افق روشن
www.ofros.com

کارگران کیان تایر تصمیم به برگزاری تجمعات اعتراضی گرفتند


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                       پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۹٢

کارگران کیان تایر در واکنش به بدقولی های وزارت صنایع

با برگزاری یک مجمع عمومی بزرگ تصمیم به برگزاری تجمعات اعتراضی گرفتند

بدنبال تجمعات کارگران کیان تایر در اعتراض به واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن در تابستان سال گذشته که منجر به تحقق خواست این کارگران و جلوگیری از واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن شد مقرر گردید مهر ماه سال گذشته هیات حمایت از صنایع بطور کامل در کارخانه مستقر و اداره امور آنرا بدست گیرد اما اینکار نهایتا به اول سال ٩٣ موکول شد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران با آغاز کار در سال جدید و طی روزهای گذشته بجای استقرار هیات حمایت از صنایع در کارخانه، رضا شرفی(مالک قبلی) به همراه فاطمی سرشت (یکی از سرداران سابق سپاه و فرماندار سابق شهر ری) وارد کارخانه شدند و بار دیگر بحث واگذاری کارخانه به این دو نفر مطرح شد که این امر اعتراض شدید کارگران کیان تایر را برانگیخت و آنان صبح امروز با برگزاری یک مجمع عمومی ٧٠٠ نفره در محل ناهار خوری تصمیم به برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل وزارت صنایع گرفتند و این تصمیم را بصورت مکتوب بر تابلوی اعلانات کارخانه نصب کردند.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کیان تایر اعلام کرده اند چنانچه بفوریت وزارت صنایع به تعهد خود عمل نکند و هیات خود را در کارخانه مستقر نکند دست به تجمعات گسترده در مقابل وزارت صنایع و دیگر نهادهای مسئول خواهند زد.

٢٠ فروردین ماه ١٣٩٣

**********************

کارگران ایران تایر دومین روز اعتصاب خود را با اتحاد و همبستگی پشت سر گذاشتند

کارگران معترض ایران تایر با اتحاد و همبستگی کم نظیری دومین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. بدنبال تلاش مدیریت کارخانه ایران تایر برای اخراج ٣٠٠ نفر از کارگران روز مزدی و قراردادی و ابلاغ تلفنی آن به ٨٠ نفر از آنان، موجی از همبستگی کارگری در میان کارگران این کارخانه شکل گرفت و ١٠۵٠ کارگر ایران تایر در اقدامی متحدانه از صبح دیروز در اعتراض به این اخراج سازیها دست به اعتصاب زدند و دیروز و امروز مدیریت کارخانه موفق به شکست اعتصاب این کارگران نشد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران قسمت تولید این کارخانه همگی روزمزدی یا قراردادی هستند و لیست ٣٠٠ نفره اخراج شامل این دسته از کارگران است.
با این حال کارگران رسمی کارخانه که اغلب در قسمتهای مهندسی و کارشناسی و اداری کارخانه مشغول بکارند و دیگر کارگرانی که در لیست اخراج قرار نگرفته اند در اقدامی پر شور دوشادوش همکاران اخراجی خود دست به اعتراض زده اند و در مقابل مدیریت کارخانه که دلیل اخراج ٣٠٠ کارگر را نداشتن امکان مالی برای تداوم کار این دسته از کارگران اعلام کرده است اظهار داشته اند ما حاضریم یا بمدت چند ماه دستمزدهایمان را به تاخیر بپردازید و یا در همین مدت ١٠ درصد از حقوق ما را کسر کنید تا اخراجی در کارخانه صورت نگیرد. اما مدیر کارخانه در مقابل این پیشنهاد از سوی کارگران اعلام کرده است دستور اخراج از بالاست و در این زمینه کاری از دست من بر نمیاید. لازم به یاد آوری است عمده سهام کارخانه ایران تایر(جنرال تایر سابق) متعلق به بنیاد مستضعفان است و این بنیاد که به نام مستضعفان میلیاردها تومان از دارائی جامعه را در دست دارد در حالی تصمیم به اخراج ٣٠٠ کارگر گرفته است که این کارگران در آستانه ماههای پایانی سال قرار گرفته اند. بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران در پی گذشت دو روز از مقاومت متحدانه کارگران ایران تایر در اعتراض به اخراج ٣٠٠ نفر از همکارانشان، عصر امروز مدیریت کارخانه فردا را تعطیل اعلام کرد. کارگران ایران تایر نیز اعلام کرده اند در صورت عدم توجه به خواستهایشان از روز شنبه همچنان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

دوم بهمن ماه ١٣٩٢

**********************

اخراج سازی گسترده کارگران در شرکت ایران تایر و احتمال بروز اعتراضات حاد کارگری در آن

بدنبال تلاش مدیریت کارخانه ایران تایر(جنرال تایر سابق) برای اخراج ٣٠٠ کارگر از ١٠۵٠ کارگر شاغل در آن، احتمال بروز اعتراض کارگری در این کارخانه که در کیلومتر ۵ جاده مخصوص قرار دارد بالا گرفته است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این اخراج سازی گسترده در کارخانه ایران تایر به بهانه عدم سود دهی در قسمت تایر نخی (بایاس) صورت میگیرد. این در حالی است که بنا بر اظهار کارگران ایران تایر بدنبال ادعای مدیریت کارخانه مبنی بر تحمل ۵/۴ میلیارد تومان زیان در شش ماهه اول امسال، در طول سه ماه گذشته کارخانه به سود دهی بسیار مطلوبی رسیده است اما با این حال طی هفته های گذشته لیست ٣٠٠ کارگر مشمول اخراج تنظیم شده است. این لیست مشمول کارگران از قسمتهای مختلف کارخانه از تولید تا قسمتهای اداری و ... است و امروز مدیریت کارخانه از طریق تماس تلفنی با ٨٠ نفر از کارگران، از آنان خواسته است تا از فردا در محل کارشان حاضر نشوند. این کارگران همگی از ده تا ١۵ سال سابقه کار دارند.
کارخانه ایران تایر(جنرال تایر) یکی از کارخانجات مهم لاستیک سازی در ایران است که در سال ١٣۴٠ تاسیس شده است و بعد از انقلاب به بنیاد مستضعفان واگذار گردیده و هم اکنون نیز تحت تملک این نهاد قرار دارد.

