افق روشن
www.ofros.com

صعود یکساله حبوبات، چای و سیب زمینی

تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران شهرداری هفتکل

برگرفته از سایت: اتحادیه آزاد                                                                             جمعه ۴ مرداد ۱۳۹٢

تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران شهرداری هفتکل

خجالت می کشیم به بازار برویم/مسئولان هفتکل خودشان را جای ما بگذارند!

با این شرایطی که پیش آمده دیگر از خجالت نمی توانیم به مراکز خرید و بازار برویم چون بدهکاریم و چند ماه اجناس مردم را بصورت قرضی برده ایم و هر بار قول ماه بعد را به آنها می دهیم. او از کارگران شهرداری هفتکل بود. باور نمی کردم که حدود ۶ ماه یعنی نصف سال را بدون حقوق و مزایا گذرانده است.از او خواستم چند دقیقه ای وقتش را به من بدهد تا از چرایی این موضوع برایم توضیح دهد.
این کارگر ابتدا درخواست مرا رد کرد و گفت: خواهش می کنم برایم دردسر درست نکن.من به همین سالی دوبار حقوق و مزایا گرفتن هم راضی م .اگر بفهمند بیکار می شوم. اما تلاش من برای قانع کردن او نتیجه داد و به او اطمینان دادم تحت هر شرایطی نامی از او نخواهم برد و فقط به مشکل شما و دیگر پرسنل شهرداری اشاره خواهم کرد تا بالاخره یک نفر پیدا شود و این مشکل را حل کند.
و این کارگر شریف، درد و دل خود را با هفتکل نیوز اینگونه در میان گذاشت:

داستان حقوق شما چیست؟ از کی حقوق نگرفتید؟
داستان خاص و عجیبی نیست .فقط از آذرماه سال قبل یعنی برج نهم سال ۹۱ تا الان هیچ حقوق و مزایایی وحتی عیدی هم از شهرداری نگرفتیم.

یعنی چی؟ پس با این وضعیت چه می کنی؟
با این شرایطی که پیش آمده دیگر از خجالت نمی توانیم به مراکز خرید و بازار برویم چون بدهکاریم و چند ماه اجناس مردم را بصورت قرضی برده ایم و هر بار قول ماه بعد را به آنها می دهیم.به خدا شرمنده شان هستیم و رو نداریم با آنها روبرو شویم. به خدا مردم شریفی داریم وگرنه شهر کوچک است و همه آدرس و شماره تلفن من را دارند اما تا الان کسی برای طلب خود سراغم نیامده است.

هزینه های دیگر زندگی چطور تامین می شود؟
پول قرض می کنم.

خانواده پدری،دوستی و … که کمک کند.نداری؟
خانواده پدری که بنده های خدا چشم شان به همین حقوق ناچیز من هست و انها هم با بی پولی من مصیبت خودشان را دارند.به هرحال هرچه باشد با هم سر یک سفره می گذاریم.اما از بعضی دوستانم که می دانم وضع مالی خوبی دارند پول قرض می گیرم تا بهانه های بچه های خردسالم را برطرف کنم. چون آنها درکی از شرایط ندارند و خود را با دوستان شان مقایسه می کنند .البته آنها مطالبات به حق خودشان را از پدرشان درخواست می کنند و از این بابت ناراحت نیستم فقط آن چیزی که زجر آور و کشنده است این است که نتوانم به آنها پاسخ منطقی ارائه کنم و انتظارات شان را برآورده کنم.

حتمن به شهرداری مشکلات خود را گفته اید. آنها چه پاسخی به شما می دهند؟
مسئولان شهرداری در جواب ما فقط همین یک حرف را می گویند : ” پول نیست”. البته آنها مدعی هستند در همه مناطق کشور، شهرداری ها این مشکل را دارند.

چند سال مشغول به کار شدی؟ از ابتدا وضع حقوق همینطور بود؟
حدود ۶ سال در شهرداری مشغول به کار شدم. نه از اول اینجور نبود . در دوسال اخیر این عدم پرداخت حقوق بیشتر شده است. البته قبلا هم بوده اما حداکثر دوماه تاخیر بود اما از اواسط سال ۹۰ تا الان تقریباً هر شش ماه یکبار حقوق می گیریم.

