افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، اطلاعیه و مصاحبه های کارگری


اخبار کارگری                                                                                                    شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰ مارس ۲۰۲۱


بیانیه بمناسبت آغاز سال نو

نوروز همواره فرصتی برای نشاط و شادی مردمی بوده که پس از یک سال زحمت و تلاش در سنتی اجتماعی به استقبال بهار رفته و همراه با تحول و نوشدگی طبیعت ، روابط ، دیدارها و همدلی های جمعی را به اشتراک گذاشته اند. اما سال 1399 خورشیدی را بعنوان یکی از تلخ ترین ایام تاریخ معاصر ایران بدتر از سالهای قبل با انبوهی از حوادث تلخ زندگی و با احساسی مملو از خشم و دستان خالی و سفره های کوچک و کوچکتر سپری کردیم.
در سالهای اخیر، چهره زندگی مردم در میان درد و رنج تلاش معاش در همه عرصه های کسب معیشت برای بقاء، در کارگاه ها و کارخانه ها و با بیحقوقی و بی ثباتی نیروی کار و سخت کوشی کم حاصل در مزارع تحت سلطه مافیای واسطه ها و زیر شعله های زرد و بی رمق دست فروشی افراد بی ثبات کار ، زباله گردی ، کارتن خوابی، تن فروشی، آوارگی و بی مسکنی، در فضای پرمخاطره و آلوده کرونائی، با چشم انداز سلب شدن بدیهی ترین امکانات ضروری از زندگی مردم، بر متن مناسباتی سراسر تبعیض آمیز ، سایه افکنده ست.
در فضای تحمیلی و نفسگیر کرونا و سرکوب، دستگیری و زندان مردم گرسنه و عصیان زده و عزادار شدن بسیاری از خانواده ها ی فقر زده، راههای منتهی به برگزاری جشنها و پایکوبی و سرور و شادی کارگران و مزدبگیران، بر مبنای همدلی ، نشاط عمومی و انسانیت مسدود شده است.
اما همه ی ما می دانیم که مردم این پهنه ی مصیبت زده علیرغم تحمیل زخم های عمیق بر پیکره خود، با نفرت و انزجارعمومی از سودجویان در حلقه ی قدرت ، هیچگاه تلاش و مبارزه خود را در نفی و عدم پذیرش شرایط موجود متوقف نکرده و با برپایی تجمعات ، اعتصابات و جنبش‌های گوناگون اعتراضی، اعم از کارگری، معلمان، بازنشستگان ، دانشجویان و سایر جنبش‌های مطالباتی ، بطور ممتد و منسجم، به مقابله با شرایط ظالمانه و تبعیض آمیز رفته اند.
با گذر از چنین اوضاع اسفناک و غیرقابل تحملی و با اعلام حمایت و همدردی با خانواده های جان‌باختگان،زندانیان سیاسی و اجتماعی، عید امسال را بر شانه های زخمی و سفره خالی خود برگزار کرده که چراغ زرین امید و رهائی را بر ورودیهای فردایی بهتر آویخته ایم.
به همین مناسبت فرارسیدن عید نوروز را به همه‌ی مردمی که آغاز فصل بهار را نویدبخش زندگی و تحول و نوشدگی میدانند، علیرغم تلخکامی های فراوان موجود ، شادباش میگوئیم؛ باشد که مطالبه گری و دادخواهی ما تا دستیابی به رفاه و شادی عمومی در سال آتی پرشورتر از قبل تداوم یابد.

شورای بازنشستگان ایران

نوروز ۱۴۰۰

*************

شورای بازنشستگان ایران: امیرسالار داودی و بکتاش آبتین دست به اعتصاب غذا زدند

امیرسالار داودی و بکتاش آبتین در اعتراض به انتقال مکرر زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زدند.
به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیرسالار داودی، وکیل دادگستری و بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران از چهارشنبه ۲۷ اسفندماه در زدان اوین دست به اعتصاب غذا زدند. اعتصاب غذای این زندانیان در اعتراض به جابه‌جایی‌های متعدد زندانیان سیاسی بخصوص اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان زندانی صورت گرفته است.
سپیده قلیان، زینب جلالیان، منیره عربشاهی، یاسمن آریانی، سپیده فرحان، گلرخ ایرایی، آتنا دائمی و تنی چند دیگر از زندانیان سیاسی در ماه‌های اخیر به زندان‌هایی در شهرهای دیگر تبعید شدند.

نوروز تبعید زندانی شکنجه

*************

کانال شورای هماهنگی: تازه ترین خبر از اسماعیل عبدی

امروز اسماعیل عبدی فقط دو دقیقه با خانواده تماس گرفته است ، وی از بودن خود در ندامتگاه مرکزی خبرداده است. ندامتگاه مرکزی کرج جای بسیار سختی هست،که افراد بازداشت موقت را در آن نگهداری می کنند.این بازداشتگاه شرایط بسیار ناگواری دارد، ۳۰ نفر زندانی در یک اتاق نگهداری میشوند.
اتاقی با سرویس بهداشتی باز( بدون دیوار) در همان اتاق ۳۰ نفره، برای اینکه زندانیان بزهکار در دستشویی ها مرتکب رفتار خلاف اخلاق با همدیگر نشوند!!!! اما چرا اسماعیل عبدی را در چنین شرایطی نگهداری می کنند؟
پرسشی است که مقامات مقدس جمهوری اسلامی به آن پاسخگو نیستند.

*************

فراخوان اعتصاب کارگران راه آهن ورامین

امروز کارگران با حاضر نشدن در محل کار عملا نسبت به عدم پرداخت حقوق شان اعتراض دارند و تا ظهر هم اگر واریزی نداشته باشند دیگه از شیفت شب راهدارها سرکار نخواهند آمد و اونهایی هم که سر شیفت هستند راه رو نمیبندند و کارگران خطی هم دیگه کسی کار نمیکنه تا حقوق واریز شه. یعنی فقط تا فردا وقت دارین، و اگر حقوق ندادین طوری عمل خواهیم کرد که همه دنیا بشنوند.

*************

تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.

*************

شورای بازنشستگان ایران: مطالبات پایه ای و عمومی بازنشستگان ایران

۱ - افزایش مستمریها مطابق هزینه های کارشناسی خانوار(سبدمعیشت)
۲ - تامین سیستم درمانی کارآمد و رایگان
۳ - پرداخت کلیه دیونِ به روز محاسبه شده دولت به صندوق ها . قبل ازپایان عمر دولت فعلی
۴ - نظارت و کنترل بر عملکرد صندوق ها توسط نمایندگان مستقل و منتخب
۵ - تعیین و تامین بودجه کارشناسی شده برای اجرای همسانسازی
۶ - انحلال کانون های بازنشستگی فعلی و ایجاد تشکلات نوین و مستقل بازنشستگان

*************

کامیار فکور با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد

دقایقی پیش کامیار فکور روزنامه‌نگار که در تجمع هفدهم اسفند ماه در اعتراض به دستمزد بازداشت شده بود، به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

روزنامه‌نگاران مستقل ایران

*************

ادامه تجمع کارگران ایران مایه در اعتراض به تعطیلی کارخانه

کارفرمای کارخانه ایران مایه (گُل مایه) تبریز کارخانه را تعطیل و کارگران را بیکار کرده است. کارگران که روز شنبه مقابل کارخانه جمع شده بودند، در پی حمایت اداره کار از کارفرما، یکشنبه ۲۴ اسفند اعتراض خود را به شهر تبریز کشاندند و مقابل فرمانداری تجمع کردند.
کارخانه ایران مایه (گُل مایه) تولیدکننده انواع خمیرمایه است و بیش از ۱۰۰ کارگر در آن اشتغال دارند. نماینده اداره کار حق را به کارفرما داده و گفته است کارفرما می‌تواند بعد از مدتی کارگران را اخراج کند و «کارگر نیز می‌تواند به اداره کار شکایت کند».
کارفرما قصد دارد کارگران را برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کند.
کارگران گفته‌اند تولید این کارخانه وضعیت مناسبی دارد و تعطیلی کارخانه به بهانه کمبود مواد اولیه برای آنان قابل پذیرش نیست. بویژه این که برخی کارگران حدود ۲۰ سال سابقه کار دارند و در آستانه بازنشستگی پیش از موعد با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آورند.

*************

تجمع اعتراضی کارگران توزیع برق کشور مقابل مجلس

امروز سه شنبه ۲۶ اسفند جمعی از کارکنان شرکت توزیع برق کشور در اعتراض به عملی نشدن خواسته‌ها و درخواست تحقق مطالباتشان جلوی درب شمالی مجلس با همراه داشتن پلاکاردهایی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

*************

اعتصاب کارگران شهرداری بهبهان در آستانه عید نوروز

پاکبانان شهرداری بهبهان صبح امروز سه شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ به دلیل عدم پرداخت مطالبات خود در مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند. جمعی از کارگران امروز در اعتراض به آنچه عدم پرداخت حقوق خود عنوان می‌کردند در برابر ساختمان شورای شهر تجمع کرده و نسبت به وضعیت موجود اعتراض کردند.
کارگران از فشارهای اقتصادی در آستانه عید نوروز و وعده های محقق نشده چند باره شهرداری برای پرداخت حقوق و عیدی خود به شدت گلایه مند بودند

*************

بیانیه در محکومیت نحوه رفتار با اسماعیل عبدی در انتقال از زندان اوین به رجایی شهر

به نام خداوند جان و خرد
کانون صنفی معلمان برخورد غیر انسانی و غیرقانونی ماموران در انتقال اسماعیل عبدی از زندان اوین به زندان رجایی شهر، در تاریخ ۲۳ اسفند را شدیداً محکوم می‌نماید و آن را اقدامی برخلاف ابتدایی‌ترین اصول اخلاقی و حقوق شهروندی و مدنی می‌داند.
ارسال گزارش خلاف واقع درباره عبدی، جابجایی بی‌دلیل،برخوردهای درون زندان، محرومیت از تماس با خانواده، برای اثبات خصومت با عبدی کافی نبود برخورد درجه‌دار نیروی انتظامی و یکی از کارکنان اجرای احکام دادسرای (!؟) عمومی و انقلاب کرج نیز به کلکسیون رفتارهای غیرقانونی و کینه‌توزانه با عبدی اضافه شد. اقداماتی که نه تنها با تمامی موازین حقوقی داخلی بلکه با میثاق‌های بین‌المللی پذیرفته شده در نظام نیز مغایرت دارد.
کانون صنفی معلمان این گونه اقدامات ضدقانونی را شدیدا محکوم نموده و ناشی از ضعف و استیصال مرتکبین دربرابر صبوری و پایداری اسماعیل عبدی و خانواده‌اش در برابر گشودن پرونده جدید برای او پس از پایان دوران محکومیتش می‌داند. بر این باور است که این شیوه برخورد اگر چه به قصد اهانت به اسماعیل عبدی و کنش‌گران صنفی و جامعه معلمان صورت می‌گیرد، اما بیش از آن هتک حیثیت و مشروعیت دستگاه‌های مسئول را به بار خواهد آورد. لذا اکیدا از مسئولان دستگاه قضایی می‌خواهد ضمن برخورد فوری با خاطیان، شرایط آزادی بی قید و شرط اسماعیل عبدی را که سه ماه از پایان دوران محکومیتش نیز گذشته را فراهم نمایند؛ باشد که گواهی شود بر عملی شدن یکی از بیشمار شعارهای تاکنون غیرعملی!