سی ام دی ماه ١٣٩٢

**********************

بدنبال برگزاری مجمع عمومی بزرگی از سوی کارگران کیان تایر برای آغاز

دوره تازه ای از اعتراضات، هیات حمایت از صنایع بطور عملی به خواست کارگران این کارخانه تن داد

بدنبال تجمع کارگران کیان تایر در مقابل وزارت صنایع در روز ١٧ شهریور ماه جاری و توافقات صورت گرفته در آنروز فی ما بین کارگران و مسئولین هیات حمایت از صنایع برای لغو واگذاری کارخانه به "شرفی" مالک قبلی آن و راه اندازی تولید با مدیریت جدید، برخی از مسئولین این هیات ضمن اجتناب از امضای حکم مدیر جدید کارخانه و با بهانه طی مراحل تحویل و تحول، مانع اجرای توافقات صورت گرفته و راه اندازی تولید شدند. در این میان پیگیری نماینده های کارگران نیز طی روزهای گذشته برای اجرای توافقات صورت گرفته و آغاز تولید نتیجه ای نداده بود و همین امر باعث شده بود تا زمزمه برگزاری تجمعات اعتراضی در میان کارگران کیان تایر بار دیگر آغاز شود. به همین منظور کارگران کیان تایر صبح امروز برای تصمیم گیری جهت برگزاری یک تجمع اعتراضی بزرگ در مقابل وزارت کار، اقدام به بر پائی مجمع عمومی در سالن غذاخوری کارخانه کردند.
این مجمع عمومی یکی از بزرگترین مجامع عمومی کارگری در کارخانه کیان تایر بود که تا بحال در این کارخانه برگزار شده بود، بطوریکه از هزار کارگر شاغل در کارخانه کیان تایر تقریبا همه آنان در این مجمع حضور داشتند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، همزمان با آغاز این مجمع، مامورین امنیتی اسلاشهر اقدام به احضار تلفنی و بازجویی از دو نفر از کارگران کردند اما علیرغم این وضعیت، کارگران شرکت کننده در مجمع به بحث و تبادل نظر پیرامون برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل وزارت کار ادامه دادند و در حالیکه هنوز این مجمع کارگری ادامه داشت دستوری به امضا "تقی خان بیگی" دبیر هیات حمایت از صنایع مبنی بر راه اندازی تولید و حل و فصل امور جاری به آقای "میرزایی" مدیر انتصابی هیات حمایت از صنایع که در توافق بین کارگران و این هیات در جلسه ١٧ شهریور ماه به مدیریت کارخانه منصوب شده بود فکس شد. در این نامه آمده است: "جنابعالی از این تاریخ ( ٩٢/٦/٢۵) به سرپرستی کارخانه کیان تایر منصوب می گردید تا ضمن عدم نیاز به طی مراحل تحویل و تحول بر اساس مفاد قانون حمایت صنعتی، بر اساس قوانین و رعایت اصول بازرگانی و متن مصوبه شورای تامین، نسبت به راه اندازی تولید و حل و فصل امور جاری کارخانه اقدام نمائید".
بنا بر این گزارش، بدبنال رسید این فکس و نهادینه شدن خواست کارگران کیان تایر مبنی بر آغاز تولید با مدیریت جدید منتصب هیات حمایت از صنایع و لغو عملی واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن، کارگران شرکت کننده در مجمع به این مجمع بزرگ و موفقیت آمیز خود پایان دادند و با وصل برق قسمتهای مختلف کارخانه شرایط را برای استارت تولید از فردا صبح مهیا کردند.
لازم به یادآوری است از بیش از دو ماه گذشته که کارخانه کیان تایر از سوی وزارت صنایع به مالک قبلی آن واگذار شده بود تولید در این کارخانه خوابیده بود و صدها کارگر این کارخانه بطور مرتب در اعتراض به این واگذاری دست به تجمع و اعتراض در مقابل نهادهای مسئول و محل کارخانه میزدند. کارگران کیان تایر دستمزد مرداد و شهریور ماه خود را نیز طلبکارند و قرار است با راه اندازی تولید این دستمزدهای معوقه نیز پرداخت شود.

٢۵ شهریور ماه ١٣٩٢

**********************

بدنبال تجمع اعتراضی امروز کارگران کیان تایر در مقابل وزارت صنایع، آنان به خواستهای خود دست یافتند

