افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                           سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱ دسامبر ۲۰۲۱


فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

زمان تجمع: پنج شنبه ۲ دی ماه - ساعت ۱۰

اماکن تجمع:

استان های تهران و البرز: مقابل سازمان برنامه و بودجه

مراکز استان‌ها: مقابل اداره کل آموزش وپرورش استان

شهرستان‌ها: مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان

*************

اردوی کار: رسول بداقی آزاد شد

دقایقی پیش رسول بداقی دبیر کانون صنفی معلمان اسلامشهر به قید وثیقه آزاد شد شورای هماهنگی ضمن تاکید بر حق مطالبه گری معلمان بر آزادی بی قید و شرط معلمان زندانی تاکید دارد و خواهان آزادی همه فعالان صنفی است این خبر تکمیل می شود

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی نیروهای آموزشی شرکت بهره‌برداری گچساران

امروز دوشنبه ۲۹ آذرماه، شماری از نیروهای آموزشی شرکت بهره‌برداری گچساران در مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند.
تجمع این افراد در اعتراض به عدم استخدام و بلاتکلیفی هشت ساله آنها در این شرکت

اعلام همبستگی با خانوادۀ رسول بداقی
امروز دوشنبه، ۲۹ آذر جمعی از فعالان صنفی با حضور در منزل آقای رسول بداقی ضمن اعلام همبستگی با خانواده وی، خواستار آزادی تمام معلمان زندانی به ویژه آزادی بدون قید و شرط #رسول_بداقی شدند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: فراخوان تجمع سرایداران و خدمتگزاران مدارس در اعتراض به عدم توجه به آنان در لایحه رتبه‌بندی

ما به عنوان جمعی از سرایداران و خدمتگزارن کشوری اعلام می‌کنیم به مصوبه اخیر مجلس در مورد رتبه‌بندی اعتراض شدید داریم مگر ما سرایداران و خدمتگزاران در سرما و گرما در کنار معلمان عزیز در مدرسه حضور نداریم؟ مگر ما جز پرسنل مدرسه نیستیم؟ مگر ما خانواده نداریم ؟ مگر تورم بر زندگی ما تاثیر ندارد؟ چرا حق ما را ندیده می‌گیرید؟
ما ضمن اینکه از شورای هماهنگی به خاطر دفاع از حقوق سرایداران و خدمتگزاران تشکر و قدردانی می‌کنیم از شورا درخواست می‌کنیم بیشتر به حقوق ما توجه کند و از مجلس بخواهد حقوق ما را در لایحه رتبه‌بندی و بودجه سال بعد لحاظ کند.
ما هم مانند معلمان عزیز در تجمع سراسری روز پنجشنبه شرکت خواهیم کرد و از تمام سرایداران و خدمتگزاران می‌خواهیم با هم متحد شوند و از حقوق خود دفاع نمایند.

وعده ما

پنجشنبه ، دوم دی ، ساعت ۱۰ ، در تمام استان‌ها

جمعی از سرایداران و خدمتگزاران کشوری

*************

جدیدترین خبر درباره رسول بداقی

رسول بداقی امروز جمعه ۲۶ آذر ساعت ۱۷:۳۵ عصر طی تماسی با همسر خود ضمن اعلام این نکته که همچنان از محل نگهداری خود در سلول انفرادی هیچ اطلاعی ندارد،نسبت به روند بازداشت خود اعتراض کرده و اعلام داشته که در روز بازداشت یکی از شش مامور پلیس امنیت اسلامشهر به نام رمضانی او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در ماشین هم راننده ال ۹۰ ضمن ضرب و شتم و لگد زدن، با قفل فرمان ماشین به سر و صورت او هجوم برده و مرتب به آقای بداقی فحاشی ناموسی می کرده و نیروهای امنیتی هم تا کنون اجازه شکایت به پزشکی قانونی را نسبت به خشونت اعمال شده به او نداده اند.آقای بداقی در این صحبت کوتاه همچنان تاکید کرده که زیر بار وکیل تسخیری نمی رود و پیش از این به آقایان رامین صفرنیا و حسین تاج وکالت داده است.
شایان ذکر است.نیروهای امنیتی در روز بازداشت ضمن خراب کردن بخشی از دیوار خانه رسول بداقی و شکستن وسایل درون خانه و ضبط چند گوشی موبایل و از جمله گوشی همسرشان و لب تاب هیچ گونه رسیدی برای اموال برده شده به آقای بداقی و یا خانواده اش نداده اند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

*************

بیانیه مشترک چندین تشکل مستقل کارگری و بازنشستگان پیرامون لایحه ی ظالمانه بودجه ۱۴۰۱ تحت عنوان افزایش سن بازنشستگی و...

هجوم به قوانین بازنشستگی در لایحه بودجه ۱۴۰۱

"بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در تبصره ۲۰ لایحه بودجه سال آینده حداقل و حداکثر بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق سازمان تامین اجتماعی دو سال افزایش می‌یابد، همچنین سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن دارای حداقل مدرک کارشناسی (لیسانس)معتبر در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و لشگری و سازمان تامین اجتماعی دو سال افزایش خواهد یافت.
محاسبه حقوق بازنشستگی در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری، سازمان تامین اجتماعی بر اساس متوسط حقوق سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود".
بیسابقه ترین هجوم به معیشت و زندگی طبقه کارگر و اقشار زحمتکش تحت پوشش لایحه بودجه ۱۴۰۱ در حال وقوع ست. دستکاری قوانین و مقررات مربوط به بازنشستگی اعم از میزان سن و یا محاسبات مستمری که فراتر از نیم قرن اعمال میشوند، به بهانه و تحت لوای بودجه سالانه، اتفاق نادر و خلاف قانونی ست که دولت قصد دارد گستاخانه علیه کارگران و اقشار زحمتکش اعمال کند!
در حالی که به یُمن مبارزات کارگران و توده های زحمتکش و بر متن پیشرفت های شگرف بشری و بارآوری های تکنولوژیک در جهان، دائم از ساعات کار کاسته میشود و ثروت و امکانات عمومی این ظرفیت را دارد که نیروی کار، بسیار زودتر از سن قانون کنونی بازنشسته شده و زندگی راحت تری را تجربه کند، سرمایه داری ایران به ۶۰ سال سن برای مردان و ۵۵ سال برای زنان هم قانع نبوده و به بهانه توانمندسازی صندوقها (که عملکرد مستقیم خودش آنها را ناتوان کرده است)، تلاش میکند تا در چارچوب لایحه سالیانه بر شرایط استثمار مطلق، استمرار بخشد.
در مملکتی که هر روزش گرانتر از دیروز است، محاسبه حقوق بازنشستگی بر اساس مراجعه به حقوق سه سال قبل و محاسبه میانگین سه سال آخر دستمزد ، یعنی سقوط مستمری بازنشستگی و ویران کردن زندگی شاغلین پس از گذران سی سال کار در بهترین سالهای عمر!
در جامعه ای بحران زده که در آن تورم مهار نشدنی و بیسابقه ای وجود دارد حتی دخالت دادن دستمزد سال گذشته هم در تعیین مستمری، تعرض به زندگی بازنشستگان است. با توجه به دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر ، محاسبه بازنشستگی فقط بر مبنای آخرین دستمزد و مزایا میتواند شرایط حداقلی را برای بازنشستگان تامین کند که هم اکنون هم با تنگناهای معیشتی خردکننده ای دست بگریبانند.
چون روز روشن ست که چنین تصمیمات ویرانگری مبتنی بر سیاست های نئولیبرالیستی در ارزان سازی بیشتر نیروی کار و دمیدن خون بیشتری از طبقه کارگر و سایر توده های زحمتکش در شریان های صاحبان سرمایه است.
در نتیجه، هرگونه افزایش سن بازنشستگی و بویژه محاسبه میانگین سه سال آخر اشتغال در تعیین مستمری، تعرضی آشکار و عقبگردی تاریخی در باز پس گیری دستاوردهای مبارزاتی طبقه کارگر و توده های زحمتکش است.
با محکوم کردن شدید چنین یورشی به معیشت و رفاه شاغلین فعلی و بازنشستگان آینده، در صورت تصویب آن بهیچوجه ساکت نخواهیم نشست.

امضا کنندگان:

۱- گروه اتحاد بازنشستگان

۲- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

۳- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۴- شورای بازنشستگان ایران

۵- کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی

۶- گروه کارگران و معلمان ۱۹ اسفند

۷- هم اندیشی بازنشستگان تامین اجتماعی کرج

۸- بخشی از بازنشستگان مطالبه گر استان گیلان

۹- کارگران وبازنشستگان تهران

۱۰- بازنشستگان استان البرز

*************

بیانیه کانون صنفی معلمان در محکومیت بازداشت رسول بداقی

رسول بداقی زخم خورده نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی

خبر نحوه دستگیری رسول بداقی به شکلی برخلاف آداب تصریح شده قانونی و البته نه به شکلی نامتعارف در عملکرد ضابطین، بار دیگر نشان داد که اصرار بر آن است که در بر همان پاشنه قبلی بچرخد. قرار نیست در مجموعه حکومت کسی یا نهادی تجدید نظری در روش ها و سیاست های غلط، در نوع مواجهه با نارضایتی ها داشته باشد. قرار نیست تجدیدنظری در سیاست گذاری‌های اقتصادی و اجتماعی شود و نهادهایی که علی القائده باید مجری و محافظ قانون باشند، غیرقانونی عمل نکنند.
ماجرا از این قرار است که اقلیتی با اصرار بر ادامه سیاستگذاری‌های نادرست، مدیریت‌های ناکارآمد و فساد و رانت خواری گسترده که نتیجه مستقیم همان سیاست گذاری‌های نادرست است، بحران های متعدد اقتصادی و اجتماعی را ایجاد کرده و زندگی اقشار گسترده ای از مردم را در شرف از هم پاشیدگی و نابسامانی های متعدد قرار داده‌اند. یکی از مجموعه‌های بشدت آسیب دیده از این شرایط، آموزش و پرورش کشور و معلمان آن هستند که پیش از این نیز شرایط مناسبی نداشتند. پس از تاخیر و تعللی بیش از یک دهه دو لایحه به نام «رتبه‌بندی» و «همسان سازی بازنشستگان» مطرح می شود؛ با ترسیم چشم اندازهایی بسیار زیبا. اما هرچقدر به مرحله تصویب و اجرا نزدیک می شود، همسان سازی به محاق می رود و رتبه بندی که ماهیتا ظرفیت پرکردن شکاف درآمدی معلمان با سایر حقوق بگیران دولتی را ندارد هم، مداوما تراش می خورد و کوچک و کوچک‌تر می شود.
در این شرایط به گواه اعتراضات اقشار گوناگون جامعه، نارضایتی در سطح عمومی جامعه و معلمان به عنوان بخشی از جامعه بسیار بالاست و به شکل های گوناگون بروز و ظهور یافته است. با اقدام مشترک دولت و مجلس برای تهی کردن لایحه رتبه بندی از محتوای واقعی آن، این نارضایتی در میان معلمان به اوج خود رسیده است؛ بدون خواست و حضور تشکل‌ها ده‌ها اقدام اعتراضی در نقاط مختلف شکل می گیرد.
در این میان تشکل های صنفی تلاش می کنند این خواسته های حداقلی اما پراکنده را بر روی یک یا دو موضوع متمرکز کنند تا بهتر دیده و شنیده شود و قابلیت اجرایی بیشتری هم داشته باشد.
اما متاسفانه سازمان‌هایی که قرار است چشم و گوش نظام باشند، آدرس غلط می‌دهند و نهادهایی که خواسته ها را به مدنی‌ترین شکل ممکن مطرح می کنند و از آن هم بدتر افرادی نظیر رسول بداقی را که تنها یک عضو از یک تشکل از میان دهها تشکل معلمی در سراسر کشور است، بازداشت می کنند و با همان شیوه های نخ نمای گذشته تلاش می کنند اعتراضات را به جریان های مشکوک و یا افراد مغرض ربط بدهند. ما به آقایان اعلام می کنیم اگر با اعدام آن که سلطان سکه می نامیدید، با محاکمه و حتی اعدام برخی غیرخودی های متهم به اخلال و فساد اقتصادی یا... مشکل سکه و دلار و تورم و کاهش ارزش پول ملی و... حل شد، با بازداشت و محاکمه معلمانی مانند رسول بداقی یا ده ها و صدها معلم دیگر یا تعطیلی همه نهادهای صنفی؛ این مشکل هم حل خواهد شد.
اگر خواب شما واقعی است به شما بیدارباش می دهیم که دشمن را نه در نهادهای مدنی و نه در میان کنشگران این حوزه ها، بلکه در سیاست گذاری های غلط و اصرار بر ادامه آن ها ، در چرخه بسته مدیران ناکارآمد، در بوروکراسی دولتی پرهزینه،کند و فشل، در بستن راه انتخاب مردم و تضعیف شدید نهادهای حکومتی منتخب مردم، در تضعیف رسانه ها و نهادهای مستقل مردمی که بازتاب دهنده عمیق ترین مسائل از بطن جامعه هستند، بجویید.
اما اگر اصرار بر ادامه روش های جاری دارید، بر حسب وظیفه معلمی به شما می گوییم رسول بداقی زخم خورده سرکوب سالیان، امروز دیگر یک فرد نیست. نمادی از یک جریان رو به رشد است. در راه طی شده تجدیدنظر کنید.
کانون صنفی معلمان ایران بازداشت رسول بداقی، بی‌خبری از شرایط او و عدم قبول مسئولیت بازداشت از طرف هیچ‌یک از ارگان‌های رسمی را محکوم می‌کند. نسبت به شرایط او ابراز نگرانی شدید می نماید و خواهان آزادی فوری #رسول_بداقی است.