روند کاری شما دچار مشکل نشده؟ اصلاً چرا سراغ کار دیگری نمی روی؟
شما به من بگو.از اینجا در بیایم به کجا بروم؟

پس با این روحیه چطور کار می کنی؟
واضح است این شرایط بر عملکرد کاری ما تاثیر منفی دارد. معلوم است وقتی در محیط خانه و در مقابل زن وبچه ات با توقعات مختلف شرمنده هستی و غصه می خوری این برای شما روحیه نمی گذارد.حتمن قبول داری که هیچ چیز برای یک مرد متاهل، شکننده تر از این نیست که خانواده ش پی ببرند که او در اداره زندگی ناتوان است . به نظرم در این شرایط ، عظمت مردانه، معنای خودش را از دست می دهد.

باز هم باور ندارم بدون هیچ درآمدی زندگی کنی. چطور ممکن است؟
خدا را شکر که آقای احمدی نژاد یارانه ها را پرداخت و به ما کمک کرد وگرنه اوضاع زندگی ما با شرایط وخیمی مواجه می شد. هر چند یارانه خیلی زیاد نیست اما برای ما که هیچ درآمدی نداریم ، مثل این است که فرصتی به تو می دهند تا یک تنفس دیگر داشته باشی ، سرپا بمانی و سقوط نکنی. یارانه برای من نعمت بزرگی است.

پیش آمده از خدا دلخور بشی و گلایه کنی؟
واقعیت رو میگویم وشعار نمی دهم .بعضی وقت ها واقعاً بریدم وساعت ها در محیط کارم اشک ریختم اما من در تمام ایامی که گذشت از خدا راضی و شکرگزار بودم و مطمئن هستم اکنون در معرض آزمایش خداوند هستم .وقتی به خانواده هایی که بچه های معلول و هزار بدبختی دارند نگاه می کنم ،به خودم می گویم از نعمت سلامتی خودم وخانواده م برخوردارم و اگر شرایط من آنطور بود چه خاکی بر سر می ریختم؟

همسر شما با شما چطور برخورد می کند؟
خوشبختانه همسرم نیز به این باور رسیده که باید تحمل و بردباری به خرج داد.ما هنوز به آینده بهتر امید داریم و می دانیم بالاخره مزه ی تلخی این روزها جای خودش را به شیرینی و حلاوت می دهد.

حرف دیگری که فکر می کنی باید بگویی؟
اگر قصد رسانه ای کردن حرف های من را داشتی می خواهم از همین فرصت از مغازه داران و کسبه ای که می دانم از دست ما عصبانی هستند حلالیت بطلبیم و می دانیم که شرایط آنها هم در این روزها خیلی مساعد نیست.به بخشش این عزیزان دل بستم وگرنه عاقبت بدی در انتظار مان خواهد بود. همه مردم از وضعیت پرسنل شهرداری هفتکل باخبر هستند و می دانند که از اواخر سال قبل تا کنون ریالی دریافت نکردیم.اگر این روزها ما را نمی بینند بدانند که ما پولی نداریم که پیش آنها بیاییم. فقط دعا کنید از شرمندگی شما دربیاییم.

درخواست از مسئولان؟
از مسئولان عزیز، نماینده محترم مجلس آقای جلیلی که چندین بار اعتبار برای شهرداری هفتکل گرفتند و از آقای صالح بیگی، فرماندار پرتلاش که برای حل مشکل در سری قبل خیلی زحمت کشید ، عاجزانه استدعا دارم لحظه ای خود و خانواده شان را به جای ما قرار دهند و با درک موضوع به این وضعیت پایان دهند.
از شما هم خواهش می کنم یک فرصت یک هفته ای بدهید و … مرا قطع نکنید تا بتوانم قبض بدهی را پرداخت کنم!!!

-------------------------

صعود یکساله حبوبات، چای و سیب زمینی از ١٠٠% گذشت

علی پاکزاد: افزایش فشار تورمی بر روی اقلام غذایی از جمله مشکلاتی است که بعد از هدفمندی یارانه ها برای دولت مشکلات زیادی به دنبال داشته است، تازه ترین گزارش بانک مرکزی از فضای قیمتی مواد غذایی نشان می دهد در هفته منتهی به ١۴ تیرماه نسبت به ماه قبل در ٨ گروه از یازده گروه غذایی با افزایش قیمت مواجه هستیم.

برگرفته از سایت: اتحادیه آزاد کارگران ایران