواهیم کرد، ما تا به همه خواسته ها و مطالبات خود دست نیابیم هرگز از پا نمی نشینیم، ما تغییر را با همه قدرت خود فریاد می کشیم.
امروز که به سالهای گذشته که جریان صدها و هزاران اعتراض، اعتصاب و تجمعات کارگری و اجتماعی را در مراکز صنعتی و در مقابل وزارت کار و مجلس و ریاست جمهوری و..به یاد می اورم که چگونه سرکوبگران مطالبات جامعه خام گونه می پنداشتند که با در هم کوبیدن این اعتصابات، تجمعات و اعتراضات و با به بند کشیدن رهبران انها، غارت و چپاول را بر کارگران و حقوق بگیران تحمیل کرده اند، اما موج اتشفشان کینه و نفرت طبقه فرودست این بار از درون دانش اموزان و دانشجویان طبقه کارگر شعله برکشید، جوانانی که چهره درهم شکسته و شرمنده پدر و مادر کارگر خود را که پس از خستگی کار در اوج یاس و استیصال، ناتوان از معاش خانواده می دیدند، کار و تلاش شبانه روزی انها، گلایه ها، بگو مگوها، کشمکش های شان بر سر تامین معاش و زندگی را می دیدند، اعتراضات و اعتصابات شکست خورده انها را در مقابل کارفرمایان و حاکمان و سرکوب، اخراج، بیکاری بی حقوقی انها و بی تفاوتی صاحب منصبان حکومتی را می دیدند و این جوانان نه تنها زندگی کنونی خود را از دست رفته می‌‌ دیدند بلکه جز نکبت هیچ‌ افقی نیز برای اینده خود نمی دیدند.
و اینگونه است که شلاق رویدادهای اجتماعی از دل پر کینه میلیونها دانش اموز و دانشجو و کارگر و معلم در این ده روز اخیر سر بر اورده است و صحنه هایی از دلاوری و شجاعت در مبارزات تاریخی بر سر نان و ازادی در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذاشتند و امروز می توانیم با قاطعیت بگوییم که با به میدان گذاشتن پر شور دانش اموزان و دانشجویان و جوانان و حضور با صلابت زنان، جنبش اعتراضی اجتماعی طبقه کارگر نه تنها گام اول را محکم برداشت بلکه نشان داد تداوم این جنبش را بیمه کرده است و دیگر هیچ گونه سرکوبی قادر به مهار ان نیست

۱٨ دی ماه ۱۳۹٦

****************

اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، ظهر امروز پایان گرفت

بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعتصاب متحدانه کارگران این شرکت که از صبح امروز از بخش کشاورزی آغاز و به دیگر بخشهای کارخانه و تجمع اعتراضی در مقابل یارد بزرگ کارخانه و ساختمان مدیریت کشیده شد حوالی ظهر به پایان رسید.
بدنبال این اعتصاب و تجمع، کاظمی قائم مقام جدید مدیر عامل کارخانه با حضور در میان کارگران معترض، آنان را به مسجد شرکت دعوت و سپس طی مذاکراتی با کارگران، نسبت به تحقق برخی از خواستهای آنان تا پایان هفته جاری قول مساعد داد و اعلام کرد من به عنوان قائم مقام جدید مدیر عامل اختیارات تام برای رسیدگی به مطالبات شما را دارم.
بنا بر این گزارش، وی ضمن دادن تعهد در مورد به روز رسانی حقوقهای کارگران، نسبت به یک خواست اصلی آنان که مربوط به عدم پرداخت حقوق ماههای بهمن و اسفند سال ۹۴ است اعلام کرد تا پایان هفته جاری، این دو ماه حقوق معوقه پرداخت خواهد شد. لازم به یادآوری است حقوق معوقه ماههای بهمن و اسفند ۹۴ مربوط به کارگران روزمزد کارخانه است که از سوی پیمانکار مربوطه در آن سال پرداخت نشده است و این کارگران بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون کار خواهان پرداخت حقوقهای خود از طرف کارفرما هستند.
در این نشست و تجمع، همچنین مقرر شد نماینده های کارگران برای تحقق دیگر خواستهای کارگران منجمله خواست مهم آنان در مورد قراردادی شدن کارگران پیمانکاری اقبالی و روزمزد، نشستی را با قائم مقام جدید مدیر عامل طی روزهای آتی داشته باشند.
بنا بر آخرین گزارشات ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران از آنجا که قائم مقام جدید مدیر عامل کارخانه برای اولین بار به کارگران برای تحقق خواستهای آنان وعده میداد کارگران حوالی ظهر به اعتصاب خود پایان دادند و اعلام کردند چنانچه از سوی قائم مقام جدید کارخانه نیز نسبت به تعهداتی که داده است خلف وعده ای صورت گیرد بلافاصله دست به اعتصاب خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۱٧ دی ماه ۱۳۹٦