کانون صنفی معلمان ایران

۱۴۰۰/۹/۲۵


*************

بکتاش آبتین به مرخصی استعلاجی آمد.

عصر روز گذشته، ۲۲ آذر ماه، خانواده و وکیل بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران موفق شدند برای او از زندان مرخصی استعلاجی بگیرند‌. به این ترتیب آبتین از بیمارستان طالقانی به بیمارستان دیگری منتقل شد تا خانواده بتوانند بر روند درمان او نظارت داشته باشند.
بکتاش آبتین از ۱۵ آذر ماه در پی ابتلا به کرونا از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل و یک روز بعد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. خانواده‌ی آبتین با افزایش درگیری ریه، وخیم‌تر شدن حال او، عدم دسترسی به پرونده‌ی پزشکی و اجتناب بیمارستان از دریافت مواد غذایی تهیه شده توسط خانواده تلاش خود را برای گرفتن مرخصی استعلاجی آغاز کردند. روز گذشته وکیل آبتین با مراجعه به زندان و دادن گزارش بیمارستان از وضعیت او و وخامت حالش توانست برای ادامه‌ی درمان او یک مرخصی استعلاجی هفت روزه بگیرد. خانواده‌ی آبتین امیدوارند انتقال او به بیمارستان جدید و دسترسی به پرونده‌ی پزشکی‌اش، روند بهبود را سرعت بخشد.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض بازنشستگان «مخابرات راه دور شیراز»

سه شنبه ۲۳ آذر ماه تجمع کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز، مقابل استانداری فارس، آنها خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. با شعار: «بازنشسته داد بزن، حقت و فریاد بزن

چهار روز از بازداشت رسول بداقی گذاشت.
روز شنبه ، ۲۰ آذر آقای رسول بداقی نماینده ریاست دوره‌ای شورای هماهنگی (کانون اسلامشهر) در شورای هماهنگی با حمله نیروهای امنیتی و با خشونت بازداشت شد به طوری که به وی اجازه ندادند حتی لباس مناسب بپوشد.
پس از چهار روز هنوز خانواده وی از محل نگهداری این فعال صنفی خبر ندارند و لباس‌ها و عینک وی به ایشان تحویل داده‌نشده‌است. آقای بداقی طی تماس کوتاهی اعلام نموده که در محل نامعلومی نگهداری می‌شود. با توجه به برخورد فیزیکی بازداشت کنندگان و عدم تحویل وسایل به آقای بداقی و نامعلوم بودن محل نگهداری ، شورای هماهنگی به این رفتار خشونت بار اعتراض نموده و نگران وضعیت و سلامت آقای بداقی است و همسو با تمام فرهنگیان ایران خواهان آزادی بی‌قید و شرط این معلم دربند است.

*************

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت بازداشت آقای رسول بداقی

امروز ،شنبه ۲۰ آذر ، متاسفانه آقای‌ رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی اسلامشهر و نماینده این تشکل‌ در شورای هماهنگی توسط پلیس امنیت به صورت خشونت‌آمیز و همراه با هتک حرمت بازداشت شده‌اند.
رسول بداقی یکی از فعالان برجسته صنفی و فداکار است که پیش از این نیز ۷ سال به خاطر فعالیت صنفی متحمل زندان شده‌ اما هرگز از مطالبه‌گری دست برنداشته‌است و شجاعانه در مسیر حق‌طلبی و تحقق مطالبات معلمان و حقوق دانش‌آموزان ایستادگی نموده است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم نمودن بازداشت این فعال صنفی وارسته تاکید می‌کند اگر چه آقای بداقی از افراد موثر جنبش معلمان است اما امروز هر معلم یک لیدر و سازمان‌دهنده موثر در جنبش است و با بازداشت‌ها و برخوردهای غیرقانونی نمی‌توان بر روند مطالبه‌گری تاثیر منفی گذاشت. شورای هماهنگی خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آقای رسول بداقی و سایر معلمان زندانی و توقف احضار و دادگاهی کردن فعالان صنفی است و قدرتمندانه اعتصاب فردا، یکشنبه ، ۲۱ آذر را در تمام مدارس ادامه خواهد داد و روز دوشنبه، ۲۲ آذر بزرگترین #تجمع خود را برای تحقق #رتبه‌بندی_کامل_شاغلان و #همسان‌سازی_بازنشستگان برگزار خواهد نمود.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اعلام می کند که معلمان مطالبه جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد و برای تحقق منافع عالیه فرهنگیان و فرزندان خود و فرزندان ایران به اعتصاب و تجمع سراسری می‌پیوندند.
وعده ما یکشنبه ۲۱ آذر اعتصاب سراسری و دوشنبه ۲۲ آذر تجمع سراسری در جای جای ایران.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۰ آذر ۱۴۰۰

*************

معلمان زحمتکش با اعتصاب و تحصن سراسری خود راه مطالبه گری را آموزش می دهند

اعتصاب سراسری معلمان ایران و خودداری از حضور سر کلاس و تعطیلی شبکه شاد، طی دو روز، شنبه ۲۰ آذرماه آغاز گردید. این اعتصاب دو روزه با تجمع معلمان شاغل و بازنشسته روز دوشنبه ۲۲ همراه می باشد. تجمعات و تحصن و اعتصاب مکرر فرهنگیان شاغل و بازنشسته به ویژه طی ماههای گذشته با فریادهای اعتراضی سراسری و برای تحقق مطالبات:
#همسان‌سازی‌بازنشستگان_مبتنی‌_بر_قانون_مدیریت_خدمات_کشوری
#رتبه‌بندی‌شاغلان_حداقل_هشتاددرصد_حقوق‌هیات‌علمی
همچنان در جریان است و تا هنگامی که دولت و متولیان امور نسبت به وضعیت ناگوار معیشتی - زیستی فرهنگیان بی اعتنا باشند، این موج را سر باز ایستادن نخواهد نیست!
از اولین ساعات امروز استقبال گسترده و پرشور معلمان اعتصاب کننده از فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اقصی نقاط شهرها و مناطق ایران ادامه دارد و باید به شرف و جسارت ِتمامی معلمان معترض و زحمتکش، درود فرستاد.
گروه اتحاد بازنشستگان نیز همراه با این فراخوان و ضمن حمایت قاطعانه از این مبارزه و تلاش خستگی ناپذیر و پیگیرانه معلمان ایران در راستای تحقق خواست های آنها و پوشش دادن اخبار این اعتصاب سراسری، فعالانه در تجمع روز دوشنبه روبروی مجلس نیز شرکت خواهد کرد!

گروه اتحاد بازنشستگان - شنبه ۲۰ آذر

*************

اردوی کار: شماری از اعضای کانون نویسندگان ایران بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

امروز جمعه ۱۹ آذرماه، شماری از اعضای کانون نویسندگان ایران به همراه تعدادی از فعالین مدنی و سیاسی به مناسبت بیست و سومین سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای، بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده واقع در آرامستان "امامزاده طاهر" کرج حاضر شدند.
نیروهایی امنیتی به همراه نیروی انتظامی در محل مذکور حضور یافته و پس از قرائت بیانیه کانون نویسندگان ایران، از حاضرین خواستند محل را ترک کنند.
محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو روشنفکر سرشناس و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در دهه ٧٠ بودند که به دست وزارت اطلاعات در پروژه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند.

*************

اردوی کار: سوقصد به جان مادر ستار بهشتی

بنیاد ستار بهشتی ضمن توییتی با انتشار این عکس نوشته است:
گوهرعشقی مادر جاویدنام ستار بهشتی روز پنج شنبه هجدهم آذرماه سال ۱۴۰۰ مورد سوء قصد جانی قرار گرفت.
حال عمومی گوهر عشقی نسبتا خوب است و اطلاعات تکمیلی تا ساعاتی دیگر منتشر خواهد شد.

*************

اردوی کار: جاده اشترینان لرستان به ملایر همدان توسط کارگران عظیم خودرو بسته شد

کارگران عظیم خودرو مطالبات زیادی دارند اما کسی جوابگوی آنها نیست.
امروز کارگران عظیم خودرو دراین مسیر برای جلب توجهات نسبت به خواسته های خود جاده مسیر اشترینان لرستان به ملایر که جاده اصلی بین لرستان وهمدان است را همزمان با سفر رئیسی به لرستان بستند
کارکنان آبفا اهواز در اعتراض به چهارماه حقوق و پنج‌ماه حق بیمه عقب افتاده، برای دومین روز در مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند.
تجمع اعتراضی نیروهای سرایداروخدمتگزار چهار محال بختیاری مقابل اداره کل آموزش پرورش

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمتی در اصفهان

روز پنجشنبه ۱۸ آذرماه۱۴۰۰ گروهی از معلمان خرید خدمتی در مقابل اداره آموزش و پرورش اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات و نابرابری حقوق خود تجمع کردند. یکی از این معلمان حاضر در تجمع گفت: ما نیروهای خرید خدمات هستیم که در اصفهان حدود ۳هزار نیرو مشغول به فعالیت هستیم. براساس بخشنامه ارسال شده برای ما حقوق یک میلیون تومان با ۱۵روز بیمه در نظر گرفته‌اند و این میزان دریافتی کفاف گذران زندگی را نمی‌دهد.

"معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است"!
گردهمایی فرهنگیان قم در برابر ساختمان اداره ی کل آموزش و پرورش، در اعتراض به اجرا نشدن رتبه بندی و همسان سازی و پایمال شدن حقوق فرهنگیان

*************

اردوی کار: بکتاش آبتین در بیمارستان بستری شد

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران، پانزدهم آذر به علت تب و فشار خون بالا، شبانه از زندان به بیمارستان منتقل شد. آبتین از چند روز پیش از انتقالش به بیمارستان چند بار به علت تب، بدن‌درد شدید و ضعف عمومی به بهداری زندان مراجعه کرده بود. پس از یک روز بی‌خبری، هم‌بندان آبتین تلاش‌های خود را برای یافتن خبری از وضعیت او آغاز کردند؛ تلاش‌هایی که تا امروز بی‌نتیجه مانده بود‌.
سرانجام امروز خانواده‌ی آبتین که برای روز ملاقات در زندان حاضر شده بودند، با پیگیری‌های مصرانه از انتقال او به بیمارستان طالقانی مطلع شدند‌.
پیگیری خانواده‌ی آبتین و حضورشان در بیمارستان طالقانی تا این لحظه پاسخ مشخصی نگرفته است. وضعیت آبتین پیش از انتقال به بیمارستان، علائم بالینی اعلام شده از جمله درگیری ریه و تب‌و لرز و بدن‌درد شدید، انتقال شبانه‌ی او به بیمارستان و شنیده‌های غیررسمی حاکی از ابتلایش به کرونا است. سلامتی آبتین به علت بیماری‌ زمینه‌ای ریوی بار دیگر در خطر جدی قرار گرفته است. با این همه مسئولان زندان از دادن پاسخی صریح به خانواده، دوستان و هم‌بندان آبتین اجتناب می‌کنند. بدین ترتیب علاوه بر تحمیل اضطراب و فشار روانی به خانواده‌ و دوستان آبتین، آنها را از حق طبیعی آگاهی از وضعیت سلامتی زندانی نیز محروم می‌کنند.
در چند روز گذشته علائم مشابهی در چند تن دیگر از زندانیان بند ۸ دیده شده است. در صورت ابتلای بکتاش آبتین به کرونا، احتمال شیوع این بیماری در این بند تقویت می‌شود و احتمال در خطر بودن جان سایر زندانیان از جمله سه عضو دیگر کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی افزایش می‌یابد.
بکتاش آبتین از ۵ مهر ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس است. مبنای اتهام‌های منتسب به این عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، فعالیت‌های او در دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور است.
کانون نویسندگان ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط بکتاش آبتین، دیگر اعضای زندانی کانون، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی است‌. کانون نویسندگان ایران همان‌گونه که بارها تاکید کرده است مسئولیت هر گزندی به سلامت و جان اعضای خود را متوجه حکومت و به ویژه قوه‌ی قضاییه‌ی آن می‌داند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی کارگران شرکت هفت‌تپه چهارشنبه ۱۷آذر ۱۴۰۰

جمعی از کارگران شرکت هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش برای پیگیری مطالبات خود نسبت به بی‌توجهی مسولین اعتراض کردند. کارگران حتی پولی برای دادن کرایه ندارند تا برای آمدن به محل تجمع پرداخت کنند.

*************

اردوی کار: دو خبر کارگری

تجمع کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز
شماری از کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان این شرکت، دست به تجمع زدند.

اعتصاب کارگران شرکت کشتی‌سازی پرشیا هرمز
کارگران شرکت کشتی‌سازی پرشیا هرمز در اعتراض به پایین بودن سطح حقوق و مزایای دریافتی دست به اعتصاب زدند

*************

اردوی کار: با یورش نیروهای اطلاعات لیلا حسین‌زاده در شیراز بازداشت شد

شب گذشته لیلا حسین‌زاده در حالی که در مسافرت به سر می‌برد در شیراز بازداشت شده است. به گفته‌ی نزدیکان او در جریان این بازداشت بیش از پانزده مامور مسلح شرکت داشته‌اند و به نظر می‌رسد نهاد بازداشت‌کننده وزارت اطلاعات باشد.
تنها دو روز پیش از این دادگاه تجدیدنظر حکم پنج سال حبس تعزیری این دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران را به دلیل شرکت در گرامی‌داشت تولد محمد شریفی‌مقدم، دانشجوی زندانی دانشگاه صنعتی شریف در مقابل سر در این دانشگاه و خواندن سرود «خون ارغوان‌ها»، تائید کرده بود.

*************

اردوی کار: دو خبر کارگری

اعتصاب کارگران شهرداری کوت‌عبدالله
کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ۳ماه شهریور، مهر و آبان و همچنین پرداخت علی الحساب ۳ماه خرداد، تیر و مرداد دست به اعتصاب زدند.

جمع اعتراضی کارگران شرکتی صنعت برق کشور
کارگران شرکتی صنعت برق کشور با تجمع مقابل ساختمان وزارت نیرو خواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود شدند.

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران اهواز

جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی امروز دوشنبه ۱۵ آذر در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان در اهواز تجمع کردند و خواستار اجرای قانون همسان سازی حقوق و رسیدگی به سایر مطالبات خود شدند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تحصن مادر هیراد پیربداقی مقابل دادسرای اوین!

هیراد پیر بداقی فعال کارگری از تاریخ ۱۵ آبان با یورش بمنزلش، توسط امنیتی ها بازداشت و در طی این مدت تنها یکبار با خانواده تماس داشته و اطلاع داده است که در بند ۲۰۹ اطلاعات اوین بسر میبرد.
علیرغم پیگیریهای ستاره جلالی مادر هیراد که دارای بیماری خاص نیز میباشد ، تاکنون هیچگونه پاسخی در مورد وضعیت فرزندش به او داده نشده ست.

اردوی کار:
از۱۴آذر مادر هیراد پیربداقی برای آزادی پسرش درمقابل زندان اوین دست به تحصن زده است.
مادرهیراد:از امروز دم دادسرای اوین انقدر میشینم تا بهم جواب بدن. دارو و پتو وکتاب‌هام رو هم آوردم.
مادر از دوسال پیش براثر شوک ناشی ازبازداشت و بی خبری از وضعیت فرزندش دچار بیماری ام اس شده است

*************

اردوی کار: حکم جلب دو نفر از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر صادر شد!

طی دو هفته گذشته، حکم جلب علیرضا ثقفی و اصغر فیروزی، از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق کارگر صادر و به محل کارشان ابلاغ شد.
اصغر فیروزی که در سال ۱۳۹٧ با پلمب کتابخانه مرجع در مشهد و موسسه فرهنگی پیام بازداشت شده بود، اکنون با ابلاغ حکم سه ماه حبس تعزیری، حکم جلب او از طرف شعبه اجرای احکام به محل موسسه پیام ابلاغ شد که به خاطر عدم حضور وی، محل مورد بازبینی قرار گرفت و از همکاران او خواسته شد که مراتب را به وی ابلاغ کنند.
همچنین حکم جلب علیرضا ثقفی برای اجرای یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام صادر و ماموران به محل کار وی مراجعه کردند. علیرضا ثقفی به همراه تعدادی از فعالان کارگری در ششم اردیبهشت ۹۸ در پارک جهان نمای کرج به اتهام تدارک برای برگزاری مراسم اول ماه مه دستگیر شده بود. در این پرونده برای پروین محمدی و هاله صفرزاده نیز حکم یک سال حبس تعزیری صادر شده بود.

*************

اردوی کار: یکبار دیگر لیلا حسین زاده را به حبس تعزیری محکوم کردند. اینبار ۵ سال!

امیر رئیسیان، وکیل لیلا حسین زاده از تائید حکم بدوی ۵ سال حبس حسین زاده در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر خبر داده است.
این همان پرونده ای است که اتهام لیلا حسین زاده در آن اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور است و مصداقش برگزاری جشن تولد در برابر دانشگاه صنعتی شریف برای محمد شریفی مقدم، فعال صنفی این دانشگاه که در حال گذراندن حکم ۱۲ساله ی خود می باشد.
ما از کار کردن خبرهای پشت هم از حکم، زندان و شلاق رفیقانمان خسته شده‌ایم.
برای ما این خبرها، فقط صفحات طنز تاریخ خواهد شد آنچنان که هر حماسه ای در دل خویش آن را داراست. از دیماه ۹۶ تاکنون، به جریان صنفی- دانشجویی ۱۰۰ سال حکم تحمیل کرده اید. گیریم که این عدد را به ۱۰۵ برسانید. ما هنوز زنده‌ایم. هنوز نفس می‌کشیم. بر خشم ما بیافزایید.

*************

۲۴۶روز از بازداشت وزندانی شدن اسماعیل گرامی در زندان تهران بزرگ می گذرد

چرا اسماعیل گرامی بازنشسته فعال باید نزدیک به ۹ ماه را درزندان و در بدترین شرایط درکنار زندانیان و مجرمان خطرناک نگهداری شود؟
مطالباتی که اسماعیل فریاد میزد خواست و مطالبه همه بازنشستگان بود، که با کمک بخشی از حق خواهان و معترضان برای تمامی بازنشستگان اعمال گردید و بخشی از این مطالبات در سال ۹۹ و بخشی هم درابتدای سال ۱۴۰۰ اجرا شد.
با توجه به اینکه مطالبات بازنشستگان به حق بوده و معترضین هم وضعیت سخت معیشت شان را فریاد زده اند، چرا باید اسماعیل گرامی که یکی از پیشروان این حق خواهی بوده، باید به اتهام واهی تجمع و تبانی علیه امنیت ملی حداقل به۴ سال زندان محکوم و با توجه به نبود هیچگونه ادله محکمه پسندی حکم ایشان از سوی دادگاه تجدیدنظر هم تایید شود و همچنان نزدیک به یک سال را در زندان سپری کند!
واقعا تبانی با چه کسانی؟ حتمن منظور بازنشستگانی است که با عصا و واکر و ویلچر به تجمعات می آمدند؟
امروز ۲۴۶ روز از زندانی شدن اسماعیل گرامی ۶۶ ساله که متاسفانه دارای بیماری های زمینه ای وبیماری های خاص میباشد، می گذرد، شرایط زندان با توجه به عدم برخورداری از آب آشامیدنی بهداشتی و عدم امکانات بهداشتی و پزشکی مناسب و در دسترس ، قطعا شرایط جسمی این فعال بازنشسته را وخیم تر خواهد کرد.
با وجود اینکه شرایط سخت معیشت بازنشستگان و پائین بودن دستمزد و شرایط درمان و هزینه های سرسام آورآن غیر قابل کتمان است و فاصله دستمزد با هزینه های زندگی بسیار زیاد شده است از نظر ما بازنشستگان اسماعیل فقط فریاد صدای ما بی صدایان بوده است. ما بازنشستگان خواهان آزادی بی قید و شرط ایشان هستیم.

۱۴۰۰/۹/۱۴

بازنشستگان تامین اجتماعی البرز (بتا)

بازنشستگان تامین اجتماعی استان قزوین

گروه بازنشستگان روشنفکر

بخشی ازبازنشستگان استان گیلان

کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی

کارگران وبازنشستگان تهران

بازنشستگان استان البرز

پیشکسوتان پیشرو آذربایجان شرقی

پیشکسوتان پیشرو بوشهر .

پیشکسوتان پیشرو هرمزگان.

پیشکسوتان و حامیان بازنشستگان.

شورای سفیران دفاع از قانون مدیریت خدمات کشوری.


*************

گروه اتحاد بازنشستگان: سرکوبگری و بازداشت ها در اصفهان ادامه دارد: ستار رضایی بازداشت شد!

ستار رضایی شاعر، کارگر گچ‌کار و فعال کارگری ساکن نجف‌آباد اصفهان چهارشنبه شب دهم آذرماه با هجوم نیروهای امنیتی به خانه پدری‌اش بازداشت شد. هنوز از اتهامات احتمالی و ماهیت ارگان بازداشت کننده خبری در دست نیست.
بنابر گزارش‌های منتشرشده از نحوه‌ی بازداشت، تعداد حدود ۱۲،۱۰ نفر از نیروهای امنیتی با لباس شخصی در‌ ساعات پایانی چهارشنبه اقدام به ورود به منزل و بازداشت ستار رضایی کرده‌اند. از محل نگهداری، علت بازداشت و ارگان بازداشت کننده اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.
پس از سرکوب اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان موجی از بازداشت فعالین کارگری، مدنی و سیاسی در اصفهان ‌‌شهرهای اطراف آغاز شده است.