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

۱۳۹۹/۱۲/۲۵

*************

تجمع اعتراضی کارکنان آتش‌نشانی آبادان

امروز دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹، شماری کارکنان آتش نشانی آبادان، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و عیدی مقابل ساختمان شهرداری این شهرستان دست به تجمع زدند./ تصویری از این گزارش نداریم. تصویر مربوط به تجمع روز سه‌شنبه بیست و دوم مهر است که همین آتش نشانان در برابر شهرداری آبادان تجمع کرده بودند.

*************

اعتصاب کارگران راه‌آهن ورامین

امروز دوشنبه ۲۵ اسفند بدنبال فراخوان قبلی, کارگران راه آهن وارمین دست به اعتصاب زدند. راهداران ورامینی امروز شیفت تحویل نگرفتن و اعتراض خود را نشان دادند. کارگران اعلام کردند تا حقوق و مطالباتشان را دریافت نکنند به سر کار برنمیگردند.

*************

مزد حداقل ۱۴۰۰ تداوم فقر و محرومیت مزدبگیران!

حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ با افزایش ۳۹ درصدی با جزییات آیتم های مزد کارگری برابر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. پایه حقوق ماهیانه ۲۶.۵۵۴.۹۲۵ ریال است.
کارگران ایران به حقیرانه و ضد کارگری بودن تعیین رقم مزد برای سال ۱۴۰۰ از طرف شورایعالی کار که محصول مذاکرات سه جانبه گرایی(نمایندگان کارفرما ،دولت ونمایندگان خود خوانده کارگری) می باشد معترض بوده و اعلام می دارند که افزایش ۳۹ درصدی به مزد و مبلغ دومیلیون و ششصد هزارتومان هیچ دردی از کارگران را دوا نخواهد کرد. به ویژه در حالی که بیشترین قرار دادهای کاری بصورت موقتی هستند ونزدیک به ۸۰ درصد کارگران به لطف مصوبه های دولت سرمایه داری و اصلاحیه های وارد شده برقانون کار، از شمول قانون خارج گردیده اند، از مزایای شغلی محروم‌ شده و همین دستمزد حداقلی زیر خط فقر را نیز نمی توانند دریافت کنند.
به این ترتیب دولت و کارفرمایان بهمراه نهاد های رسمیِ متولی تعیین مزد با پایین نگاه داشتن سطح مزد کارگران و انجماد آن، تشدید استثمار و مستمند سازی طبقه کارگر را با تمام قوا به پیش می برند. پیش از این کمیته مزد سبد معیشت را برای یک خانوار ۳ نفره ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معین کرد و مطابق سنوات قبل، طبق نظر کارشناسانه حلقه به گوشان سرمایه داری و با اتکا به ماده ۴۱ قانون کار، سطح معیشت و هزینه های زندگی کارگران را به نفع کارفرما تقلیل داده اند.
از طرف بانک مرکزی در ماه های آبان و آذر هزینه سبد معیشت خانوار کارگری برای سال ۹۹ بین ۹ تا ۱۰میلیون تومان اعلام شده بود که این رقم برای سال ۱۴۰۰ بمراتب بیشتر و تا ۱۵ میلیون تومان در ماه خواهد بود. بهمین دلیل از طرف کارگران و تشکل های مستقل کارگری، معلمان و بازنشستگان وسایر گروههای حمایت کننده تاکید گردید که مبلغ حداقل مزد ماهانه کارگران نباید از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان کمتر باشد.
باتوجه به تورم ۳۰۰ تا ۳۷۰ درصدی برخی اقلام سبد معیشت که از سوی نمایندگان مجلس و....اعلام گشته است و تورم ۵۰ درصدی سالیانه ، حداقل دستمزد تعیین شده از طرف شورایعالی کار هیچ معنایی جز تحمیل مرگ تدریجی برای کارگران و خانوارها در بر نخواهد داشت!!
همانگونه که پیش از اعلام مزد حداقل توسط شورایعالی کار، تجمعات اعتراضی در رابطه با "مزد شایسته" از سوی کارگران و بازنشستگان در مقابل وزارت کار برآیند عدم پذیرش و ایستادگی در برابر تحمیل مزدهای حداقلی و تحقیر آمیز چند برابر زیر خط فقر بود، باز هم اعتراضات، تجمعات و مقاومت علیه رقم زدن این زندگی جهنمی برای کارگران و سایر اقشار زحمتکش در ابعاد اجتماعی وسیعتری به پیش خواهد رفت. حتی سرکوب های خشن و بگیر و ببندهای وحشیانه مانند آنچه در ۱۷ اسفند با تجمع کارگران و بازنشستگان صورت گرفت نیز این روند رو به پیش را سد نخواهد نمود!

۲۵ اسفند ۱۳۹۹

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

شورای بازنشستگان: گزارش تجمعات بازنشستگان به روایت تصاویر

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
تهران - بازنشستگان تامین اجتماعی. تهران برای پیگیری مطالبات خود مقابل اداره تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند.
شعار تجمع کنندگان: کشور ما تو گنجه باز نشسته تو رنجه / تا حق خود نگیریم از پا نمیشنیم / عیدی چرا کارمندیه وقتی که ما کارگریم / بیمه های تکمیلی دزد سر گردنه
اهواز: بازنشستگان تامین اجتماعی برای پیگیری مطالبات خود مقابل اداره تامین اجتماعی این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ " ۳۰ سال حق بیمه دادیم والان درمان رایگان حق ماست"
رشت: بازنشستگان تامین اجتماعی برای پیگیری مطالبات خود مقابل اداره تامین اجتماعی این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. / " ۳۰ سال بیمه دادیم، الان درمان نداریم" ...

*************

مبلغ اعلام شده مزد از سوی شورای عالی کار در جهت استمرار فقر می باشد!

رقم دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ مشخص شد

حداقل دستمزد کارگران در سال آینده با افزایش ۳۹ درصدی به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خانواده ۳ نفری رسید.
جزئیات آیتم‌های مزد کارگری:
دستمزد روزانه: ۸۸۵.۱۶۵ ریال
دستمزد ماهیانه: ۲۶.۵۵۴.۹۲۵ ریال
پایه سنوات: ۱.۴۰۰.۰۰ ریال
بن: ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال
مسکن: ۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال
نتیجه تصمیم گیری نهایی شورای عالی کار در مورد مزد ۱۴۰۰ با شرحی که در بالا ذکر شده است، اعلام گردید. براساس داده های آماری تشکل های مستقل و واقعیت موجود که در انطباق با معیشت و امرار معاش طبقه کارگر می باشد، تصویب چنین مبلغی از مزد چیزی جز تداوم فقر و محرومیت و تهیدستی در برنخواهد داشت. آنچه پیش از این تشکل های کارگری به روشنی بیان داشته بودند توضیح این موضوع بود که: شورای عالی کار به عنوان نهاد رسمی حکومت که ارگان متولی تعیین مزد است، با طیف بندی عناصر تشکیل دهنده آن هرگز تصمیمی به نفع کارگران نخواهند گرفت. مبلغ مذکور با مزایایی که در آن محاسبه گردیده است، با توجه به نقائص قانونی که در قانون کار وجود دارد نخست اینکه: به همه کارگران تعمیم پیدا نمی کند. دوم اینکه: طبق آمارهای رسمی نهاد های حکومت، مبلغ ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان که برای بخش محدودی از کارگران هم اعمال می شود کمتر از دوبرابر زیر خط فقر نسبی می باشد. این رقم سه برابر کمتر از مبلغِ ۱۲ میلیون و پانصد هزار تومانی است که تشکل های کارگری برای تامین سطح معمولی ِ زندگی خانوار کارگری تعیین کرده بودند، می باشد. بنابراین طبقه کارگر برای تامین معیشت خویش و رهایی از فقر و فلاکتی که سرمایه داری و کارفرما بر آن تحمیل کرده است راهی جز مبارزه برای رفع ستم از خود ندارد.
ما در روزهای آینده به تفصیل در این مورد بحث خواهیم کرد. از تمام تشکل های کارگری و سایر تشکل ها می خواهیم که با تمام توان اعتراض خود را به مزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار که تداوم فقر در جامعه می باشد، اعلام کنند.

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

کانال تلگرامی شورای هماهنگی: خبر فوری

انتقال اسماعیل عبدی از بند ۶ زندان اوین به زندان رجایی شهرکرج.

این روزها مسئولین زندان اوین دست در دست نیروهای امنیتی در پی شکنجۀ اسماعیل عبدی، خانواده، همکاران و هواداران وی هستند.
به دنبال انتقال این معلم فرهیخته و مدافع حقوق معلمان و دانش آموزان از بند ۸ زندان اوین به بند ۶ و قطع تلفن وی، علیرغم فشار بر ایشان برای درخواست انتقالی به زندان رجایی شهر، بدون هیچگونه حکم قضایی، و بدون هیچگونه درخواستی از سوی خود یا خانواده اش، امروز شنبه ۲۳ اسفند به دنبال انتقال ایشان به زندان گوهردشت کرج هستند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، با محکوم کردن برخوردهای خشونت آمیز حاکمان با جامعه ی مدنی و تشکلهای فرهنگیان ایران، خواهان آزادی بی قیدوشرط همه ی معلمان زندانی می باشد.