****************

شاپور احسانی راد: چاره پایان دادن به مصائب موجود،

اعتراضات و مبارزات سراسری ما کارگران است

با نزدیکی به ماههای تعیین دستمزد که دغدغه دائمی میلیونها کارگر و غالب مردم هست، بار دیگر این مسئله حیاتی، آنهم در شرایطی که وضعیت معیشت کارگران و مزد بگیران زحمتکش بسیار بدتر از سالهای گذشته است، در مرکز ثقل توجهات و اعتراضات کارگران قرار خواهد گرفت. امسال کارگران در حالی با این مسئله رو در رو می شوند که هر روز سالجاری را با اعتصاب و تجمع و درگیری در محل کار و خیابان بر سر مزد و معیشت سپری کرده اند.
از این رو امسال دیگر حرف و قصد ما کارگران نوشتن طومار و تجمع و هشدار به دولت بر سر مطالبه افزایش دستمزد بر اساس سبد هزینه خانوار و اجرای بی کم و کاست ماده ۴۱ قانون کار نیست، زیرا همه این فریادهای ما سالهای پیش انجام شد که انگار گوش مسئولین دروازه بود و مطالبه اکثریت مزدبگیران باد هوا.
امروز حرف ما نه رو به حکومت و دولت، بلکه رو به میلیونها کارگری است که برای رسیدن به نان، دستمزد، معیشت و منزلت خود، دیگر هیچ راهی جز اعتراض سراسری برایشان نمانده است. ما برای نجات خود و خانواده هایمان، برای جلوگیری از فروپاشی جامعه از دست غارتگرانی که نه تنها پاسخگوی مطالبه انباشته مردم نیستند بلکه اداره جامعه را به امان خدا رها کرده اند و فقط برای بقای خود و منافعشان در حال نابودی اکثریت جامعه هستند، ناچار باید به سوی اعتراضات متحدانه سراسری حرکت کنیم.
ما کارگران و همه حقوق بگیران چاره ای جز یکی کردن فریادهایمان در سرتاسر کشور نداریم برای اینکه دستمزدهایمان کفاف زندگیمان را نمی دهد برای اینکه تورم و گرانی نفس مان را بریده، برای اینکه بیکاری و فقر امان مان را بریده، برای اینکه جان به لب شده ایم، برای اینکه کارهم که می کنیم برای گرفتن حقوق مان باید التماس کنیم و درصورت اعتراض و اعتصاب، اخراج، پلیس، باتوم، شلاق و زندان نصیب مان می شود.
ما کارگران برای نان و دستمزدمان، راهی جز رفتن به سوی اعتصابات سراسری نداریم، چرا که هیچ کس به فکرما نیست چون دولتها یکی پس از دیگری با وعده وعید می آیند اما با حسابهایی انباشته از دزدی و اختلاس می روند و دست آخر، خالی شدن خزانه را روی دوش ما کارگران سرشکن می کنند، بنزین و گازوئیل گران میشود، کرایه مسکن سر بفلک می کشد و مرغ و گوشت و میوه و لبنیات هم از سفره ما محو میشود.
ما کارگران برای بالا بردن دستمزدی که حق مان است و حاصل دسترنج مان است راهی جز اعتصاب و اعتراض سراسری نداریم زیرا رئیس مجلس می گوید ما نمی توانیم کشور را اداره کنیم، پولی در صندوق توسعه نمانده و باز کسری سنگین بودجه وجود دارد و بودجه برخی از صندوقهای بازنشستگی بدلیل غارت و چپاولی که خود اینان کرده اند از محل بودجه کشور تامین می شود.
دادستان کشور می گوید بیش از ۹۰ درصد واردات را کالاهای قاچاق تشکیل می دهد و ایلنا گزارش می دهد در بهترین حالت بودجه عمرانی کشور در سال اینده نه ٧٨ هزار میلیارد تومان، چنانکه در لایحه بودجه امده، بلکه به اعتراف خود بانک مرکزی ایران در حدود ٨ هزارمیلیارد تومان خواهد بود، این به معنی ورشکستگی پیمانکاران و خودداری انها از پرداخت دستمزد کارگران و افزایش شمار بیکاران خواهد بود.
ما کارگران چاره ای جز دست زدن به اعتصابات سراسری نداریم زیرا همچنان کارخانه ها را تعطیل و ورشکسته و کارگران را اخراج و بیکار می کنند، بانکها مردم را غارت می کنند، کولبران را هدف گلوله قرار می دهند، دانشجویان را با بیگارورزی به صلابه می کشند، زلزله، حوادث کار، اوار معادن، جاده های مرگ، الودگی هوا بیش از یک جنگ‌ از ما قربانی می گیرد و دریغ از دولتی که مسئولیت بپذیرد. محیط زیست را الوده، خودکشی را رایج، سن فحشا را پایین،امار قتل و جنایت را بالا، جوانان را بیکار و افسرده و افسردگان را بیمار و معتاد کرده اند و همه اینها این درحالی است که دهها نهاد غیر ضروری ردیف بودجه های میلیاردی دارند و هر روز خبر از دزدی و اختلاس تازه میلیاردی فضای رسانه ای کشور را پر می کند و هیچکس مسئولیتی قبول نمیکند . انگار که دولتی در این مملکت وجود ندارد.
آیا در قبال این همه مصائب و مشقات که هر روزه سیر صعودی تری نیز به خود میگیرد و کل زندگی اجتماعی را در آستانه فروپاشی کامل و غیر قابل برگشت قرار داده است میتوان به اعتراضات پراکنده بسنده کرد؟ آیا واقعا ما کارگران و حقوق بگیران چاره ای جز اتکا به نیروی خود و رفتن به سوی اعتصابات و اعتراضات گسترده سراسری داریم؟

۴ دی ۹۶

****************

بلاتکلیفی بازنشستگان آذر ۹٦ نیشکر هفت تپه

٨۵ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه با عدم واریز ۴ درصد حق بیمه تامین اجتماعی جهت بازنشستگی اشان در بلاتکلیفی بسر میبرند.
طبق خبر های ارسال شده به اتحادیه آزاد کارگران ایران این کارگران که از اول آذر ماه طبق توافق نمایندگان اشان و کارفرما ،ترک کار کردند بدون حقوق و مزایا میباشند و در سردرگمی بسر میبرند.
چرا که نه شرکت نیشکر هفت تپه به آنان حقوق میدهد و نه بیمه تامین اجتماعی مستمری اشان را برقرار میکند.
مدیریت شرکت قول داده بود که بعد از ترک کار این کارگران، تا تاریخ ۱۲ آذر ماه، مبلغ ۴ درصد بیمه تامین اجتماعی را بابت سخت و زیان آور بودن شغل این کارگران به بیمه بپردازد اما تاکنون از واریز آن خودداری نموده و بیمه تامین اجتماعی نیز شرط برقراری مستمری خود را دریافت لیست بیمه ی آبان ماه و واریز ۴ درصد آنان ذکر کرده است.
لازم به ذکر است سازمان تامین اجتماعی بعد از ارائه لیست آبان ماه و دریافت ۴ درصد ،حداقل سه ماه جهت محاسبه مستمری و واریز آن به حساب کارگران زمان میبرد.
اکنون این کارگران همانند دیگر کارگران شاغل حقوق ماههای مهر و آبان و آذر و دو ماه بهمن و اسفند ۹۴ و..طلبکار شرکت نیشکر هفت تپه هستند و از این طرف بعد از اول آذر حقوقی از هر دو طرف (نیشکر هفت تپه و تامین اجتماعی) دریافت نمیکنند ودر شرایط سخت معیشتی و زندگی بمراتب سخت تری نسبت به دیگر همکارانشان به سر میبرند.