*************

بیانیه مشترک جمعی از تشکل های مستقل کارگری، بازنشستگان و فعالین جنبش کارگری

حذف حداقل دستمزد و جایگزینی آن با مزد منطقه‌ای، مزد توافقی و مزد براساس بهره‌وری،

یورش فزاینده‌ی کارفرمایان و دولت به سطح معیشت کارگران

دولت سرمایه‌داری و کارفرمایان با طرح مزد منطقه‌ای و اصلاحیه مجدد بر قانون کار در جهت حذف قانون تعیین دستمزد، تلاش دارند که حلقه‌ی فشار بر گلوی کارگران را تنگ‌تر کنند و سطح معیشت و زندگی ما را بیشتر از این تنزل دهند. اخیرا نیز حدود ۴۰ تن از نمایندگان مجلس اسلامی طرحی ارائه داده‌اند که طبق آن کارگاه‌های روستائی از پرداخت حداقل دستمزد معاف می‌شوند و مزد بر اساس توافق بین کارفرما و کارگر در این کارگاه‌ها که شامل چند میلیون کارگر هستند تعیین می‌شود. این به اصطلاح «توافق»، از نوع توافقی که بین راهزن مسلحی که لولۀ سلاحش را بر شقیقه‌ی قربانی گذاشته است، می‌باشد!
طرح مزد منطقه‌ای نیز تلاشی برای پایین آوردن سطح عمومی مزدها و ایجاد تفرقه در میان کارگران است. ترفند دیگر کارفرمایان و دولت مطرح ساختن مزد بر اساس بهره‌وری است. تا آنجا که به کارگران مربوط است شدت کار دائما افزایش می‌یابد و کاهش یا رکود بارآوری تولید ربطی به کارگران ندارد. فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات، کاهش سرمایه‌گذاری در آنها و کارآیی و مدرن‌سازی وسایل و زیرساخت‌ها، اتلاف‌های مختلف، پرهزینه و کند بودن اقدامات لجستیکی و غیره همه محصول سیاست‌های کارفرمایان و دولت هستند و نه کارگران. از این رو مربوط کردن مزد به بهره‌وری یا بارآوری کار، حیله‌ای پلید است و هدفی جز قانون‌زدایی از شرایط کار و سلب مسئولیت از کارفرما و دولت و افزایش فشار بر کارگران ندارد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

آگاه باشیم، تلاش‌ها برای تدوین قوانین ضدکارگری را بشناسیم و مانع تصویب و اجرای آنها شویم.

زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران!

۱۱ آذر ۱۴۰۰

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

- گروه اتحاد بازنشستگان

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

- اتحاد بازنشستگان.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: آغاز دور جدید اعتصابات کارگران پتروشیمی های پارس جنوبی!

کارکنان پتروشیمی مبین پارس جنوبی در ادامه تجمعات اعتراضی، علاوه بر مطالبات شغلی و معیشتی، خواهان برکناری مدیران ناکارآمد این شرکت شدند. پرسنل پیمانکاری شرکت پتروشیمی مبین پارس جنوبی، برای چندمین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود، در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند./ چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

*************

اردوی کار: نصرت بهشتی آزاد شد - كشته و مجروح شدن ٣ كولبر ديگر

به گزارش منابع خبری محلی شامگاه سه‌شنبه در تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی بانه یک کولبر ۲۲ ساله به نام عادل علیپور کشته و دو کولبر دیگر به نام‌های یاسین امین‌پور و فریدون محمدی زخمی شدند

نصرت بهشتی آزاد شد
ساعت نه شب روز جاری سه‌شنبه هشت آذر نصرت بهشتی معلم بازنشسته که از سیزدهم مرداد به اتهام اجتماع و‌ تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و توسط شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب مشهد به پنج سال زندان محکوم شده بود٬ به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومان آزاد شد.

اردوی کار: سومین روز از اعتصاب کارگران شرکت چناره

امروز سه‌شنبه نهم آذرماه کارگران شرکت تامین مواد معدنی شرکت چناره در شهرستان اندیمشک، برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده و مقابل ساختمان اداری این شرکت تجمع کرده‌اند.

*************

سرکوب کشاورزان و مردم اصفهان، تعرض به آزادی و حقوق همه مردم است!

دستاورد چهار دهه پیشبرد سیاست‌ها و مدیریت آبی نادرست چیزی جز اختصاص غیر اصولی و کارشناسی آب زاینده رود به مصارف صنعتی و مناطق دیگر و در نتیجه خشک شدن این رود، نادیده گرفتن منافع کشاورزان و دیگر ساکنان منطقه، عدم اختصاص حق آبه و تخریب محیط زیست نبوده است. کشاورزان و مردمان آسیب دیده و معترض به این وضعیت، پس از نتیجه نگرفتن از پیگیری‌های طولانی از کانال‌های حقوقی و قانونی و اعتراض‌های مکرر خیابانی، ناگزیر در بستر خشک شده‌ی زاینده رود گردهم آمده و چادر زدند. این گردهمائی به صورت شبانه‌روزی همراه با شعارهای اعتراضی و بیان محکم و قاطع خواسته‌های تظاهر کنندگان ادامه یافت. نیروهای انتظامی و امنیتی این تجمع اعتراضی و بحق مردم را تحمل نکردند و از ساعت سه بامداد روز پنج‌شنبه تا نیمه‌های شب جمعه پنجم آذر با گسیل نیروهای بسیج و پلیس مردم را با سلاح گرم و گاز اشک آور سرکوب، زخمی و دستگیر کردند و پس از به آتش کشیدن چادرهای معترضین به ضرب و شتم و متفرق کردن آنان پرداختند. مردم معترض با صفوف متحد و جسارت تمام، مقاومت و ایستادگی کردند و نشان دادند که خشونت و بازداشت نمی‌تواند پاسخگوی خواسته‌های به حق مردم زحمتکش باشد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

- سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

- کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر

- گروه اتحاد بازنشستگان

- انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

- اتحاد بازنشستگان

- کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تحریم و عدم شرکت کارگران پتروشیمی ایلام در انتخابات فرمایشی شورای اسلامی کار!

رئیس اداره تشکل‌های کارگری و کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام از شرکت نکردن کارگران پتروشیمی ایلام در انتخابات شورای اسلامی کار خبر داد.
افشین جهانپور گفت؛ صبح روز یکشنبه هفتم آذرماه پیرو اطلاعیه قبلی، انتخابات شورای اسلامی کار در پتروشیمی ایلام برگزار شد.
وی افزود: به دلیل عدم استقبال کارگران از انتخابات شورای اسلامی کار در پتروشیمی، حد نصاب لازم را کسب نکرد.
وی اظهار داشت: برای حد نصاب این انتخابات باید دو سوم آراء یعنی حدود ۳۹۰ نفر رای اخذ می شد اما با وصف تلاش های دست اندارکاران در این انتخابات، فقط ۱۱۳ نفر شرکت کردند. جهانپور افزود: برای مشارکت بیشتر کارگران، طی هماهنگی های بعمل آمده صندوق رای را به محل کار آنها بردیم اما تاثیری در میزان مشارکت نداشت. وی گفت: در سال های اخیر هم این انتخابات برگزار شده بود اما رغبتی برای شرکت در آن، میان کارگران نیست به طور مثال درسال جاری این دومین بار است که انتخابات برگزار می شود اما به حد نصاب لازم نمی رسد.

*************

فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

تاریخ تجمع :     پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ساعت ۱۰ صبح

مکان تجمع :     تهران و البرز : جلوی مجلس

مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان

*************

اردوی کار: اعتصاب کارگران معدن چناره خوزستان

شماری از کارگران معدن چناره [شرکت تأمین موادمعدنی صنایع فولاد] در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان که وعده‌هایی به آنان داده شده بود، دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند.
معدن چناره، در ۴۵ کیلومتری اندیمشک؛ بزرگترین و مرغوبترین معدن سنگ‌آهک است که بنابر آمارهای رسمی، دارای ۸۰ میلیون تن سنگ‌آهک خالص و ۴۰ میلیون تن دولومیت است.
به گفتهٔ مدیرانش؛ اکنون مجموع استخراج این معدن ۱/۲ میلیون تن است- با دو خط تولید که ظرفیت ۲۰۰ تن در ساعت را دارد.

*************

تبدیل قرار بازداشت نصرت بهشتی

دادگاه انقلاب اسلامی مشهد شنبه ی گذشته ۶ آذر ماه ۱۴۰۰ با تبدیل قرار بازداشت یک میلیارد تومانی خانم نصرت بهشتی موافقت کرد.
رامین صفرنیا وکیل افتخاری شورای هماهنگی٬ که در پیج اینستاگرامی خود این خبر را پخش کرد٬ ابراز داشت ٬ قرار اولیه نصرت بهشتی ۵ میلیارد تومان بود است. که با چانه زنی توانسته آنرا به یک میلیارد تومان کاهش دهد.
خانواده ی نصرت بهشتی می گویند توان سپردن این مبلغ را نیز ندارند ٬ زیرا ملکی با این قیمت در مشهد ندارند. زیستگاه خانواده ی بهشتی در تربت جام می باشد.

کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: مقابله با کارگران معدن آسمینون: اعزام یگان ویژه برای باز کردن جاده!

بامداد امروز جمعه ۵ آذر ماه ۱۴۰۰، محور کهنوج به بندرعباس که بعلت تحصن کارگران معدن آسمینون مسدود شده بود، با سرکوب و تهدید این کارگران توسط نیروهای امنیتی و نظامی بازگشایی شد.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: دومین روز اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز

کارگران ایران خودروی تبریز برای دومین روز متوالی در اعتصاب هستند. آن‌ها دیشب را هم در محوطه‌ی کارخانه در تحصن به سر برده‌اند. پنجشنبه ۴ آذر

اردوی کار:
کارگران قدیمی هفت تپه ۹۵ و ۹۶ امروز پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ با تجمع در مقابل دفتر کعب عمیر نماینده مجلس از شوش، خواهان بازګشت بکار و استخدام رسمی و رفع تبعیض در استخدام شدند

*************

اردوی کار: اعتصاب در معدن مس سونگون وارد سومین روز خود شده است

اعتصابی که از شامگاه یکشنبه ۳۰ آبان در اعتراض به بسته شدن کارت حدود ۶۰ نفر از نمایندگان کارگران شروع شده بود امروز وارد سومین روز خود شده است. حدود دو هزار کارگر از شرکت‌های پیمانکاری آهن‌آجین (معدن)، آهن‌آجین (لیچینگ)، مبین، زحل، نوآوران، پارس اولنگ و خدمات اکتشافی، شاغل در مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان از حضور در سر کار خودداری کرده و در اعتصاب به سر میبرند.
قرارداد کاری تمامی این کارگران پایان یافته اما مدیرعامل شرکت ملی مس ایران وعده داده بود که قرارداد همگی آنها یکساله تمدید خواهد شد. اکنون مدیران مجتمع و شرکت‌های پیمانکاری از کارگران خواسته‌اند که به سر کار بازگردند اما مانع از ورود و تداوم کار نمایندگان کارگران می‌شوند.
کارگران شاغل در مجتمع اعلام کرده‌اند که در مقابل اخراج همکاران خود خواهند ایستاد و تا زمانی که قرارداد تمامی پرسنل امضا نگردد به اعتصاب ادامه خواهند داد.
اکنون تنها پرسنل رسمی شرکت مس و کارخانه مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه استخراج بخاطر اعتصاب کارگران به کلی تعطیل شده است، کارخانه هم با کمبود خوراک روبرو شده است و امکان تعطیلی کارخانه هم وجود دارد.

