افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                             پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۹ آوریل ۲۰۲۱

خجسته باد ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر

تجمع

۱۱ اردیبهشت ۱۰/۳۰ دقیقه صبح

تهران: روبروی وزات کار    شهرستانها روبروی تأمین اجتماعی

با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

اول ماه می، یاد آوری "مومنانه " از اعتصابات و اعتراضات غیر زنده گان نیست.
جنبش نپذیرفتن ها و تمکین نکردن همین امروز بازنشستگان به وضعیت موجود شان است.
جنبش اعتراضی همین امروز معلمان علیه فقر معاش و آوار هزینه دانش و مهارت آموزی کار در قلمروهای استثمار سرمایه از جیب و سفره این مردم است.
اعتراضات سراسری و گسترده همین امروز پرستاران به مزدهای زیر خط فقر و به خم شدن از آوار و تحمیل دردهای مردم بر شانه های آنان بدست این حکومت است. اعتراضات و اعتصابات کارگران در حال جریان است.

اول ماه می را با اعتراضات زنده و واقعی موجود، مرتبط کنیم!

شنبه ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۰/۳۰

تهران مقابل وزارت کار

شهرستانها مقابل تامین اجتماعی

#اول_ماه_می

شورای بازنشستگان ایران

***********

تعرض به فعالین معیشتی و ارعاب خانواده ها بشدت محکوم است!

بنا بر خبر منتشره از صفحه اینستاگرام آقای رضا شهابی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ایشان و خانواده‌اش عملا" تهدید جانی شده‌اند و بدینجهت نامه سرگشاده ای خطاب به مسئولین قضائی در جهت اطلاع افکارعمومی و ایفای مسئولیت این قوه در پیشگیری از چنین فجایعی انتشار داده اند.
با توصیفی که در نامه سرگشاده آقای شهابی آمده ، حکومت تعرض و سرکوب خود را نه فقط از مسیرهای به اصطلاح قانونی و علنی، بلکه بموازات آن به شیوه دستجات مافیائی زیرزمینی عملی میکند تا هنگام برملا شدن این اعمال شنیع، طبق معمول تکذیب کنند و به دادخواهی آسیب دیدگان، علاوه بر عدم پیگیری ، انگ تشویش اذهان عمومی هم بزند. ترفندی که جایگاه شاکی و متشاکی را وارونه میکند!!
ما هرگونه تعرض، بازخواست، احضار یا ارعاب به فعالین صنفی و معیشتی و خانواده هایشان را که در جهت احقاق حقوق خود و سایرمزدبگیران تلاش میکنند، بشدت محکوم کرده و هشدار میدهیم که این اعمال از دید افکارعمومی پنهان نمانده و بی پاسخ نخواهد ماند.
جامعه ای که هم به لحاظ فشار های بیسابقه معیشتی و هم بلحاظ بحران سلامت عمومی ناشی از ویروس کرونا ، در شرایط خشم و مطالبه گری همه جانبه قرار گرفته بیشک با حضور فعال خود در صحنه، اعتراض شدیدش را برای تغییر این وضعیت نشان خواهند داد.

جواب نان، باتوم و ارعاب نیست.

هر فرد "یک مطالبه گر و یک فعال" است.

شورای بازنشستگان ایران

***********

با زدن ماسک و فاصله اجتماعی

تجمع اعتراضی کارگران، معلمان و بازنشستگان

شنبه ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۰/۳۰

تهران: مقابل وزارت کار و رفاه

شهرستانهاا: مقابل اداره کل تأمین اجتماعی

خجسته باد روز جهانی کارگر

فقط کف خیابان بدست میاد حقمون

برای مشاهدۀ تصاویر، فیلم ها و مطالب کمیته هماهنگی برای کمک اینجا کلیک کنید.


***********

قطعنامه تشکل های مستقل کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، زنان

و مراکز کارگری به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر - سال ۱۴۰۰

امسال ما کارگران و معلمان و بازنشستگان و همه حقوق بگیران زحمتکش در حالی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر، کیفر خواست خود را در برابر ستمگران قرار میدهیم که مرگ و وحشت ناشی از ویروس کرونا و مصائب بی شمار و لاینحل اقتصادی و معیشتی و نبود کوچکترین روزنه ای برای بهبود شرایط موجود و بی تفاوتی حکومتگران در برابر این وضعیت جهنمی، چنان سایه خود را بر بالای سر هست و نیست میلیونها انسان در سراسر کشور گسترانیده است که برای ما کارگران و معلمان و بازنشستگان و دیگر توده های زحمتکش و رنج دیده مردم ایران چاره ای جز در هم شکستن این وضعیت به نیروی متحد و سراسری اعتراضات مان باقی نگذاشته است.
در این بین آن چیزی که ما شاهد و ناظر آن هستیم نه تنها بی تفاوتی حکومتگران در برابر شرایط موجود، بلکه تلاش مستبدانه آنان برای حفظ و بقایشان بر سریر قدرت و رقابت بر سر آن، و بند و بست با قدرتهای بزرگ جهانی و رقیب، به هر قیمتی است.
در یک کلام، آن چیزی که امروز بر ما مردم ایران و پس از گذشت نزدیک به ۴۳ سال پس از انقلاب ۵۷ تحمیل شده است چیزی جز خیانت و تبدیل جامعه ای بزرگ با دارا بودن خیره کننده ترین ثروتهای زیرزمینی و منابع انسانی به زمینی سوخته از سوی اقلیتی ستمگر نیست.
به همین دلیل هم است که برای ما، اول ماه مه روز جهانی کارگر و روز معلم و دیگر روزهای تاریخی دیگر نمیتواند صرفا گرامیداشت چنین ایام ستودنی و یا اعلام کیفرخواست مان در برابر ستمگران باشد.
ما برده نیستیم و تن به تداوم این وضعیت نخواهیم داد.
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

انجمن برق و فلز کرمانشاه

***********

خانواده های کارگری اول صف اعتراض:

زنان کارگران شهرداری بندرعباس تجمع اعتراضی برگزار کردند!

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
بنا بر خبرگزاری موج، پیش از ظهر دیروز بالغ‌بر ۳۰ بانوی هرمزگانی در اعتراض به حقوق معوقه همسران‌شان جلوی استانداری هرمزگان دست به اعتراض زدند، این بانوان برای حفظ گمنامی همسران‌شان و برای اینکه با تهدید اخراج از کار مواجه نشوند، خود برای احقاق حقوق معوقه‌شان دست به تجمع زدند.
این ۳۰ نفر به نمایندگی از ۵۰۰ کارگری که در شهرداری منطقه سه بندرعباس مشغول به فعالیت هستند و بالغ‌ بر چهار ماه است از دریافت حقوق و حق بیمه محروم مانده‌اند، دست به تجمع زدند.
یکی از زنان حاضر در این تجمع به خبرنگار موج گفت: همسرم یکی از پاکبان‌هایی است که در قالب شرکت پیمانکاری حامی صادق در خورها و کانال‌های سطح شهر زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کند اما بیش از چهار ماه است که حقوقی دریافت نکرده است و فرزندانم سر گرسنه بر بالشت می‌گذارند. این بانوی هرمزگانی در پایان گفت: طبق صحبت‌هایی که نماینده ما با استاندار داشتند، قرار شده است حقوق معوقه و حق بیمه تنها دو ماه تا روز پنجشنبه نهم ادیبهشت پرداخت شود که اگر این وعده محقق نشود شنبه هفته آینده دوباره به اینجا بر می گردیم.

تداوم تجمع اعتراضی معلمان با خواست استخدام رسمی - ۷ اردیبهشت مقابل مجلس!

***********

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی از اقصی نقاط کشور در مقابل مجلس
معلمان معترض بسختی مقاومت کرده و اجازه ندادند که نیروهای سرکوبگر مانع تجمع آنان گردند و در میان محاصره توسط نیروهای امنیتی و نرده های فلزی، شعارهای مطالباتی خود را فریاد زدند.

***********

بیانیه مشترک پانزده تشکل شامل: سندیکاها و دیگر تشکلات مستقل کارگری، کانون‌های صنفی معلمان، تشکلات مستقل بازنشستگان و تشکلات مدافع حقوق زنان به مناسبت اول ماه مه (یازده اردیبهشت)، روز جهانی کارگر

گرامی باد "اول ماه مه" (یازده اردیبهشت)، روز همبستگی بین‌المللی کارگران جهان!

امسال هم در حالی به استقبال "اول ماه مه" روز همبستگی بین‌المللی طبقه‌ی کارگر می‌رویم که بحران جهانی سلامت، زندگی کارگران را تحت‌الشعاع قرار داده است. واگیری جهانی کرونا (کوید-۱۹) همراه با بحران اقتصادی، کارگران و مزدبگیران و کسبه خرد را در تنگنا قرار داده است. در ایران بر اثر بی‌قابلیتی و ناکارآمدی حاکمیت و دولت، این وضعیت وخیم‌تر از گذشته و هر جای دیگری شده است.
فقدان سیاست‌های کارآمد بهداشتی و عدم اعمال قرنطینه‌های لازم، همراه با تامین هزینه‌های زندگی مردم، از سوی دولت، بحران معیشتی فرودستان را دامن زده است. با وجود آن که کارگران و زحمت‌کشان به درستی خواست اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان و عمومی را فریاد می‌زنند و بر آن اصرار می‌ورزند، فرادستان و قدرت‌مداران در تامین واکسن کوتاهی آگاهانه و عامدانه‌ای دارند و می‌کوشند با بحران آفرینی‌ها، منافع گروه‌های خاصی از بدنه حاکمیت را تامین کنند. اصرار بر ساخت واکسن داخلی و واگذاری تامین واکسن به بخش خصوصی در این راستاست.... برای مطالعه متن کامل بیانیه اینجا کلیک کنید.

***********

تجمع امروز بازنشستگان در تهران‌، "زخمی از تفرقه و سرکوب امنیتی"!

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب شورای بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
علیرغم تلاش بازنشستگان برای ‌توافق برسر یک محل ( تجمع ۵ اردیبهشت) ، متاسفانه این امر تحقق نیافت و بازنشستگان بلاتکلیف و مردد تعدادی بسوی مجلس و بعضی بسوی سازمان تامین اجتماعی روانه شدند .
سیاستی که سعی میکند بازنشستگان را از همبستگی و اتحاد دور نماید ، اینبار واردعمل شد و فعالین نتوانستند با هوشیاری و حفظ همبستگی از افتادن در دام این سیاست حکومتی پرهیز کنند.
همزمانی تجمع بازنشستگان با تجمع اعتراضی پرستاران در مقابل سازمان تامین اجتماعی که در اعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری و عدم اجرای مفاد قانون مشمولیت پرستاران بعنوان مشاغل سخت و زیان آور، گرد آمده بودند باعث حضورگسترده نیروهای سرکوبگر پلیس و لباس شخصی در مقابل سازمان تامین اجتماعی و خیابانهای اطراف آن و قرق کامل فضا توسط نیروهای امنیتی شد و نشان داد که حاکمیت از تمام حربه های آشکار و نهان برای متوقف کردن جنبشهای مطالباتی مخصوصا" بازنشستگان بهره میگیرد. در این فضای سرکوب متاسفانه تعدادی از پرستاران بازداشت شدند.
آنچه مسلم است شعار " فقط کف خیابون/ بدست میاد حقمون" به چنان عینیتی نزدیک شده که به هر شیوه و ترفندی سعی در ایجاد تفرقه در صفوف جنبش های مطالباتی و در نهایت گزینه استفاده از زور و نیروی سرکوب را برمیگزینند.
با توجه به این شرایط است که برای ما بازنشستگان تجربه ای شد که به هرگونه سیاست تفرقه افکنانه " نه" بگوئیم و شرایط را برای توافقات حداکثری پذیرا باشیم. اگر صفوف ما محکمتر و همبستگی ما صمیمانه تر باشد، سرکوب و تهدید هم کاری از پیش نخواهد برد.