بدنبال دو ماه کشمکش و تجمع روز ۱۳ شهریور ماه کارگران کیان تایر در مقابل نهاد ریاست جمهوری و اولتیماتوم این کارگران برای تشدید اعتراضاتشان، آنان از صبح امروز دست به تجمع در مقابل وزارت صنایع زدند و خواهان رسیدگی فوری به خواستهای خود شدند. در تجمع امروز، کارگران زن کیان تایر نیز شرکت داشتند و از همان ساعات اولیه این تجمع نیروهای انتظامی و امنیتی به نحو چشمگیری در محل حاضر شده بودند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران از آنجا که قرار بود از ساعت ٣٠/٧ صبح امروز جلسه ای در وزارت صنایع برگزار شود کارگران کیان تایر از ساعت ٧ صبح دست به تجمع در مقابل وزارت صنایع زدند و پس از شروع جلسه نماینده های آنان تلاش کردند وارد جلسه شوند اما از حضور این نماینده ها در این جلسه ممانعت بعمل آمد و همین امر خشم کارگران کیان تایر را بر انگیخت و آنان بطور متحدانه ای شروع به سر دادن شعارهای اعتراضی کردند و در ادامه حوالی ساعت ۱۱ صبح به داخل این وزارتخانه هجوم بردند و پس از سر دادن شعار " ما منتظر جوابیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم" بار دیگر به خیابان بازگشته و به شعار دادن ادامه دادند. بدنبال این اعتراض قاطعانه از سوی کارگران، سه نفر از نماینده های آنان به داخل جلسه دعوت شدند و همزمان کارگران کیان تایر با شعار مرگ بر جلالی و "شرفی خیانت میکند جلالی حمایت میکند" مانع خروج وی از وزارتخانه شدند. جلالی نظری معاون روابط کار وزارت کار و یکی از اعضا سازمان حمایت از صنایع و از حامیان اصلی واگذاری کارخانه به شرفی بود. وی دوبار تلاش کرد از درب پشتی وزارت صنایع و بدور از چشم کارگران از آنجا خارج شود اما هر بار کارگران مانع وی شدند. در این تجمع کارگران کیان تایر بطور مرتب شعارهای زیر را سر میدادند: کار، حقوق، اعتراض حق مسلم ماست - کارگر با غیرت ذلت نمی پذیرد - تا خون در رگ ماست البرز خانه ماست - برای حفظ البرز بریده باد دست دزد - مرگ بر شرفی / مرگ بر جلالی و... بنا بر این گزارش در ادامه جلسه وزارت صنایع که با حضور نماینده های کارگران کیان تایر برگزار گردید توافقات زیر حاصل شد: ۱- واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن متوقف میشود ٢- تا زمان استقرار هیات اجرایی سازمان حمایت از صنایع در کارخانه، یک هیات چهار نفره متشکل از ٢ نفر از مدیریت فعلی کارخانه و ٢ نفر از سازمان حمایت از صنایع، مسئولیت اداره کارخانه را بر عهده خواهند داشت ٣- هیات اجرایی سازمان حمایت از صنایع حداکثر تا ۵ مهر ماه در کارخانه مستقر خواهد شد و همچون سالهای گذشته کارخانه را اداره خواهد کرد.
اما علیرغم این توافق کارگران کیان تایر حاضر به پایان دادن به تجمع خود نشدند و اعلام کردند تا زمانی که حکم دو نفر از همکارانشان برای اداره کارخانه صادر نشود و وزارت صنایع نامه ای به وزارت نیرو برای وصل برق کارخانه ندهد محل را ترک نخواهند کرد. بدنبال این خواست از سوی کارگران معترض کیان تایر و پس از مدتی کشمکش بر سر این مسئله، نهایتا حکم دو نفر فوق برای اداره کارخانه و نامه ای خطاب به وزارت نیرو برای وصل برق کارخانه صادر شد و پس از آن حوالی ساعت ١۴ ظهر کارگران کیان تایر به تجمع خود پایان دادند. کارگران کیان تایر از حدود دو ماه پیش و بدنبال واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن نسبت به این مسئله معترض بودند و بارها در اعتراض به این واگذاری دست به تجمع در مقابل نهادهای دولتی زدند اما از آنجا که وزارت صنایع نسبت به این واگذاری مصر بود این کشمکش حدود دو ماه به درازا کشید و امروز کارگران کیان تایر موفق شدند بطور قاطعانه ای به خواسته خود مبنی بر عدم واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن دست پیدا کنند.

١٧ شهریور ماه ١٣٩٢

**********************

کارگران بازداشتی کیان تایر آخر وقت دیشب آزاد شدند

۵ کارگر کارخانه کیان تایر که صبح دیروز پس از احضار به پلیس امنیت اسلامشهر بازداشت شده بودند آخر وقت دیشب آزاد شدند. این کارگران که از فعالین کارگری کارخانه کیان تایر هستند به بهانه انچه که ضرب و شتم یک مامور امنیتی حین فیلمبرداری اش در اعتراض روز ۱٢ مردادماه این کارگران خوانده شده است صبح دیروز احضار و بازداشت شده بودند.
بدنبال این بازداشتها، ظهر دیروز تعدادی از کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه دست به تجمع زدند و خواهان آزادی همکاران خود شدند.
کارگران کیان تایر اعلام کرده بودند که چنانچه همکارانشان آزاد نشوند دست به اعتراضات گسترده تری خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۱٦ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

در صورت عدم آزادی ۵ کارگر بازداشتی

کارخانه کیان تایر، کارگران این کارخانه فردا نیز دست به اعتراض خواهند زد

بدنبال احضار ۵ نفر از کارگران کیان تایر به پلیس امنیت اسلامشهر، آنان حوالی ظهر امروز رسما بازداشت شدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کیان تایر پس از کسب خبر بازداشت همکاران خود بشدت خشمگین شدند و تعدادی از آنان دست به تجمع در مقابل بخشداری چهار دانگه زدند اما بدلیل عدم حضور بخشدار و فرا رسیدن ساعت تعطیلی کارخانه به اعتراض خود پایان دادند.
۵ کارگر کیان تایر بدلیل آنچه که ضرب و شتم یک مامور امنیتی و سوزاندن دوربین اش در شعله های آتش توسط کارگران در اعتراض روز ١٢ مرداد ماه آنان خوانده شده است بازداشت شده اند.
کارگران کیان تایر از آنجا که این ۵ کارگر بازداشتی از فعالین کارگری کارخانه می باشند و همیشه در کنار نماینده هایشان مدافع حقوق همکاران خود بوده اند و در روز درگیری در محل حضور نداشته اند این دستگیری را اقدامی هدفمند از سوی پلیس امنیت در همکاری با کارفرما برای به تمکین واداشتن خود تلقی میکنند.
کارگران کیان تایر اعلام کرده اند در صورت عدم آزادی همکارانشان فردا نیز به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
لازم به یادآوری است در دو خبر قبلی که امروز از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران در رابطه با بازداشت کارگران کیان تایر منتشر شد تعداد این کارگران ٦ نفر ذکر شده است که بدینوسیله با اعلام تعداد کارگران بازداشتی به تعداد ۵ نفر، خبرهای قبلی تصحیح میشود.