*************

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی

۲۴ اسفند ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران: روبروی سازمان تأمین اجتماعی

شهرستانهای نزدیک به تهران: اولویت به شرکت در تهران

سایر شهرستانها: مقابل اداره کل تأمین اجتماعی

حداقل دستمزد برپایۀ سبد واقعی معیشت، ۱۲ میلیون و پانصدهزار تومان، باید پرداخت شود.
برای اعتراض به شرایط موجود، با اتحاد و همبستگی مزدبگیران در روز ۲۴ اسفند ساعت ۱۰ و سی دقیقه صبح، در کف خیابان برای کسب نان و آزادی با رزم مشترک گرد هم می آییم!

زنده باد اتحاد، زنده باد اعتصاب سراسری کارگران

*************

بیانیه:

بالماسکه مزد، در مهمانی شورای عالی کار!

در حالیکه سال جاری یکی از بدترین سالهای تورمی بود و هرچه به روزای آخر سال نزدیک میشویم گرانی از کنترل خارج شده مایحتاج عمومی آخرین رمق زندگی مزدبگیران را میمکد، نمایندگان سه جانبه گرائی در ساختار حکومتی شورای عالی کار بدور از اعمال اراده و بدون حضور و مشارکت نمایندگان واقعی کارگران، مهمانی خود ساخته مذاکرات مزدی را با اتکاء به غیبت تشکل های مستقل، با چانه زنی های مخصوص به خود پیش میبرند تا با جوسازی انتظار و امید، بالاخره دود سفید حداقل مزد حقیرانه از مقر واتیکان شورای عالی کار هلهله کنان بیرون آید!
طبق اخبار منتشر شده ازمذاکرات مزد خودی ها:
آخرین پیشنهاد دولتی‌ها ۳۴.۲ افزایش روی همه آیتم‌های مزدی است یعنی هم پایه مزد و هم سایر مولفه‌ها از جمله حق بن و مسکن. با این مدل، رقم افزایش درآمد کارگران مبلغ یک میلیون و ۱۲ هزار تومان خواهد بود.
آخرین نظر کارفرمایان بر افزایش ۳۴ درصدی صرفاً روی پایه مزد و ثابت ماندن سایر آیتم‌ها است و با این حساب، دریافتی کارگران حدود ۷۵۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. اما نماینده دولتی کارگران می‌گوید: پیشنهاد اولیه ما بیشتر از این ارقام بوده اما بعد از ساعت‌ها چانه زنی، در آخرین جلسه، پیشنهاد گروه کارگری بر افزایش یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومانی درآمد کارگران متمرکز شد. ... برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

شورای بازنشستگان: سپیده قلیان به زندان بوشهر تبعید شد

سپیده قلیان، که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به ۵ سال حبس محکوم شده است، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه به زندان بوشهر تبعید شد. خانم قلیان از اول تیرماه در زندان اوین به سر می‌برد و مسئولان قضایی و سازمان زندان‌ها هیچ توضیحی درباره تبعید او به زندان بوشهر نداده‌اند.
اسماعیل بخشی، فعال کارگری در توییتر شخصی خود خبر داده که خانم قلیان با دست بند و پابند از اوین به زندان بوشهر منتقل شد.در حالیکه تا لحظه آخر به او گفته بودند به سپیدار اهواز می‌روند اما وقتی پیاده اش میکنند متوجه می‌شود زندان بوشهر است.
خانواده سپیده قلیان ساکن شهر دزفول هستند و سپیدار اهواز به محل سکونت آنها نزدیک است اما زندان بوشهر فاصه زیادی با آنها دارد.
روز سه شنبه ۱۹ اسفند هم مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که بیش از ۱۲ سال را بدون مرخصی در زندان به سر برده است، از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شده بود.
سپیده قلیان، ۲۵ ساله، علاوه بر محکومیت ۵ ساله در پرونده اعتراضات هفت‌تپه، دو پرونده دیگر در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دارد: انتشار اخبار زندانیان عرب و افشای نقش بازجو خبرنگاری آمنه‌سادات ذبیح‌پور.

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: صدور قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای کامیار فکور

کامیار فکور امروز در تماسی با خانواده‌اش اعلام کرده که روز گذشته تفهیم اتهام شده و قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای‌اش صادر شده است. کامیار فکور روز ۱۷ اسفند در تجمع کارگران مقابل وزارت کار توسط مأمورین امنیتی همراه با ضرب و شتم دستگیر شد و اکنون ۵ روز است که در بازداشت به سر میبرد.

۲۱ اسفند ۹۹

آزادی بی قید و شرط کامیار فکور

*************

اردوی کار: اعتصاب کارگران شرکت ساخت مخازن نفت در کوهمبارک جاشک

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
کارگران شرکت کیسون که کار ساخت مخازن ذخیره سازی نفت را بر عهده دارند، روز گذشته ۲۰ اسفند، به علت پرداخت نشدن حقوق و مزایای سه ماهه و عیدی خود به مدت چند روز است که دست از کار کشیده اند.
این کارگران از روز گذشته ۱۹ اسفند ماه دست به اعتصاب زدند و خواستار واریز حقوق معوقه خود توسط کارفرما هستند.

*************

اردوی کار: کامیار فکور هنوز در زندان است

علیرغم گذشت ۵ روز از بازداشت کامیار فکور هنوز وی آزاد نشده و در بلاتکلیفی به سر می‌برد. کامیار فکور دانشجوی کارشناسی جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه پیام نور بابل که روز ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ در تجمع اعتراض به دستمزد۱۴۰۰ در مقابل وزارت کار و امور اجتماعی بازداشت شد هنوز دربازداشت نهادهای امنیتی است در کمال تاسف به روایت شاهدان عینی بازداشت کامیار فکور به همراه ضرب و شتم از طرف نیروهای امنیتی بود که منجر به اسیب بدنی برای این دانشجو شده است

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: کامیار فکور در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس است

بنا بر اخبار منتشره امروز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه کامیار فکور فعال کارگری و خبرنگار دستگیر شده در مقابل وزارت کار را به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین آورده و دوباره به بند ۲۰۹ زندان اوین برگردانده‌اند.
بازپرس شعبه دوم و ضابطین حتی اجازه صحبت و دیدار از نزدیک با کامیار را به خانواده با وی نداده و خود بازپرس نیز اجازه ورود خانواده را به دفترش نداده است. تا دیروز پرونده کامیار در شعبه ششم بازپرسی بوده اما امروز پرونده‌ی وی را به شعبه دوم منتقل کرده‌اند. انتقال مجدد وی به بند ۲۰۹ نیز به این معنی است که تحت بازجویی مامورین وزارت اطلاعات قرار دارد.

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: انتقال شاپور احسانی راد به سالن قرنطینه تیپ ۲

امروز ۲۰ اسفند، شاپور احسانی راد کارگر زندانی و پویا قبادی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ را به افسر نگهبانی برده و بدون اطلاع قبلی و بدون اینکه هیچگونه دلیلی به این زندانیان سیاسی اعلام کنند آنها را به سالن قرنطینه تیپ ۲ منتقل کرده‌اند.
شاپور احسانی راد و پویا قبادی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ زندانی بودند.
شاپور احسانی راد نماینده سابق کارگران کارخانه پروفیل ساوه و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است که به اتهام فعالیتهای کارگری به شش سال زندان محکوم شده و در زندان بزرگ تهران محبوس است.

*************

شورای بازنشستگان ایران: پایان اعتصاب غذای اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی معلم زندانی که از روز یکشنبه ۱۷ اسفند در اعتراض به ایجاد محدودیت غیر قانونی برای زندانیان سیاسی از جمله قطع تلفن خود (با دستور دادستان) در اعتصاب غذا به سر می برد، با تامین خواسته های قانونی اش از سوی مقامات قضائی، پایان اعتصاب غذای خود را اعلام کرد.
به گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران«با پیگیری های خانواده، وکیل و حمایت های گسترده کانون های صنفی معلمان و شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و با دستور دادستان تهران تلفن آقای اسماعیل عبدی از ساعت ۱۶ امروزچهارشنبه ۲۰ اسفند فعال شد و با خانواده تماس گرفت.

چهارمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی، معلم زندانی
دبیر کانون صنفی معلمان تهران از روز ۱۷ اسفند در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. اسماعیل عبدی پس از مراسم شعرخوانی و سخنرانی در زندان برای یادبود بهنام محجوبی به بند جرایم عادی منتقل و حق تماس تلفنی از او سلب شد.
اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان تهران که از تیرماه ۱۳۹۴ در زندان به سر می‌برد، از روز یک شنبه ۱۷ اسفند دست به اعتصاب غذا زده است. این اعتصاب در اعتراض به محدودیت‌هایی است که اخیرا در زندان برای او ایجاد شده و از جمله حق تماس تلفنی با خانواده از او سلب شده است.

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران شرکت توزیع برق سراسر کشور در برابر مجلس

اردوی کار: روز گذشته گروهی از کارگران شرکت توزیع برق از سراسر کشور به تهران آمده و در برابر مجلس تجمع کردند. این کارگران که با پلاکارد « کار مساوی ولی حقوق نابرابر» دست به تجمع زدند، خواهان برچیده شدن پیمانکاری ها، قراردادهای حجمی، حذف آزمون تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی، تبدیل قراردادهای کار به دائمی و رسمی و همسان سازی حقوق و مزایا با کارکنان رسمی و دائمی شدند. حقوق این کارگران به گفته خودشان کمتر از نصف حقوق کارگران رسمی و قرارداد دائمی است.
این دومین بار در یک ماه اخیر است که کارگران پیمانی توزیع برق در برابر مجلس دست به تجمع می زنند. این کارگران در ششم اسفند نیز در مقابل مجلس، تجمع کردند اما گوش شنوایی برای شنیدن خواسته‌ها و مطالبات شان نبوده است.

*************

طوفان توییتری در محکومیت سرکوب تجمع بازنشستگان و مزدبگیران در مقابل وزارت‌کار

در مورد لزوم مبارزه متشکل و متحد برای مزد، محکومیت جلوگیری از تجمع زحمت‌کشان، محکومیت ضرب و شتم بازنشستگان و محکومیت بازداشت‌ مزدبگیران در تجمع بازنشستگان و مزدبگیران در مقابل وزارت کتر خواهیم نوشت.

زمان: چهارشنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۰ شب

*************

بازنشستگان و زندان!