٧ دی ۱۳۹۶

****************

تجمع و اعتراض بازنشستگان سال ۹۵ نیشکر هفت تپه

کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای گرفتن حق سنوات خود ، صبح امروز چهارشنبه ٦ دی ماه ناراضی و خشمگین از خلف وعده اسد بیگی مبادرت به بستن دروازه های بهره برداری توسط تریلرهای حامل شکر و رفتن به سمت کوره خانه جهت خاموش کردن آن و تجمع در محوطه کارخانه دست به تحصن و اعتراض زدند.
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بیش از صد نفر از کارگران نیشکر هفت تپه که از اسفند ماه سال ۹۵ بازنشسته شدند جهت وصول چکهای صادر شده به محل شرکت آمدند و اعتراض خود را از عدم وصول چک های صادر شده ابراز نمودند.
این چک ها که بابت حق سنوات آنان صادر شده بود میباید در شهریور ماه وصول میشد اما با عدم وصول آن و اعتراض بازنشستگان قول پرداخت آن در آذر ماه را دادند.
بازنشستگان که تا کنون بابت سنوات خود دو مبلغ ٧ و ۱۱ میلیونی را دریافت کرده اند، بابت مابقی طلب خود که بیش از چهل میلیون تومان می باشد چکی را دریافت نمودند که بعد از گذشت چند ماه از تاریخ صدور آن نقد نشده است.
طبق اخبار ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران این امر موجب نارضایتی و خشم شدید بازنشستگان شد.
بازنشستگانی که همه امید شان را به وصول حق سنوات خود که حاصل عمر و جوانی شان بوده، بستند تا به صدها زخم زندگی پر درد و رنج خود بزنند.
طبق اخرین خبر از جلسه ایی که بین بازنشستگان و مدیریت شرکت انجام گرفت آقای امیر اسد بیگی وعده ی پرداخت ٢۵ درصد از طلب آنان را به صورت نقد و مابقی را طی دو فقره چک به تاریخ های برج ۴ و ٨ سال آینده موکول کرد.
اما بازنشستگان با این طرح موافقت نکردند وتا ساعت ٧ شب، در شرکت نیشکرهفت تپه حضور داشتند و گفتند، به علت خلف وعده اسد بیگی به خواسته هایشان، فردا همین روند را ادامه خواهند داد تا مطالبات اشان پرداخت گردد.

۶ دی ۱۳۹۶

****************

سرکوب تجمع برای آزادی رضا شهابی را قویا محکوم میکنیم

صبح دیروز مقابل وزارت کار شاهد یورش نیروهای سرکوب با همراهی و همدستی وزارت کار به تجمعی بود که ربابه رضائی، همسر رضا شهابی برای آزادی این عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران فراخوان داده بود.
هر چند که این اولین بار نیست که تجمعات کارگری در مقابل وزارت کار مورد تهاجم قرار میگیرد اما یورش به تجمع دیروز در مقابل چشمان وزیر کار، بار دیگر جایگاه و ماهیت وزارت کار را به عنوان نهادی ضد کارگری و دستگاهی برای سازماندهی استثمار و بردگی کارگران در مقابل چشمان میلیونها کارگر به نمایش گذاشت و نشان داد آنجا که کارگران در صدد دفاع از منافع خود باشند نهادهای سرکوب عریان و نهادهایی همچون وزارت کار، پیکری واحد در مقابل حق خواهی ما کارگران هستند.
تهاجم به تجمع دیروز در مقابل وزارت کار و بازداشت گسترده شرکت کنندگان در آن، فقط تهاجم به تجمع برای آزادی یک کارگر زندانی نبود بلکه در عین حال پیامی از سوی وزارت کار به کارگران ایران در ماههای نزدیک به موعد تعیین حداقل مزد بود تا از هم اکنون رویکرد سرکوبگرانه خود را در مورد برپائی هرگونه تجمعی در مقابل این وزارتخانه در اعتراض به تحمیل حداقل مزد باز هم خفت بارتر به ما کارگران اعلام کرده باشند.
اما همچنانکه اعتراضات کارگری در طول سالجاری از هپکو و آذر آب تا نیشکر هفت تپه و جای جای کشور نشان داده است علیرغم این سرکوبها و پرونده سازیها و به زندان افکندن کارگران و معلمان و دیگر توده های مردم به جان آمده از وضعیت موجود، دیگر نمیتوان شرایط را در به تمکین کشاندن کارگران و توده های زحمتکش مردم ایران به دهه های پیش باز گرداند و روند چپاول و غارتگریها و سرکوب حق خواهی ما کارگران را ادامه داد.
اینک، دیگر این کارگران و معلمان و توده های زحمتکش مردم ایران هستند که بی هیچ توهمی در مقابل شرایط فلاکت بار موجود و پدید آورندگان آن ایستاده اند و روزی نیست که جای جای کشور صحنه های تجمعات اعتراضی علیه وضعیت موجود نباشد، تجمعات و اعتراضاتی که میرود در صورت عدم توجه فوری به خواستهای کارگران و توده های زحمتکش مردم ایران، همچون جویبارهایی غیر قابل کنترل و توقف به هم پیوسته و سیلی خروشان و زیر و رو کننده را بیافرینند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر با تاکید به آزادی فوری کارگران و معلمان و همه انسانهای عدالت طلب و آزادیخواه دربند و پایان دادن به سرکوب و تشکیل پرونده های امنیتی علیه کارگران و معلمان معترض، تهاجم به تجمع دیروز جمعهایی از کارگران و معلمان و دانشجویان برای آزادی رضا شهابی را قویا محکوم میکند و بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و اعزام او به مراکز درمانی بیرون از زندان برای رسیدگی های لازم پزشکی است.