۱۵ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

کارگران کیان تایر از لحظاتی پیش در اعتراض به بازداشت

شش نفر از همکارانشان دست به تجمع اعتراضی در مقابل بخشداری چهاردانگه زدند

کارگران کیان تایر در اعتراض به بازداشت شش نفر از همکارانشان از لحظاتی پیش دست به تجمع در مقابل بخشداری چهاردانگه زده اند و مصرانه خواهان آزاد همکاران در بند خود هستند.
شش کارگران کیان تایر پس از احضار به پلیس امنیت اسلامشهر که صبح امروز صورت گرفت حوالی ظهر رسما بازداشت شدند و این مسئله بر فضای اعتراضی حاکم بر این کارخانه دامن زد. کارگران کیان تایر اعلام کرده اند تا آزادی همکاران شان به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
گزارش تکمیلی تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

۱۵ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

خبر فوری

بدنبال بازداشت ٦ نفر از کارگران کیان موجی از خشم و التهاب کارگری بر فضای این کارخانه حاکم شده است

در پی اعتراض روز ۱٢ مرداد ماه کارگران کیان تایر که منجر به درگیری مختصری میان آنان و یکی از مامورین امنیتی شد و در نتیجه این درگیری دوربین فیلمبرداری وی طعمه شعله های حریق شد دیروز پلیس امنیت اسلامشهر ٦ نفر از کارگران این کارخانه را احضار کرد و صبح امروز آنان در معیت نماینده هایشان عازم پلیس امنیت اسلامشهر شدند. لازم به یاد آوری این مامور امنیتی در پی اعتراض ۱٢ مرداد ماه کارگران کیان تایر بدون مجوز قانونی وارد کارخانه شد و اقدام به فیلمبرداری از چهره های کارگران کرد که این امر خشم کارگران را بر انگیخت و در نتیجه درگیری مختصری که به همین علت پیش آمد دوربین وی به درون شعله های آتش افتاد و از بین رفت.
بنا بر اظهار کارگران کیان تایر این شش کارگر که از صبح امروز در پلیس امنیت اسلامشهر بوده اند بازداشت شده اند.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران هم اکنون فضای بسیار ملتهبی بر کارخانه کیان تایر حاکم شده است و هر آن امکان اعتراضات بسیار گسترده و تندی از سوی کارگران کیان تایر به دلیل بازداشت همکارانشان میرود.
این شش کارگر از جمله کارگرانی هستند که اغلب در مذاکرات نماینده های کارگران با مسئولین نهادهای دولتی حضور داشته اند و کارگران کیان تایر بازداشت آنان را توطئه ای از سوی پلیس امنیت و شرفی برای به تمکین واداشتن خود میدانند. شرفی کارفرمای سابق این کارخانه است که در پی اعتراضات کارگران کیان تایر در سال ٨٧ خلع ید شد و از یکماه پیش کارخانه بار دیگر به وی واگذار گردید که این امر از آنزمان تاکنون با اعترضات گسترده ای از سوی کارگران کیان تایر مواجه شده است.

۱۵ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

در آخرین روز عمر دولت دهم، دود اعتراض کارگران کیان تایر آسمان چهاردانگه را پوشاند

از صبح امروز ۱٢ مرداد ماه کارگران کیان تایر با دست کشیدن از کار، اقدام به تجمع و آتش زدن لاستیک در محوطه درونی کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر کرده اند. این در حالی است که بازنشستگان این کارخانه نیز در اعتراض به عدم پرداخت سنوات خود قرار است امروز در مقابل بخشداری چهاردانگه دست به تجمع اعتراضی بزنند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال چند هفته اعتراض و تجمعات کارگران کیان تایر در محوطه کارخانه، وزارت صنایع و مقابل دفتر بیت رهبری از آنجا که وزارت صنایع همچنان بر واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن اصرار دارد و از طرف دیگر با گذشت ده روز از مرداد ماه دستمزد کارگران کیان تایر پرداخت نشده است این کارگران از صبح امروز دست از کارگران کشیدند و با آتش زدن لاستیک و تجمع در محوطه درونی کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند.
کارخانه کیان تایر در آخرین هفته های عمر دولت دهم و با عجله به مالک قبلی این کارخانه واگذار شده است و کارگران کیان تایر با توجه به سوابق سوء وی در سالهای ٨٦ و ٨٧ برای به تعطیلی کشاندن کارخانه، حاضر به پذیرش این واگذاری نیستند.
کارگران کیان تایر اعلام کرده اند در صورت تداوم وضعیت موجود و عدم رسیدگی به خواست هایشان جاده اسلامشهر را خواهند بست و دامنه اعتراضات خود را گسترش خواهند داد.
گزارش تکمیلی اعتراض امروز کارگران کیان تایر متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

 