در ابتدا لازم است از تمامی کارگران شاغل، بازنشستگان، ازکار افتادگان و بازماندگان و کلیه شاغلان و بازنشستگان دیگر اقشار جامعه و همچنین دوستان و آشنایان که در این چند روز که من در بازداشت بوده ام، مورد لطف و عنایت خود قرار داده اند تشکر نمایم.
در این چند روز که در بازداشت بودم برای مسئولین امنیتی و قضایی توضیح دادم که خواسته های ما قانونی بوده و حتی در بعضی از موارد؛ اصول و مواد قانونی را، در برگه های پرسش و پاسخ برای آنها نوشتم. در این پرسش و پاسخها توضیح دادم که این تجمعات خودجوش بوده و هیچ کس رهبریت آنها را بعهده ندارد.
اما مسئولان باید توضیح بدهند که جدا از بازداشت غیر قانونی یک بازنشسته؛ آیا باید او را دستبند و پابند بزنند؟ آیا در دوران بازداشت، او را باید ساعتها گرسنه نگه دارند؟
آیا صحیح است که یک خبرنگار جوان (کامیار فکور) که برای تهیه گزارش از تجمع بازنشستگان به آنجا آمده بود، بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار بدهند؟ این بازداشتها و این زندانها هرگز بازنشستگان را از مسیر اصلی خود دور نمیکند. آنها برای تفریح تجمع نمیکنند بلکه کارد به استخوانشان رسیده است. آنها بدین نتیجه رسیده اند که فقط در کف خیابان میتوانند حق خود را بگیرند و تا حق خود را نگیرند از پا نخواهند نشست.
در این رابطه لازم است که ما بازنشستگان وحدت خود را حفظ کنیم و اجازه ندهیم خانه کارگری ها و افرادی فرصت طلب وحدت ما را خدشه دار نمایند. مسلما ما بازنشستگان خواسته های بسیاری داریم ازجمله همسانسازی که در اسفند ماه دولت باید آنرا پیاده نماید. ما نباید اجازه بدهیم که عناصر حکومتی خواسته اصلی ما را تحت الشعاع خواسته های دیگر قرار دهند. امروزه برای بازنشستگان ثابت شده است که خواسته اصلی ما در هر زمانی "افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم" است و دولتها باید به این خواسته قانونی تن بدهند.

بازنشستگان، از کار افتادگان و بازماندگان، برای گرفتن خواسته های خود متحد شویم.

اسماعیل گرامی - ۱۸ اسفند ۹۹

پاسخ مطالبات بازنشستگان زندان نیست

فکور آزاد گردد

ورامین: اعتصاب کارگران راه آهن، در اعتراض به پرداخت نشدن عیدی و دیگر بستانکاری های خود
قطع یا تعویق حقوق ناچیز، تحمیل مرگ تدریجی، توسط کارفرماست!!!
هم اکنون کارگران چندین شهر دیگر از جمله کرج، خرم آباد و نور آباد اراک، با مطالبات مشترک در حال اعتصاب هستند.

شورای بازنشستگان ایران

*************

اعتراض رانندگان شرکت پیمانکاری تسدید عسلویه

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
جمعی از رانندگان شرکت پیمانکاری تسدید عسلویه، مجری فازهای ١۵و ١۶ روز شنبه ۱۶ اسفند ماه در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه دستمزد معوقه خود اقدام به برگزاری تجمع کردند .
به گفته یکی از معترضان تعداد ٣٠ دستگاه خودرو اعم از اتوبوس، سواری، ون، مینی بوس، میدل باس و … در مسیر های دیر، کنگان، جم، پارسیان، ریز و انارستان، نخل تقی، عسلویه و لامرد، سرویس های کارکنان پیمانکاری تسدید پالایشگاه فاز ۱۵ و۱۶، شش ماه است حق الزحمه خود را دریافت نکرده اند. این رانندگان بعد از شش ماه وعده، سرویس دهی را متوقف و اعلام کرده اند: تا پرداخت معوقات انجام نشود به این کار ادامه خواهند داد. باز نشر گروه اتحاد بازنشستگان

*************

نمونه‌ای از تجمعات هشت مارس (روز زن) برگزار شده در شهرهای سنندج، مریوان، بندرانزلی، مشهد، اصفهان و تهران.

شعارهای ثبت شده بر پلاکارها:
🔹هشت مارس، نماد مبارزات همبسته زنان علیه فقر، خشونت، تبعیض و اختناق
🔹آزادی، برابری، سقط جنین اختیاری
🔹آزادی زن، معیار آزادی جامعه است
🔹خروش امسال زنان، برابری، معیشت است و درمان
🔹فریاد ما زنان: توقف اعدام
🔹حجاب اجباری: نماد برده‌داری
🔹دربند تبعیضیم بیایید برخیزیم
همراه کارگران

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع کارگران شرکت نفت مقابل فرمانداری ماهشهر

کارگران شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ماهشهر صبح امروز دوشنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۹ در اعتراض به آنچه عدم پرداخت حق و حقوق معوقه و اجرای طبقه بندی مشاغل عنوان کردند، مقابل فرمانداری ماهشهر تجمع کردند.
آنها می‌گویند علی‌رغم‌ رای‌ دادگاه به نفع کارگران، شرکت زیر بار اجرای آن نرفته و در واکنش‌ به شکایت کارگران، اضافه‌ کار این ماه آنان را قطع کرده است./عصر جنوب

شورای بازنشستگان ایران: اعتصاب غذای اسماعیل عبدی معلم زندانی

اسماعیل عبدی معلم زندانی، از دیروز یکشنبه ۱۷ اسفند در اعتراض به انتقال غیرقانونی به بند۶ و ایجاد محدودیت و قطع تلفن و ارتباط با خانواده اعتصاب غذا کرد و این اعتراض را تا رسیدگی به وضعیت موجود در زندان ادامه خواهد. چالش صنفی فرهنگیان

*************

قطعنامه ‌ی تجمع اعتراضی تشکل‌های

مستقل کارگران، بازنشستگان، معلمان، برای افزایش مزد حداقل ۱۴۰۰

گسترش و ادامه مبارزه برای افزایش مزد سال ۱۴۰۰ ضرورت پافشاری بر خواست فوری و مبرمی است که حق حیات کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و همه زحمتکشان شاغل و بیکار به آن وابسته است. ما در هر فرصتی در طول سال نارضایتی عمیق خود را از حداقل مزد مصوب اعلام کرده و می‌کنیم.
دهها سال است که شورای عالی کار به عنوان مرجع رسمی تعیین حداقل دستمزد، در آخرین روزهای پایانی هرسال، حداقل مزدی را تصویب می‌کند که معنای دیگری جز ارائه شاخص واقعیِ فقر و خالی‌تر شدن سفره‌‌ی خانوارهای کارگری ندارد. از نظر ما شورای عالی کار بنا به ساختار نابرابر و غیر دموکراتیک آن و به عنوان نهاد دست ساز دولتی، مرجع ظالمانه‌ای برای محاسبه و تعیین مزد حداقل طبقۀ کارگر ایران است.
در آستانه تعیین مزد سال ۱۴۰۰ ما کارگران شاغل و امضا کنندگان بیانیه مشترک مورخ ۲٦ بهمن ماه ۱۳٩٩ بار دیگر اعلام می‌کنیم: به علت تورم افسار گسیخته حاکم و عقب ماندگی مزمن چند ده ساله مزدها و افزایش شکاف بین مزد و هزینه زندگی، حداقل مزد در سال آینده نمی تواند از ۱۲ میلیون و پانصد هزار تومان در ماه کمتر باشد.
برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

شورای بازنشستگان ایران: اسماعیل گرامی فعال صنفی آزاد شد

بدنبال یورش نیروهای امنیتی به تجمع از قبل اعلام شده بازنشستگان وشاغلین که در روز یکشنبه ۱۷ اسفند در مقابل ساختمان وزرات کار صورت گرفت و منجر به دستگیری سه نفر از تجمع کنندگان از جمله اسماعیل گرامی گردید، مطلع شدیم که دقائقی قبل ایشان از بازداشتگاه مستقر در اوین آزاد شد.
این آزادی به یُمن انعکاس خبری-رسانه ای گسترده ای که از طرف گروهها و نهادهای مستقل جنبشهای اجتماعی صورت گرفت و اعتراضات وسیع اجتماعی را بدنبال داشت، میسر گردید
شورای بازنشستگان ایران ضمن استقبال و اظهار مسرت از آزادی این فعال کارگری ، سرکوب و ممانعت از برگزاری تجمع دیروز بازنشستگان را بشدت محکوم و خواستار آزادی بازداشت شده دیگر ،آقای #کامیار_فکور میباشد.

آزادی بی قید و شرط فعالیت های معیشتی اجتماعی

شورای بازنشستگان ایران

*************

روز ننگین نیروی انتظامی در تهران: چند نفر را بازداشت کردند

داوود نعمتی فعال صنفی در یادداشتی در رابطه با برخورد نیروهای انتظامی با بازنشستگان نوشته: متاسفانه امروز در تهران جلوی سازمان تامین اجتماعی در خیابان آزادی یک روز ننگین برای نیروی انتظامی بود.
وقتی که از عوامل نیروی انتظامی پرسیدیم ما برای معیشت بازنشستگان تامین اجتماعی اعتراض داریم.
گفتند کانون اعلام کرده که این افراد ضد انقلاب هستند و از ما نیستند که چند نفر از دوستان را دستگیر کردند.

حمله گارد ضد شورش به تجمع بازنشستگان
اردوی کار؛ به گزارش شاهدان عینی حاضر در تجمع نیروهای ضد شورش امروز یکشنبه ۱۷ اسفند به تجمع بازنشستگان در خیابان آزادی در تهران یورش برده و ضمن ضرب و شتم و توهین و تهدید بازنشستگان تعدادی را بازداشت کردند‌ تعداد دقیق بازداشت شده گان هنوز روشن نیست.