ششم دی ماه ۱۳۹۶

****************

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه خواهان برآورده شدن فوری

همه مطالباتی هستند که کارفرما در پایان اعتصاب شش روزه آنان، متعهد به تحقق شان شد

با گذشت مدت کوتاهی از اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که روز ٢۳ آذر ماه با وعده ها و تعهدات کارفرما، فرماندار و برخی دیگر از مسئولین شوش پایان گرفت کارفرمای این شرکت بار دیگر در طول هفته گذشته خلف وعده های خود را ادامه داد و حقوق شهریور ماه آنان را که قرار بود ٢۵ و ٢۶ آذر ماه پرداخت کند با تاخیر چندین روزه به حساب حدود ٨۰ درصد از آنان واریز و از پرداخت حقوق شهریور ماه مابقی کارگران خودداری کرد.
در پی این وضعیت، روز چهارشنبه ٢۹ آذر ماه بار دیگر کارگران قسمتهای مختلف شرکت نیشکر هفته تپه دست به اعتصاب زدند و کارفرما ناچار شد شبانگاه همانروز حقوق شهریور ماه بخشهای دیگری از آنان را واریز کند. اما همچنان از پرداخت حقوق همه کارگران سرباز زد و بسیاری از آنان در دو روز گذشته که مصادف با شب یلدا بود شرایط بسیار سختی را گذراندند.
خلف وعده های کارفرمای شرکت نیشکر هفت تپه در حالی ادامه دارد که کارگران این شرکت به تحقق بی چون چرای همه خواستهای بر حق خود پای می فشارند و طی دو روز گذشته جمع های وسیعی از آنان طی تماسهای متعددی با اتحادیه آزاد کارگران، با بر شمردن خواستهای خود اعلام کرده اند چنانچه کارفرما بخواهد با روش کنونی، پرداخت حقوق معوقه آنان را ادامه دهد و همچنان نسبت به سایر تعهداتی که در پایان اعتصاب شش روزه به آنان داده است بی تفاوت بماند اعتراضات خود را بار دیگر از سر خواهند گرفت.
اهم این خواستها که کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بر اساس تعهدات کارفرما در پایان اعتصاب شش روزه، خواهان تحقق فوری آنها شده اند به شرح زیر است:
۱- پرداخت حقوقهای معوقه طبق جدول زمانبندی شده و برکناری کلیه مدیران ضد کارگر
٢- قراردادی شدن کلیه کارگران روزمزد
- توضیح: قرارداد کارگران روزمزد با توجه به ماهیت کارگاه باید بصورت ۶ ماهه و براساس فرم قرارداد وزارت کارمنعقد شود
۳- پرداخت ٨ ماه پول بن معوقه به کارگران روزمزد
۴- صدور احکام افزایش گروه؛ تغییر عناوین، افزایش رتبه و مزایای ماندگاری (ازتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۰۱) به پرسنلی که تعلق میگیرد و کارفرما در طول دو سال گذشته از اجرای آنها اجرا سرباز زده است
۵- افزایش حق غذا (طی ۱۰ سال گذشته هیچگونه افزایشی در این مورد صورت نگرفته است)
- توضیح: براساس قانون کارفرما باید یک نوبت غذای گرم در اختیار کارگر قرار دهد
۶- افزایش بدی آب وهوا (بیش از ۱۰ سال گذشته افزایشی در این مورد صورت نپذیرفته است)
٧- افزایش حق همسر (بیش از ۱۰ سال است که هیچگونه افزایشی در این مورد صورت نپذیرفته است)
٨- اعمال ۳۵ روز مرخصی استحقاقی با توجه به شرایط سخت و زیان آور بودن کارگاه طبق قانون
۹- افزایش حق ایاب وذهاب براساس ساعت اضافه کار خود شخص
۱۰- برقراری حق ایاب و ذهاب کارگران روزمزد
- توضیح: بیشتر این کارگران مخصوصا کارگران بخش کشاورزی با وسیله نقلیه شخصی رفت و آمد میکنند و کارفرما براساس قانون کار موظف به تامین وسیله ایاب وذهاب میباشد
۱۱- تعیین یک روز ثابت در ماه برای پرداخت حقوق
۱٢- پرداخت یکماه حقوق ثابت بابت پاداش کشت - تعمیرات (بهره برداری) که طی دو سال گذشته پرداخت نشده است
۱۳- افزایش حق مسکن. در صورتی که کارفرما اجاره مسکن از کارکنانی که در منازل شرکت سکونت دارند دریافت نماید، باید به سایر کارگران نیز مطابق آن پرداخت نماید
۱۴- پرداخت کلیه معوقات اعم از لوازم و التحریر؛ لباس کار؛ کفش و غیره
۱۵- عدم کاهش ساعات اضافه کاری کارکنان
۱۶- پرداخت حق بیمه های پرداخت نشده کلیه کارکنان به سازمان تامین اجتماعی
۱٧- لحاظ نمودن پایه سنوات با توجه به مصوبه شورای عالی کار بر اساس جدول مزد و مزایای کارگران مشمول قانون کار طبق بخشنامه شماره ٢۵۳۹۹۴ مورخ ۹۵/۱٢/٢٨ اداره کار در سال ۹۵ و پرداخت معوقات آن - توضیح: پایه سنوات در سال ۹۶ با توجه به اینکه هر کارگری که دارای یکسال سابقه کار در شرکت باشد می بایست تعلق بگیرد که در احکام سال ۹۶ برای کارگران روزمزد این امر لحاظ نگردیده است (اجرا از تاریخ ۱۳۹۶/۰۱/۰۱)
۱٨- پرداخت مابه التفاوت بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل از تاریخ ۱۳۹۳/۳/۳۱ لغایت ۱۳۹۳/۶/۱
۱۹- برچیده شدن دوربینهای کنترل کارگران، پایان دادن به فضای امنیتی و آزادی فعالیت "سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه" در محیط کار