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی «نینا» مقابل فرمانداری سیرجان

روز گذشته یکم آذر ماه حدود ۳۵۰ نفر از کارگران بیکار شده‌ی کارخانه روغن نباتی «نینا» در اعتراض به وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان فرمانداری سیرجان دست به تجمع زدند.
کارگران قراردادی شاغل در کارخانه روغن نباتی «نینا» سیرجان در استان کرمان دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و خواستار بازگشایی محل کار خود هستند.
گفته می‌شود کارگران این واحد تولیدی که در مجتمع کارخانجات فریکو واقع در منطقه ویژه‌ی اقتصادی سیرجان واقع شده، از شهرها و روستاهای همجوار در این کارخانه مشغول کار هستند، به دلیل مطالبات معوقه با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می‌کنند.

اعتراض کارگران معدن آسمینون و انسداد مسیر منوجان بندرعباس
کارگران معدن آسمینون منوجان ، از صبح امروز با حضور در جاده بین المللی منوجان- بندرعباس این محور را مسدود کردند

*************

هر بهبودی در شرایط زندگی نتیجه مبارزه است

نامه‌ی سجاد شکری از زندان اوین

سجاد شکری، فعال کارگری محبوس در زندان اوین در نامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با مبارزه طبقه کارگر ایران» نوشته است:
مدت زمان اندکی از روی کارآمدنٍ دولت جدید که با شعارٍ رفع فساد و برقراری عدالت اجتماعی روی کار آمده است نمی‌گذرد. اما در همین چندماه طبق پیش‌بینی اکثریت مردم، مشخص شد که شعارهای مذکور فقط کاربرد انتخاباتی داشته و قرار نیست تغییر مثبتی در زندگی کارگران و زحمت‌کشان کشور صورت پذیرد. تورم افسارگسیخته، فشارهای معیشتی، تبعیض، محدودیت‌های بیشتر و احضار، بازداشت و پرونده‌سازی برای فعالان کارگری، صنفی و دانشجویی، عرصه را بر آنان تنگ‌تر کرده است. اما با این وجود آنها هر روز صدای اعتراض خود را با هرمی راسخ‌تر و اراده‌ای قویتر بلند می‌کنند.
همزمان با سالگرد خیزش مردم در آبان خونین ۹۸، اعتراض و اعتصاب کارگران و کشاورزان در کارخانجات و واحد‌های تولیدی سراسر کشور و انسجام معلمان در بیان خواسته‌های به حقشان نشان می‌دهد اراده حاکمیت برای سرکوب صدای آزادی و عدالتخواهانه زحمت‌کشان و طبقه کارگر ایران نه تنها راه به جایی نمی‌برد بلکه آن را منسجم‌تر و قویتر می‌کند.
من به عنوان یک فعال کارگری که به جرم حق خواهی و عدالت‌طلبی در زندان اوین محبوس هستم ضمن پافشاری مجدد بر آرمانهای طبقه کارگر دست تک‌تک مبارزان و فعالان طبقه کارگر ایران را می‌فشارم و خود را در کنار آنها می‌پندارم. امیدوارم آنها نیز بر اعتراض و اعتصاب به حق خود تا رسیدن به نتیجه پافشاری کنند و بدانید و آگاه باشید که به هیچ وعده و شعار حاکمیت در مقابله با فساد و برقراری عدالت نمی‌توان دلخوش نمود. بلکه هر بهبودی در شرایط زندگی نتیجه مبارزه، مقاومت و پیشروی توده‌های کار و زحمت است. چرا که چاره زحمت‌کشان وحدت تشکیلات است.

زندان اوین - ۲۶ آبان ۱۴۰۰

*************

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس دره‌زار روچون

روز چهارشنبه ۲۶ آبان کارگران معدن مس دره زار روچون، برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند. این کارگران نسبت به سطح پایین دستمزد، نابرابری در مدت زمان کار، عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، عدم پرداخت حقوق یکسان و مکفی برای کارگران، نداشتن قرارداد قانونی و عدم امنیت شغلی اعتراض دارند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: احضار، بازداشت و زندانی کردن فعالان جنبش‌های کارگری، اجتماعی و مدنی محکوم است!

اکنون برای همگان مانند روز روشن است که بحران اقتصادی - اجتماعی، سیاسی و فرهنگی عمیقی بر جامعه‌ی ایران حاکم است. همچنین بر اکثریت عظیم افراد جامعه، بویژه کارگران و زحمت‌کشان پوشیده نیست که حاکمان اقتصادی و سیاسی مسئول اصلی بحران‌های بزرگی هستند که سال‌هاست بر زندگی بیش از ٩۵ درصد مردم تحمیل گردیده است. فقر و سیه‌روزی و محرومیت اکثریت عظیم مردم از حداقل معیشت، مسکن، بهداشت، آموزش، فرهنگ و بیمه‌های اجتماعی به طور روزافزونی شدت می‌یابد و در همان حال سرمایه، دارائی و درآمد اقلیت حاکم سر به فلک می‌کشد.
اما فشار خرد کننده بر کارگران و زحمت‌کشان تنها در عرصه‌ی اقتصادی نیست. هرچه بر شرایط فلاکت‌بار اقتصادی و اجتماعی افزوده می‌گردد، تهاجم قدرت سیاسی حاکم بر فعالان جنبش کارگری و دیگر جنبش‌های اجتماعی و مدنی و به طور کلی به معترضان وضع موجود نیز اضافه می‌گردد. افزایش دستگیری‌ها، بازداشت‌ها و احضار به مراکز قضایی و امنیتی و زندانی کردن فعالان در یکماه گذشته حاکی از آن است که نهادهای حاکم در مقابل فقر گسترده و روزافزون، بیکاری، تورم افسار گسیخته، عدم اطمینان به آینده و در یک کلام به بحرانی که زندگی اکثریت زحمت‌کشان جامعه را به تباهی می‌کشاند، پاسخی جز سرکوب، ارعاب و بازداشت و زندان ندارند. نهادهای حاکم در مقابل اعتراض بحق و طبیعی فعالان کارگری، معلمان، بازنشستگان، فعالان اجتماعی و مدنی، در مقابل ابتدائی‌ترین خواست‌هایی که برای انسان جزء بدیهی‌ترین حقوق به شمار می‌رود به سلاح سرکوب و اختناق روی می‌آورند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض پنج سندیکای فرانسوی به سرکوب فعالیت‌های صنفی و مدنی در ایران

و اعلام حمایت از #جعفر_ابراهیمی ، #آرش_گنجی، #اسماعیل_گرامی، #فرزانه_زیلابی

ایران: همبستگی با قربانیان سرکوب
در ایران اقدام به ایحاد تشکلات سندیکایی مستقل از قدرت حاکم یک جرم محسوب می شود. اخیرا حکومت ایران بر شدت فشار بر مبارزان در همه حوزه ها نظیر معلمان، نویسندگان، وکلای دادگستری و کارگران افزوده است.
#جعفر_ابراهیمی عضو تشکل صنفی معلمان تهران اخیرا به اتهامات واهی "تبلیغات علیه نظام" و "اقدام علیه امنیت کشور" متهم شده است. جعفر ابراهیمی مبارزی است که برای عدالت اجتماعی، و برای آموزش رایگان فعالیت می کند. هدف حکومت از محاکمه کاملا بی پایه او، مرعوب و خفه کردن هر صدایی است که علیه رژیم سرکوبکر برمی خیزد و مبین آن است که در ایران مدافعان حقوق انسان ها همواره هدف سرکوب هستند.
#آرش_گنجی نویسنده و مترجم، عضو کانون نویسندگان ایران است. او به خاطر ترجمه کتابی درباره وضعیت روژاوا در سوریه به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم و به ۱۱ سال زندان محکوم می شود. تقاضای تجدید نظر او رد می شود و حکم ۱۱ سال زندان تأیید می شود. در حاضر سه عضو دیگر کانون نویسندگان به اسامی آبتین بکتاش، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن به جرم های مشابه در زندان به سر می برند.
#اسماعیل_گرامی کارگر بازنشسته ۶۷ ساله، مدافع حقوق کارگران، مبارزی است که برای احقاق حقوق بازنشستگان با سازمانده گردهمایی ها در پی ایجاد تشکل برای بازنشستگان بود. او در ژوئن ۲۰۲۱ به ۷۴ ضربه شلاق و ۶ سال زندان محکوم می شود. در سپتامبر دادگاه تجدید نظر او را به ۶ سال زندان محکوم می کند.
#فرزانه_زیلابی وکیل دادگستری، به جرم دفاع از حقوق کارگران تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد. او در محاکمات کارگران نیشکر هفت تپه وکالت متهمین را برعهده گرفته بود. دادگاه بدوی خانم زیلابی را به اتهام "تبلیغات علیه دولت" به دو سال زندان و ممنوعیت خروج از کشور محکوم می کند. اخیرا چندین وکیل دادگستری دیگر هم به زندان محکوم شده اند. حکومت با پیگرد وکلای مخالفان و معترضین قصد جلوگیری از روال قانونی مبارزات آن ها را دارد.
ما سازمان های سندیکایی فرانسه بار دیگر همبستگی خود را با سندیکالیست های قربانی سرکوب حکومت ایران و رفقای حامی شان را اعلام می کنیم و:
- خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری آرش گنجی و اسماعیل گرامی و همه سندیکالیست ها نویسندگان و زندانیان عقیدنی هستیم؛
- اعمال سرکوبگرایانه و اذیت و آزارها علیه خانم فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران کارکنان نیشکر هفت تپه را محکوم می کنیم و خواهان لغو فوری ممنوعیت سفر در مورد وی هستیم؛
- خواهان لغو همه محکومیت های غیرعادلانه و خلاف آزادی های و حقوق بنیادی هستیم. از جمله محکومیت جعفر ابراهیمی. هم چنین خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری همه مبارزین زندانی شده به خاطر فعالیت های سندیکایی‌اشان هستیم؛
- از رژیم ایران می خواهیم که به پیمان های بین المللی که دولت ایران امضا کرده، از جمله حق ایجاد تشکل های مستقل، حق برگزاری تجمعات، حق اعتصاب، و حق قراردادهای جمعی، احترام بگذارد.

کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار (س‌اف‌دت) CFDT : dszliwka@cfdt.fr
کنفدراسیون عمومی کار (س ژ ت) CGT : n.ferouse@cgt.fr
کنفدراسیون متحده سندیکایی (اف.اس. او) FSU : michelle.olivier@snuipp.fr
اتحاد سندیکایی همبستگی (سولیدر) Solidaires : contact@solidaires.org
اتحاد ملی سندیکاهای مستقل (او ان اس آ) UNSA : rachel.brishoual@unsa.org

پاریس، ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱

*************

اعتصاب کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان

امروز چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰، گروهی از کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان، در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان، در محل کار دست به اعتصاب زده و از ادامه کار خودداری کردند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: اقدام به خودسوزی یکی از کارگران شرکت بهره برداری متروی تهران

امروز سه شنبه ۲۵ آبان، یکی از کارکنان شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتش در محل کار خود اقدام به خودسوزی کرد که نهایتا با مداخله همکارانش، از اقدام او جلوگیری شد
بر اساس این گزارش، اقدام این شهروند که گفته می شود فرزند یکی از جانباختگان جنگ ایران و عراق است، در جریان دیدار مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو با کارکنان این شرکت صورت گرفته است.
انگیزه این شهروند از این اقدام، اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات چند سال اخیر خود توسط مسئولان شرکت مذکور عنوان شده است.
نهایتا با مداخله دیگر کارکنان این شرکت، از اقدام اعتراضی این شهروند که قصد داشت با ریختن بنزین بر روی خود به زندگی اش پایان دهد، ممانعت به عمل آمده است. خودکشی برای دریافت مطالبات قانونی ، جهنمی ست که برای نیروی کار ساخته اند!