شورای بازنشستگان ایران

***********

پیام گوهر عشقی مادر زنده یاد ستار بهشتی به مناسبت روز جهانی کارگر

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب انجمن برق و فلز کرمانشاه اینجا کلیک کنید.
اعتصاب کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان. ۴ اردیبهشت۴۰۰

***********

تصاویر و ویدئوهای تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب اردوی کار اینجا کلیک کنید.
شعار اسماعیل گرامی آزاد باید گردد! در تجمع بازنشستگان در برابر مجلس/ بازداشت یک بازنشسته
براساس گزارش یکی از بازنشستگان در پایان تجمع مجلس بازنشستگان با شعار «گرامی آزاد باید گردد: تا مترو بهارستان راهپیمایی کردند و در بهارستان بازنشسته ای که در مقابل سازمان بود خود رآ به بهارستان رساند و دستگیری یک بازنشسته را اطلاع داد تجمع با سخنرانی چند تن از بازنشستگان شروع شروع شد وبازنشستگان شعارهای مطالباتی خودرا اعلام کردند
▪️ اسماعیل گرامی کارگر زندانی آزاد باید گردد.
▪️ حقوق طبق تورم
▪️ واکسن رایگان حق مسلم ماست
▪️ زندانی کارگر آزاد باید گردد
▪️ اسماعیل گرامی آزاد باید گردد
در مورد روز کارگر و محل تجمع رای گیری شد و به اتفاق آرا تجمع مقابل وزارت کار تایید شد. این تجمع کاملا واز هر ضلع آن توسط حداقل ۶ عکاس امنیتی فیلم برداری میشد

***********

تصاویر و ویدئوهای تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.

***********

با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی

۵ اردیبهشت ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران: روبروی ساخنمان مجلس
شهرستانهای نزدیک به تهران: اولیت به شرکت در تهران
سایر شهرستانها: مقابل ادارۀ کل تأمین اجتماعی

اسماعیل گرامی، آزاد باید گردد!


***********

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد در حمایت از فراخوان اول ماه مه

فراخوان جهانی، برای حمایت از جنبش کارگری

شرایط کار و معیشت کارگران ایران در سال ۱۳۹۹ شمسی نسبت به سالهای گذشته باز هم وخیم تر شد. دستمزده های معوقه طولانی مدت یعنی بدهی کافرمایان به کارگران اکنون به یک امر طبیعی نه فقط در بخش خصوصی بلکه در مراکز کار دولتی نیز تبدیل شده است. بنا به اظهار نظرهای رسمی و دولتی ۵۹ درصد کارگران ایران شامل قراردادهای موقت بوده و امنیت شغلی در ایران امروز معنایی ندارد. نتیجه خصوصی سازی های سالهای اخیر گسترش دستمزدهای معوقه، افزایش بیکاری و تعطیلی بیشتر مراکز تولیدی بوده است. ارزش ریال همچنان سقوط کرده و دستمزهای واقعی کارگران چندین برابر کاهش پیدا کرده است. افزایش فزاینده ویروس کرونا و مرگ و میر بسیار بالای ناشی از آن و سیاست بسیار غیرمسئولانه و غیر انسانی مقامات جمهوری اسلامی در چگونگی استفاده از واکسن ضد کرونا شرایط رندگی کارگران و زحمتکشان در ایران را بسیار مخاطره آمیزتر کرده است.
با این وجود اما کارگران ایران تسلیم این شرایط نشده و اعتراض، تجمع، راهیمایی، تحصن و اعتصاب به امری روزمره در ایران تبدیل شده است. کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان، زنان، روزنامه نگاران، نویسندگان و اقشار مختلف مردم به اشکال گوناگون به این شرایط اعتراض کرده و خواهان تغییرات بنیادی در شرایط کار و زندگی می باشند.
اما پاسخ جمهوری اسلامی به این اعتراضات برحق و انسانی اخراج، تهدید، ارعاب، زندان و شکنجه بوده است. تعداد زیادی از فعالین عرصه های مختلف کارگری، اجتماعی و فرهنگی به اتهام ” توطئه جهت برهم زدن امنیت ملی” متهم شده، در بازجویی ها مورد شکنجه قرارگرفته و به زندانهای طویل المدت محکوم میشوند. مجازات های قرون وسطایی مانند شلاق نیزاغلب بکاربرده میشود. با وجود آزادی تعدادی از فعالین کارگری در ماههای اخیر از جمله جعفر عظیم زاده، تعداد زیادی از این فعالین از جمله اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان، نسرین ستوده وکیل، حسن سعیدی از اعضای سندیکای اتوبوسرانی، صبا کردافشاری، گلرخ ایرانی، بتول امینی ده‌یادگاری فعال حقوق زنان، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن از اعضای کانون نویسندگان ایران و محمد رسول اف کارگردان سینما و تعداد بسیار بیشتری همچنان در زندان بسر میبرند.
اول ماه مه روز اعتراض کارگران در سراسر جهان علیه شرایط نابرابر و برای بهبود شرایط کار و زندگی است. این شرایط در ایران بسیار اسفناک و بحرانی است. تعدادی از تشکل های کارگری و اتحادیه ای، معلمان و بازنشستگان در ایران ضمن اعتراض به این شرایط و طرح مطالبات گوناگون فراخوان مشترکی را برای روز اول ماه منتشر کرده اند. در این اطلاعیه خواستهای حق داشتن تشکیلات مستقل، تجمع، اعتراض، حق اعتصاب، آزادی تمامی کارگران، معلمان، دانشجویان و همه فعالان مدنی و سیاسی، برقراری حقوق برابر برای زنان و مردان، افزایش حداقل دستمزد متناسب با تورم واقعی، لغو خصوصی سازی ها، توقف فوری کار کودکان، تامین بیمه فراگیر، در اختیار گذاشتن تمامی امکانات ایمنی و بهداشتی به کادر درمانی برای مقابله با ویروس کرونا، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری مکفی و حق برخورداری از آزادی بیان و آزادی شده اند.
پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ضمن شادباش روز اول مه مه روز جشن و مبارزه جهانی کارگری حمایت خود از این فراخوان را اعلام داشته و از مقامات جمهوری اسلامی میخواهد که این خواستها که جزو حقوق بنیادین و برسمیت شناخته شده جهانی، از جمله مقاوله نامه های شماره ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار و همچنین کنوانسیون شماره ۳۲ حقوق بشر سازمان ملل، است را تصویب و آنها را اجرا نماید. ما به سهم خویش برای جلب حمایت بین المللی از این خواستها با استفاده از روابط خود با سندیکاهای کارگری و نهاد های بین المللی به تلاش همیشکی خود ادامه خواهیم داد.

۲۰ آوریل ۲۰۲۱

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد/ایران

***********

تصاویر و ویدئوهای تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب اردوی کار اینجا کلیک کنید.

تصاویر و ویدئوهای تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب شورای بازنشستگان اینجا کلیک کنید.

***********

تصاویر و ویدئوهای تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.

***********

"گزارشی از تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی"

بازنشستگان تهران، امروز یکشنبه ۲۹ فروردین، پس از برگزاری تجمع روبروی سازمان تامین اجتماعی، از خیابان آزادی تا نزدیک به خیابان جیحون راهپیمایی اعتراضی و تظاهرات خیابانی راه انداختند.
بازنشستگان در تظاهرات خود شعار می دادند،" درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید.
این تجمع در ساعت ۱۰ و نیم مقابل سازمان تامین اجتماعی شروع شد. در همان دقایق اول ماموران امنیتی پس از مشاهده بازنشستگان و عزم آنها برای برگزاری تجمع و سر دادن شعار، مانند کفتاران هار به صف سپید مویان سالمند حمله کردند و یک نفر از همکاران بازنشسته را به داخل ساختمان سازمان تامین اجتماعی ربودند. بازنشستگان شجاع بلافاصله به دستگیری دوست خود واکنش نشان داده و شعار می دادند : همکار بازنشسته آزاد باید گردد.
تجمع اعتراضی حق همه کسانی است که مورد ظلم قرار می گیرند و به حقوق آنها تجاوز می شود. پیگری بازنشستگان برای گرفتن خواست هایشان تحسین آمیز و ستودنی می باشد.
همبستگی سراسری کارگران بازشسته در شهرهای مختلف، تهران، کرج، اراک، اصفهان شیراز، اهواز، شوش، شوشتر، تبریز مشهد و بسیاری از شهرهای دیگر عملا به جنبش بازنشستگان شکل سراسری بخشیده است. این اعتراضات سراسری ضرورت تشکیلات سراسری بازنشستگان برای احقاق حقوق خود را بیش از هر زمان دیگر فرا راه همه کارگران بازنشسته قرار می دهد. قدرت بازنشستگان و سایر جنبش های اجتماعی - اعتراضی در اتحاد آنها می باشد. امروز همکاران بازنشسته نشان دادند که این اعتراض و همبستگی در هر شرایطی ضروری می باشد. مقابل سازمان تامین اجتماعی، وزارت کار، خیابان آزادی، مقابل مجلس و یا به مناسبت روز معلم و یا روز کارگر و یا هر مناسبت دیگری، کارگران بازنشسته، کارگران شاغل، معلمان و یا اقشار رنجدیده دیگری می توانند صدای اعتراض و حق خواهی خود را در خیابان های شهرها طنین انداز کنند. همچنانکه امروز شعار می دادند فقط کف خیابون بدست میاد حقمون. یا می گفتند تاحق خود نگریم هر روز همین بساطه. کارگران بازنشسته دولت و مجلس را نهاد های غیر مسئول خطاب کردند و شعار می دادند: بسکه دروغ شنیدیم ما دیگه رای نمی دیم. جمعیت معترض بازنشسته در تجمع امروز خود خواهان آزادی فوری کارگران و معلمان زندانی شدند.
تظاهر کنندگان در حین پراکنده شدن حتی در سالن مترو شادمان نیز شعار می دادند.

گزارش تجمع از طرف گروه اتحاد بازنشستگان

***********

با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی

۲۹ فروردین ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران: روبروی ساخنمان مجلس
شهرستانهای نزدیک به تهران: اولیت به شرکت در تهران
سایر شهرستانها: مقابل ادارۀ کل تأمین اجتماعی

کارگر زندانی، اسمعیل گرامی آزاد باید گردد!


***********

تداوم «مرگ با ویروس کرونا» در ایران

و ضرورتِ اعتراض به بی‌توجهی حاکمیت در اجرای مسئولیت‌های خود!