اول دی ماه ۱۳۹۶

****************

احضار و پرونده سازی علیه کارگران هپکو را قویا محکوم میکنیم

ما کارگران و مردم شریف ایران کارگران هپکو را با راهپیمائی هایشان در شهر اراک و با شعار” زیر بار ستم نمی کنیم زندگی” می شناسیم. آنان تابستان امسال با راهپیمائی ها و تجمعات خود برگ زرینی از ایستادگی طبقه کارگر ایران را در برابر ستمگران به منصه ظهور رساندند و آخرین بار شهریور ماه سالجاری با گسترش و تعمیق اعترضات خود دست به تجمع در مقابل استانداری زده و اقدام به بستن راه آهن کردند و نهایتا با گسیل خیره کننده نیروهای گارد ویژه و ضرب و زور سرکوب و دادن وعده های پوچ و تو خالی به کارگران، این اعتراضات پایان گرفت.
آنان ۵ ماه حقوق نگرفته بودند، خود و خانواده هایشان روزهای سخت و طاقت فرسای غیر قابل تصوری را سپری کرده بودند و اما دادخواهی شان با نامه نگاری و بردن شکایت به نهادهای مختلف حکومتی راه به جائی نبرده بود و حق داشتند شهر را بر سر کارفرما و ستمگران حامی اش خراب کنند.
اما اینک کارفرما و عواملش که زندگی و معیشت آنان را به گرو گرفته اند با وارد کردن اتهامات اخلال در نظم جامعه و شرکت در تجمعات غیرقانونی به این کارگران حق طلب و معترض، بیست نفر از آنان را احضار و پرونده هایشان را به دادستانی اراک ارجاع داده اند.
این اولین بار نیست که نهادهای امنیتی و دستگاه قضائی کشور در هم دستی آشکار و پنهان با مافیای قدرت که مالکیت بسیاری از مراکز تولیدی و صنعتی کشور را بدست گرفته و با گردن کلفتی و قلدری حقوق کارگران را پرداخت نمیکنند همکاری و کارگران ستم دیده و معترض را به مراجع قضائی می کشانند و با تشکیل پرونده به بهانه اخلال در نظم، تلاش میکنند آنان را با شکم گرسنه وادار به کار کنند.
احضار ۲۰ کارگر معترض شرکت هپکو به دادگاه در شرایطی صورت میگیرد که هم اکنون نیز آنان ۵ ماه دستمزد معوقه دارند و غاصبان دسترنج شان بی هیچ بازخواست و تشکیل پرونده ای راست راست میگردند، کارگران را تروریست میخوانند و در کمال آرامش با حمایت نهادهای امنیتی و قضائی، طرح اخراج بیش از نیمی از آنان را در سر می پرورانند.
این وضعیت، وضعیتی به غایت ستمگرانه و وارونه است. جای متهم و مجرم ستمگر با دادخواهان در مقابل چشمان میلیونها نفر مردم شریف ایران و جهانیان عوض شده و کار به جائی رسیده است که غارتگران و چپاولگران به خود جرات میدهند کارگرانی را که عمری رنج و محنت کشیده و اینک با عدم پرداخت دستمزدهایشان، آنان و خانواده هایشان را در فقر و گرسنگی مضاعف و غیر قابل تصوری فرو برده اند به دادگاه بکشانند.
این وضعیت غیر قابل تحمل است و باید به فوریت به جای کارگران معترض هپکو، کارفرمای این شرکت و حامیان آشکار و پنهانش در نهادهای قضائی و دیگر دستگاهها به جرم عدم پرداخت دستمزد آنان و تحمیل فقر و گرسنگی به هزاران انسان پیر و جوان و خردسال به محاکمه کشیده شوند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با کارگران شرکت هپکو، احضار ۲۰ نفر از آنان را به دادگاه قویا محکوم میکند و مصرانه خواهان منع فوری تعقیب قضائی آنها، پرداخت دستمزدهای معوقه و فرا خواندن کارفرما به محاکم قضائی به جرم عدم پرداخت دستمزدهای کارگران و بازگرداندن این شرکت به بخش دولتی است و بدینوسیله با فراخوان به کارگران هپکو برای دفاع متحدانه از همکاران احضار شده خود، از همه تشکلها و نهادهای مستقل کارگری در کشور و سازمانهای کارگری جهانی میخواهد تا در صفی متحد به دفاع از کارگران هپکو بر خیزند.

۱ دی ماه ۱۳۹۶

****************

پروین محمدی: کارگران هفت تپه تنها نیستند

وقتی پیامهای ارسال شده از طرف کارگران نیشکر هفت تپه را در این روزها میخوانم یاد خاطرات سالهای دور و تلخ خودم در کارخانجات صنایع فلزی میافتم. یاد زمانی که دزدانی به نام خصوصی سازی آمده بودند تا صاحب شرکتی بزرگ با برندی معروف و با سابقه ای درخشان و با کارگرانی فولادین بشوند، یاد روزگاری که به نمایندگی از کارگران آن مجموعه چه تلاشها کردیم تا از فروپاشی آن مجموعه جلوگیری کنیم.
یاد زمانی که ماهها بی حقوقی و عدم پرداخت دستمزدها چطور همکارانم را زمینگیر کرده بود و هیچ راه درآمدی نداشتند، یاد زمانی که بی پولی به درجه ای رسیده بود که فرزندان همکارانم دانشگاه قبول میشدند و به خاطر فقر تحمیل شده به پدرانشان از ادامه تحصیل باز می ماندند، فرزندانی که بیمار میشدند و پول درمان نبود و خانواده هایی که صاحب خانه ها بخاطر عقب ماندن اجاره خانه، اسباب های همکارانمان را به خیابان می ریختند.
هر چه به مسئولین نامه مینوشتیم که این مدیران و صاحبان جدید اینکاره نیستند، تخصص ندارند و بی تجربه، حرفهایمان خریداری نداشت چرا که اراده ای در سیستم حاکم برای نظارت بر خصوصی سازیها نبود.
در این جنگ و ستیز برای بقا بود که متوجه شدیم دستان مافیای قدرت پشت مدیران و خریدار جوان به عنوان مالک است که جنگیدن با آنها حکم مرگ دارد.
اما ما کارگران با اراده ای فولادین و متحد و منسجم سالها ایستادگی کردیم تا از این طوفان بلا بسلامت عبور و بازنشسته شدیم.برای گرفتن ذره ذره حق و حقوقمان جنگیدیم و کوتاه نیامدیم.
اما فرقی بزرگ بین آندوران و امروز وجود دارد. به یمن ابزار رسانه های اینترنتی، صدای کارگران هفت تپه و هپکو و آذرآب ثانیه ای طول نمیکشد تا بدست هم طبقه ای هایشان در سراسر ایران و جهان برسد و این باعث خوشحالی است که میتوانیم با همبستگی و اتحاد سراسری در جنگ نا برابر مافیای کنار هم باشیم و پیروزی هایمان را با هم جشن بگیریم و جنگیدنمان را باهم بجنگیم.