گزارش تکمیلی اعتراض امروز کارگران کیان تایر

پس از یکماه کشمکش میان کارگران کیان تایر و وزارت صنایع بر سر واگذاری این کارخانه به مالک قبلی آن، از صبح امروز آتش خشم کارگران کیان تایر بار دیگر شعله ور شد و آنان در اقدامی متحدانه توانستند با شروطی که خود تعیین کردند تا بدینجا مسئله واگذاری کارخانه به مالک قبلی آنرا بطور قاطعانه ای تحت تاثیر قرار دهند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال تجمع کارگران کیان تایر در روز ششم مرداد ماه در مقابل دفتر بیت رهبری و وعده رسیدگی مناسب به خواست کارگران از سوی فرماندار اسلامشهر در شورای تامین استان، جلسه این شورا بدلیل عدم حضور نماینده وزارت صنایع برگزار نشد و وعده های متفاوتی از ششم مرداد به این سو به کارگران کیان تایر جهت برگزاری جلسه مزبور داده شد.
بر اساس آخرین وعده ای که در این رابطه به کارگران کیان تایر داده شده بود قرار بود دوشنبه هفته جاری جلسه شورای تامین جهت رسیدگی به خواست کارگران مبنی بر حل مسئله واگذاری کارخانه به مالک قبلی برگزار شود. اما از آنجا که روز چهارشنبه گذشته رئیس سازمان حمایت از صنایع در راستای تامین و تکمیل واگذاری کارخانه به مالک قبلی ابلاغیه ای را مبنی بر عدم فروش لاستیکهای تولید شده به مسئولین شرکت داده بود کارگران کیان تایر روز پنج شنبه هفته گذشته با امضای طوماری خواهان فروش لاستیکها و پرداخت دستمزد خود شدند اما مدیریت مستقر در شرکت از انجام خواست کارگران سرباز زد. به همین دلیل کارگران کیان تایر از ساعت ٩ صبح امروز با خواست پرداخت دستمزد معوقه خود و روشن کردن تکلیف واگذاری کارخانه به مالک قبلی، بطور متحدانه ای دست به تجمع در محوطه کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر زدند و با افروختن بیشتر آتش لاستیک نسبت به روزهای دیگر، خواهان رسیدگی فوری به خواستهای خود شدند. بدنبال این اقدام اعتراضی قاطعانه از سوی کارگران کیان تایر فضای امنیتی بسیار شدیدی بر حوالی کارخانه حاکم شد و فرمانده نیروی انتظامی اسلامشهر با حضور در میان کارگران خواهان پایان دادن به اعتراض آنان شد. این در حالی بود که یکی از مامورین امنیتی که مشغول فیلمبرداری چهره به چهره از کارگران بود با خشم آنان مواجه گردید و بر اثر درگیری مختصری که رخ داد دوربین اش طعمه شعله های آتشی شد که کارگران کیان تایر بر افروخته بودند.
بنا بر این گزارش اعتراض کارگران کیان تایر درحالی با شدت ادامه داشت که تعدادی از نماینده های آنان در بخشداری چهاردانگه مشغول مذاکره با شورای تامین منطقه اسلامشهر بودند و حدود ۵٠ کارگر بازنشسته این کارخانه نیز با تجمع در مقابل آن خواهان پرداخت سنوات خود بودند که سپس تجمع خود را به مقابل بخشداری چهاردانگه کشاندند.
بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران اعتراض کارگران کیان تایر تا لحظه تعطیلی کارخانه ادامه داشت و با فرا رسیدن پایان ساعت کاری، آنان خود راسا اقدام به خاموش کردن آتش کردند و به تجمع اعتراضی خود پایان دادند.
بنا بر خبر دیگری که به اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است جلسه نماینده های کارگران کیان تایر با شورای تامین منطقه اسلامشهر نیز ساعتی پیش به پایان رسید.
بنا بر جزئیات این گزارش پس از پایان جلسه نماینده های کارگران کیان تایر با شورای تامین منطقه اسلامشهر، مسئولین این شورا مالک قبلی این کارخانه را که در حال حاضر کارخانه به وی واگذار شده است به بخشداری چهاردانگه فرا خواندند و پس از جلسه ای که با وی برگزار کردند مقرر شد:
١- نامبرده مبلغ ده میلیارد تومان در طول یک ماه آینده جهت ادامه کار در اختیار کارخانه قرار دهد
٢- تا فردا ظهر دستمزد معوقه کارگران به حساب آنان واریز شود
٣- کارخانه بمدت سه ماه و بطور آزمایشی در اختیار وی باشد و چنانچه در این مدت کمترین بی توجهی به تعهداتش مبنی بر تداوم کار و اجرای تعهدات قانونی اش در مقابل کارگران انجام دهد کارخانه بلافاصله در اختیار سازمان حمایت از صنایع قرار گیرد
٤- وی در این مدت سه ماهه حق حضور در کارخانه را نخواهد داشت.
این توافقات از سوی نماینده های کارگران کیان تایر زمانی صورت گرفت که کارخانه تعطیل شده بود. کارگران کیان تایر فردا تصمیم نهایی در اینمورد را اعلام خواهند کرد.

