افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب و تجمع کارگران فولاد میبد و مجمع عمومی کارگران کیان تایر


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                               شنبه ٨ خرداد ١٣٨٩


اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران فولاد میبد در برابر فرمانداری این شهر

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه ٨٩ کارگران فولاد میبد در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان دست از کار کشیده و در برابر فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران این کارخانه که تعداد آنها حدود ١٢٠٠ نفر است از ۵ ماه پیش تاکنون دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند و دو ماه است به کارمندان این کارخانه نیز حقوقی پرداخت نشده است.
تجمع کارگران فولاد میبد در برابر فرمانداری این شهر از ساعت ١١ صبح روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه شروع و تا بعد از ظهر همین روز ادامه داشت. بنا بر این گزارش بدنبال این تجمع، فرماندار میبد در میان کارگران حاضر شد و به آنان وعده داد دستمزدهای معوقه کارگران پرداخت خواهد شد. وی همچنین به کارگران اعلام کرد تلاش خواهد نمود ۴٦ درصد از سهم کارخانه را که به بخش خصوصی واگذار شده است به بخش دولتی باز گرداند.
بنا بر اظهار کارگران کارخانه فولاد میبد، مسئله عدم پرداخت دستمزدهای آنان از سال گذشته و بدنبال واگذاری ۴٦ درصد از سهم کارخانه به بخش خصوصی شروع شده است و این کارگران در سال ٨٨ در اعتراض به این وضعیت چندین بار دست به اعتصاب زده و نامه ای نیز به محمود احمدی نژاد نوشته اند که تاکنون پاسخ مساعدی در زمینه رسیدگی به مشکلاتشان از سوی وی دریافت نکرده اند.
کارخانه فولاد میبد تولید کننده چدن می باشد و هم اکنون یکی از کوره های اصلی آن خراب است که بنا بر اظهار کارگران، کارفرما در این رابطه اقدامی برای تعمیر کوره بعمل نمی آورد.

-----------------

کارگران کیان تایر با برگزاری مجمع عمومی

و عقب نشینی کارفرما به اعتصاب خود پایان دادند

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال اعتصاب کارگران کیان تایر از ساعت ۵ بعد از ظهر روز گذشته، این کارگران از ساعت ٩ صبح امروز ششم اردیبهشت ماه در محل ناهاری خوری کارخانه اقدام به برگزاری مجمع عمومی کردند. در این مجمع که حدود ۵٠٠ نفر از کارگران در آن شرکت داشتند کارگران کیان تایر به بررسی مشکلات و چگونگی تداوم اعتصاب خود پرداختند که در همین حین کارفرمای کارخانه وارد ناهار خوری شد و همین امر باعث گردید تعدادی از کارگران در اعتراض به ورود وی به مجمع کارگران، محل ناهار خوری را ترک کنند.
بنا بر این گزارش علیرغم این وضعیت کارفرما شروع به صحبت با کارگران کرد و ضمن ابراز تاسف از برخورد دیروز خود با کارگران، به آنان قول قطعی داد روز یکشنبه آینده دستمزد اردیبهشت ماه این کارگران را پرداخت خواهد کرد.
با پیش آمدن این وضعیت و عقب نشینی آشکار کارفرما در برابر کارگران، آنان در تداوم مجمع عمومی خود تصمیم به پایان اعتصاب گرفته و ساعت ١٣ ظهر بر سر کارهایشان بازگشتند.
کارگران کیان تایر اعلام کرده اند در صورت خلف وعده کارفرما در پرداخت دستمزدهایشان در روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه، اعتصاب خود را بطور متحدانه ای از سر خواهند گرفت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ششم اردیبهشت ماه ٨٩

www.etehade.com
k.ekhraji@gmail.com