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: واگذاری معادن به پیمانکاران و شرکا برده داری مدرن است!

امروز دوشنبه ۲۴ آبان کارگران معادن ذغال سنگ و ذغالشویی زرند استان کرمان با خواست ممانعت از واگذاری این معادن به بخش خصوص (شرکت دالاهو و پیمانکاران وابسته به آن)، تبدیل وضعیت شغلی، ارتقاء ضریب حقوقی از ۱/۵ به ۲ و پرداخت حق بیمه، مجدداً مقابل ساختمان ذغال سنگ تجمع کردند.
این تجمع کنندگان شعار"واگذاری معادن ذغال سنگ به پیمانکار مساویست با برده داری مدرن"، "روی کارآمدن پیمانکار مساویست با مکیدن خون کارگران"، "می مانیم، میمیریم ذلت نمی پذیریم" و پیمانکاران عامل قتل کارگر سر دادند.
این تجمع که از هفته گذشته شروع شده است بدون اینکه کسی پاسخگو باشد تا امروز ادامه دارد. به گفته‌ی کارگران، شمار تجمع کنندگان به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد اما حضور این افراد با هم نیست بلکه روزانه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ نفر است.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع کارگران شرکت موتورسازان تراکتورسازی تبریز

روز یکشنبه ۲۳ آبان‌ماه کارگران شرکت موتورسازان تراکتورسازی تبریز در اعتراض به دستمزد پایین خود بار دیگر دست به تجمع زدند.
پرسنل شرکت موتورسازان با تجمع و ارائه خواسته های خود خواستار موارد زیر شدند:
۱- افزایش حقوق به صورت اعمال در حکم کار نه با پرداختی های ثابت
۲- اعمال طبقه بندی مشاغل
۳ -تشکیل شورای کارگری
۴ - پرداخت حق بهره وری متناسب و به روز شده
۵ - امنیت شغلی و تبدیل وضعیت.
در ماه جاری این چندمین باری است که کارگران تراکتور سازی تبریز دست به تجمع می زنند.

*************

گزارشی کوتاه از تجمعات اعتراضی و مطالبه‌محور فرهنگیان ایران

بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران امروز ، پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰، فرهنگیان بازنشسته و شاغل تجمع اعتراضی با مطالبه اصلی رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌ هیات‌ علمی و همسان‌سازی ‌بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری در شهرهای مختلف برگزار نمودند.
بنا بر اخبار ارسالی به شورای هماهنگی تاکنون این تجمع در ۲۰ استان‌ برگزار شده‌است. فرهنگیان در استان لرستان در شهرهای بروجرد، دورود، الیگودرز، کوهدشت، پل‌دختر و خرم‌آباد در استان کردستان در شهرهای سقز، مریوان و سنندج در استان خوزستان در شهرهای ایذه، اندیمشک، بندرماهشهر و اهواز در استان گیلان در شهرهای رشت و بندرانزلی در استان فارس در شهرهای شیراز، نورآباد و ممسنی، داراب در استان اصفهان در شهرهای اصفهان و شهرضا، استان مازندران در شهرهای آمل و نکا برگزار گردید.
همچنین تجمع در شهرهای کرمانشاه، زرین‌دشت (چهارمحال‌و‌بختیاری)، شیروان (خراسان شمالی)، قم، یلام، تبریز، یاسوج، یزد، بوشهر، زنجان با استقبال معلمان روبرو شد.
فرهنگیان استان تهران و البرز نیز امروز در میان تدابیر شدید نظامی و امنیتی در مقابل مجلس دست به تجمع زدند و در پایان مسیر مجلس تا میدان بهارستان را راه‌پیمایی نمودند.
لازم به ذکر است برخی فعالان صنفی و کانون‌ها و انجمن‌های صنفی طی هفته گذشته، برای تعلیق تجمع امروز تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشتند اما آنان با تاکید بر حق بودن و قانونی و صنفی بودن مطالبات مقاومت کرده و بر تحقق مطالبات پافشاری نمودند.
شورای هماهنگی چون گذشته در کنار معلمان ایستاده و از معلمانی که به فراخوان جواب مثبت دادند قدردانی و تشکر می‌کند و به سایر فرهنگیان عزیز که بنابر هر دلیل نتوانستند در تجمع امروز شرکت نمایند برای پیوستن به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی فرهنگیان و شرکت در برنامه‌ها و فراخوان‌های شورای هماهنگی فراخوان می‌دهد. پیروزی ما در گرو تقویت تشکل‌یابی مستقل و همبستگی ماست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۰ آبان ۱۴۰۰

*************

قطعنامه پایانی تجمع پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ شورای هماهنگی

فرهنگیان شریف ....
امروز پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ ما فرهنگیان در قالب شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، در تجمعات گسترده ی سراسری، آمده ایم تا فریاد اعتراضی خود را نسبت به شیوه تقسیم بودجه و اختصاص درصد بسیار اندکی از سهم بودجه ی سالانه ی کشوری به آموزش و پرورش با توجه به جمعیت ۱۳ میلیونی دانش آموزان، جمعیت یک میلیونی معلمان، خانواده ی آنان و اهمیتی که نظام تعلیم و تربیت در زیرساختهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور دارد، اعلام کنیم.
دولتها و مجلسهای گذشته بیش از ۱۴ سال است که اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری را برای آموزش و پرورش شاغلین و بازنشستگان به بهانه های گوناگون به تاخیر می اندازند. اجرای قانون را در حق فرهنگیان به بهانه ی افزایش تورم نادیده می گیرند.
فرهنگیانی که به زیر پا گذاشتن قانون توسط حاکمیت اعتراض می کنند، با برخوردهای شدید امنیتی مانند: زندان های طولانی مدت، ضرب و شتم در خیابان، اخراج، تبعید، و محرومیتهای گوناگون روبرو می شوند.
ماتجمع کنندگان به حاکمیت هشدار می دهیم که بدون اغراض شخصی و جناحی، بدون فریبکاری، برای جلوگیری از انحطاط آموزش و پرورش کشور به خواسته های فرهنگیان توجه کرده و در برطرف کردن مشکلات آنان اقدام نماید.
آزادی معلمان زندانی / آموزش رایگان و باکیفیت برای جوانان / اجرای نظام رتبه بندی ٨۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاهها/ اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان / بستن پرونده های فعالان صنفی / مشکلات آموزشیاران نهضت سواد آموزی / رسیدگی به مشکلات مربیان پیش دبستانی / پاداش پایان خدمت بازنشستگان/ پرداخت حق التدریس معلمان / بازگشت به کار معلمان اخراجی / انتخاب وزیر از میان فرهنگیان، واگذار کردن مدیریت صندوق ذخیره ی فرهنگیان به سهامداران آن صندوق.
حاکمان بدانند، اعتراضات و تجمعات فرهنگیان و سایر اقشار معترض جامعه پاسخ به سوء تدبیر آنهاست.
معلمان کشور در قالب شورای هماهنگی اعلام می کنند، پیش تر موارد اشکال لایحه ی ثبت شده در سامانه ی مجلس، بوسیله ی شورای هماهنگی به آگاهی نمایندگان مجلس رسیده ، بدون توجه به موارد یاد شده، هرگز اجرای ناقص رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان را نخواهند پذیرفت، در صورت ادامه ی بی اعتنایی به خواسته های آنان، در چند هفته ی آینده این اعتراضات به شیوه های گوناگون همچنان دنبال خواهد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب کارگران ایران خودرو خراسان

امروز چهارشنبه ۱۹ آبان کارگران شرکت ایران خودرو خراسان در اعتراض به سطح نازل حقوق ودستمزدها دست به اعتصاب زدند ودر داخل کارخانه تجمع کردند.
کارگران برای نهار هم نرفته ودرمحیط تجمع خود مانده اند وهم اکنون مدیرمنابع انسانی کارخانه برای گفتگو ومذاکره در میان کارگران حضور دارد.
کارگران شرکت#ایران_ خودرو_ خراسان که تعداد ۴۰۰۰ نفر می باشند نسبت به اعمال اضافه کاری اجباری وسطح پایین حقوق ها اعتراض دارندوخواهان حذف اعمال اضافه کاری اجباری و افزایش حقوق ومزایا هستند. منبع خبر: صفحه اینستاگرام مجله کارگری

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران سمتکو در تبریز

کارگران شرکت سمتکو تبریز (شرکت طراحی مهندسی و ساخت ابزار آلات سایپا) صبح امروز دوشنبه ۱۷ آبانماه به دلیل شرایط نابسامان مدیریتی این کارخانه با تجمع در مقابل دفتر مسئولان، اعتراض کردند.
چندماهی است این کارخانه مدیرعامل ندارد و از طرفی به دلایل نامعلومی روند تولید قطعات در این کارخانه با مشکلات جدی همراه است. کارگران خواستار تعیین تکلیف وضعیت کارخانه هستند.

*************

اردوی کار: تجمع کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان

کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان در اعتراض به‌ عدم دریافت پاسخ در مورد تصمیم «موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد» برای واگذاری این شرکت به مجموعه فولاد تجارت دالاهو (شرکت سرمایه‌گذاری بازنشستگی فولاد) امروز در محوطه شرکت واقع در مرکز استان تجمع کردند.

*************

اردوی کار: عقب نشینی جزئی کارفرما در برابر اعتصاب و اعتراض گسترده کارگران شهرداری کوت عبدالله

اعتراضات پیگیر کارگران شهرداری کوت عبدالله و خوددآوری از گردآوری زباله ها وفشار نارضایتی مردم، به عقب نشینی کوچکی منجر شد و کارگران شهرداری کوت عبدالله از پرداخت بخش کمی از معوقات مزدی خود خبر دادند. برای بسیاری از کارگران پیمانکاری این شهرداری، حقوق برج چهار یا همان تیرماه فقط ده روز رد شده است و ظاهراً به دلیل اعتراضات کارگری، برای کارگران غیبت در نظر گرفته شده است. حقوق برج پنج نیز که به نسبت کامل واریز شده، بدون احتساب تعطیل کاری‌های ماهانه است.
کارگران از مراجعه به معاونت شهردار و قول پیگیری این مقام مسئول خبر دادند؛ گویا معاون وعده داده در روزهای آینده بحث نواقص حقوق کارگران را برطرف کند.
از طرف دیگر، پیمانکار سال گذشته که به دلیل اجرای حکم بابت عدم پرداخت معوقات مزدی سال قبل کارگران در بازداشت موقت بود، با وثیقه آزاد شده و به گفته کارگران، به او ده روز وقت داده‌اند تا مطالبات کارگران را بپردازد و کامل تسویه کند.
کارگران شهرداری کوت عبدالله می‌گویند: باید چند ماه منتظر دریافت حقوق ناچیز خود باشیم

*************

اردوی کار: عسل محمدی و هیراد پیربداقی بازداشت شدند

روز گذشته، شنبه ۱۵ آبانماه عسل محمدی و هیراد پیربداقی از فعالین کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. نیروهای امنیتی با یورش به منزل این دو‌ فعال کارگری اقدام‌ به تفتیش منزل آنها کرده و سپس آنها را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اهواز
روز یکشنبه ۱۶ آبانماه بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اهواز مقابل اداره کل تامین اجتماعی این شهرستان تجمع اعتراضی برپا کردند.
بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی نسبت به سطح نازل حقوق و مستمری‌ها ،مشکلات بیمه تکمیلی و وضعیت بد معیشتی خود معترض هستند.
بازنشستگان تأمین اجتماعی خواهان افزایش و همسان سازی کامل حقوق‌ها هستند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: مرگ دلخراش کارگر زن ۲۱ ساله سمنانی در دستگاه رینگ ریسندگی

یک نفر از کارگران زن کارخانه‌ «نساجی کویر سمنان» واقع در شهرک صنعتی شرق، شب گذشته به علت گیر کردن سرش در دستگاه رینگ ریسندگی جان باخت.
علت این حادثه به‌طور دقیق مشخص نیست اما همکاران این کارگر ۲۱ساله که نامش «مرضیه طاهریان» است، می‌گویند ابتدا مقنعه سر او در دستگاه گیر کرد و به همین ترتیب سر وی نیز به دستگاه کشیده شد.
آمار حوادث فاجعه بار کار در بی توجهی کامل نهادهای مسئول و عدم برخورداری کارگران از تشکل های مستقل و حمایتی کارگری، شتاب فزاینده ای یافته است.