۱٢ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

گزارش تکمیلی تجمع کارگران کیان تایر در مقابل دفتر بیت رهبری

بدنبال بیش از سه هفته کشمکش کارگران کیان تایر(لاستیک البرز) با وزارت صنایع بر سر واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن و اعتراضات متعدد این کارگران، امروز حدود پانصد کارگر کیان تایر با تجمع در مقابل دفتر بیت رهبری خواهان رسیدگی به خواست خود مبنی بر عدم واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن شدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال این تجمع که از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شد مسئولین دفتر بیت رهبری با دعوت از نماینده های کارگران برای طرح خواست هایشان از آنان خواستند تا در پارک ۱٢ فروردین منتظر نماینده های خود باشند اما کارگران حاضر به ترک محل نشدند و پس از مذاکره ای که فی مابین طرفین صورت گرفت پذیرفتند که عازم این پارک شوند.
بنا بر این گزارش کارگران کیان تایر حدود ساعت ٣٠/۱۱ بار دیگر به صورت راهپیمایی از محل پارک ۱٢ فروردین عازم دفتر بیت رهبری شدند. بدنبال این وضعیت فرماندار اسلامشهر در خیابان ابوریحان خود را به کارگران معترض کیان تایر رساند و با حضور در جمع آنان اعلام کرد: من برای رسیدگی به خواست شما همین الان عازم استانداری تهران هستم، در آنجا کاری خواهم کرد که وضعیت به منوال سابق بازگردد و مسئله واگذاری کارخانه به مالک قبلی ملغی شود. اما علیرغم وعده فرماندار اسلامشهر کارگران کیان تایر بار دیگر عازم دفتر بیت رهبری شدند و پس از حدود یک ساعت تجمع در آنجا با وعده ای که این دفتر برای رسیدگی به خواست کارگران داد به تجمع خود پایان دادند.
دفتر بیت رهبری قول داده است ظرف چند روز آینده نامه ای مبنی بر رسیدگی به خواست کارگران تنظیم و آنرا به نماینده های کارگران تحویل دهد. در تجمع امروز کارگران کیان تایر مامورین امنیتی با ضبط گوشیهای موبایل کارگرانی که اقدام به عکاسی از تجمع کرده بودند عکسهای موجود در این گوشیها را پاک وسپس آنها را تحویل کارگران دادند.
کارگران کیان تایر از واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن بشدت خشمگین هستند این کارگران در تجمع روز ٣٠ تیر ماه خود در مقابل وزارت صنایع شعار میدادند: شرفی(مالک قبلی کارخانه) چپاول میکند، صنایع حمایت میکند – برای حفظ البرز بریده باد دست دزد و...،
کارگران کیان تایر مالک قبلی این کارخانه را بدلیل تلاشهای وی در سالهای ٨٦ و ٨٧ جهت ورشکستگی تعمدی کارخانه و تعطیلی و فروش زمینهای آن دلالی تلقی میکنند که بار دیگر با تملک کارخانه در صدد ادامه سیاستهای پیشین خود است.
بنا بر اظهار کارگران کیان تایر علیرغم گذشت حدود ۴ سال از خلع ید مالک قبلی این کارخانه، مبلغ ٣٠٠ میلیون تومان از موجودی صندوق کارگران همچنان در اختیار نامبرده است و در طول این مدت آنان موفق به باز پس گیری آن نشده اند.
کارگران کیان تایر میگویند چه شده است که وزارت صنایع علیرغم اینکه به دزد بودن مالک قبلی کارخانه اشراف دارد و به همین دلیل نیز از وی خلع ید کرده است بار دیگر کارخانه را به وی واگذار میکند. این کارگران از تصمیم وزارت صنایع بشدت خشمگین هستند و اعلام کرده اند اجازه نخواهند داد کارخانه بار دیگر در اختیار شرفی(مالک قبلی) قرار بگیرد.

ششم مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

کارگران کیان تایر دست به تجمع در مقابل بیت رهبری زدند

کارگران کیان تایر از صبح امروز در اعتراض به واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن دست به تجمع در مقابل بیت رهبری زدند. بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران این تجمع از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شده است و مسئولین دفتر بیت رهبری از نماینده های کارگران برای حضور در داخل دفتر دعوت کرده اند. این دعوت از نماینده های کارگران در حالی صورت گرفته است که در عین حال از کارگران خواسته شده است تجمع خود را در مقابل دفتر بیت رهبری پایان دهند و در پارک نزدیک این دفتر منتظر نماینده های خود باشند. بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران(ده صبح) علیرغم این درخواست کارگران کیان تایر همچنان در مقابل دفتر بیت رهبری حضور دارند و خواهان رسیدگی به خواستهای خود می باشند.
کارگران کیان تایر در ادامه مقاومت خود در مقابل واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن از فروش لاستیک توسط کارفرمای قبلی جلوگیری به عمل آوردند. وی دیروز طی ابلاغیه ای به واحد فروش کارخانه از مسئولین این واحد خواسته بود تا لاستیکهای موجود در کارخانه را زیر قیمت به بازار عرضه کند اما کارگران مانع این فروش شدند و اعلام کردند کارفرمای قبلی کاره ای نیست.
کارگران کیان تایر اعلام کرده اند زیر بار واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن نخواهند رفت این کارگران در رابطه با واگذاری کارخانه به مالک قبلی و سابقه ای که از وی دارند نگران این هستند که نامبرده پس از تسلط کامل بر کارخانه اقدام به تعطیلی آن و فروش زمینهایش بکند کاری که در سالهای ٨٦ و ٨٧ بدنبال آن بود اما کارگران کیان تایر با اعترضات گسترده خود در آنزمان، وزارت صنایع را وادار به خلع ید از نامبرده کردند.
گزارش تکمیلی تجمع امروز کارگران کیان تایر در مقابل دفتر بیت رهبری متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهند شد.

٦ مرداد ماه ۱۳۹٢

**********************

کارگران کیان تایر در اعتراض به

واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن دست به تجمع اعتراضی در مقابل وزارت صنایع زدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران کیان تایر در ادامه اعتراضات خود به واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن و بدنبال اعتراض دیروز خود درمحل کارخانه و جلوگیری از ورود نامبرده به کارخانه، صبح امروز دست به تجمع اعتراضی در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت زدند و از همان لحظه شروع تجمع خود که از ساعت ٣٠/۹ صبح شروع شد بر علیه واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن اقدام به دادن شعار کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران علیرغم اینکه کارگران کیان تایر بطور یکپارچه ای شعار میداند اما مسئولین وزارت صنایع با بی توجهی به تجمع کارگران و شعارهای آنان تلاش کردند جوابی به کارگران ندهند که بدنبال این وضعیت کارگران بطور ناگهانی به داخل وزارت صنایع هجوم بردند و پس از سر دادن شعار بار دیگر به خیابان بازگشتند و به شعار دهی ادامه دادند. بنا بر این گزارش بدنبال هجوم کارگران کیان تایر به داخل وزارت صنایع، مسئولین این وزارتخانه با مشاهده خشم کارگران بناچار از آنان خواستند با تجمع در مسجد وزارت صنایع با آنان به گفتگو بنشینند. در این گفتگو که از سوی یکی از اعضای هیات اجرایی سازمان حمایت از صنایع انجام شد به کارگران کیان تایر اعلام شد ما برای اداره کارخانه تاکنون ۵٠ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و واگذاری کارخانه نیز ربطی به ما ندارد و اگر شما شرفی را به عنوان کارفرما قبول ندارید بروید قوه قضائیه شکایت کنید که این امر خشم کارگران را بر انگیخت و آنان با صراحت تمام اعلام کردند بروید از دزدها که یکی از آنها نیز خودتان هستید این پول را بگیرد ما در این مدت کار کرده ایم و کارخانه سر پا بوده است.
کارگران کیان تایر در این جلسه اعلام کردند: شما (وزارت صنایع) با استناد به دزدیهای مالک قبلی و اعتراضی که ما کارگران کردیم وی را خلع ید کردید و الان دارید بار دیگر کارخانه را تحویل همان دزد میدهید چه شده است که اینهمه با عجله و آنهم چند صباحی باقی مانده به پایان عمر دولت دهم اینهمه به دست و پا افتاده اید و کارخانه را فورا به شرفی واگذار کرده اید.
بنا بر این گزارش از آنجا که مسئول وزارت صنایع در این نشست بطور مداوم بر این نکته تاکید میکرد که کارخانه واگذار شده و این مسئله خاتمه پیدا کرده است خشم کارگران بر انگیخته شد و آنان بطور یکپارچه ای با اعلام اینکه جاده اسلامشهر را خواهیم بست با سر دادن شعار اقدام به ترک جلسه کردند و تلاش مسئولین وزارت صنایع برای باز گرداندن کارگران به جلسه موثر واقع نشد.
کارگران کیان تایر پس از ترک جلسه بار دیگر در خیابان به سر دادن شعار پرداختند و در ساعت ١٢ ظهر با تاکید بر اینکه در صورت عدم رسیدگی به خواست شان جاده اسلامشهر را خواهند بست به تجمع خود پایان دادند.
بنا بر گزارش دیگری نیز که به اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است در حالی که کارگران کیان تایر در مقابل وزارت صنایع تجمع کرده بودند دو تن از نماینده های آنان در بخشداری چهار دانگه در جلسه شورای تامین شرکت کرده بودند. در این جلسه ضمن تهدید نماینده های کارگران از آنان خواسته شد تا کارگران را در رابطه با واگذاری کارخانه به مالک قبلی قانع کنند اما این نماینده ها اعلام کردند خودتان بیائید اینکار را بکنید.
کارگران کیان تایر اعلام کرده اند زیر بار واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن نخواهند رفت این کارگران در رابطه با واگذاری کارخانه به مالک قبلی و سابقه ای که از وی دارند نگران این هستند که نامبرده پس از تسلط کامل بر کارخانه اقدام به تعطیلی آن و فروش زمینهایش بکند کاری که در سالهای ٨٦ و ٨٧ بدنبال آن بود اما کارگران کیان تایر با اعترضات گسترده خود در آنزمان، وزارت صنایع را وادار به خلع ید از نامبرده کردند.
کارگران کیان تایر در تجمع امروز خود شعار میداند: شرفی(مالک قبلی کارخانه) چپاول میکند، صنایع حمایت میکند - برای حفظ البرز بریده باد دست دزد - خان بیگی(رئیس سازمان حمایت از صنایع) حیا کن شرفی را رها کن و...،(قسمتی از فایل صوتی شعارهای امروز کارگران کیان تایر بر روی سایت اتحاد قرار گرفته است)

٣٠ تیر ماه ١٣٩٢

**********************

یک خاور گوسفند اهدائی (قربانی) مالک قبلی کیان تایر نیز برای ورودش به کارخانه موثر واقع نشد

بدنبال واگذاری کارخانه کیان تایر از سوی سازمان حمایت صنایع به مالک قبلی آن، کارگران کیان تایر همچنان زیر بار این انتقال نمیروند و از ورود وی به کارخانه جلوگیری میکنند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی چندین بار اعتراض کارگران کیان تایر به واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن و جلوگیری از ورودش به کارخانه توسط کارگران، وی به انحا مختلف در تلاش است تا آنان را وادار به پذیرش مالکیت خود کند اما کارگران کیان تایر از دو هفته پیش که این اتفاق افتاده است زیر بار واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن نرفته اند.
بنا بر این گزارش وی در راستای راضی کردن کارگران ضمن وعده اهدا یک سبد کالای دویست هزارتومانی به هر کدام از آنان، صبح امروز یک خاور گوسفند نیز به کارخانه فرستاد تا با قربانی کردن این گوسفندان و پخش آن در میان کارگران، خود نیز وارد کارخانه شود اما کارگران کیان تایر با مشاهده خاور پر از گوسفند با خشم و انزجار به سمت این ماشین یورش بردند و آن را مجبور به بازگشت نمودند و در همان حال بخش دیگری از آنان نیز طبق سنت اعتراضی موجود در این کارخانه با آتش زدن لاستیک دست به اعتراض زدند و اجازه ورود به مالک قبلی را به کارخانه نداند. کارگران کیان تایر پس از این اعتراض با برگزاری یک مجمع عمومی در سالن غذاخوری بر عزم خود مبنی بر جلوگیری از واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن تاکید کردند.
لازم به یادآوری است کارگران کیان تایر در سال ١٣٨٧ بدلیل به تعطیلی کشاندن کارخانه از سوی فرد فوق الذکر و عدم پرداخت دستمزدهایشان از سوی وی، با یورش به دفتر مرکزی کارخانه و تصرف آن و برگزاری تجمعات متعدد در مقابل نهادهای مسئول دولتی، وزارت صنایع را وادار به خلع ید از نامبرده کردند و از ان تاریخ کارخانه کیان تایر با از سر گیری تولید بر روی پایش قرار گرفته است.
کارگران کیان تایر مضنون به این هستند که مالک قبلی با بدست گرفتن کارخانه بار دیگر آنرا به تعطیلی بکشاند و سپس زمین آنرا که در حال حاضر حدود هزار میلیارد تومان ارزش دارد به فروش برساند.

٢٩ تیر ماه ١٣٩٢

**********************

کارگران کیان تایر در اعتراض به واگذاری

کارخانه به مالک قبلی آن بار دیگر با آتش زدن لاستیک دست از کار کشیدند

بدنبال زمزمه واگذاری کارخانه کیان تایر به مالک قبلی آن در طی هفته های گذشته، کارگران این کارخانه روز ١١ تیر ماه اقدام به اعتصاب و آتش زدن لاستیک کردند. بدنبال این اعتراض به کارگران کیان تایر اعلام شد چنین کاری صورت نخواهد گرفت اما علیرغم این وعده صبح امروز اطلاعیه ای از سوی مدیر عامل جدید این کارخانه که از سوی مالک قبلی به این سمت انتصاب شده است بر تابلوهای اعلانات کارخانه نصب شد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کیان تایر با مشاهده این اطلاعیه بلافاصله دست از کار کشیدند و با آتش زدن لاستیک در قسمت مشرف به جاده اسلامشهر کارخانه اعتراض خود را تشدید کردند و در پی آن مامورین امینتی با حضور در محل کارخانه بار دیگر بر وعده خود مبنی بر عدم واگذاری کارخانه به مالک قبلی تاکید نمودند و در پی آن تمامی اطلاعیه های مدیر عامل جدید از تابلوهای اعلانات کارخانه جمع آوری شد.
در پی کشمکشی که میان کارگران کیان تایر با وزرات صنایع حول طرح واگذاری کارخانه به مالک قبلی در گرفته است صبح دیروز در وزارت صنایع به نماینده های این کارگران اعلام شد به وزارت کار دستور خواهیم داد تا شورای کارخانه بر چیده شود.اعضای شورای کارخانه کیان تایر در پی اعتراضات سالهای گذشته کارگران این کارخانه و در مجمع عمومی آنان به عنوان نماینده انتخاب شده اند. در این جلسه نماینده های کارگران نیر با قاطعیت اعلام کردند ما منتخب کارگران هستیم و هیچکس نمیتواند شورای ما را منحل کند.
بدنبال زمزمه قطعی شدن واگذاری کارخانه کیان تایر به مالک قبلی آن در وزارت صنایع، وی طی حکمی یکی از اعضای هیات حمایت از صنایع مستقر در محل کارخانه کیان تایر را به عنوان مدیر عامل جدید و داماد نامبرده را به عنوان معاون وی انتصاب کرد که این امر نیز بشدت از سوی کارگران کیان تایر مورد اعتراض قرار گرفت و آنان روز ٢۴ تیر ماه معاون انتصابی مالک قبلی کارخانه را بیرون کردند و در اعتراض امروز خود نیز بطور قاطعانه ای اعلام نمودند به هیچ عنوان تسلیم تصمیم وزارت صنایع مبنی بر واگذاری کارخانه به مالک قبلی آن نخواهند شد و هیچگاه وی را به کارخانه راه نخواهند داد.

٢٦ تیر ماه ١٣٩٢

**********************

آتش خشم کارگران کیان تایر بار دیگر شعله ور شد

بدنبال زمزمه واگذاری کارخانه کیان تایر(لاستیک البرز) به کارفرمای سابق آن، بار دیگر شعله های آتش از این کارخانه زبانه کشید و کارگران این کارخانه دست از کار کشیدند.
در حال حاضر کارگران کیان تایر دستمزد خرداد ماه خود را دریافت نکرده اند و تولید در آن با کمبود مواد اولیه مواجه است. بنا بر اظهار کارگران این کارخانه از مدتها پیش زمزمه واگذاری کارخانه به کارفرمای قبلی آن (شرفی) بالا گرفته است و نامبرده دیروز در جلسه ای که با شرکت مدیران و مسئولین کارخانه و نماینده های کارگران در وزارت صنایع برگزار شده بود شرکت داشت که این امر خشم صدها کارگر این کارخانه را برانگیخت و آنان صبح امروز با دست کشیدن از کار اقدام به تجمع و آتش زدن لاستیک در محوطه درونی کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال این اقدام اعتراضی از سوی کارگران، مسئولین شورای تامین استان در محل حاضر شدند و بدنبال مذاکراتی که صورت گرفت کارگران به تجمع خود پایان دادند و بطور قاطعانه ای اعلام داشتند تحت هیچ شرایطی کارفرمای سابق را به کارخانه راه نخواهند داد و چنانچه وزارت صنایع بدون توجه به خواست کارگران اقدام به اینکار کند دست به اعتراضات گسترده ای خواهند زد. حجم آتشی که امروز کارگران کیان تایر برپا کرده بودند به حدی بود که بدنبال پایان اعتراض کارگران، ماشینهای آتش نشانی اقدام به خاموش کردن آتش نمودند.
بدنبال اعتراضات گسترده کارگران کیان تایر در سالهای ٨٦ و ٨٧ کارفرمای این کارخانه خلع ید شد و از آنزمان تاکنون اداره آن در اختیار سازمان حمایت از صنایع قرار دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ١١ تیر ماه ١٣٩٢