بیانیه مشترک تشکل‌های کارگری، معلمین و بازنشستگان

درجهان رسماً از ماه ها قبل روند واکسیناسیون رایگان و سراسری کرونا شروع و صدها میلیون نفر واکسینه شده اند!
اما در ایران - کارنامه یکسال و چندماهه‌ی دولت و نهادهای حکومتی در بحران کرونا و همه قرائن و شواهد و وعده‌های بی اعتبار تا کنونی شان، نشان از ادامه فاجعه، یعنی تدوام «سیاستِ مرگ» بر جان و زیست این مردم دارد!
رسماً با تحریم واکسن های استاندارد مورد تائید سازمان جهانی بهداشت و حواله دادن مردم به «واکسن وطنی» برای شش ماه تا یکسال آینده، بدون "تعطیلی موثرشهرها همراه با تامین معیشت" و اخیراً رویکرد به بخش خصوصی برای خرید و فروش واکسن، عملاً مردم را درمقابل هجوم این ویروس رها کرده و با توصیه های تکراری خطاب به مردم بیدفاع و بشدت آسیب پذیر سعی دارند آنها را مسوول شیوع کرونا معرفی کنند.     متن کامل را اینجا مطالعه کنید.

***********

مزد مصوب شورای عالی کاربرای سال۱۴۰۰ فقر را برزندگی کارگران افزایش می دهد!

شورای عالی کار بر طبق مسئولیتی که از سوی دولت سرمایه داری و کارفرمایان به او محول گردیده است، بار دیگر نمایش مضحک "چانه زنی " خود برای تصویب مزد سالیانه کارگران را به اجرا گذاشت. نتیجه ساعت ها نشست در پرگو خانه شورای عالی کار با حضور وزیر کار یا نماینده وزیر و نمایندگان کارفرما و گماشتگانی زیر عنوان نمایندگان کارگری، افزایش ۳۹ درصدی مزد در سال ۱۴۰۰ و مبلغ ۲۶۵۵۴۹۲۵ ریال می باشد. البته این رقم با افزایش مزایای بن کارگری، حق مسکن و حق اولاد که بسیاری از کارگران براساس قانون کار، از دریافت آن مستثنی و محروم می باشند، به مبلغ ۴۲۰۰۰۰۰ تومان می رسد.
تناقض در گفتار ِ مسئولان و وابستگان حکومت بحدی آشکار و غیر قابل انکار است که به رغم انسجام و اراده مشترک دولت و کارفرما در حفظ شرایط فلاکت برجامعه کارگری و زحمتکشان، لیکن برای نشان دادن فریب کاری و خیرخواهی کاذب در میان دشمنان طبقه کارگر در ارائه آمار سبد هزینه خانوار و خط فقر هم چندگانگی وجود دارد. بانک مرکزی و مرکز آمار سبد هزینه تامین معاش کارگران و خط فقر را حدود ۱۰ میلیون تومان ارزیابی کرده است، ولی کمیته مزد سبد هزینه خانوار را حدود ۶‌ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و جماعت دیگری ۸میلیون تومان هم برای مایحتاج ضروری زندگی کافی نمی دانند. آنچه مسلم است مسئولان و نهادهای حکومتی تفاهمی برحق حیات کارگران ندارند. به همین دلیل است که با وقاحت از تجویز "اشکنه" و "شلغم" به عنوان پایین ترین سطح، برای ادامه زندگی خانوارکارگری سخن می گویند. آنچه مسلم است تصویب مزد های زیر خط فقر که برای تامین مخارج زندگی طبقه کارگر از سوی حاکمیت سرمایه داری تخصیص می یابد با اتکا به ماده ۴۱ قانون کاری است که حق کارشناسی در تعیین مقدار و حجم مشتقات تغذیه و ضروریات زندگی در قالب جیره بندی و بخور و نمیر را برای کارگران مجاز می شمارد. در واقع طبق این قانون که برای سرمایه داران و کارفرمایان محترم شمرده می شود، کارشناسان حکومتی هستند که مقدار خوراک، پوشاک، درمان، تحصیل و تفریح داشتن را برای ما مشخص می نمایند. به همین خاطر است که کارگران در سالیان طولانی به دریافت مزدی محکوم می گردند که با هیچ معیار انسانی مطابقت ندارد. طبقه کارگری که دارای جمعیت عظیمی در جامعه می باشد و به پشتوانه این نیروی کار عظیم، اکثریت تولیدات جامعه را می آفریند و رفاه و آسایش طبقه سرمایه دار و اقشار غیر کارگری نتیجه بالامنازع از حاصل کار او می باشد، کمترین بهره از ارزش نیروی کار خود نصیبش می گردد. تغییر این مناسبات ظالمانه که بر پایه بهره کشی و استثمار طبقه کارگر بناگردیده است از اهداف کارگران می باشد. کارگران حق دارند که از رفاه متوسط زندگی در جامعه برخوردار باشند. خواست طبقه کارگر و مبارزه جاری کارگران باید معطوف به شرایطی باشد که حاصل کار و دسترنج خود بتواند زندگی بدون دغدغه را برایش مهیا سازد. تشکل های کارگری برای دستیابی فوری به این سطح زندگی مبلغ ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مزد حداقل را اعلام کردند. این کمترین خواستی است که طبقه کارگر می تواند در مناسبات جاری از آن بهرمند گردد. کارگران آگاه و فعالان جنبش طبقه کارگر برای افزایش مزد و رهایی از فلاکتی که سرمایه داران برای آنها رقم زده اند راهی جز مبارزه متحد و متشکل ندارند.
افزایش حقوق و تامین رفاه متوسط جامعه شهری خواست فوری کارگران و زحمتکشان است.

در آستانه اول ماه مه روز جهانی کارگر،

متحد و یکپارچه برای افزایش مزد و آزادی تشکل های مستقل مبارزه کنیم.

فروردین ۱۴۰۰

گروه اتحاد بازنشستگان

***********

اردوی کار: یورش به تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

در رشت دستگیری یک نفر در تهران و تحصن بازنشستگان در تبریز

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب اردوی کار اینجا کلیک کنید.
بازنشستگان تبریز دیروز تا ساعت ۶ بعدازظهر در داخل مرکز تامین اجتماعی تحصن کرده بودند و بشرط جواب ۲۴ ساعته سازمان، محل تجمع را ترک نمودند ، امروز هم تجمع کرده اند تا جواب بگیرند.

توجه! فوری!
براساس خبرهای دریافتی هم اکنون بازنشستگان تامین اجتماعی در تبریز در داخل ساختمان تامین اجتماعی دست به تحصن زده اند. همه شهرستانها لازمه که از اونها حمایت کنند

***********

شورای بازنشستگان ایران: گزارش یک بازنشسته از تجمع امروز ۲۲ فروردین، تهران مقابل مجلس

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب شورای بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
امروز تجمع اعتراضی، خوب بود جلوی مجلس شعارها مثل دفعات پیش جسورانه و شجاعانه سر داده میشد و جمعیت خوبی هم، حضور داشتند.
نیروهای امنیتی از همه نوعش، فراوان بود و فقط از دور نظاره گر .....لباس شخصی بخوان مزدورها ، اغلب جوان و مرتب درحال فیلمبرداری و انجام ماموریت! یک شعار جدید با کوبیدن دست‌ها به هم در بالای سر «اتحاد اتحاد »بود که تکرار شد.
بعد از ‌یک ساعت ، حرکت از جلوی مجلس به سمت سازمان برنامه شروع و در آنجا هم مدتی شعار داده شد و نیروهای امنیتی یه جورایی ما را محاصره کردن و جمعیت آرام با هم حرکت و سپس متفرق شدند.
اتفاق مهم اینکه، یه خانمی که ردیف آخر جمعیت بود توسط یه پلیس مرد ودوتا زن گرفته شد ، تا دادو بیداد کرد بازنشسته ها چنان ریختند واز دست مامورین رهاش کردند که خود ماموران از این همدلی و حمایت، هاج وواج مانده بودند
شعارهای امروز ما بازنشستگان:
نوبخت بیا پایین/ بدبخت بیا پایین/ دست از سر ما بر دار/ دولت بی کفایت نوبخت بی لیاقت/ ما دیگه رای نمی دیم/ از بس دروغ شنیدیم/ تامین اجتماعی عدالت عدالت/ تامین اجتماعی خجالت خجالت/ اسماعیل گرامی آزاد باید گردد/ وعده های بی حاصل/ زهی خیال باطل/ اندوختمون کجا رفت/ به جیب زالوها رفت/ مسئول بی لیاقت ،نمی خوایم/ نمی خوایم این همه بی عدالتی،هرگز ندیده ملتی/ همسان سازی کجا بود،دروغ تزویر ریا بود/ عیدی برابر،ابقا باید گردد/ منزلت /معیشت /حق مسلم ماست/ اعتراض اعتراض اگه نشه، اعتصاب/ کشوری لشگری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد/ کشتی بازنشسته، چرا به گل نشسته؟/! ففط کف خیابون/ بدست میاد حقمون/ #بازنشسته_آگاه_معترض_همبسته

شورای بازنشستگان ایران

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
امروز یکشنبه ۲۲ فروردین گامهای استوار و اراده پولادین و خستگی ناپدیر کارگران بازنشسته، بستر خیابان ها را در سراسر ایران تسخیر نمود. سپید مویان زحمتکش ایران با کوله باری از تجربه ، در اعتراض به سیاست های ریاضتی حاکمیت،از فقر و فلاکتی که زندگی کارگران بازنشسته را به روز سیاه نشانده و محرومیت گسترده ای را برجامعه حاکم کرده است، یک صدا و متحد فریاد حق طلبی خود را سر دادند. بازنشستگان با قامتی استوار و با مشتی گره کرده نسبت به سیاست دروغ و غارتگری مسئولان و دولت سرمایه داری اعلام انزجار کردند و با هم پیمان بستند که تا احقاق حقوق خود خیابان را عرصه مبارزه پیگر خود قرار دهند. باز نشستگان شعار می دادند و خواهان افزایش حقوق ها تا سطح متوسط رفاه اجتماعی شدند. افزایش سطح متوسط رفاه عمومی کارگران و زحمتکشان، با افزایش سرسام آور تورم و گرانی قیمت کالاهای مورد نیاز تامین معیشت خانوار ها، نباید کمتر ۱۲میلیون پانصد هزار تومان باشد.
مبارزه خستگی ناپذیر کارگران بازنشسته برای تحقق خواست های بحق خود باید با مبارزات کارگران، معلمان، زنان و جوانان پیوند خورده و در همبستگی میان محروم جامعه است که چشم انداز ارتقا سطح مبارزات توده ای و پیروزی بر قدرت طلبان و غارتگران را نوید می دهد.
امروز بازنشستگان شعار ادامه مبارزه تا تحقق خواست هایشان فریاد می زدند و خواهان حمایت همه طبقات و اقشار زحمتکش جامعه برای نجات از این زندگی فلاکتبار شدند.