اسماعیل گرامی بازداشت شد
به اطلاع همکاران بزرگوار میرسانیم که تجمع امروز بازنشستگان تهران در همان ساعات اولیه شروع، توسط ماموران امنیتی سرکوب و دوستان و همکاران بزرگوار ما اجبارا پراکنده شدند.
در محدوده سازمان تامین اجتماعی که محل تجمع امروز بازنشستگان میباشد.
انبوه نیروهای امنیتی بخصوص نیروهای امنیتی زن در ورودی مترو شادمان و مقابل وزارت کار چشمگیر بود .بعد از پراکنده شدن بازنشسته ها که با فشار نیروهای امنیتی و لباس شخصی و دعوت به پراکنده شدن با بلندگوی دستی توسط پلیس صورت گرفت گروههای پراکنده از همکاران بازنشسته در خیابانهای مجاور وزارت کار به چشم میخورد.
مطلع شدیم که جناب اسماعیل گرامی همکار بازنشسته توسط نیروهای امنیت تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اسامی بازداشت شدگان
اسماعیل گرامی، فعال بازنشسته تامینی، اسعد مفتاحی، کارگر اسنپ‌فود، #کامیار_فکور، خبرنگار اقتصادی از جمله بازداشت‌شدگان تجمع مسالمت‌آمیز امروز روبه‌روی وزارت کار برای مطالبه برحق افزایش دستمزد ۱۴۰۰ به دوازده میلیون تومان هستند. آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آنان یک خواسته‌ی همگانی‌ست.
کامیار فکور را امروز در حین اعتراض به #حداقل_دستمزد ۱۴۰۰ با ضرب و شتم شدید بازداشت کرده اند. کامیار فکور باید فورا و بی قید و شرط آزاد شود.

اسعد مفتاحی آزاد شد
دقایقی پیش خبر رسید که اسعد مفتاحی که صبح امروز در تجمع کارگران مقابل وزارت کار دستگیر شده بود از دادسرای اوین آزاد شده است. اما همچنان اسماعیل گرامی و کامیار فکور در زندان هستند

*************

اسامی بازداشت شدگان و گزارش تصویری از تجمع بازنشستگان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام انجمن برق و فلز کرمانشاه اینجا مراجعه کنید.
بازداشت اسعد مفتاحی کارگر اسنپ‌فود در تجمع بازنشستگان، مقابل وزارت کار. در جریانِ تجمع امروز بازنشستگان تهران، اسعد مفتاحی، کامیار فکور و اسماعیل گرامی و تعدادی از بازنشستگان بازداشت شدند.

*************

گزارشی از تجمع بازنشستگان تهران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.

امروز در مقابل وزارت کار تهران!
حکومت نظامی بر قرار شد!

از ابتدای صبح امروز انبوهی از ماموران امنیتی و لباس شخصی با محاصره محل تجمع‌ ،مانع تجمع بازنشستگان و شاغلین شدند .‌ پیش از آعاز تجمع که در ساعت ۱۰:۳۰ اعلام شده بود نیروهای یگان ویژه مانع از ایستادن افراد در محل میشدند.
بعد از ممانعت از گردهمایی تجمع اعتراضی بازنشستگان، تجمع کنندگان در نبش خیابان مجاور وزارت کار با سر دادن شعارهای کوبنده مقاومت کردند و نیروهای امنیتی با اعمال خشونت ، دست به هجوم وحشیانه زدند.
این رفتار سرکوبگرانه علیه کسانی ‌که ۳۰ سال از زندگی حود را در عرصه تولید اجتما عی از دست دادند، چه توجیهی میتواند داشته باشد؟؟؟.
دفاع بازنشستگان از معیشت و حق زندگیشان جرم است که اینچنین مورد تهاجم و بگیر و ببند قرار گرفتند؟؟
موضوع این است که حاکمیت اصرار دارد" بازنشستگان نباید به منابع صندوقهایشان دسترسی داشته و همچنان به حقوق حقیرانه ی خود تن دهند"! ما هر گونه تعرض به تجمعات اعتراضی را محکوم کرده و همچنان بر این حق خو در دفاع از منافعمان‌ پای میفشاریم.
از تعداد دستگیر شدن اطلاع دقیقی نیست ولی خبری بر مبنای دستگیری آقای اسماعیل گرامی فعال کارگری منتشر شده است.

بازنشسته بیدار معترض

تجمع بازنشستگان در چند شهر
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی تبریز
خرم آباد هفدهم اسفند تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی لرستان، برای معیشت و درمان
اصفهان: هفدهم اسفند تجمع اعتراضی، بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی "منزلت، معیشت، حق مسلم ماست!"
کرمانشاه: هفدهم اسفند تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، مقابل اداره کل تامین اجتماعی: تا حق خود نگیریم، آرام نمی نشینیم

شورای بازنشستگان ایران

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: نیروهای انتظامی و امنیتی از

تجمع کارگران و بازنشستگان نیروهای انتظامی و امنیتی از تجمع کارگران و بازنشستگان

امروز ۱۷ اسفند نیروهای انتظامی و امنیتی از تجمع کارگران و بازنشستگان که در اعتراض به مزدهای زیر خط فقر و محرومیت های اقتصادی و معیشتی و در پی فراخوان تشکل های کارگری و بازنشستگان تشکیل شده بود، ممانعت کردند. نیروهای امنیتی و انتظامی که از حضور اعتراضی تجمع کنندگان به وحشت افتاده بودند با گسیل نیروهای چکمه پوش خود تجمع کنندگان را سرکوب کردند و تعدادی از افراد را دستگیر نمودند. لازم به ذکر است که کارگران و بازنشستگان و جوانان حاضر در صحنه در مقابل وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی پس از روبرو شدن با نیروهای سرکوبگر، در عرض خیابان به راهپیمایی پرداختند. نیروهای امنیتی و انتظامی، هراسان از راهپیمایی و شعارهای مردم که در محکومیت از گرانی، بیکاری و فقر حاکم بر جامعه بود، به تظاهر کنندگان حمله کردند و به قصد دستگیری های بیشتر، مردم را مورد آزار و سرکوب قرار می دادند. لیکن مردم با جسارت و شجاعت، دستگیر شدگان را از محاصره و از چنگ آنها رها می کردند. نیروهای انتظامی با تهدید و زور تجمع کنندگان را متفرق و مجبور به خلوت کردن خیابان و سوار کردن انها به تاکسی هاو مترو می نمودند. گروه اتحاد بازنشستگان این اقدام غیر انسانی و ضد آزادی را محکوم می کند.

گروه اتحاد بازنشستگان - ۱۷ اسفند ۹۹

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: بازداشت یک خبرنگار

کامیار_فکور خبرنگار و فعال دانشجویی و چندتن دیگر در تجمع مقابل وزارت کار بازداشت شدند. هنوز از هویت دیگر بازداشتی‌ها خبری در دست نیست. به گفته شاهدان عینی ،ماموران امنیتی کامیار فکور را با ضرب و شتم شدید دستگیر کرده‌اند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: فراخوان به تجمع سراسری

در ادامه تجمعات اعتراضی طی فراخوانی از همه بازنشستگان، از کارافتادگان، بازماندگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در سراسر کشور خواسته شد تا با اتحاد، همدلی و حضوری یکپارچه تا احقاق حقوق پایمال شده خود دست از تجمع و اعتراض نکشند و پررنگ در میدان مطالبه‌گری حضور داشته باشند.
شعار فراخوان:
تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم،
ما بازنشستگان تأمین اجتماعی سراسر کشور در راستای احقاق و مطالبات صنفی خود، تمام قد در میدان مطالبه‌گری حضور خواهیم یافت.
محل تجمع استان تهران : روبروی سازمان تامین اجتماعی
محل تجمع شهرستانها : روبروی اداره کل تامین اجتماعی
زمان تجمع: یک شنبه ۱۷ اسفند ساعت ده و نیم صبح (۱۰:۳۰ صبح)
بر سر سفره خالی بازنشستگان جمع می‌شویم

*************

اردوی کار: چرا تجمع ۱۷اسفند مقابل وزارت کار باید باشد؟

اردوی کار: در پی انتشار گسترده فراخوان های تجمع هفدم اسفند در برابر وزارت کار در راستای برهم زدن اتحاد بازنشستگان مطالبه گر از سوی عوامل و وابستگان خانه کارگر در چهارچوب طرح های اطلاعاتی و امنیتی ، فراخوان تجمع در برابر مجلس را مطرح کرده اند. داوود رضوی فعال صنفی سندیکای شرکت واحد و بازنشسته مطالبه گر در یادداشتی در توضیح چرایی لزوم برگزاری تجمع در مقابل وزارت کار در گروه «تشکل مستقل بازنشستگان تامین اجتماعی» آورده است:
«اول اینکه متولی وزارت کاراست، همه ساله حداقل دستمزد در وزارت کار به ا؇ اصطلاح چانه زنی میشود و نرخ دستمزد تعیین میشود و لذا هر مقدار مزدی ازسوی شورایعالی کار برای کارگران شاغل تعیین شود به ما بازنشستگان هم تعلق میگیرد.
پس درواقع برای ناچیز بودن مزدمان و اینکه بخواهیم مزد براساس نرخ تورم تعیین گردد، باید اعتراض مان را به کسانی که برای ما مزد تعیین میکنند انجام دهیم. طبق خبرهای رسیده جلسه بعدی تعیین مزد درشورایعالی کار روز یکشنبه ۱۷اسفند است که با حضور پررنگ قطعا خواهیم توانست اعتراض مان را به گوش مسئولین تصمیم گیرنده ومتولی مزد برسانیم.
بنابر این از تجمع ۱۷اسفند روز یکشنبه مقابل وزارت کار حمایت میکنیم.»