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگران در سراسر ایران

۳۰ آذر ماه ٩٦

****************

‍ در پی اعتصاب امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه حقوق شهریور ماه

‍ بخشهای دیگری از آنان پرداخت شد + پیام مهم یکی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

بنا بر خبرهایی که از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران میرسد بدنبال اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران این شرکت و اولتیماتوم آنان برای ادامه اعتصاب، کارفرما تا ساعت ۱۹ امشب اقدام به واریز حقوق شهریور ماه بخشهای دیگری از آنان کرده است و اسد بیگی مدیر عامل شرکت اعلام کرده است حقوق ۹۰ درصد کارگران به حساب آنان واریز شده است و حقوق مابقی کارگران نیز بزودی پرداخت خواهد شد. در رابطه با وعده مدیر عامل کارخانه امید اسد بیگی برای پرداخت حقوق شهریور ماه باقی مانده کارگران، یکی از آنان پیامی قابل تعمقی را به شرح زیر به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران ارسال کرده است:
بعد از ظهر امروز بازهم بخشی از قسمت شرکت حقوق داده. باز هم خیلی ها بدون پول ماندن و دست خالی رفتن خانه. حالا هم مشخص نیست کی دوباره واریز کنه.
اونجا که مدیر عامل گفته، بقیه حقوق به زودی. یعنی فردا هیچ خبری نیست. رفت تا هفته آینده. شرکت توی این ۵۷سال هیچ وقت پنجشنبه و شنبه حقوقی واریز نکرده. یعنی رفت تا وسط هفته آینده. خدا میدونه چی میشه زندگی ما.
میخواد همه رو آروم کنه. تا تولید تمام بشه. بعدشم هرچی اعتصاب کنیم هیچ فایده نداره. چون شرکت میره داخل تعمیرات واسه بهره برداری سال بعد. اون موقع ما باید هوا بخوریم تا شکمای خودمون رو سیر کنیم. همین حالا فقط از پول فروش ملاس راحت میتونه حقوق واریز کنه ماهیانه. حتی ماهانه فقط کارخونه الکل ۴میلیارد سود میده . یعنی فقط الکل سازی. حالا دیگه کارخانه تولید شکر بماند. خوراک دام بماند. ملاس بماند. باگاس بماند.
شرکت یه زمانی ۷هزارتا کارگر داشت. ۴هزارتا هم نی بر. حالا ۴هزارتا داره. این همه هم تولید داره و محصول هم داره. ولی مزد کارگر رو نمیده. حالا حقوق کل پرسنل را به مبلغ ۶میلیارد تومان فقط با پول ملاس هم میتونه واریز کنه.
شرکت ما خیلی از شکر کل کشور را تامین میکنه. حتی اینجا خاک هم میفروشن. جلوی چشمای خودم بار میزنن. حتی چوب های درخت آکالیب توس هم دارن میفروشن. تمام جنگلهای اینجا خالی شده. همه درختای بالا ۵۰سال سن بریدن و فروختن.
خیلی از آدمهای معروف و مهم اومدن اینجا و دیدن هفت تپه چقدر سود میده و چقدر با ارزشه. امیدوارم مشکلی واسه شرکت درست نکنن. چون اینجوری که مشخصه اینا فقط اومدن شرکت رو غارت کنن تا کامل از بین ببرن و کاملا تعطیل بشه

٢٩ آذر ماه ١٣٩٦

****************

‍ در پی خلف وعده های کارفرما،

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بار دیگر دست به اعتصاب و اعتراض زدند