گروه اتحاد بازنشستگان

***********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: جعفر عظیم زاده از زندان آزاد شد.

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب انجمن برق و فلز اینجا کلیک کنید.
امروز شنبه ۲۱ فروردین ۴۰۰ جعفر عظیم زاده پس از تحمل بیش از دو سال زندان به جرم دفاع از حقوق کارگران و میلیونها انسان محروم جامعه از زندان آزاد گردید.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه آزادی جعفر عظیم زاده را به همسر و فرزندانش، اکرم رحیم پور، یاشار و آرش و همه کارگران و همه انسانهایی که انسانیت و دفاع از حقوق جهانشمول انسانی را سرلوحه اهداف خود قرار داده اند، تبریک می گوید.
#آزادی_فوری_و_بی_قید_و_شرط_زندانیان_سیاسی

***********

با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

تجّمع

بازنشستگان تأمین اجتماعی

۲۲ فروردین ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران: روبروی ساخنمان مجلس
شهرستانهای نزدیک به تهران: اولیت به شرکت در تهران
سایر شهرستانها: مقابل ادارۀ کل تأمین اجتماعی

شرایط معیشتی ودستمزد تحقیر آمیزِ فرسنگ ها زیر خط فقر، دلیلِ تجمع بازنشستگان در هر یکشنبه تارسیدن به خواسته های بر حق خود: حداقل دستمزد ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان واجرای دومرحله همسانسازی برای دستیابی به رفاه نسبی

فقط کف خیابان بدست میاد حقمان

گروه اتحاد بازنشستگان

***********

ما بازنشستگان تعرضات و بیحقوقی ها را تحمل نخواهیم کرد‼️

"اسماعیل گرامی" کارگر بازنشسته و فعال حقوق بازنشستگان در اعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی، شبانه دستگیر و بعد از ۵ روز سر در گمی و مخفی بودن مکان بازداشتش، چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه از قرنطینه زندان تهران بزرگ (فشافویه) سر در آورد.
وی هنگام بازداشت تحت درمان بیماری زونا بوده و در طی این یک هفته در محیط انفرادی و سپس زندان فشافویه با توجه به‌ شیوع کرونا و عدم امکانات بهداشتی مناسب، بسیار برای ایشان خطرناک بوده و میتواند مشکلات جسمانی جبران ناپذیری برای وی بوجود آورد. حفظ و تضمین سلامتی ایشان با حکومت ست.
سوال ما اینست که کجای دنیا فعالین معترض به حقوق و معیشت را دستگیر میکنند؟
حکومت به چه حقی در تجمعات بازنشستگان، نیروی سرکوب را مستقر میکند در حالیکه طبق قوانین خودتان تجمعات مسالمت آمیز آزاد است، بویژه تجمعات معیشتی بازنشستگان!!
امکانات و اموال و منابع صندوق ها تحت مدیریت چهل ساله حکومت به باد رفته و مستمریهای ناچیز نصیبمان شده، حالا هم میگویید صدایتان در نیاید و به این فلاکت تن دهید!
اکنون تا دستیابی به مطالبات بر زمین مانده ی خود آرام نخواهیم شد، وادارکردن به سکوت با تهدید و بازداشت فعالین، بهیچوجه برای ما قابل قبول نیست و دیگه تمومه ماجرا !!
در خاتمه آزادی فوری و بی قیدو شرط اسماعیل گرامی و ممانعت از تکرار بازداشت ها در خصوص سایر فعالین ، خواست کلیه ی بازنشستگان و شاغلین است. مسئولیت تعلل در اجابت این خواسته قانونی با شماست!!

#فقط_کف_خیابون_بدست_میاد حقمون

شورای بازنشستگان ایران

***********

شورای بازنشستگان ایران: استمرار اعتراضات بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران!

در پاسخ به اظهارات مبهم روز شنبه ۱۴ فروردین ماه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی که در مورد افزایش مستمری بازنشستگان این سازمان بیان داشت و اعتراض به نحوه افزایش مستمری ناچیز و همسانسازی مرحله دوم، امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین بازنشستگان در شهرهای بزرگ دست به تجمعات اعتراضی زدند.
در تهران این تجمع با مخالفت و ممانعت پلیس مواجه شد و از برگزاری تجمع با زور جلوگیری کردند اما در سایر شهرهای ایران از جمله:
تبریز، اهواز، قزوین، ساری، کرمان، اردبیل، شوشتر، اندیمشک، خرم آباد ایلام، کرج رشت اراک، و.... با شعارهای همیشگی از جمله شعارهای زیر برگزار گردید:
- اینهمه بیعدالتی، هرگز ندیده ملتی
- کشتی بازنشسته، چرا به گل نشسته
- از بس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمیدیم
- درآمدها ریالیه، هزینه ها دلاریه
- گرانی، تورم، بلای جان مردم
- خط فقر۱۰ میلیون، حقوق ما ۳ میلیون
- مجلس، دولت، بس است فریب ملت
- تا حق خود نگیریم، از پای نمی نشینیم
مدتهاست که فشارهای سنگین و غیرقابل تحمل معیشتی اکثریت جامعه مخصوصا" بازنشستگان را علیرغم ریسک های ناشی از بحران کرونا، به اعتراضات مکرر خیابانی کشانده است.

***********

اردوی کار: چند تجمع و اعتراض کارگری

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب اردوی کار اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی کارگران اپراتور آب و فاضلاب اهواز
امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، تعدادی از کارگران اپراتور آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به استمرار مطالبات معوقه خود، مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع کردند.

تجمع کارگران بازنشسته هتل لاله
گروهی از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران با تجمع مقابل ساختمان سازمان بازرسی سازمان میراث فرهنگی کشور خواستار پرداخت معوقات مزدی و سنواتی خود شدند. این کارگران که از سال۹۵ به مرور بازنشسته شده اند سنوات پایان خدمت شان براساس سوابق کاری بین۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است که در حال حاضر سه تا چهار سال است پرداخت نشده و با سقوط ارزش پول در این مدت آن ارزش آن هم کاهش یافته است

شماری از کارگران آبفای خرمشهر
امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، شماری از کارگران آبفای خرمشهر در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق و مزایای خود، مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب‌ این شهر تجمع کردند.

کارکنان شرکت برق امروز سه شنبه ۱۷ فروردین جلوی مجلس تجمع کردند

تجمع تعدادی از مشاوران ایمنی و بهداشت محیط مقابل وزارت کار
امروز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، تعدادی از مشاوران ایمنی و بهداشت محیط کار مقابل وزارت کار در تهران تجمع کردند.
تجمع این افراد در اعتراض به تغییر آئین‌نامه و بیکار شدن‌شان صورت گرفته است.

تجمع کارگران شرکت نفت و گاز گچساران
امروز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، شماری از کارگران دستور کاری شرکت نفت و گاز شهرستان گچساران مقابل دفتر کار مدیرعامل این شرکت تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

***********

اطلاعیه کارگران غیر رسمی نفت

دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد.

ما نه شورایعالی کار را قبول داریم و نه نمایندگان خودگمارده "کمپین پنجم مزد"
همانطور که قبلا نیز اعلام کرده ایم ما کارگران غیر رسمی نفت پیگیر همان مطالباتی هستیم که در مرداد ۹۹ به خاطر آنها دست به اعتصاب زدیم. در آن مقطع وعده و وعید بسیاری داده شد. اما هیچکدام عملی نشد که هیچ بلکه وضع بدتر از بد شده است. بیکارسازیها بیشتر، هزینه ها گزاف تر و زبان پیمانکاران دراز تر شده است. از همین رو از مرداد ماه تا کنون اعتراضات بسیاری داشته ایم ولی دیگر ادامه این وضعیت ممکن نیست و هم اکنون راهی جز اعتصاب دوباره و اعتراض مقابل ما نمانده است.
ما بار دیگر تاکید میکنیم که همانند کارگران فولاد و بازنشستگان تامین اجتماعی و معلمان و دیگر هم طبقه ای هایمان خواستار افزایش دستمزد ها به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی هستیم. ما تاکید میکنیم که مزد هیچ کارگری نباید از ۱۲ میلیون کمتر باشد. البته ما بر این نکته مهم نیز تاکید می کنیم که نباید سطوح مزدی دیگر همکاران ما در رده های تخصصی بالاتر آنطور که نمایندگان "کمپین پنجم مزد" ردیف کرده اند، با تعیین مزد ۱۲ میلیونی به عنوان مبنای مزدی تداخل داشته باشد. طراحان "کمپین پنجم" در لیست پیشنهادی خود حداقل دستمزد پایه را در زرورق دستمزدهای چهارده میلیونی که اساسا شامل تخصص های بالای کاری میشود پیچیده اند، تا وقاهت تعیین دستمزد دو میلیونی برای کارگر ساده را که بخش عظیمی از کارگران نفت را در بر میگیرد، از چشم پنهان نگاهدارند. آنها همچنین در همان آغاز طرح پیشنهادی شان نوشته اند که به خاطر سربلندی(کشور عزیزشان) آخرین درخواست خود را بعنوان شروط لازم برای همکاری با تمامی شرکت ها و پیمانکارها اعلام میکنند. تاریخ آغاز کمپین کذایی خود را نیز اول فروردین ماه ۱۴۰۰ قید کرده اند.
ما همین جا به این جنابان اعلام میکنیم که به شما اجازه نمیدهیم که از بالای سر ما مشغول چنین رایزنی هایی شوید. یک خواست کلیدی و مهم ما کارگران رسمی و غیر رسمی در نفت کوتاه شدن دست پیمانکاران، این دلالان مفتخور و چپاولگر در نفت و موسسات وابسته به آنست و کوتاه شدن دست آنها از محیط های کاری اولین گام در جهت بهبود شرایط کاری و معیشتی ماست و هیچ جایی برای همکاری با آنان وجود ندارد. ما همانطور که قبلا نیز اعلام کرده ایم بر خواستهای فوری زیر تاکید داریم: حقوق مبنای کارگران باید بالای رقم ۱۲ میلیون باشد و سرماه و بموقع پرداخت شود، قراردادهای موقت و پیمانی باید دائمی شود و کارگرن امنیت شغلی داشته باشند و اخراج ممنوع باشد، وضعیت بهداشت و درمان بهبود یابد و امکانات درمانی رایگان در اختیار همه کارگران نفت باشد، پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی در مقابله با بیماری مهلک کرونا اجرایی گردد و واکسن استاندارد و رایگان در اختیار همه مردم قرار گیرد، محیط های کار ایمن باشد و به تجهیزات لازم ایمنی کار و امکانات گرمایشی و سرمایشی با استانداردی قابل قبول مجهز باشند، استانداردهای زیستی و کاری کارگران از جمله خوابگاهها، غذاخوری ها، حمام و دستشویی و ... بالا رفته ودر حد قابل قبول باشد. اساسنامه تحمیلی صندوق نفت باطل گردد، ماده ده و تعلق برخی مزایا به کارگران اجرایی شود، مبالغ بن کارت متناسب با تورم موجود افزایش یابد، به تحمیل مالیات های سنگین و تصاعدی بر مزد کارگران پایان داده شود، به امنیتی کردن محیط کار و هر نوع پرونده سازی امنیتی برای کارگران معترض پایان داده شود. تشکل، اعتصاب، تجمع از جمله حقوق پایه ای همه کارگران است .