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان فولاد در اصفهان و اهواز با خواست همسان‌سازی حقوق و بیمه کارآمد

بازنشستگان صنعت فولاد روز چهارشنبه ۱۳ اسفند در اعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق و بیمه ناکارآمد در اصفهان و خوزستان تجمع کردند. هر دو تجمع مقابل استانداری برگزار شد و بازنشستگان پلاکاردهایی حاوی مطالبات خود را در دست داشتند. بازنشستگان صنعت فولاد همانند سایر بازنشستگان به سطح نازل مستمری خود معترض هستند و می‌گویند نحوه تنظیم بودجه ۱۴۰۰ وضعیت معیشتی آن‌ها را بدتر خواهد کرد. آن‌ها خواستار همسان‌سازی حقوق خود با بازنشستگان لشگری و کشوری هستند. خارج شدن بخشی از داروها از پوشش بیمه یکی از موارد اعتراض بازنشستگان فولاد است که هزینه تأمین داروها را نیز به مخارج آن‌ها افزوده است. بازنشستگان فولاد در سال‌های اخیر بارها به چگونگی اداره صندوق بازنشستگی صنعت فولاد اعتراض کرده و خواستار شفافیت در منابع و مخارج آن شده‌اند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: درخواست کارگران نفت و کارگران فولاد برای مزد ۱۴۰۰

حداقل دستمزد به اندازه هزینه‌های زندگی افزایش یابد
کارگران نفت و کارگران صنایع فولاد نیز خواستار افزایش مزد به اندازه هزینه‌های زندگی شدند.
در روزهای اخیر پس از کلید خوردن مذاکرات مزدی ۱۴۰۰، گروه‌های مختلف کارگری درخواست‌هایی برای افزایش عادلانه دستمزد مطرح کرده‌اند.
از کارگران مس گرفته تا کارگران صنایع ساوه، همگی خواستار افزایش دستمزد به اندازه سبد معیشت خانوار شده‌اند. کارگران فولاد و نفت نیز با بیان اینکه دستمزد تعیین شده، ناظر بر معیشت یکسال طبقه‌ی کارگر است، اعلام کرده‌اند حداقل دستمزد باید به اندازه هزینه‌های زندگی و سبد معیشت افزایش یابد. این در حالیست که اکنون هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ به مرز ۱۲ میلیون تومان نیز رسیده است.
این کارگران خواستار به رسمیت شناخته شدن قانون و حقوق حداقلی کارگران در مذاکرات مزدی ۱۴۰۰ شده‌اند و عنوان کرده‌اند باید به فقیرسازی کارگران خاتمه داده شود.

*************

تجمّع

کارگران، بازنشستگان و معلمان

برای مزد شایسته

یکشنبه ۱٧ اسفند ساعت ١٠/٣٠

محل: مقابل وزارت کار در تهران

فراخوان مشترک تشکل های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

تجمع ادامه دارد و ما منسجم و مصمم تر از قبل تا دستیابی کامل به مطالبات بر زمین مانده ی خود، خواهیم امد. شاغلین دیروز بازنشستگان امروزند و شاغلین امروز بازنشستگان فردایند، پس درد ما مشترک ست!

دیدار ما
یکشنبه ۱۷ اسفند ساعت ۱۰/۳۰
تهران : مقابل سازمان تامین اجتماعی
شهرستانها: مقابل اداره کل تامین اجتماعی
صندوق بازنشسته /غارت دزدان گشته
#تاحق_خود_نگیریم_ازپا_نمینشینیم

شورای بازنشستگان ایران

*************

بیانیه در محکومیت کشتار اخیرسوختبران سراوان:

به نام خداوند جان و خرد
بلوچستان این روزها سوگناک تر از همیشه روزگار می گذراند.مردمی فراموش شده و به حساب نامده از سوی حاکمان که در منتهای فقر و تنگدستی و بیکاری روزگار پر از رنج و شکنج را طی می کنند،در میان بهت و ناباوری،تصویری دردناک تر از همیشه را این بار عیان دیدند و بر آن سخت گریستند و شوریدند.آری در صحنه ای دردناک چند نفر از زحمت کشان این سامان که برای لقمه نانی به حمل سوخت مشغول بودند، به ضرب مستقیم گلوله نیروهای نظامی سراوان به شهادت رسیدند.
حاکمیت سالهاست که اداره کشور و سامان آن را با گسترش اختلاس هایی که دیگر در حساب اعداد نمی گنجد،به دست چپاولگرانی سپرده که از تمام آزادی های اساسی برای از بین بردن منابع ایران بهره مندند و دست هیچ کسی هم برای قطع تعدی های آنان کارگر نمی افتد.در میانه همه ی این غارت گری ها وجود کلاس ها و مدارس کپری در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان همچون:زاهدان،خاش،میرجاو، زابل،بنجار و درجنوب استان یعنی بلوچستان:چاه بهار.سرباز.ایرانشهر و نهایتا سراوانی که این روزها داغ دار شده است،حکایت از قصور مضاعف حاکمیت در مهیا کردن حداقلی ترین امکانات حقوق شهروندی در طی سالیان سال برای این منطقه محروم و مستضعف بوده است.
دریغا و شگفتا در منظر چشم مردم بلوچ، قطار قطار کامیون های سوخت در نهایت آزادی به کشورهای همسایه گسیل می شود اما هم وطنان به ستوه آمده برای لقمه نانی جزئی، چنین به تیر مستقیم گلوله از پای در می آیند.
نظامی که در بدو تأسیس خود با شعار حمایت از محرومان و تأسیس بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام خمینی، مدعی حمایت از محرومان بود،امروز بیشترین وجه همت خود را در برخورد با محروم ترین و مظلوم ترین قشر سرزمین ما نهاده است.کولبران را به حال خود رها کرده و در سرمای سخت یکی از پس دیگری تلف می شوند و گاه آنها هم به تیر مستقیم مأموران گرفتار می آیند.متاسفانه با گذشت زمان و دیدن تصاویر دردناکی که بر کولبران و سوختبران رفته،حاکمیت روند برخوردهای خود را شدت بخشید که در آخرین مورد بنا بر پاره ای از گزارش ها ده نفر از سوختبران سراوان به ضرب مستقیم گلوله ماموران از پای در آمدند و پس از این واقعه که موجی از اعتراضات بلوچ های مظلوم را در پی داشت،با قطع اینترنت دست به سرکوب معترضان زده شد که هنوز از چند و چون میزان این سرکوب و کشته ها و زخمی های احتمالی خبر دقیقی در دست نیست. شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر ایران با عرض تسلیت خدمت خانواده های جان باختگان اخیر سراوان،انتظار دارد مقامات تصمیم ساز در لایه های فوقانی قدرت با تجدید نظر در روند سرکوب اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی،به جای ادامه روند خشونت بار برخورد با معترضان،تغییر رویه های نامناسب پیشین را با بازخوانی دقیق چگونگی شکل گیری این اعتراض ها، در دستور کار قرار دهند و با تجدید نظر اساسی در روش های آزمون شده پیشین خود که به شکاف حداکثری حکومت_ملت منجر شده،با در پیش گیری رشته کوشش های مردم سالارانه،به رغم در هم شکسته شدن جدول ارزش های انسانی و اخلاقی، به رنج و اندوه قوم دردمند بلوچ و سایر رنج دیدگان مستمر از کارگر تا کولبر و دانشجو و معلم و روزنامه نگار و کنشگران مدنی و فعالان محیط زیست و انجمن های مردم نهادی چون جمعیت امام علی پایان دهند.اگر حاکمیت نخواهد بپذیرد که راه حل پایان دادن به شکاف ملت_حکومت نه سرکوب معترضان بل شنیدن صدای آنهاست،دیری نخواهد گذشت که نتایج و عواقب خطرناک این نشنیدن ها گریبان حاکمان را چاک چاک خواهد کرد و از قول سعدی باید به آنها گوشزد کرد:مکن که مظلمه خلق را جزایی هست.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر ایران/ ۱۱ اسفند ۹۹

*************

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران

شماری از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران روز شنبه ۹ اسفند ماه در اعتراض به عدم تحویل زمینهای خود از سوی این تعاونی، مقابل دادگستری کل استان البرز واقع در شهرستان هشتگرد تجمع کردند.
یکی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران در این خصوص می گوید، بیست و هفت سال پیش اقدام به خرید زمین در فاز پنج هشتگرد کرده‌اند، با این حال تعاونی قطعات موردنظر را به خریداران تحویل نداده است. به گفته معترضان، اخیرا بدون رضایت مالکان، شهرداری هشتگرد با تغییر نقشه‌هایی که در زمان خرید قطعات ترسیم شده بود، اقدام به حذف ۲ هزار قطعه زمین از نقشه‌ها کرده است. آنها افزودند: با توجه به این نقشه، قرار است به جای زمین‌ها، کمتر از ۱۶۰۰ واحد آپارتمان در ۳۸ قطعه تحویل داده شود. این در حالی است که شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، ۲۰ هزار نفر است.

*************

تجمّع

کارگران، بازنشستگان و معلمان

برای مزد شایسته

فراخوان مشترک تشکل های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

حقوق کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و سایر زحمتکشان شاغل برای تامین معاش روزمره به‌شدت ناکافی است و تورم افسارگسیخته هر روز مبلغ بیشتری از درآمد کارگران و... را می‌بلعد.
ما در طول سال به‌کرات نارضایتی عمیق خود را نسبت به حداقل مزد مصوب به اشکال گوناگون اعلام کرده‌ایم اما سال‌هاست که شورای عالی کار به عنوان مرجع رسمی تعیین حداقل دستمزد، در آخرین روزهای پایان سال، حداقل مزدی را تصویب می‌کند که معنای دیگری جز فقیرتر شدن خانوارهای کارگران و به‌تبع آن بازنشستگان و خالی‌تر شدن سفره‌های ما ندارد، بنابراین برای اعتراض به حداقل دستمزد گرد هم می‌آییم.

یکشنبه ۱٧ اسفند ساعت ١٠/٣٠

محل: مقابل وزارت کار در تهران

*************

اردوی کار: تجمع بازنشستگان به روایت تصاویر

تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران بجنورد در مقابل سازمان تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان اصفهان و فولاد اصفهان امروز یکشنبه ۱۰ اسفند
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران در خرمشهر و آبادان
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران در سنندج
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران شاهرود در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در دزفول
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران زنجان در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران شوش.
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران کرمانشاه در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در کرج
تجمع بازنشستگان اراک در مقابل سازمان تامین اجتماعی
امروز در شوش بازنشستگان شعار می دادند:دولت ورشکسته دشمن بازنشسته