با گذشت مدت کوتاهی از اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که پنج شنبه هفته گذشته با وعده ها و تعهدات کارفرما، فرماندار و برخی دیگر از مسئولین شوش پایان گرفت این کارگران بار دیگر از ساعات اولیه صبح امروز و در پی خلف وعده های کارفرما دست از کار کشیدند و دست به تجمع و اقدامات اعتراضی در قسمتهای مختلف شرکت زدند.
بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعتصاب و تجمعات امروز در پی آن شروع شد که کارفرما بر خلاف وعده هایش که مقرر شده بود حقوق شهریور ماه همه کارگران و کارکنان شرکت را اول هفته پرداخت کند بار دیگر به شیوه های قبلی متوسل شد و با هدف ایجاد دو دستگی در میان کارگران، حقوق شهریور ماه تعدادی از آنها را در یک بخش معین واریز و حقوق تعداد دیگری را در آن همان بخش واریز نکرد. علاوه بر این حقوق شهریور ماه همه کارگران و کارکنان برخی قسمتها از جمله پرسنل رسمی، مهندسین و پرسنل آتش نشانی و حراست نیز پرداخت نشد.
در پی این وضعیت، کارگران برخی قسمتها طی دو روز گذشته نیز دست به اعتصاب و اعتراض زده بودند اما امروز و با فرا رسیدن آخرین روزهای هفته، ابتدا کارگران کشاورزی اعم از آبیاری ودفع افات شامل کارگران رسمی وغیر رسمی دست به اعتصاب و تجمع زدند و سپس بخشهای دیگر شرکت شامل تمام پرسنل مدیریت امور اداری، مالی، بازرگانی داخلی، زیر بنایی و بخشی از رانندگان استیجاری و حراست بیرون محوطه صنعتی که برای اداره کشاورزی کار میکنند به اعتصاب پیوستند.
بنا بر این گزارش، بدنبال این اعتصاب و تجمع و علیرغم حضور نیروهای انتظامی، کارگران اقدام به بستن تمامی دروازه های بخش صنعتی شرکت کرده و از ورود نیشکر به این محل ممانعت بعمل آورده و باسکول کارخانه را تعطیل کردند. همچنین بجز کوره اصلی بخار که به تولید شکر اختصاص دارد و اصلی ترین کوره بخار کارخانه است بقیه دستگاههای کارخانه خاموش گردید. بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، بدنبال این اعتصاب و تجمعات در قسمتهای مختلف کارخانه، فردی به نام خطیبی که کارگران او را نمی شناختند با معرفی خود به عنوان نماینده اسد بیگی در میان آنان حاضر شد و با وعده پرداخت حقوق شهریور ماه کارگرانی که حقوق این ماه را نگرفته اند تلاش کرد آنان را وادار به شکستن اعتصاب و باز کردن درب ورودی نیشکر کند اما کارگران بطور متحدانه ای اعلام کردند ما نماینده ای از سوی اسد بیگی قبول نمی کنیم، نماینده ای که میتواند ما را به سر کار بازگرداند فقط گوشی هایمان است که پیامک واریز حقوقمان را توسط آن دریافت کنیم.
بنا بر این اظهارات، خلف وعده های کارفرما در شرایطی ادامه دارد که روزانه حدود ۲۰ الی ۳۰ کامیون بار شکر به ارزش هر کامیون ٧۵ میلیون تومان از کارخانه خارج میشود و علاوه بر این روزانه حجم بالایی ملاس، باگاس و دیگر محصولات به ارزش میلیاردها ریال فروخته میشود.
بر اساس آخرین خبرهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این اعتصاب تا پایان ساعت کاری شیفت صبح کارخانه ادامه داشت و شیفت بعد از ظهر نیز از راه اندازی کارخانه تا لحظه مخابره این خبر خودداری کرده است. کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرده در صورت عدم واریز حقوق شهریور ماه همه کارگران، آنان از فردا صبح بطور یکپارچه ای اعتصاب را ادامه خواهند داد و اقدام به تشدید اعتراضات خود خواهند کرد. همچنین آنان اعلام کرده اند کارفرما باید به همه تعهدات خود که در پایان اعتصاب شش روزه آنان اعلام شد عمل کند و چنانچه بخواهد خلف وعده هایش را ادامه دهد شرکت نیشکر هفت تپه روی آرامش به خود نخواهد دید.

٢٩ آذر ماه ١٣٩٦

‍‍****************

آغاز اعتصاب مجدد کارگران شرکت نیشکر هفت تپه

در پی پایان اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که روز پنج شنبه گذشته و با وعده های فرماندار شوش و کارفرما و دیگر مسئولین شهر پایان گرفت کارفرمای این شرکت بزرگ کشت و صنعت از روز شنبه جاری، به جای عمل به وعده هایش برای پرداخت مرحله اول (شهریور ماه) دستمزدهای معوقه کارگران، همچون گذشته اقدام به پرداخت حقوق شهریور ماه بخش هایی از آنان کرد و تا به امروز چهارشنبه از پرداخت یکماه حقوق ما بقی کارگران خودداری نمود.
در پی این خلف وعده از سوی کارفرما طی روزهای گذشته فضای اعتراضی بار دیگر در کارخانه شکل گرفت و علاوه بر اعتصاب بخش هایی از کارگران در روزهای گذشته، از صبح امروز بخش هایی از آنان مصممانه تر از روزهای پیش دست به اعتصاب زدند.
بنابر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۱۰ صبح) جمعهایی از کارگران کشاورزی و روزمزد و عازم محل کوره بخار کارخانه برای خاموش کردن آن شده اند و در همین حال جمع های دیگری نیز اقدام به بستن دروازه ورود نیشکر به کارخانه کرده و آنرا متوقف کرده اند. گزارش های تکمیلی اعتصاب و اعتراض امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

٢٩ آذر ماه ١٣٩٦

‍****************

اعتصاب متحدانه کارگران شرکت کشت و صنعت میان آب

کارگران شرکت کشت و صنعت میان آب در روز دوشنبه ۹٦/۹/۲۷ به علت مخالفت خود با تغییر وضعیت کارگران به قرارداد ساعتی پیمانکاری دست به اعتراض و اعتصاب زدند.
این اعتصاب پس از یک شبانه روز کشمکش و مذاکره با مدیرعامل و معاون شرکت و نماینده اداره کار به دلیل نارضایتی شدید و عدم توافق کارگران با این نوع قراردادهای خفت بار و یکطرفه با مهلت ۷ روزه کارگران به مسئولین ذیربط پایان پذیرفت.
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، از چهار ماه پیش ، پس از واگذاری شرکت کشت و صنعت میان اب به بخش خصوصی مزمز ضمن تعدیل نیرو به ۲۸۶ نفر، کارفرما با اعمال فشارهای غیر انسانی تلاش میکند که کارگران قراردادی و روزمزد را برخلاف عرف و قانون سالیان تاکنونی شرکت به قانون من درآوردی قرارداد ساعتی تغییر وضعیت دهد.
در روز دوشنبه ۹٦/۹/۲۷ کارگران جهت اعتراض به این وضعیت ابتدا دروازه های شرکت کشت و صنعت میاناب را بستند وبا تجمع در مقابل دفتر مدیریت ، مدیر عامل شرکت را وادار به پاسخگویی کردند.
بنابر گزاراشات ارسالی در ادامه این کشمکش که به غروب آفتاب انجامید بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران به اتفاق نمایندگان خود برای تشکیل جلسه وارد ساختمان مدیریت شدند در این جلسه شبانه سه ساعته که یک طرف آن کارگران و نمایندگانشان و در طرف دیگر مدیرعامل و معاونش و نماینده اداره کار بودند، کارفرما بعلت عدم توافق با کارگران اعلام کرد باید جلسه ایی با مالک شرکت داشته باشند.
اما کارگران مخالفت کرده و اعلام کردند هرگز زیربار قراردادهای خفت بار جدید نخواهند رفت . زندگی و بقای خود و خانواده هایشان را و تلاش و رنج چندین سال سابقه ی خود را که در این شرایط کار سخت و طاقت فرسا ودر این هوای بشدت آلوده ، آنهم در جهنم سوزان خوزستان، بازیچه امیال حریصانه صاحبان و مالکان طماع قرار نخواهند داد و چنانچه هفت روز دیگر قراردادهایشان مثل سابق نشود اعتصاب و اعتراضی خود را محکمتر و با شدت بیشتری شروع خواهند کرد، کارگران پس از این اتمام حجت به کارفرما از امروز به اعتصاب خود را پایان داده و به سر کار خود بازگشتند.