کارگران غیر رسمی نفت

فروردین ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیه پایانی اولین تجمع سراسری

بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
دوستان و عزیزان بازنشسته و مستمری بگیر، بازماندگان و از کار افتادگان گرامی:
مطالبات بحق بازنشستگان مظلوم تامین اجتماعی که از سال ۹۹ بصورت جدی شروع شده وارد فاز جدیدی شده است که هم چنان در سال ۱۴۰۰نیزادامه خواهد داشت .ما خواستار احقاق حقوق خود بر اساس قانون هستیم و به سازمان تامین اجتماعی اخطارمیکنیم دست از قانون گریزی برداشته وبه خواستهای قانونی ما جامه عمل بپوشاند،که آن را به دوبخش تقسیم کرده ایم :
▪️یکم- مطالبات حقوقی باز نشستگان
▪️دوم- تغییر ساختاری در سازمان تامین اجتماعی وخلع ید وخارج نمودن دولت ازصندوق تامین اجتماعی.
مطالبات حقوقی عبارتست از:
۱ - اجرای مرحله دوم متناسب سازی بر روی فیش حقوق فروردین ماه و بکارگیری باقیمانده ۳۲ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی مرحله دوم و پرداخت مابه التفاوت از مرداردماه ۱۳۹۹
۲ - افزایش سالیانه حقوق براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ همچون کارگران و شاغلین و اجرای آن از فروردین ماه ۱۴۰۰ استناد بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه.
۳ - پرداخت مزایای شغلی نظیر کمک معیشت، حق مسکن، حق عائله مندی و اولاد به بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی متناسب با شاغلین
۴ - اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان ۱۴۰۰ بر اساس بودجه ۸۹ هزار میلیاردی مصوب مجلس شورای اسلامی دقیقا طبق فرمول محاسبه لشکری وکشوری در اوائل سال. متاسفانه حتی وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی از بازنشستگان کشوری و لشکری هم بدتر است.
۵ - سازمان تامین اجتماعی طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی مسئول تامین درمان کامل بازنشستگان بیمه ‌پرداز اجباری به طور مستقیم است وما خواهان اجرایی شدن این ماده قانونی هستیم.
۶ - حذف کلمه سنوات ارفاقی از احکام وجایگزین شدن سنوات استحقاقی سخت وزیان آور.
۷ - احیاء و برگشت ۸۵ قلم داروی پرمصرفی که ازدفترچه ها حذف شده است.
۸ - پرداخت حق منطقه جنگی استانهای مرزی به همه بازنشستگانی که دران مناطق هنگام جنگ مشغول خدمت بوده اند.
۹ - افزایش حقوق سالیانه طبق ماده ۹۶ قانون وبراساس اعلام نرخ تورم بانک مرکزی بصورت درصد یکسان برای همه بازنشستگان ،بدون تفکیک حداقل بگیر وسایر سطوح بگیر که خلاف قانون است. سازمان تأمین اجتماعی موظف به افزایش و ترمیم عقب ماندگی حقوق بازنشستگان هم تراز با نرخ تورم و افزایش هزینه های زندگی و خط فقر است که الان به ده میلیون رسیده است .
۱۰ - حذف دو درصدماده ۹۸کسر حقوق ازبازنشستگان بخاطر دفترچه های درمانی.
دوم- تغییر ساختاری در سازمان اجتماعی:
۱ - سرمایه شرکت های شستا که متعلق به کارگران و بازنشستگان بوده ، باید سهام آن به این اقشار که مطالبه اصلی ما در سال جدید می باشد واگذار شود.
۲ - ابطال ماده ۶۹ درون سازمانی تامین اجتماعی ویا تحت پوشش قرار گرفتن تمام مجموعه سازمان و رفع تبعیض همکار و غیر همکار.
در پایان مجددا تاکید می‌کنیم ما بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ برای رسیدن به مطالبات اصلی خود از پا نخواهیم نشست و با احدی مسامحه نخواهیم کرد و هم چنان با مطالبه گری برای رسیدن به آرمان این قشر زحمتکش توان خود را خواهیم گذاشت.
وعده هایی که آقای سالاری دایر بر تعیین حداقل بازنشستگان اجتماعی داده اند به هیچ وجه خواسته های ما را با این تورم موجود بر آورده نمیکند و ما همچنانکه بارها اعلام کرده ایم حقوقمان باید طبق تورم موجود باشد. در حالیکه خط فقر ده میلیون است ما چگونه با این حقوقها می‌توانیم خرج خانواده را تامین کنیم.

پانزدهم فروردین۱۴۰۰ - بازنشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: بستن محور کهنوج به بندرعباس توسط کارگران معادن آسمینون منوجان!

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، یکشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، کارگران شرکت معادن آسمینون منوجان به دلیل تعطیلی معادن و بیکار شدن بیش از ۱۲۰۰ نفر به نشانه اعتراض محور کهنوج به بندرعباس را بستند.
پیش از این نیز در تاریخ ۹ تیرماه ۹۹، کارگران این معدن در اعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند. بعد از این اعتصاب مدیران معدن از ۱۶ کارگر به دلیل همین حق‌خواهی شکایت کردند.
دولت و کارفرماها متحدان هم هستند. از دیر پرداختن حقوق تا کم پرداختن آن، از ساعات طولانی کار تا اخراج کارگران، از قراردادهای کوتاه‌مدت تا شرایط ناایمن کار؛ همه از سوی کارفرما اجرا می‌شود و از سوی دولتی‌ها انکار. اعتصاب و اعتراض هم با بدترین وجه سرکوب می‌شود. خوب نشان داده‌اند هر دو، هم دولت هم کارفرمایان، هر دو دشمن کارگرانند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: افزایش ۲۵ درصدی بلیت مترو از اول اردیبهشت

مدیرعامل مترو تهران:
بر اساس مصوبه شورای شهر تهران و ابلاغ فرمانداری نرخ بلیت مترو در پایتخت از اول اردیبهشت ۲۵ درصد افزایش می یابد../فارس
در حالی که هنوز افزایش مزد حداقل تحقیر آمیز زیر خط فقر نگه داشتن کارگران برای سال ۱۴۰۰، در مراکز کار اعمال هم نگردیده است، قیمت ها افسار گسیخته به پیش میتازند. هزینه حمل و نقل از جمله افزایش بلیط مترو و کرایه ها، فشاری مضاعف بر کارگران و اقشار زحمتکشی است که مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی حتی در شرایط قرمز کرونایی می باشند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: هفت میلیون کارگر «زیرپله‌ای» داریم

یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی می‌گوید هفت میلیون کارگر «زیرپله‌ای» در ایران وجود دارند که حداقل حقوق مصوب را هم دریافت نمی‌کنند.
وی روز چهارشنبه ۱۱فرودین۱۴۰۰ در گفتگویی پیش‌بینی کرده است که در آینده بر تعداد این کارگران افزوده شود.
کارگران زیرپله‌‌ای به کارگرانی گفته می‌شود که بدون بیمه و قرارداد در کارگاه‌ها یا دیگر مشاغل مشغول به کار هستند.
ایشان پیش از این در دی ۱۳۹۹، نیز گفته بود، ۱۰ میلیون نفر کارگر «زیرزمینی» در کشور وجود دارد. او این کارگران را افرادی معرفی کرد که هیچ‌کس بر حقوق آن‌ها نظارت ندارد و همه‌شان از حداقل مزد تعیین شده هم حقوق کمتری می‌گیرند که حقوق ماهانه برخی از آن‌ها به ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.
زنان نیمی از این کارگران زیر پله ای هستند که از هیچ حقوقی برخوردار نیستند❗️

***********

اردوی کار: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب اردوی کار اینجا کلیک کنید.

***********

شورای بازنشستگان ایران: گزارش یک بازنشسته از تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب شورای بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
تهران.
جمعیت قابل توجهی در پیاده رو و خیابان اجتماع کرده بودند. نیروهای امنیتی و لباس شخصی هم با دوربینهایشان "انجام وظیفه " میکردند.
ساعت ده و نیم با شعار تا "حق خود نگیریم ؛ آروم نمینشنیم" ‌ خیابان به لرزه در آمد.
در پی آن شعارها یکی یکی و از سوی بازنشستگان از هر گوشه ای بلند شد که توسط بقیه تکرار میگردید.
نوک تیز شعارها بسوی مسئولان حکومتی بود که سالهای سال است با دروغ و فریبکاری و چند غاز اضافه حقوق امان مردم را بریده اند.
" حقوق ما ریالیه؛ هزینه ها دلاریه"    " بیعدالتی دیدیم، دیگه رای نمیدیم"     "کارگر زندانی، معلم زندانی آزاد باید گردد"    "زحمتکشان دیروز، معترضان امروز"        "گرامی آزاد باید گردد"     "تهدید، زندان اثر ندارد"     "کشتی بازنشسته چرا به گل نشسته"؟
بازنشستگان از تهدیدهای تلفنی که توسط پلیس امنیت صورت گرفته بود به هم خبر میدادند و بسیار عصبانی بودند.
آنها میگفتند "به جای اینهمه هزینه که برای پلیس و مامور و عکاس و..‌ خرج میکنند پولمان را بدهند به خودمان که برایش سالها زحمت کشیدیم".
همچنین از خبر یورش به منزل آقای گرامی و بازداشت ایشان بشدت نگران و معترض بودند.
در ساعت ۱۲ و با وعده دیدار در تجمعات بعدی تا وصول حقوق و مطالبات بر زمین مانده وبا شعارهای:
" خیلی دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمیدیم" و     "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون"    تجمع به پایان رسید.
از حواشی جالب این تجمع، استفاده از قابلمه خالی و بصدا در آوردن آن با قاشق برای نشان دادن سفره های خالی بازنشستگان بود.

شورای بازنشستگان ایران

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع کارگران باز نشسته تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ های و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.

***********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: محکومیت جوانمیر مرادی به یک سال حبس تعزیری.

صبح امروز شنبه ۱۴ فروردین، شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه طی تماس تلفنی، جوانمیر مرلدی را جهت ابلاغ رأی احضار و حکم دادگاه بدوی به وی ابلاغ شد. حکم ابلاغ شده تا ۲۰ روز قابل اعتراض و تجدید نظرخواهی می باشد.
اتهام جوانمیر مرادی، تبلیغ علیه نظام است و اصلی ترین مورد فعالیتی که دادگاه آن را مبنای صدور رای یک سال حبس تعزیری قرار داده است، انتشار کلیپی از خود در رابطه با کشته شدگان آبان ۹۸ می باشد.

۱۴ فروردین۴۰۰

لغو فوری حکم زندان جوانمیر مرادی

***********

اردوی کار: پنجمین روز اعتراض کارگران هفت تپه

روز چهارشنبه ۱۱ فروردین کارگران بخش دفع آفات شرکت نیشکر هفت تپه برای پنجمین روز متوالی دست به تجمع زدند.
این کارگران اعتصابی از تمامی همکاران درخواست کردند که در حمایت از یکدیگر در تجمع مشارکت کنند.