*************

‍ بیانیه عمومی در اعتراض به پرونده سازی علیه جوانمیر مرادی و محاکمه وی

جوانمیر مرادی از فعالین کارگری شناخته شده، روز ۱۴دی ۹۹ توسط اطلاعات سپاه نبی اکرم کرمانشاه به خاطر فعالیت‌هایش در دفاع از کارگران، کودکان کار و دفاع از حقوق عموم مردم جامعه که زیر بار فقر و گرسنگی زندگیشان تباه شده و همواره اعتراضاتشان با سرکوب و خشونت پاسخ می گیرد بازداشت شد و به مدت ٨ روز در سلولهای انفرادی مورد بازجویی قرار گرفت.
جوانمیر مرادی توسط شعبه ۴ بازپرسی کرمانشاه ابتدا به تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه های معاند نظام تفهیم اتهام گردید که بعدا از اتهام عضویت در گروه های معاند نظام تبرئه گردید.
طبق آخرین ابلاغیه الکترونیکی که برای جوانمیر مرادی در تاریخ ۵ اسفند ۹۹ ارسال گردیده است، وی باید روز ۱۱ اسفند ۹۹ در شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه حاضر شود تا به اتهامش رسیدگی شود و به جرم دفاع از کارگران، جمع آوری کمک های خوراکی و بهداشتی و توزیع آنها میان کودکان کار و همچنین دفاع از حقوق انسانیشان، به جرم دفاع از زندانیان سیاسی و اعتراض به شکنجه‌های روحی و جسمی آنان، به جرم دفاع از حقوق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اکثریت مردم محروم جامعه و به جرم اعتراض به کشتار معترضان آبان ٩٨ و اعدام زندانیان محاکمه شود.
مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام که با استناد به آن علیه جوانمیر مرادی پرونده سازی شده است، همین مواردی هستند که فوقا به آنها اشاره شده است!
این نوع فعالیت‌های کاملا انسانی و انسان‌دوستانه که امروز در قرن ٢۱ از نظر سیستم قضایی ایران جرم به حساب می آیند و به فعالین آنها دست بند و پابند می زنند و آنان را محاکمه و مجازات می کنند، نزدیک به یک قرن است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان جزو ابتدایی ترین حقوق شهروندان به حساب می آیند و محترم شمرده می شوند.
این گونه فعالیت ها باید در ایران نیز آزاد گردند و به فعالین در عرصه های دفاع از حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم با احترام رفتار گردد. وجهه امنیتی دادن به این فعالیتها و سرکوب و زندان و اذیت آزار فعالین باید فورا پایان داده شود.
ما امضاء کنندگان این بیانیه ضمن اعتراض شدید به پرونده سازی علیه جوانمیر مرادی با اتهام واهی تبلیغ علیه نظام به خاطر فعالیتهای انسانیش، خواهان مختومه شدن فوری پرونده و منع هر گونه تعقیب علیه او هستیم. همچنین از همه تشکلها، نهاده و سازمانهای کارگری و اجتماعی و همه مردم انساندوست می خواهیم در کنار ما قرار گرفته و از جوانمیر مرادی قاطعانه حمایت کنند.

۱- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

٢- گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه

۳- گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه

۴- سندیکای نقاشان البرز

۵- گروهی از فعالین کارگری سقز

٦- گروهی از کارگران لوله کش ساختمانی سقز

٧- گروهی از کارگران برق کار ساختمانی سقز

٨- گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز

٩- گروهی از کارگران بیکار محله تپه شافعی سقز

۱٠- گروهی از کارگران بیکار محله بردبران سقز

۱۱- گروهی از کارگران بیکار محله تپه مالان سقز

۱٢- گروهی از کارگران بیکار محله کریم اباد سقز

۱۳- گروهی از فعالین کارگری سنندج

١۴- گروهی از کارگران نانوایی سنندج

١۵- گروهی از کارگران کمربندی ١٧ شهریور سنندج

۱٦- گروهی از کارگران بیکار خیابان فرح سنندج.

١٧- گروهی از کارگران دستفروش سنندج

١٨- گروهی از کارگران شهرک صنعتی سنندج

۱۹- گروهی از جوانان بیکار روستای نوره سنندج

٢٠- گروه کوهنوردی زنان خانه‌دار سندج

٢١- گروهی از کولبران مریوان

٢٢- گروهی از کارگران مرغداری مریوان ٢۳-گروهی از معلمان مریوان

٢۴- گروهی از کارگران فصلی نقده

٢۵- گروهی از فعالین لغو کار کودکان

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: دو اعتراض کارگری

اعتصاب کارگران شرکت لاستیک پارس در اعتراض به بروز مشکلاتی در صندوق پس‌انداز، کسری حقوق و قطعی وام کارگری در این شرکت. ۹ اسفند ۹۹
تجمع کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری بندر ماهشهر مقابل شهرداری و فرمانداری بندر ماهشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات . ۹ اسفند ۹۹

*************

همگامی پنج تشکل مستقل کارگری با حداقل مزد دوازده و نیم میلیونی

همگام با سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، کانون صنفی معلمان اسلامشهر، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری کارگری، اتحاد بازنشستگان، شورای بازنشستگان ایران، اتحاد سراسری بازنشستگان ایران، کمیتۀ پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران و با پشتیبانی کامل از بیانیۀ مزد سال ۱۴۰۰ مورخ ۲۶ بهمن ۹۹ این تشکل ها و تلاش در راه تحقق خواست های برحق آنان اعلام می کنیم:

اتحاد و مبارزه برای افزایش مزد حداقل به ۱۲میلیون و پانصد هزار تومان در ماه!

سطح پایین مزدهای حقیقی در جامعه، تشدید فقر و فلاکت در میان طبقات محروم و فشار روز افزون چنگال خون ریز سرمایه داری بر گلوی رنجبران ، زندگی را در همه ابعاد آن بر کارگران و زحمتکشان تنگ تر و مصیبت بار تر کرده است. جمهوری اسلامی همه روزنه های تامین معیشت کارگران را مسدود نموده وگذارن زندگی با مزدهای بخور و نمیر ‌توام با گرانی سرسام آور را سخت و طاقت فرسا کرده است. در کنار این بلای خانمان برانداز که ارمغان سرمایه داری و حاکمیت سرمایه داران است، سونامی بیکاری با طغیانی سرکش، چشم انداز کسب درآمدی ناچیز را به رویای دست نیافتنی برای خانوار کارگران و زحمتکشان در شرایط حاکمیت جمهوری اسلامی تبدیل کرده است. در این شرایط، طبقه کارگر برای ادامه حیات و ارتقای سطح معیشت خود راهی جز مبارزه ندارد. برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

بیانیه عمومی در رابطه با افزایش حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۰.

به سیاق سالیان گذشته، امسال نیز شورای عالی کار از نیمه دوم سال اقدام به اجرای نمایشات مشمئزکننده حول افزایش دستمزد کارگران برای سال آینده کرده است. در حالیکه کارشناسان اقتصادی حکومتی و گروه به اصطلاح نمایندگان کارگری وابسته به دولت، با زدن از سر و ته سبد معیشت خانواده کارگری و حذف اقلامی مانند تفریح، مسافرت و امکانات رفاهی مناسب که نقش اساسی در حفظ آرامش و سلامتی روان انسانها دارد، میزان سبد معیشتی را بیشتر از ١٠ میلیون تومان محاسبه کرده بودند و در حالیکه خواست عمومی کارگران شاغل و بازنشسته بیش از ١٢ میلیون تومان است، دولت با بهره گیری از بخشنامه مجلس در مورد افزایش ٢۵ درصدی حقوق کارمندان، قصد دارد در صورت عدم موفقیت طرح دستمزد توافقی بین کارگر و کارفرما که در نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری در ارتباط با مزد نوشته شده است، حقوق کارگران را بین ٢۵ تا ٣۵ درصد افزایش دهد.
معلوم است نه دولت و مجلس می خواهند به خواست سراسری کارگران برای افزایش مزد بالای خط فقر تن بدهند و نه ادعاهای اعضای شوراهای اسلامی کار، خانه کارگر و کانون انجمن‌های صنفی که در شورای عالی کار عضویت دارند، مبنی بر اینکه افزایش ٢۵ و ٣۵ درصدی مزد را نخواهند پذیرفت، جدی است.
برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: اعمال فشار بر ناهید خداجو از طریق

انسداد حقوق بازنشستگی و تهدید به ضبط وثیقه برای اجرای حکم زندان

ماه گذشته آخرین اخطار برای وثیقه‌گذار ناهید خداجو مبنی بر اقدام به ضبط وثیقه ارسال شد که چنانچه ناهید برای اجرای حکم ۶ سال زندان مراجعه ننماید وثیقه ضبط خواهد شد.
نهادهای امنیتی و قوه قضائیه به این اقدام بسنده نکرده اند و از یک ماه گذشته حساب‌های بانکی ناهید که شامل حقوق بازنشستگی او می‌شود را مسدود کرده‌اند.