٢۸ آذر ماه ١٣٩٦

‍ ****************

رضا شهابی باید به فوریت آزاد شود

بنا بر خبرهای منتشره از سوی سندیکای کارگران شرکت واحد تهران با توجه به افتادگی نیمه چپ صورت رضا شهابی، پزشکان زندان احتمال داده اند وی دچار سکته مغزی شده است. با این حال طی روزهای رسیدگی مجدانه ای نسبت به وضعیت او صورت نگرفته است.
این اولین بار نیست که مسئولین سازمان زندانها و قوه قضائیه نسبت به شرایط جسمانی زندانیان بی تفاوتی نشان میدهند و رسیدگی پزشکی به وضعیت آنها را به عنوان ابزاری جهت اعمال فشار بیشتر به آنان و خانواده هایشان بکار میگیرند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز نگرانی عمیق نسبت به سکته رضا شهابی، عدم رسیدگی فوری به وضعیت جسمانی او و تداوم حبس این عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران را قویا محکوم میکند و با تاکید بر مسئولیت سازمان زندانها و قوه قضائیه در قبال وارد شدن هر گونه لطمات جسمانی به ایشان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و انتقال او برای رسیدگی پزشکی به بیمارستانهای خارج از زندان است.

٢۵ آذر ماه ١٣٩٦

****************

ما با حمایت از اعتراضات کارگران بازنشسته

کارخانه کیان تایر، خواهان پرداخت فوری و یکجای سنوات آنان هستیم

کارگران شاغل دیروز کیان تایر که بر متن اعتراضات و اعتصابات بی وقفه اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود بازنشسته شده اند همچنان در تب و تاب اعتراض به بی حقوقی هایشان در دوران بازنشستگی هستند.
کارخانه کیان تایر در سال ١٣٨٢ در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی به بخش خصوصی واگذار و به فاصله چهار سال از اواخر سال ١٣٨٦ با عدم پرداخت بموقع دستمزدها، اعتراضات کارگری در آن کلید خورد و از آن پس تاکنون، کارخانه ای که در سال ۱۳۷۶ یازدهمین جایزه بین‌المللی کیفیت اروپا و در سال ١٣٧٨ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت مبنای استاندارد ٩٠٠٢ ISO و همین‌طور گواهینامه استاندارد کیفیت اروپا E.C.E را دریافت و مجوز صادرات به کشورهای این قاره پیشرفته را اخذ کرده بود به کارخانه ای بحران زده تبدیل و مرکز یکی از پر سر و صداترین و مهم ترین اعتراضات و اعتصابات کارگری شد.
در تداوم این وضعیت، علاوه بر اینکه بحران همچنان در این کارخانه ادامه دارد، کارگرانی هم که از سال ١٣٨٦ دهها بار دست به اعتراض و اعتصاب زده بودند، بدنبال بازنشستگی از سال ٩١ و گذشت چندین سال از آن، همچنان مجبور به برگزاری تجمعات اعتراضی برای دریافت سنوات خود هستند.
بنا بر اظهار کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر(لاستیک البرز) به گروه خبری اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدلیل عدم پرداخت سنوات در حین بازنشستگی که می باید طبق قانون بطور یکجا به آنان پرداخت میشد، آنها مجبور به پذیرش پرداخت سنوات بصورت اقساط ماهیانه ۵٠٠ هزار تومان شدند. با این حال بد عهدی های کارفرما و مشقات آنان برای دریافت همین ماهیانه ۵٠٠ هزار تومان نیز پایانی پیدا نکرد و این کارگران در طول سالهای گذشته بارها در مقابل کارخانه برای دریافت مبلغ توافق شده دست به اعتراض زدند و آخرین بار در هفتم آذر ماه اقدام به برپائی تجمعی اعتراضی در مقابل وزارت صنایع و معادن کردند.
بنا بر این اظهارات، در پی این تجمع و وعده هایی که از سوی سازمان حمایت از صنایع به عنوان اداره کننده کنونی کارخانه و طرف حساب کارگران، به آنان داده شد تاکنون هیچیک از این وعده ها محقق نشده است و ۵ ماه است که ماهیانه ۵٠٠ هزار تومان حق سنوات تقسیط شده، به ۴٠٠ کارگر بازنشسته این کارخانه پرداخت نشده است.
اینک، کارگران بازنشسته و رنج دیده کیان تایر بار دیگر با هدف دستیابی به مطالبات بر حق شان فراخوان برگزاری تجمعی اعتراضی را در مقابل وزارت صنایع و معادن داده اند و قرار است روز دوشنبه هفته جاری ٢٧ آذر ماه در مقابل این وزارتخانه تجمع کنند.
ما با حمایت از اعتراضات کارگران شاغل و بازنشسته کیان تایر، خواهان پایان دادن به بد عهدیهای سازمان حمایت از صنایع و پرداخت یکجای سنوات کارگران بازنشسته کیان تایر می باشیم و بدینوسیله همبستگی خو را با آنان برای دستیابی به مطالبات بر حق شان اعلام میداریم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٢۵ آذر ماه ١٣٩٦


برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.(۹ مهر ۱۳۹۵ تا جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶)

برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.(٢٨ بهمن ١٣٩٣ تا یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۹۵)