بازنشستگان فولاد همچنان پیگیر در یکشنبه های اعتراضی!
تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در خوزستان امروز نیز برای پیگیری و اعتراض به زمین ماندن مطالبات، برگزار شد.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی پرستاران شاغل در سازمان تأمین اجتماعی

تهران: مقابل مجلس، امروز یکشنبه ۱۶ آبان تجمع اعتراضی پرستاران شاغل در سازمان تأمین اجتماعی
پرستاران در اعتراض به بی توجهی مسئولین به مطالبات‌شان مقابل مجلس دست به تجمع زدند. از جمله مطالبات آنان:
- اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور
- احتساب مدت سربازی بعنوان سوابق سختی شغل خود،
- افزایش احکام حقوقی متناسب با وزارت بهداشت و تعلق فوق العاده ویژه!
با این‌همه هیاهو، حاصل وعده ها کو

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: معلمان مناطق محروم آذربايجان شرقي ۱۴ماه است حقوق نگرفته اند!

معلمان خريد خدمت شاغل در مناطق محروم آذربايجان شرقي از عدم پرداخت حق و حقوق خود از ۱۴ ماه گذشته خبر دادند.
اين معلمان با امضاي طوماري، از تبعيض و بي عدالتي در حق خود اعتراض کرده و از عدم رسيدگي به شکايت خويش از سوي اداره کل آموز و پرورش شکايت دارند.
در اين نامه آمده است که معلمان خريد خدمت در شرايط سخت آب و هوايي و با وجود همه گيري کرونا، به دليل محروميت و عدم برخورداري روستاهاي دور افتاده آذربايجان شرقي مجبور به حضور در کلاس هاي درس بودند با اينحال از مهرماه ۹۹ تاکنون حق و حقوق آنان پرداخت نشده است! حقوق هر معلم خريد خدمت مناطق محروم، حدود ۳ ميليون تومان اعلام شده است!

سفره خالی کارکنان دانشگاه آزاد بندرماهشهر
صبح امروز کارمندان دانشگاه آزاد بندرماهشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق، مطالبات عقب افتاده دست به تجمع اعتراضی زدند:
«این وضعیت ماست بعداز اندی کار کردن بعداز زحماتی که برای دانشگاه کشیدیم این وضعیت ماست جیب ها خالی ، سفره خالی معاش صفر! کی میخواد به داد ما برسه کی میخواد این وضعیت را جمع کند این آخر زحمات کارمند است چطوری میخوای با حقوق یک میلیون و دو میلیون تومان زندگی کرد!»

*************

شورای بازنشستگان: اعتصاب گسترده کارگران ایران‌خودرو تبریز

«امروز شنبه ۱۵ آبانماه کارگران ایران‌خودرو تبریز در اعتراض به تعویق در پرداخت حقوق ماهانه و اختلاف قیمت دریافتی کارگران مراکز تولیدی شرکت دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
کارگران همچنین اعلام کردند که در حالی که قیمت گذاری خودرو سراسری است و در دو سال گذشته شاهد افزایش ۵ برابری قیمت خودرو‌های تولیدی این کارخانه هستیم، متاسفانه دریافتی‌ها تغییری نداشته است.
گفتنی است بنا به اعلام کارگران اعتصاب کننده در ایران‌خودرو تبریز، از ساعت ۷ صبح و با شروع فعالیت شیفت صبحگاهی ۵۰۰ کارگر فعال در واحد‌های تولیدی این کارخانه دست به اعتصاب زده اند.»

*************

فراخوان تجمع شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

فرهنگیان شریف، شاغل و بازنشسته
همانطور که می‌دانید لایحه رتبه‌بندی ده سال است که میان دولت‌ها و مجلس‌ها سرگردان است و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تحت تاثیر بازی‌های سیاسی به سرانجام نرسیده‌است.
امروز که با پیگیری متحدانه فرهنگیان شاغل و بازنشسته لایحه رتبه‌بندی و همسان‌سازی در سطح گسترده مطرح شده‌است مجلس از تصویب و دولت از اجرای آن، آنگونه که معلمان و شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران می‌خواهند سر باز می‌زنند و در هر رفت و برگشت لایحه، از کمیسیون آموزش به صحن مجلس و برعکس قسمتی از لایحه به زیان معلمان تغییر می‌کند.
دولت و سازمان برنامه و بودجه با لابی گسترده به دنبال آن است که به بهانه کمبود بودجه از #همسان‌سازی بازنشستگان _مبتنی‌_ بر_قانون_مدیریت_خدمات_کشوری و #رتبه‌بندی‌شاغلان_هشتاددرصد_حقوق‌هیات‌علمی شانه خالی کند.
در چنین شرایط خطیر بارها نمایندگان شما در کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی فرهنگیان صدای اعتراض فرهنگیان را از طریق نامه نگاری ، بیانیه، دیدار و گفتگو به گوش مسئولان حکومتی رسانده‌اند و در طی شش ماه گذشته بارها در سراسرکشور فرهنگیان به صورت جمعی و خودجوش یا با فراخوان شورای هماهنگی اقدام به تجمع نموده‌اند اما تاکنون آنگونه که شایسته فرهنگیان است توجهی به مطالبات نشده است، حتی از گوشه و کنار زمزمه شوم سلب مالکیت فرهنگیان از #صندوق_ذخیره_فرهنگیان به گوش می‌رسد.
در بخش آموزشی نیز تعلیم وتربیت کودکان و نوجوانان با بحران روبروست.
وزارتخانه بدون وزیر برنامه‌ای برای اداره امور آموزشی ندارد و بسیاری از دانش‌آموزان به خاطر نبود امکانات از آموزش مجازی محروم شده‌اند. در چنین شرایطی و با توجه به درخواست پی درپی فرهنگیان برای پیگیری و ادامه اعتراضات ، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از فرهنگیان سراسر کشور برای شرکت در تجمع سراسری در ۲۰ آبان دعوت می‌کند.
شورای هماهنگی و کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی فرهنگیان عضو شورا ، یگانه راه تحقق مطالبات را همبستگی و اتحاد فرهنگیان و استمرار مطالبه‌گری می‌داند.

تاریخ تجمع : ۲۰ آبان ۱۴۰۰    زمان : ۱۰ صبح

مکان: تهران و البرز : مقابل مجلس

مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل آموزش و پرورش

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۳ آبان ۱۴۰۰

*************

اردوی کار: بازداشت اعضای خانواده ستار بهشتی، در آستانه سالروز درگذشت وی

نیمه شب چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰، در آستانه سالروز درگذشت ستار بهشتی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، با هجوم به منزل خانواده این کارگر وبلاگ نویس، گوهر عشقی، مادر، و سحر بهشتی، خواهر وی را بازداشت کردند. گفته می شود گوهر عشقی در اثر حمله نیروهای امنیتی دچار شوک عصبی شده و دقایقی قادر به تنفس نبود. همچنین همسر سحر بهشتی که به این حمله اعتراض کرده بود، توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شده است.

*************

اردوی کار: خسرو صادقی بروجنی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

خسرو صادقی بروجنی، نویسنده و روزنامه‌نگار محبوس در زندان اوین، امروز پنجشنبه ۱۳ آبان‌ماه، با تودیع وثیقه به مرخصی ۵ روزه اعزام شد.
آقای صادقی دوران محکومیت ۵ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند. اعزام به مرخصی آقای صادقی با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مدت ۵ روز صورت گرفته است.

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: احضار آرش گنجی ...

آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در پی احضار خود، صبح امروز، دوشنبه ۱۰ آبان در اجرای احکام حاضر شد و سپس به زندان اوین منتقل شد. روز شنبه ۲۴ مهرماه، طی ابلاغیه‌ای جهت تحمل حبس احضار شد. او پیشتر توسط دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر استان تهران رسید. او دی ماه ۲ سال قبل به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام، تبلیغ علیه نظام و عضویت و همکاری با گروه‌های مخالف نظام بازداشت شد. به گفته وکیل این مترجم، مصداق این اتهامات، ترجمه کتاب "کلید کوچک دروازه‌ای بزرگ" درباره تحولات کردستان سوریه است.

*************

آرش گنجی در بارۀ احضار خود

آرش گنجی: «رفقای عزیزم
در این آستانه‌ی رفتن نمی‌دانم دچار تراژدی شده‌ام یا طنز.
صبح زود اطلاع یافتم که امروز یکم نوامبر است؛ روز جهانی کوبانی، روز شکست قطعی داعش.
دچار طنز هستم زیرا در سالگرد آن پیروزی بزرگ راهی زندان می‌شوم و تراژدی، زیرا با شوقی پایان‌ناپذیر در قلب کوچکم باید دوران حبس خود را آغاز کنم. یقین داشته باشید که دلم امروز قرص‌تر از همیشه است و جشن خودم را در دلم بر پا خواهم کرد.
سپاسگزار همگی رفقا، به ویژه رفقای عزیزتر از جانم در کانون نویسندگان ایران هستم که به بدرقه‌ام آمده‌اند. حمایت بی‌دریغ رفقای کانونی در تمام این مدت و همبستگی بین‌المللی نویسندگان باعث دلگرمی من و خانواده‌ام می‌شد و یادآور می‌شد که هرگز تنها نیستم.
قدردان این حضورتان هستم.
زنده‌ باد کانون‌ نویسندگان ایران!
تمام میخک‌های جهان تقدیم به شما.»

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران شهرداری کوت عبدالله:

تنها سلاح باقیمانده برای ما اعتصاب است

فریاد کارگران شهرداری کوت عبدالله از بی اعتنایی مسئولان و متلاشی شدن خانواده هایشان از فقر تحمیلی: «تنها سلاح باقیمانده برای ما اعتصاب است!» اعتصاب کارگران جان به لب رسیده شهرداری کوت عبدالله اهواز- یکشنبه ۹ آبان

*************

اردوی کار: دومین روز از تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار

امروز یکشنبه ۹ آبان جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار، برای دومین روز متوالی در محوطه این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
تعطیلات اجباری بدون حقوق، کسر مرخصی، کاهش میزان تولید، عقد قراردادهای کوتاه‌مدت یکماهه، شبکاری‌های دو هفته‌ای مداوم، بی‌توجهی به مشکلات کارگران و تهدید کارگران به اخراج در صورت اعتراض، از جمله مشکلات این کارگران است.

*************

شورای بازنشستگان: اعتراض واعتصاب کارکنان ماشین سازی اراک درخصوص افزایش حقوق متناسب با تورم

کارگران معترض ماشین‌سازی مدیران و مشاوران جدید این کارخانه را بیرون کردند.
امروز کارگران معترض ماشین‌سازی تبریز، در اعتراض به تداوم سوءمدیریت ها در این مجموعه بزرگ صنعتی، ۱۱ نفر از مدیران و مشاوران جدید این کارخانه را بیرون کردند. کارگران معترض ماشین سازی تبریز، در ادامه اعتراضات قبلی خود، اقدام به اخراج مدیران جدید خود کرده اند.