*************

اردوی کار: ضرورت سازماندهی اعتراض به دستمزد

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسانه‌های ایران مدت‌ها است که نسبت به پایین بودن دستمزدها اعتراض دارند. اغلب خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها حداقل دستمزد را به خبرنگاران پرداخت می‌کنند و کم نیستند رسانه‌هایی که حتی همین حداقل مزد را نیز به خبرنگاران نمی‌پردازند. از طرفی در دوران کرونا که اغلب روزنامه‌ها، همکاری با خبرنگاران را به شکل دورکاری انجام می‌دادند، از فرصت استفاده کرده و با اخراج تعدادی از نیروها که موج آن در ابتدای سال ۹۹ رخ داد، بخش عمده‌ای از تولید محتوا را به شکل دورکاری به صورت حق‌التحریری برون سپاری کردند. به این ترتیب هر چه بیشتر به هدف مقررات زدایی از بازار کار نزدیک شدند. آنها تلاش کردند تا از حق بیمه و در نتیجه شمولیت از حقوق کار خبرنگاران نیز سر باز بزنند. مهم‌ترین دلیلی که خبرنگاران را مجبور می‌کند که به کار بدون بیمه حق‌التحریری رو بیاورند، بیکاری و ناکافی بودن دستمزدها است. اغلب خبرنگاران حداقل بگیر در شرایط کنونی اغلب دو شغله هستند. تعداد زیادی از ترس بیکاری در مقابل تخلف کارفرمایان در خصوص دستمزد و بیمه سکوت می‌کنند و شرایط روز به روز حاد و غیر قابل تحمل می‌شود.
شاید مهم‌ترین نماد و نمود اتحاد درونی خبرنگاران را باید در واکنش آنها به دستمزدهای اندک دانست. سال‌ها است که ما نسبت به تعیین دستمزد پایین‌تر از سبد معیشت خانوار در شورایعالی کار که شرایط زندگی جمعیت عظیمی از کارگران را تعیین می‌کند، سکوت کرده‌ایم. مسئله‌ای که مستقیماً با حیات یک سال ما گره می‌خورد. حال روا نیست در شرایطی که واقعاً جمعیت زیادی از خبرنگاران برای گذران زندگی مجبور به انجام کار بیشتر شده‍‌‌اند، سکوت کنیم. در عینحال حتی در صورت تعیین دستمزد پایین‌تر از سوی شورایعالی کار نباید اجازه بدهیم که مدیران مسئول در رسانه‌ها با همین پرداخت‌های اندک، از زیر بار مسئولیت‌های خود بگذرند.
بارها و بارها مدیران مسئول از روزنامه‌نگاران خواسته‌اند تا به علت بالا رفتن قیمت کاغذ و دیگر مسائل، شرایط آنها را درک کنیم. آنها این مسئله را در قالب «فداکاری کردن برای فرهنگ مملکت» تئوریزه کردند. درحالیکه امروز کمتر کسی است که نداند، رسانه‌های کنونی چیزی جز رانت اطلاعاتی و تبلیغاتی برای خواص و سرمایه‌دارها نیستند. این مسئله آنقدر جا افتاده که حتی خبرنگاران را نیز با خرده نانی که از گوشه دستشان می‌چکد در قالب کارت‌های هدیه درگیر کرده‌اند. درحالیکه رسانه‌ها روز به روز بیشتر از محتوای انتقادی و پرسشگرانه به نفع جامعه و خالی می‌شود، چرا ما باید قربانی شویم؟ بهتر است که همان جماعتی که از این رانت اطلاعاتی نفع می‌برند، راه فداکاری برای آن را در پیش بگیرند! کدام یک از رسانه‌ها طبق آزادی عقیده و بیان شکل گرفته که دقیقاً حداقل‌بگیران خبرنگار باید آن را «فرهنگ» قلمداد کنند؟ چند مدیرمسئول را باید مثال بیاوریم تا نشان دهیم که این جماعت اساساً در دایره قدرت هستند؟ اطمینان داریم که همان رانت قدرت برای سرپا نگاه داشتن روزنامه‌ای که در زمان انتخابات دستور حمایت از راست و چپ می‌گیرد و فسادها را لاپوشانی می‌کند، به پیش خواهد آمد. ما نباید نگران بسته شدن این منابع قدرت باشیم. اساساً علت اصلی آلوده شدن خبرنگاران به روابط فسادآمیز همین دستمزدهای اندک بوده و یکبار برای همیشه باید بساط آن برچیده شود. خبرنگاران مثل همه کارگران حق دارند که دستمزدی متناسب با معیشت و هزینه‌های زندگی‌شان بگیرند و باید با اتحاد آن را محقق کنیم.
در این راستا هیچ گاه امیدی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نداشته و نداریم. ماهیت مستقل تشکل برای پیگیری چنین مسائلی یک ضرورت است. برای همین است که طی سال‌های قبل هیچ صدایی از انجمن در مخالفت با تصمیمات شورایعالی کار که صراحتاً خلاف ماده ۴۱ شورایعالی کار بوده نشنیده‌ایم. اینبار خودمان دست به کار ‌شویم و البته واقف هستیم که این مسئله نیاز به اتحاد و تلاش جمعی دارد. حال که آنان قدرت و رانت قوی در مقابل خبرنگاران دارند، ما نیز قدرت اتحاد و اعتصاب و مقاومت را داریم. طی سال گذشته آموختیم که با اتحاد امیدمان برای تغییر شرایط را بیشتر کنیم.

*************

جوانمیر مرادی و اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروهای معاند

صدور قرار منع تعقیب بابت اتهام عضویت در گروه های معاند نظام و قرار جلب به دادرسی بابت اتهام تبلیغ علیه نظام برای جوانمیر مرادی.
امروز دوشنبه ۴ اسفند ۹۹، طی ابلاغيه الکترونیکی از شعبه ۴ بازپرسی به جوانمیر مرادی، ارجاع پرونده وی به اتهام تبلیغ علیه نظام به شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه، اعلام گردید.
جوانمیر مرادی در تاریخ ۱۴ دی ۹۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروهای معاند نظام توسط اطلاعات سپاه نبی اکرم کرمانشاه بازداشت و توسط شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه تفهیم اتهام شده بود که در همان شعبه بازپرسی از اتهام عضویت در گروهای معاند تبرئه گردید.
مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام که به جوانمیر مرادی نسبت داده شده اند، شامل بازنشر فراخوان بازنشستگان به تجمع برای ۲۱ دی ۹۹ در کانال تلگرامی انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، جمع آوری کمک های خوراکی و بهداشتی برای کودکان کار و انتشار گزارش و تصاویر از شرایط کار و زندگی کودکان کار در کانال تلگرامی انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، اعتراض به اعدام نوید افکاری و روح الله زم، تهیه و انتشار پیام ویدئویی به مناسبت سالگرد کشته شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ و انجام مصاحبه ها در مورد وضعیت زندانیان سیاسی، اعتراضات و اعتصابات کارگری با شبکه های ماهواره‌ای خارج از کشور هستند.

انجمن برق و فلز کرمانشاه

۴ اسفند ۹۹

*************

شورای بازنشستگان ایران: مصائب زنان کولبر

آراسته چهار سال است که کولبری می‌کند، به همراه شوهرش. هفته‌ای دو مرتبه می‌رود برای کولبری. دیسک کمر دارد و درد پا امانش را بریده است.
شبی ۲۰۰ هزار تومان از کولبری درآمد دارد که ۶۰ هزار تومانش را هم باید بدهد بابت کرایه راه.
خودش می‌گوید: «تا به خانه برسیم پول یک شب کولبری می‌رود برای خرید بسته‌ای نان و یک شانه تخم‌مرغ و دو، سه مدل میوه و خلاص. چیزی دست‌مان را نمی‌گیرد.
می‌گوید دست‌کم ۴۰ زن را می‌شناسد که همچون خودش کولبری می‌کنند. مرد‌ها تا ۴۰ کیلو بار را هم برمی‌دارند، اما زن‌ها آخرِ آخرش ۳۰ کیلو/اعتماد

*************

شورای بازنشستگان ایران: دومین روز تحصن سکوت مربیان‌ پیش‌دبستانی ایذه مقابل دفتر نماینده مجلس

مربیان پیش‌دبستانی شهرستان ایذه در استان خوزستان، در پی بی توجهی مسئولان شهرستان به خواسته‌های شغلی‌شان تصمیم به برگزاری تحصن ادامه‌دار گرفته‌اند و می‌گویند این‌ تصمیم آنها یک مطالبه‌گری در چارچوب‌ قانون است و کوتاه‌ بیا نیستند./ عصرجنوب

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع سراسری بازنشستگان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
یکشنبه ۳ اسفند، تهران تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی برای دستیابی به حقوق پایمال شده خود هم مجلس هم دولت     بس ست فریب ملت
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران قزوین
امروز یکشنبه سوم اسفند بازنشستگان قزوین هم زمان با سایر شهرهای بزرگ ایران ، در اعتراض به سطح پائین حقوق و مستمری و عدم اجرای همسان سازی دست به تجمع زدند.
تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی نیشابور
جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیشابور به دلیل عدم رسیدگی به مشکلاتشان روز یکشنبه ۳ اسفند مقابل اداره تامین اجتماعی این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این پنجمین دور اعتراضات سراسری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سراسر ایران در دو ماه گذشته است. با این حال، حکومت هیچ اقدامی برای حل مشکلات این شهروندان نکرده است‌.     کرمانشاه: سوم اسفند و فراخوان تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان به تنگ آمده تامین اجتماعی علیه تبعیض روزافزون مقابل اداره تامین اجتماعی!
فقط کف خیابون/ بدست میاد حقمون     تا حق خود نگیریم/ آرام نمی نشینیم
تبریز-تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران مقابل اداره تامین اجتماعی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹
خرم آباد: سوم اسفند تجمع اعتراضی، بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان توسط به تنگ امدگان تامین اجتماعی، تا حصول نتیجه اعتراض ادامه دارد!
اهواز: سوم اسفند تجمع اعتراضی و سراسری در مقابل تامین اجتماعی و سر دادن شعار:
صندوق بازنشسته / سرقت دزدان گشته     ظلم و ستم کافیه / سفره ی ما خالیه!
اصفهان : سوم اسفند تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان علیه خدمات درمانی ناکافی و حقوق چند برابر زیر خط فقر در مقابل اداره ی تأمین اجتماعی
نیشابور: سوم اسفند تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان علیه حقوق پایمال شده در مقابل اداره ی تأمین اجتماعی
اراک: سوم اسفند تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران علیه این همه بیداد مقابل سازمان تبعیض اجتماعی

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
سخنرانی یکی از بازنشستگان که سی سال خدمت کرده است:
ما یه ضرب شست کوچک نشون دار دادیم که بدونید ما همیشه اینجا جمع نمی شیم شعار بدیم دفعه اینطوری نیست یک گوشه اش را نشان دادیم دفعات بعدی اینطوری نخواهد بود اینطوری نخواهد بود وزیر کار وزیر دولت ما کسایی هستیم که سی سال خدمت کار کردیم حاضر نیستم که اینجا وایستم که ببنیم حق مو میخورند.
«حیدری! سازمان رو رها کن!»
تبریز: تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود تجمع کنندگان خواهان برکناری مدیران فاسد سازمان تأمین اجتماعی هستند.
‏تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل سازمان تامین اجتماعی اهواز یک شنبه ۳ اسفند
قزوین: گردهمایی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود
نیشابور: تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی تأمین اجتماعی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود
راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی از مقابل سازمان تامین اجتماعی به سمت سازمان برنامه و بودجه در تهران با شعار های :خواسته بازنشسته حقوق طبق تورم دستهای ماخالیه وضع شما عالیه

اردوی کار: تجمع بازنشستگان به روایت تصویر

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
کرج: یکشبنه سوم اسفند. تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران در مقابل اداره کل تامین اجتماعی
؛وعده وعید کافیه سفره ما خالیه شعار بازنشستگان ساری در تجمع امروز سوم اسفند مقابل تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی مقابل اداره‌ی تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی - تبریز ۳ اسفند ۹۹ بازنشستگان شعار می دهند: حیدی حیا کن! سازمان رو رها کن

************

تجمع بزرگ سراسری یکشنبه سوم اسفند

بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

تهران: مقابل سازمان تأمین اجتماعی

شهرستانها: مقابل اداره کل تأمین اجتماعی

ساعت ٣٠ :۱٠ صبح

تنها راه رهایی از فقر و از نداری    از نکبت و سیاهی؛     فریاد در کف خیابان!

فقط کف خیابان بدست میاد حقمان!