***********

موج گسترده حمایت های مردمی از اسماعیل عبدی

یک روز پس از انتشار متن حمایتی از اسماعیل عبدی معلم در بند امضا ها از چهار هزار گذشت.امضا کنندگان که طیف های مختلفی از فعالان صنفی،کارگری،حقوق بشری و سیاسی هستند،خواهان آزادی بدون قید و شرط اسماعیل عبدی پس از ۶ سال زندان و ابطال حکم ده سال زندان تعلیقی او هستند.در میان امضا کنندگان برخی ازفعالان صنفی معلمان که سالهای گذشته در زندان بوده اند(محمود بهشتی لنگرودی،رسول بداقی،علی اکبر باغانی،مختار اسدی) در کنار چهره های فعال کارگری(رضا شهابی،علی نجاتی،اسماعیل بخشی،پروین محمدی)همراه برخی فعالان سیاسی، مدنی،حقوق بشری و مادران داغدار خواهان آزادی این معلم در بند شدند. ابوالفضل قدیانی، عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی، شهناز اکملی و اکرم نقابی از جمله امضا کنندگان این متن هستند.     لینک متن برای امضا اینجا مراجعه کنید.

***********

اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه وارد چهارمین روز خود شد

سه شنبه ١٠ فروردین ماه کارگران بخش دفع آفات شرکت هفت تپه برای چهارمین روز متوالی دست از کار کشیده و در مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند. اعتراض این کارگران به کاهش زمان قراردادها از یک سال به ٦ ماه و از ٦ ماه به ٣ ماه و همچنین عدم انعقاد قرارداد جدید و اخراج تعدادی از کارگران است.

***********

تجمّع

بازنشستگان تأمین اجتماعی

۱۵ فروردین ساعت ١٠:٣٠صبح

اول همسان سازی ١٣٩٩

سپس افرایش حقوق متناسب با نرخ تورم

حقوق افزایش یافته باید در پایان فروردین"بطور کامل" پرداخت گردد.

سیر خبر از گرسنه نداره وسواره خبراز پیاده!!
چرا صدا وسیما مردم را دعوت به قناعت میکند؟!
آیا نیازی به این دعوت هست که کارشناسان مختلف خودرا به زحمت بیندازند؟!!
زیرا اگر به حداقل دستمزد تعیین شده از طرف شورایعالی کار توجه کنیم باین نتیجه میرسیم که هیچ معنایی جز تحمیل مرگ تدریجی برای کارگران وخانوارهای آنها در بر نخواهد داشت. و ٩۰ در صد مردم بسوی فقر صد در صد مطلق ومرگ غم انگیز پیش میروند.
برای رهایی از فقر ورسیدن به مطالبات برحقمان باهمبستگی کامل ویک صدا خواهیم آمد.

با تشکل مستقل و پایدار بهمراه اتحاد و همدلی میتوانیم پیروز شویم

گروه اتحاد بازنشستگان

***********

طرح اخراج ٦۰۰ نفر از کارگران هفت تپه.

یوسف بهمنی از فعالین کارگری هفت تپه در جمع کارگران اعتصابی بخش دفع آفات گفته که مدیریت هفت تپه طرحی برای اخراج ٦۰۰ نفر را در دست دارد که قصد دارد عملی کند.
سومین روز تجمع کارگران نیشکر هفت تپه، بخش دفع آفات در اعتراض به کاهش زمان قراردادها از یک سال به شش ماه و از شش ماه به سه ماه و عدم بستن قرار دادهای جدید و اخراج کارگران شرکت.

***********

شورای بازنشستگان ایران: اعتراض کارگران آبفای اهواز مقابل استانداری خوزستان!

صبح امروز (۷ فروردین ماه) شماری از کارگران اداره آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به معوقات مزدی خود، مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران شبکه آب و فاضلاب اهواز، صبح امروز شنبه (هفتم فروردین ماه) به پرداخت نشدن مزالبات مزدی خود معترض شدند.
این کارگران گفتند: مطالبات حدود ۷۰۰ نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب اهواز که به عنوان کارگران بهره‌بردار تصفیه‌خانه‌ها و اپراتور و همچنین در بخش انشعابات مشغول فعالیت هستند، دو ماه است پرداخت نشده و ما در این شرایط سخت کرونایی بارها خواستار پرداخت این مطالبات شده‌ایم.
آن‌ها با بیان اینکه جدا از دو ماه معوقات مزدی، مطالباتی از ماه‌های فروردین تا تیرماه نیز طلبکاریم و در عین حال بیمه اجتماعی‌مان چندین ماه پرداخت نشده، در ادامه افزودند: هر ماه به مطالباتمان افزوده می‌شود و در حال حاضر که در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ قرار داریم علارغم پیگیری‌های مکرر از مسئولان استانی هنوز به مشکل ما رسیدگی نشده و در سال‌های اخیر دریافت منظم حقوق به دل‌مان مانده است.
یکی از کارگران معترض گفت: همه کارگران معترض آبفای این شهر و سایر شهرهای استان که تحت مسئولیت یک تا چند شرکت پیمانکاری مشغول کارند، معوقات مزدی طلبکارند و در خواست اصلی همه این کارگران حذف پیمانکاران و عقد قرارداد مستقیم با شرکت آب و فاضلاب است.
طبق اظهارت وی، شرکت‌های پیمانکاری اهمیتی برای کارگران قائل نیستند و مسئولان اداره آبفای شهرستان و استان نیز برای وصول مطالبات کارگران کاری انجام نمی‌دهند.

***********

شورای بازنشستگان ایران: تحصن کارگران دفع آفات هفت تپه

امروز شنبه هفتم فروردین همکاران مختلفی منجمله همکاران دفع آفات کشاورزی اول صبح مدتی در مقابل درب اصلی شرکت تحصن کردند. کارگران دفع آفات خواستهای مختلفی دارند از جمله خواستهای عرفی که به آنها لباس کار و سهمیه شکر تعلق نمی گیرد. همینطور با قراردادشون مشکل دارند و قراردادشان چارت مشخصی ندارد و تعدادی از آنها بی دلیل اخراج شدند. سپس کارگران به داخل شرکت آمدند و در کنار سنگر اجتماع کردند. تعدادی دیگر از همکاران نیز در اعتراض به اخراج هشت نفر و کاهش زمان قراردادها به تجمع پیوستند و مورد حمایت فعالین قرار گرفتند.
در این میان اعلام شد که کاهش قرارداد بچه های حراست از شش ماه به سه ماه "شایعه" است و امجد ملعون قرار است قراردادها را به سرپرست ها بدهد تا به کارگران ابلاغ شود. عقب نشینی یا شایعه این کاهش قراردادها و اخراج ها براساس توافقنامه نود و هشت و قوانین موجود، غیر قانونی است. همینطور امجد کاره ای نیست و حق ندارد بجای مدیریت قرارداد تغییرو یا امضا کند. همکاران حراست عصبانی و معترض اند و می گویند چنانچه وضع قراردادها درست نشود به تجمع و اعتصاب ملحق می شوند.

کانال مستقل کارگران هفت تپه

***********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران آب و فاضلاب اهواز

امروز شنبه ۷ فروردین کارگران آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود بار دیگر دست به تجمع زدند. کارگران معترض گفتند: مطالبات حدود ۷۰۰ نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب اهواز ، دو ماه است پرداخت نشده و ما در این شرایط سخت کرونایی بارها خواستار پرداخت این مطالبات شده‌ایم.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران راه‌آهن در مازندران و خراسان تجمع می‌کنند

طبق فراخوانی که در کانال رسمی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن و با امضای «شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن» منتشر شده، کارگران و کارکنان «شمال» ۷ فروردین در ناحیه و استانداری و فرمانداری تجمع خواهند کرد. تجمع آنان از ساعت ۸ صبح در مقابل اداره‌ی کل راه‌آهن ساری آغاز خواهد شد. خواست اصلی این تجمع «اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نگهداری خط، کار کردن جاری و قرار داشتن در طرح عمرانی، جلوگیری از قراردادهای یک‌ماهه و تجمیع» است. فراخوان‌دهندگان اعلام کرده‌اند اگر استان پاسخ مطلوب نگیرند تجمعات بعدی را در تهران و مقابل قوه‌ی قضاییه برگزار خواهند کرد و هم‌چنین ابراز امیدواری نموده‌اند در صورت تجمع در تهران «کلیه‌ی نیروهای نگهداری کشور» به آنها ملحق شده و از حق قانونی انچه «خانواده‌ی خود» خوانده‌اند، دفاع کنند.
هم‌زمان کارگران و کارکنان راه‌آهن خراسان اعلام کرده‌اند اولین تجمع خودشان را در سال ۱۴۰۰، روز ۷ فروردین و از ساعت ۱۰ صبح در مقابل ساختمان مدیریت راه‌آهن آغاز خواهند کرد.
شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن یک تشکل غیررسمی از کارگران و کارکنان راه‌آهن است که تاکنون علاوه بر اعتصابات و تجمعات محلی، چندین اعتصاب سراسری را سازمان داده است.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: در محکومیت ده سال زندان برای اسماعیل عبدی و انتقال وی به زندانهای مختلف

حلول سال۱۴۰۰ بر همه ی فرهنگیان مبارک باد
متاسفانه در آستانه ی سال نو فرهنگی فرهیخته جناب اسماعیل عبدی نه تنها در کنار خانواده ی عزیزشان نبود بلکه با رفتارهای ایذایی و تحقیرآمیز و با دستانی بسته در راهرو مجتمع های قضایی، کلانتری و زندان در رفت و آمد و در مکانی نامناسب کنار مجرمین خطرناک محبوس بود.
از مسولین قضایی می خواهیم همچنانکه قول داده اندایشان را به محلی امن و مناسب با امکان دسترسی به کتاب و تلفن منتقل نمایند، یادآور می شویم که آقای عبدی مدت حبس شان را گذرانده اند بنابراین از مقامات قضایی درخواست می کنیم باسعه ی صدر امکان استفاده از ماده ی ۴۷۷ اعاده ی دادرسی را مهیا و شرایط آزادی نامبرده را فراهم نمایند.
بر همین اساس،کانون صنفی فرهنگیان استان کرمانشاه ، ستم مضاعف، سرکوب، تشدید رفتارهای آزاردهنده به ویژه تبعید زندانیان برخلاف تبصره ۳ قانون دادرسی کیفری و بدون درنظر گرفتن آئین نامه تفکیک و طبقه بندی زندانیان و نگهداری زندانیان سیاسی در کنار زندانیان عادی مندرج در بند «الف» ماده ۶ قانون جرم سیاسی، را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان فعال مدنی، محیط زیستی، صنفی که تحت عنوان سیاسی- امنیتی دربند می باشند است.

انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ی کرمانشاه

فروردین ۱۴۰۰

***********

شورای بازنشستگان ایران: کارگران پارس پامچال برای دریافت حقوق و عیدی، رنگ فروختند!!

منابع کارگری در کارخانه رنگ پارس پامچال از فروش بیش از ۱۵ تن رنگ این کارخانه، برای دریافت بخشی از مطالبات ۵ ماهه و عیدی خود خبر دادند.
منابع کارگری در کارخانه پارس پامچال با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا، گفتند: بعد از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌های کارگران برای وصول مطالبات معوقه در روز‌های پایانی سال ۹۹، درنهایت کارگران تصمیم گرفتند با هماهنگی کارفرما برای جبران بخشی از مطالبات معوقه ۵ماه گذشته‌شان، مقدار ی از رنگ‌های دپوشده کارخانه که به حدود ۱۵ تن می‌رسید را به فروش برسانند.
یکی از کارگران در تشریح جزئیات این خبر گفت: قبل از نوروز ۱۴۰۰ حدود ۵ ماه حقوق معوقه و ۸ ماه حق بیمه پرداخت نشده داشتیم. کارفرما می‌گفت به دلیل مشکلات مالی امکان پرداخت حقوق و عیدی کارگران را ندارد. به همین دلیل برای وصول مطالبات معوقه خود مراجعاتی را به نهادهای مختلف استان داشتیم که با بی‌تفاوتی مسئولان بی‌نتیجه ماند و حتی برخی از مسئولان از وضعیت کارگران اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.
او گفت: بی‌تفاوتی و بی‌اطلاعی برخی مسئولان استانی از حوادث و رویدادهای کارگری منطقه و استان جای تامل دارد. از این رو کارگرانی همانند پارس پامچال ناچارند برای ادامه حیات و تداوم اشتغال خود دست به فروش اموال مستهلک کارخانه و حتی رنگ‌های دپو شده کارخانه بزنند.
وی با بیان اینکه کارگران از وضعیت پیش آمده رضایت ندارند، در ادامه افزود: با فروش رنگ‌ها حدود ۶۰۰ میلیون تومان منابع مالی به حساب کارخانه واریز شد که حدود ۳۰۰ میلیون آن برای پرداخت دو ماه حقوق عقب افتاده و مبلغ ۱۷۰ میلیون تومان هم بابت پرداخت عیدی کارگران هزینه شد. بخش از این پول هم بابت بدهی گاز، برق و تلفن کارخانه هزینه شد.
این کارگر در خاتمه افزود: متاسفانه پولی که از فروش رنگ‌های دپوشده کارخانه بدست آمد کفاف پرداخت ۵ ماه حقوق و عیدی کارکنان اداری دفتر مرکزی را نداد و آن‌ها همچنان بدون دریافت حقوق و عیدی ایام عید را گذران می‌کنند.

***********

اردوی کار: حداقل دستمزد ۱۴۰۰ و شرکای اصلی محکومیت مزدبگیران به گرسنگی مضاعف

برای این که کارگران و مزدبگیران بتوانند از پس هیولای تورم برآیند حداقل به افزایش صد درصدی سبد معیشت نیاز بود، اما ۳۹ درصد افزایش مزد در شورای عالی کار تصویب شد که عملا هیچ فرقی با محکوم کردن کارگران به گرسنگی مضاعف نداشت. دولت که بزرگ ترین کارفرماست به کارگران و نیروی کار به عنوان منبع تولید سودی ارزان و نزدیک به رایگان نگاه می کند و با هر گونه افزایش مزد حتی در سطح همان نرخ تورم تقلبی و دستکاری شده بانک مرکزی و مرکز آمار هم رضایت نمی دهد؛ کارفرمایان خاصه در کارگاههای کوچک که کنترل و نظارتی بر آنها اعمال نمی شود واقعا مانند برده داران با کارگران رفتار می کنند. قانون کار هیچ ارزشی در این مراکز کوچک کار ندارد. کارفرمایان واحدهای متوسط و کوچک از سر و ته مزد تا جایی که بتوانند می‌زنند؛ به بهانه تسویه حساب، حق سنوات کارگر را به رسمیت نمی‌شناسند؛ بعد از تصویب حق مسکن در هیات دولت، ماه‌ها همچنان حق مسکن قبلی را به کارگران می‌دهند و گاهاً از پرداخت حق اولاد برای کارگران تازه وارد و جدید طفره می‌روند. بسیاری از این کارگاهها اساسا همان مزد حداقل را هم ماهها به کارگران پرداخت نمی کنند و وقتی کارگران اعتراض می کنند آنان را به سادگی اخراج می کنند. سهم‌ این کارگران از افزایش مزدی ۱۴۰۰، فقط افزایش ۳۹ درصدی پایه مزد است و حقوق ماهانه آنها فقط ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که حداقل دستمزد۱۴۰۰ فقط کفاف یک هفته زندگی را می دهد. اما شرکای جرم مصوبه مزدی امسال فقط دولت و کارفرمایان نیستند، کسانی که به عنوان «نمایندگان کارگری» در تصمیم گیری های شورای عالی کار مشارکت دارند هم در جرم محکوم سازی کارگران به گرسنگی مضاعف شریکند.

***********

جمعی از بازنشستگان: از سندیکای جعلی تا توجیه سرکوب اعتراضات

از اوایل دهه نود سندیکایی با نام فلر کار - مکانیک اعلام حضور کرد که برای فعالان قدیمی و شناخته شده ی صنف فلزکار مکانیک همچنین کسانی که در تعاونی این صنف بر همه ی فعالیت‌های صنفی اشراف داشتند، بسیار عجیب بود و خیلی زود معلوم شد که این سندیکا با جعل آرم سندیکای تعطیل شده‌ی فلز کار_مکانیک در دهه ۶۰ توسط مازیار گیلانی نژاد که خودش هیچگاه فلزکار نبوده و حرفه‌ی او دراصل حسابداری است ،اعلام موجودیت کرده است. جالب اینکه این سندیکا هیچگاه هیچیک از مراحل تشکیل را طی نکرد و هیچ وقت نیز روشن نگردید اعضای آن جز تعداد اندکی که هیچ رابطه ای با این صنف نداشتند چند نفر هستند. آن تعداد اندک نیز طی مدتی با پی بردن به ماهیت برپا کننده ی این سندیکای جعلی و شناخت مقاصد جاه طلبانه و مشکوک، از او بریدند.
از اقدامات این تشکل دروغین؛ ایجاد سایت دو زبانه ای بود که به یاری شخصیت هایی خارج از ایران بااین تصور که کمکی به یک سندیکای کارگری می کنند شکل گرفته بود که آنهم به مرور زمان بر آنان مشخص شد و از ادامه همکاری بااین سندیکای دروغین سر باز زدند. آقای مازیار گیلانی نژاد ناچار به سندیکایی های دیگر صنوف از جمله بازنشستگان فلز کار مکانیک و بافنده سوزنی متوسل شد و باز هم با کمترین حد توفیق در جذب این نیروها که مجموعا نیز به عدد کمتر از انگشتان دست بوده و هست، دست یافت.
آقای گیلانی نژاد که هیچگاه جرات و جسارت این را نیافت تا خود را رئیس هیات مدیره سندیکا معرفی کند ناچار محملی موجه برای خود ساخت و به عنوان مسوول روابط عمومی سندیکای فلز کار مکانیک در سایت مربوطه معرفی شد.
این فرد برای تامین منابع مالی خود به اشخاص مراجعه و با بیان فعالیت هایی مبالغه آمیز مثل انتشار و توزیع وسیع نشریه ی سندیکایی، کسب درآمد کرده و هیچگاه نیز معلوم نگردید که این منابع را چگونه هزینه کرده است.
یکی از منابع مالی او کمک هایی است که از سوی منصور اسانلو (و از منابع اهدایی به او) دریافت کرده است و قابل توجه اینکه فردی راکه مانند دیکر نزدیکانش هیچ رابطه ای با صنف فلز کار مکانیک نداشته است به عنوان همکار بر می گزیند و مسوولیت سایت و ایمیل های است تشکل جعلی را به او می سپارد. گیلانی نژاد پس از مدتی این فرد را به خاطر دریافت کمک های اسانلو و عدم تحویل تمام آن کمک ها به ایشان، از سندیکا اخراج می کند و جالب است این اخراج یک نفر سندیکایی برخلاف اساسنامه و مقررات سندیکایی بدون رای مجمع و تنها توسط شخصی که خود را مسوول روابط عمومی سندیکا میداند انجام می‌شود. و این نشان دیگری بود براینکه سندیکایی وجود ندارد و جمع کوچکی به دلایلی جر فعالیت سندیکایی از این نام بهره می برند.
قابل توجه اینکه مازیار گیلانی نژاد حتی موفق می‌شود با استفاده از روابطی درخارج از کشور امکان ارسال پیام با برخی نهادهای بین المللی را پیدا کند و یا در کنفرانس عمومی بخش آسیایی فدراسیون جهانی سندیکایی در ارمنستان شرکت جوید و خود را نماینده سندیکای فلزکار مکانیک ایران معرفی کند . (گزارش حضور وی در این اجلاس توسط ایشان در سایت به اصطلاح سندیکا منتشر شده است.) مازیار گیلانی نژاد علاوه بردروغ و جعل در سندیکا در ایران به فدراسیون جهانی سندیکایی هم دروغ می برد و جعل عنوان می کند!
مازیار گیلانی نژاد همواره بر خلاف ادعاهای خود در پیروی از کار صنفی به تحرکات سیاسی ولی متاسفانه از نوع گرم و وابسته ی آن اقدام کرده است و در ارتباط با جریانات وابسته به احمدی نژاد و به ویژه عبدالرضا داوری و گروه های ساخته و پرداخته ی این جریانات همکاری نزدیک داشته و اخیرا هم با طیفی از نزدیکان به این جریان به نام اتحاد بازنشستگان پایتخت و سراسری همکاری می کند و یکی از دلایل برآشفتن وی و اعلام موضع علیه تجمع تشکل های سندیکایی و بازنشستگان مستقل جلو وزارت کار، عدم پیروی آنان ار دارو دسته ی “اتحاد بازنشستکان پایتخت و سراسری” وابسته به جناحی از حکومت و نیز همین همکاری و رابطه گیلانی نژاد با اینها است.
مازیار گیلانی پیش از این نیز با همکاری افراد طرد شده که از سندیکای کارگران شرکت واحد و سندیکای کارگران هفت تپه در صدد ایجاد سندیکایی در مقابل سندیکای واحد یا اخلال در مبارزات کارگران هفت تپه داشته اند که خوشبختانه با درایت و آگاهی فعالان این دو سندیکا و کارگران این دو بنگاه بزرگ اتوبوسرانی و هفت تپه، اهداف ضدکارگری آنها نقش برآب شده است.
از آنجا که این فرد و سندیکای جعلی او به دلایل بسیاری توفیق در نقش آفرینی در جنبش کارگری را نداشته است بسیار طبیعی است که به شیوه های توطئه گرانه ای تحت عنوان دفاع از رفتارهای صنفی، به نشراکاذیب علیه کارگران، بازنشستگان و گروه های حامی اجتماعی آنان و همچنین رسانه ها و در راس آنها سایت “اخبار روز” اقدام کند و به مسموم سازی فضا به سود سرکوبگران بپردازد.
مازیار گیلانی نژاد از حاشیه امنی برخوردار است چنانچه قبلا نیز در دستگیری های اول ماه مه (روز کارگر سال ۱۳۸۸) در همان تعاونی فلز کار مکانیک نیز که او مدعی سندیکای آنست اصلا حضور نداشت و بعدها برای توجیه عدم حضور خود در جلو دادگاه انقلاب در خیابان معلم در جمع حانواده های زندانیان فلزکار- مکانیک حضور می یافت و می کوشید با بهره برداری از این حضور خانواده های زندانیان فلز کار را نمایندگی کند که خوشبختانه از این کار هم طرفی نبست.
از آنجا که در ارتباط با موضوع اعتراض به مزد ۱۴۰۰ و تجمعی که به این منظور در ۱۷ اسفند جلو وزارت کار جایگاهی نداشته است طبیعی است که نداند این تجمع نه به خاطر موضوع مطالبه بازنشستگان بل که دراعتراض به تصویب مزد طبق سنوات گذشته بوده است. این بیان مواضع او از طرفی سرپوش گذاشتن بر این اعتراض پس از اطلاع یابی او از موضوع تجمع اعتراضی در جلو وزارت کار در تهران است.
گیلانی نژاد می کوشد با طرح سوالات مفروض بر داده های اشتباه و نادرست و منتسب کردن تصمیم به فردی از بازنشستگان (آقای گرامی از دستگیر شدگان ۱۷ اسفند) اصل تجمع اعتراضی برای مزد ۱۴۰۰ را یک تجمع معمول بازنشستگان نشان دهد او اشاره به انتشار خبر این تجمع توسط “اخبار روز” می کند اما از طرح موضوع خبرمنتشره توسط “اخبار روز” خودداری می کند.
او می پرسد :١- چرا تاکنون به تجمعات بازنشستگی در تهران حمله نشده بود ولی این بار شد؟
پاسخ روشن است چون این تجمع بازنشستگان نبود و قرار بود معترضین به نحوه تصویب مزد ۱۴۰۰ صدای خود را به گوش مسوولان برسانند!
او می پرسد: ٢- چه اشتباهی در این میان رخ داد؟ ٣- آیا در پشت پرده اتفاقاتی رخ داده است که ما از آن بی خبریم؟
پاسخ باز هم روشن است اشتباهی رخ نداده بود و اتفاقا چون در پس این تصمیم گیلانی نژاد نقشی نداشته است بدیهی است که بی خبر باشد چون باور به وجود سندیکایی که او مسوول روابط عمومی آنست؛ وجود ندارد.
بازنشستگانی که در جلو مجلس حضور داشتند البته پیش از اعلام حضورشان از وجود تجمع در جلو وزارت کار باخبر بودند و علیرغم توصیه افرادی از همان گروه به هماهنگی با تجمع اعتراضی برای مزد؛ از همکاری سرباز زدند و حاضر به هماهنگی با معترضین مزد ۱۴۰۰ نشدند و از آنجا که آنان برای یک برنامه درازمدت تر از جمله پروژه ی انتخابات شکل گرفته اند طبیعی است که تحت الحمایه باشند.
مازیار گیلانی نژاد در شرایطی اقدام به توجیه سرکوب معترضین پرداخته است که جامعه ایران بیش از همیشه علیه سرکوب و زندان و شکنجه به اعتراض در آمده است. امروزه دیگر حمایت های جنبش های اجتماعی از یکدیگر به ضرورتی تبدیل شده است که نه در سطح ملی بل که در سطح بین المللی به معیاری برای پایبندی به دمکراسی معنا می دهد. این که چرا مازیار گیلانی نژاد در فضایی این چنین حتی نتوانسته است رابطه یک جنبش اعتراضی در باره مزد و بازتاب آن در رسانه را هضم کند نه به دلیل ناتوانی وفقر شعور دموکراتیک او بلکه دقیقا به واسطه دشمنی او با دموکراسی و خودخواهی و فرصت طلبی او در بازی مناسبات قدرت است. گیلانی نژاد با این گونه توجیه سرکوب و خشونت پیامی به صاحبان قدرت می دهد که از این پس می تواند با ابزار ساخنگی و سندیکای جعلی مکمل خوب و مناسبی برای تشکل های رسمی حکومتی باشد همچنانکه دوستان او رضا رخشان و سعید ترابیان پیش از این برآستانه ی قدرت بوسه زده‌اند.
اما در کنار این فرصت طلبی او یک اتفاق ساده ای درحال رقم خوردن است و اینکه زین پس مهر بطالت کامل بر سندیکای جعلی فلز کار - مکانیک و حعل عنوان توسط فرصت طلبان چون او خواهد خورد تا این گونه افراد از حاشیه جنبش کارگری بیش از پیش طرد شوند.    تهران - جمعی از بازنشستگان
______________________


مازیارگیلانی نژاد: چرا به تجمع ١٧ اسفند حمله شد؟؟

بعد از اول ماه مه ١٣٩٨ که تعدادی دستگیری داشت تلاش شد بازنشستگان با صبر و درایت تجمعاتی داشته باشند و به گونه ای مدیریت کنند تا کمترین هزینه اما بیشتر بهره از این تجمعات برده شود تا بتوان خواسته های خود را به کرسی نشاند. تا ١٧ اسفند تجمعات یکی برگزار می شد و فقط بازنشستگان در آن حضور داشتند و از دیگر گروههای اجتماعی دعوت نمی شد و آنها هم نمی آمدند. البته افرادی از فرهنگیان و بازنشستگان لشگری و کشوری هم حضور داشتند تا اتحاد بازنشستگان را به نمایش بگذارند. اما متاسفانه از چند روز قبل از تجمع ١٧ اسفند سازهای مخالفی زده شد و بازنشستگان تامین اجتماعی دو دسته شدند. در یک اقدام تعجب آمیز به ناگهان گروههای اجتماعی غیر بازنشستگی از فراخوان جلوی وزارت کار حمایت کرده و سایت ها و سازمان های سیاسی خارج از کشور این فراخوان را تبلیغ کرده و موضوع را جالبتر کردند. آیا برای سایت های به اصطلاح کارگری و سازمان های سیاسی، بازنشسته با بازنشسته تفاوت می کند که از یکی حمایت و از دیگری با سکوت استقبال می کنند؟ متاسفانه فعالان بازنشسته های لشگری و کشوری و فرهنگی انواع تهمت ها و توهین ها را به بازنشستگانی که جلوی مجلس را برای روز ١٧ انتخاب کرده بودند، می کردند. هر چند به آنان گفته می شد که شما حق دخالت در کارهای بازنشستگان تامین اجتماعی را ندارید و باید فقط حامی باشید نه تعیین کننده، ولی به خرج شان نمی رفت و آتش اختلاف و تفرقه را دامن می زدند. روز ١٧ اسفند به تجمع بازنشستگانی که به جلوی وزارت کار آمده بودند حمله شد. بالاخره بعد از بیش از یکسال و نیم دست بر روی بازنشستگان دراز شد. متاسفانه دعوت کنندگان به تظاهرات جلوی وزارت کار از دادن پاسخ به پرسش های زیر تاکنون امتناع کرده اند:
١- چرا تاکنون به تجمعات بازنشستگی در تهران حمله نشده بود ولی این بار شد؟ ٢- چه اشتباهی در این میان رخ داد؟ ٣- آیا در پشت پرده اتفاقاتی رخ داده است که ما از آن بی خبریم؟ ۴- چرا به تجمعی که فردای همان روز و از طرف کارگران موقت وزارت نفت برگزار شد و یا در روز ١٩ اسفند به تجمع کارگران برق حمله نشد؟ ۵- چرا به تجمع ٢۴ اسفند هم تعرض نشد؟
شوربختانه عده ای فکر می کنند که وزارت اطلاعات ایران بسیار احمق بوده و تحلیلگر حرکاتشان نیست. اینکه نقش کثیف رسانه های امپریالیستی و ارکستر هماهنگ رسانه ای در این موارد چیست، خود به بررسی نیاز دارد. به هر حال هر آدم عاقلی وقتی می بیند یک تجمع از سوی سازمان های سیاسی حمایت می شود و برایش در سایت های مختلف تبلیغ می گردد این فکر به ذهنش خطور می کند که مگر می خواهند نمایش قدرت بدهند که این چنین بسیج شده اند؟ چرا تا تجمع قبلی چنین نمی کردند؟ البته ما می دانیم که پلیس سیاسی بازی های دوسویه ای می کند تا بهره خود برده و تفرقه ایجاد کند. اما نقش اپوزیسیون خارجی نیز موثر است تا با پاسکاری با پلیس سیاسی، جنبش مطالبه گرایانه بازنشستگان را به شکست بکشاند. برای اینکه دقیق تر صحبت کنیم شما را ارجاع می دهم به تبلیغاتی که سایت «اخبار روز» در این موارد می کند که قابل دسترسی است.
برای بررسی این موضوع کافی است نگاهی به آخرین تجمع بازنشستگان در ٢٨ اسفند داشته باشیم. ساعت ٩ شب ٢٧ اسفند از سوی آقای گرامی برای فردا ساعت ١٠ و نیم صبح تجمع مقابل وزارت کار اعلام می گردد. اینکه چگونه آقای گرامی تنهایی به این نتیجه می رسد که ١٣ ساعت قبل از تجمع اعلام فراخوان کند، سوالی است که باید پاسخ بدهد. اما جالبتر این است که در ١٨ مارس به افق سایت «اخبار روز» سه گزارش در مورد این تجمع کار می شود. ساعت ٢ صبح فراخوان را منتشر می کند، اما جالبتر اینکه گزارشی از تجمع در ساعت ١٣ و ٢٣ دقیقه یعنی یک ساعت پس از پایان یافتن تجمع منتشر می کند و دومین گزارش را ساعت ۵ و ۵٨ دقیقه. چرا باید سایت «اخبار روز» این چنین به این تجمع علاقمند باشد و برای یک تجمع دو گزارش بزند؟؟؟ و جالبتر اینکه تمامی گزارش های این تجمع لحظه به لحظه توسط کانال تلگرامی چالش صنفی معلمان ایران پوشش داده می شود.
در حالی که فراخوان از سوی افرادی که مشخص هستند داده شده است اما افراد دیگری که خواهان تجمع نیستند زیر فشار پلیس سیاسی قرار گرفته، تا آنها مجبور شوند علیه تجمع اطلاعیه صادر کنند. نتیجه اینکه یک فراخوان اراده گرایانه به بازنشستگان بدون تصمیم خرد جمعی تحمیل می شود، بعضی به تجمع رفته بعضی نمی روند، تشتت در تصمیم گیری ها بازنشستگان را سردرگم می کند، فراخوان دهندگان از سوی پلیس سیاسی احضار و یا تهدید نمی شوند در نتیجه سوظن ها تشدید می شود از سوی دیگر کسانی که به تجمع رفته اند دیگر بازنشستگانی را که از این تجمع حمایت نکرده را عهد شکن نامیده و تفرقه جدایی کلید می خورد.
[آنچه که تاکنون مشخص است، هر زمان تجمعی صنفی از حالت صنفی خارج شود و کسانی که ربطی به این تجمعات ندارند وارد این تجمع می شوند، بی تردید مورد هجوم واقع می گردد. حمایت های خاله خرسه گونه سازمان های بی هویت خارجی جز اختلاف افکنی و پرونده سازی برای فعالان تاکنون نتیجه دیگری نداشته است. باید هوشیار بود و اجازه نداد حرکات مطالبه گرایانه مورد سواستفاده هرکسی قرار گیرد. خرد جمعی و نه خرد فردی همچنان اصل همیشگی تجمعات باشد.
مازیارگیلانی نژاد ٢٩ اسفند ١٣٩٩