*************

اردوی کار:کارگران پتروشیمی آبادان برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند

اردوی کار: طبق دستور محمدعلی رستمی سرپرست پتروشیمی آبادان در روز گذشته ساعات کاری پرسنل از هشت به دوازده ساعت در روز افزایش یافته است. اضافه‌کاری از صد ساعت در ماه به هفتاد ساعت کاهش یافته است. وعده غذایی گرم نیز حذف شده است! این دستور با واکنش کارکنان پتروشیمی آبادان و اعتصاب آنها همراه شده که از دیروز آغاز شد و امروز ادامه یافت. اعلام حمایت از 4 کارگر معترض اعتراضی هم از مطالبات

*************

اردوی کار: برای نجات بیل سرپرست ۳ کارگر جان خود را از دست می دهند

به خاطر نجات بیل سرپرست واحد، سه کارگر کارخانه فولاد البرز ناب آرش جان خود را از دست دادند
خبر به غایت دردناکِ مرگ کارگرانِ تازه کارِ «کارخانه فولاد البرز ناب آرش» بار دیگر این واقعیت تلخ را همچون پُتکی بر سر ما کوبید که به راستی جانِ کارگران در این نظام سراپا فاسد، تبهکار و دزدسالار بی‌اندازه بی‌ارزش و مرگ آن‌ها به شکل فاجعه‌باری طبیعی شده است.
ماجرا این است که بیلی توی مخزن می افتد. سرپست به کارگر دستور می‌دهد برای نجات بیل وارد مخزن شود. کارگر دچار گازگرفتگی می‌شود. همکارش برای نجات او می رود و او هم خفه می شود. کارگر سوم هم برای نجات دومی کی رود و خفه ‌می‌شود. بالاخره سرپرست، کارگر چهارم را به دستگاه اکسیژن‌ساز تجهیز می‌کند. .

*************

اردوی کار: تداوم اعتصاب کارگران پتروشیمی رازی

امروز شنبه ۸ آبانماه کارگران پتروشیمی رازی برای چندمین روز پیاپی در اعتراض به عدم تحقق وعده های مدیران و مشکلات حقوق و مزایا دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان مرکزی شرکت تجمع کردند.
کارگران از هفته گذشته دور جدید اعتراضات خود را آغاز کرده‌اند و از جمله خواسته‌های کارگران معترض تخصیص پاداش و مزایای رفاهی متناسب با منطقه، افزایش کیفیت وعده های غذایی، بروزرسانی طرح طبقه بندی مشاغل و بیمه تکمیلی است.
اعتصاب کارگران باعث شده آورهال شرکت نیز متوقف گردد.

*************

اردوی کار: حدود ۷۰۰ کارگر شهرداری ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان هنوز چهار ماه حقوق معوقه دارند

کارگران شهرداری ایرانشهر طی دو روز گذشته، بعد از ماه‌ها پیگیری صنفی، معادل یک ماه از معوقات مزدی خود را دریافت کردند.
این کارگران درباره سرنوشت دیگر مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر به غیر از یک ماه معوقات مزدی پرداخت شده که مربوط به خرداد ماه سال جاری است، دست‌کم ۴ ماه دیگر طلبکاریم.
کارگران شهرداری ایرانشهر که تعدادشان به حدود ۷۰۰ نفر می‌رسد، می‌گویند: علاوه بر دستمزد پرداخت نشده، مزایای مزدی معوق هم داریم که بخشی از آن مربوط به ۱۴ سال عیدی، سنوات و اضافه کاری و تعطیل کاری‌های می‌شود که مدیریت شهری ایرانشهر هنوز تمهیدات قابل قبولی برای پرداخت آن‌ها انجام نداده و دلیل وی کمبود منابع مالی در شهرداری است.
آن‌ها با اشاره به اینکه اتکای درآمدهای شهر بر عوارض ساخت و ساز است، در ادامه می‌گویند: اکنون شهر ایرانشهر همانند اغلب شهرهای کشور به دلیل رکود در بازار مسکن با مشکل روبروست و توان پاسخ به طلبکاران مالی خود به ویژه کارگران شاغل در شهرداری را ندارد.
به گفته کارگران، شهرداری از برخی نهادهای دولتی بابت عوارض طلب انبوه دارد و پرداخت مطالبات کارگران نیز در گرو پرداخت این بدهی‌ها به شهرداری است.
طبق اظهارات این کارگران، چرا باید تاوان نبود اعتبار و کمبود بودجه‌های شهری بر دوش کارگرانی بی‌افتد که حداقل‌بگیر و کم‌درآمد هستند: ما کارگران حتی اگر دستمزد خود را به موقع دریافت کنیم، بازهم نمی‌توانیم از پس هزینه‌های زندگی بربیاییم.

*************

اردوی کار: جمعی از کارگران مجتمع پتروشیمی آبادان مقابل شرکت دست به تجمع زدند

امروز شنبه هشتم آبان‌ماه تعدادی از کارگران پتروشیمی آبادان با تجمع در این شرکت خواستار تحقق مطالبات خود شدند.
اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل، امنیت شغلی، بازگشت به کار ۴ نفر از همکاران اخراجی و ایجاد تشکل کارگری برای پیگیری مطالبات‌شان از جمله مطالبات این کارگران است.

*************

اردوی کار: آغاز اعتصاب رزیدنت‌های بیمارستان امام حسین

براساس اعلام قبلی دستیاران تخصصی بیمارستان امام حسین از امروز شنبه ۸ آبان از شرکت در درمانگاه‌ها، اعمال جراحی الکتیو و اقدامات پارکلینیک الکتیو و ویزیت بیماران الکتیو خودداری می کنند اما طبق وظیفه اخلاقی خدمت رسانی به بیماران اورژانسی را ادامه می دهند. مطالبات رزیدنت های اعتصابی به شرح زیر است:
- حداقل ۲ برابر شدن کمک هزینه ماهانه دستیاران از ابتدای سال ۱۴۰۰ و واریز فوری مابه‌التفاوت ۶ ماه اول
- کارانه‌ به ۴ درصد حق حرفه‌ای افزایش یابد
- پوشش بیمه مسئولیت دستیاران
- پرداخت حق کمک جراح

*************

فراخوان تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

یکشنبه نهم آبان ماه۱۴۰۰      ۱۰:۳۰ صبح

مکان: تهران میدان بهارستان خیابان صفی علیشاه مقابل سازمان برنامه و بودجه

شهرستانها مقابل اداره کل تامین اجتماعی

منبع: بازنشستگان تامین اجتماعی

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد

روز دوشنبه سوم آبانماه جمع‌هایی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد از شهرهای اهواز، اصفهان، شاهرود، تهران و … طبق فراخوان از پیش اعلام شده مقابل ساختمان صندوق مرکزی فولاد در تهران تجمع کردند.
افزایش دو میلیون تومانی متوسط حقوق بازنشستگان صندوق فولاد (اجرای صحیح مصوبه متناسب سازی)، انتقال به جدول ٧ قانون بودجه، درمان فولاد و برقراری خدمات رفاهی مطابق تعهدات آیین نامه استخدامی فولاد چهار مطالبه اصلی بازنشستگان فولاد است

*************

تجمع بزرگ بازنشستگان فولاد

دوشنبه سوم آبان ماه ساعت ۸ صبح

مکان: تهران وزرا ساختمان صندوق بازنشستگی

خواسته های قانونی
تا زمان احقاق حقوق قانونی بطور پیوسته، پیگیر:
۱- افزایش دو میلیون تومانی متوسط حقوق بازنشستگان صندوق فولاد (اجرای صحیح مصوبه متناسب سازی)
۲- انتقال به جدول ۷ قانون بودجه
۳- درمان فولاد
۴- برقراری خدمات رفاهی مطابق تعهدات آیین نامه استخدامی فولاد.
- رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و حضور بازنشستگان واکسینه شده فولادی که بیماری زمینه ای ندارند.

جمعی از بازنشستگان فولاد

**********

‍ بیانیه اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

علیه خصوصی سازی بانک رفاه کارگران

کارگران، بازنشستگان و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی!
بانک رفاه کارگران اموال دولتی نیست که آن را به بخش خصوصی واگذارد!

کارگران شاغل بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان صاحبان اصلی سرمایه های بانک رفاه کارگران طی سالیان تاسیس تا کنون بوده و هستند که بنا به شرایط خاص بعد از انقلاب دولت مدیریت این بانک را که سرمایه آن از سوی کارگران و حق بیمه های پرداختی آنان تامین شده است در دست گرفت و بعد ها با استناد به اصلاح مالکیت و مدیریت این بانک دوباره به سازمان تامین اجتماعی بازگشت.
دولت جمهوری اسلامی تا کنون نه تنها حتی یک ریال بابت توسعه ی و گسترش این بانک توسط دولت هزینه نکرده است بلکه این صندوق به محلی برای بهره برداری و تامین هزینه های دولت بدل شده است.
متاسفانه طی سالیان متمادی به دلیل سرکوب و ضعف سازمان های کارگری و بازنشستگی در ایران منابع این سازمان و از جمله بانک رفاه کارگران مورد بهره برداری های دولتی قرار گرفته است و نظارت و کنترلی از سوی نمایندگان بیمه شدگان بر این بانک صورت نگرفته است.
اکنون دولت بنا به تفسیریه اصل ۴۴ قانون اساسی که خود تفسیری نادرست و مداخله جویانه در قانون اساسی است ؛ این اجازه را برای خود قائل شده است تا این بانک را که مالکیت آن به بخشی از مردم یعنی بیمه شدگان این سازمان طی نسل های گذشته تا کنون است را بادست اندازی آشکاری به خصوصی سازی سپارد و این عمل خیانت در امانت و سپردن مال مردم به غیر است!
کارگران، بازنشستگان و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ! اجازه ندهیم تحت هیچ شرایطی این عمل تجاوز کارانه و خیانت آمیز به منابع مالی که متعلق به همه ی ما بیمه شدگان است؛ اجرایی شود!
به هر وسیله ممکن صدای اعتراض خود را علیه این تصمیم اعلام کنیم . دست اندازی به بانک رفاه کارگران ایران تحت هر شکل و عنوان و از جمله تحت سیاست های خصوصی سازی ، مصادره ی هستی و زندگی کسانی است که سرمایه ی این بانک از محل کار و زحمت و با تکیه برحق بیمه پرداختی آنها تامین شده است!
بانک رفاه کارگران اموال دولتی نیست که آن را به بخش خصوصی واگذارد ! هیچ مقامی حق ندارد فرمان خصوصی سازی اموال مردم را صادر کند ! صدای اعتراض ما بازنشستگان و کارگران شاغل بیمه شده ی سازمان تامین اجتماعی به سراسر ایران خواهد رسید و همه را متوجه این دست اندازی به اموال خواهد کرد!
همه ی بیمه شدگان برای نگهداری و حفظ منابع بانک رفاه کارگران باید یک صدا به اعتراض برخیزند ، تمامی تشکل های کارگری از تشکل های کارگری موجود تا هر کانون و تشکل های بازنشستگی در سرتاسر ایران وظیفه دارند تا از این سرمایه بین النسلی بانک رفاه کارگران حفاظت کنند و اجازه مصادره آن را به هیچ بخش دولتی و خصوصی ندهند!
کا رگران ، بازنشستگان و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ! بانک رفاه کارگران اموال دولتی نیست که آن را به بخش خصوصی واگذارد ! اجازه ندهیم بانک رفاه کارگران را به یغما ببرند . از سرمایه بین النسلی طبقه کارگر ایران دفاع و حفاظت کنیم.
صدای اعتراض خود را پیش از آنکه این دست اندازی قطعی شود هر چه رساتر به گوش دولت برسانیم!

۱۴۰۰/۰۸/۰۱

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران