افق روشن
www.ofros.com

پیام های شادباش بمناسبت فرا رسیدن بهار طبیعت


مجموعه                                                                                                        پنجشنبه ٢۹ اسفند ۱۳۹٢

پیام به مناسبت فرا رسیدن سال نو

کارگران و مردم شریف ایران
سالی دیگر در گردش دیرین طبیعت و در پس مبارزه و امید و آرزوی ما انسانها برای برخورداری از یک زندگی شاد و مرفه در حال تولد است. سالهاست ما کارگران ایران با پیام درد و رنج به استقبال سال نو میرویم اما در نتیجه ایستادگی و مبارزه رو به گسترش مان، جنبش کارگری ایران شکوفاتر و آگاه تر از هر سالی قدم به سال نو میگذارد. امسال نیز همچون سالهای پیش چنین بود و علاوه بر بخشی از کارگران که حول طومار اعتراضی جنبش افزایش حداقل مزد را به پیش بردند، فریاد افزایش مزد به داخل برخی مراکز تولیدی و صنعتی نیز کشیده شد. کارگران چادرملو و پلی اکریل اصفهان و دهها و صدها کارخانه دیگر اعتصابات و تجمعاتی قدرتمند سازمان دادند و کارگران فولاد زاگرس در واپسین روزهای سال، مقابل وزارت کار را صحنه اعتراضی کوبنده کردند و با اتکا به قدرت اتحاد و همبستگی خود نشان دادند کارگران ایران علیرغم تشدید سرکوب اعتراضات شان در دولت تدبیر و امید!! محکم و استوار پای دفاع از حقوق انسانی شان ایستاده اند و در دفاع از زندگی و بقا خود ذره ای کوتاه نخواهند آمد. این پیام امسال کارگران ایران از خوزستان تا آذربایجان و از اصفهان و کردستان تا یزد و تهران و جای جای کشور به دولت و کارفرمایان بود. پیامی که در صورت تداوم وضعیت موجود و عدم تجدید نظر فوری در حداقل مزد مصوب، دامنه ظهورش در سال آینده وسعتی به مراتب بیشتر و تعیین کننده تر پیدا خواهد کرد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با تاکید بر تجدید نظر فوری در حداقل مزد مصوب و فراخوان به عموم کارگران برای اعتراض به آن، فرا رسیدن عید نوروز را به کارگران، عموم مردم شریف ایران و بویژه به خانواده های کارگران دربند و خانواده های تمامی زندانیان آزادیخواه صمیمانه تبریک میگوید و به همه عزیزانی که بدلیل دفاع از حقوق انسانی کارگران و مردم ایران به زندان افکنده شده اند درود میفرستد و سبد سبد شکوفه بهاری تقدیم این عزیزان میکند.
ما تلاش و مبارزه بیشتر و اتحاد و همبستگی برای پایان دادن به وضعیت مشقت بار کنونی را سرلوحه آغازی دگرگون کننده در سال جدید خواهیم کرد و همدوش با کارگران در سراسر کشور لحظه ای از مبارزه برای دست یابی به حقوق انسانی مان باز نخواهیم ایستاد.

بهاران خجسته باد

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٢٨ اسفند ماه ١٣٩٢

********************

پيام شادباش علي نجاتي به مناسبت فرا رسيدن نوروز ۱۳۹٢

بار دیگر همچون سالهای گذشته با سپری شدن ماه های زمستان به استقبال بهاری جدید می رویم و به تماشای شکفته شدن گلهای رنگارنگ بهاری که رنگ و بوی تازه به طبیعت می دهد و آن را مزین می سازد می نشینیم.
اما با آمدن بهار و سرسبزی طبیعت چرا کارگران این توده زحمت کش می بایستی بیشتر نگران آینده خود و خانواده اشان باشند؟ این چه زندگی است که برای کارگران ساخته اند که همیشه می بایستی در باتلاق تورم و گرانی افسار گسیخته و کمرشکن دست و پا بزنند و در انتظار مرگ تدریجی بنشینند؟ آیا این ستم که بر ما روا داشته می شود خودمان سهمی دراین استثمار نداریم که با چشمانی باز به آن می نگریم و همچنان سکوت کرده ایم و در انتظار امداد از غیب نشسته ایم؟
همه ما به خوبی می دانیم تورم که در سال ٩٢، ٣٣ و یا ٣۵ درصد از زبان مسئولان اعلام می شد خیلی بیشتر از اين رقم بوده است. عليرغم این همه گرانی دولت دستمزد سال ٩٣ را ٢۵ درصد نسبت به حداقل مزد یک کارگردر سال ٩٢ افزايش داده است که بر اساس آمار ده درصد کمتر از تورم اعلامي سال ٩٢ می‌ باشد. این اضافه دستمزد در حالی اعلام می شود که آقای روحانی ازاجرايی شدن فاز دوم هدفمندي یارانه ها و افزايش قيمت حامل های انرژی سخن می گوید که این خود پیامی است به هرچه کم رنگتر شدن سفره ي خالی ما کارگران.
بنا بر این چنین رویکردی که از دولت تدبیر و امید می بینم جای هیچ گونه امیدی نیست. من به عنوان یک کارگر افزایش ٢۵ درصدی دستمزد، که دهن کجی به توده زحمت کش و ستم دیده است را محکوم کرده و خواهان افزايش دستمزد بر اساس هزینه‌ هاي يك زندگي انساني مي باشم و از تمامی کارگران وهمچنین فعالین کارگری تقاضا دارم که با اتحاد و همدلي نسبت به این افزایش دست مزد اعتراض خود را اعلام دارند.

علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

١٣٩٢/١٢/٢٧ خورشیدی

********************

پیام رضا شهابی كارگر شركت واحد به مناسبت نوروز ٩٣

سال ٩٢ در حالی به پایان می رسد كه خانواده های كارگری در تنور داغ تورم بالای ۴٠ درصد و گرانی افسار گسیخته و بدلیل نبود برنامه مناسب برای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی شرایط خیلی سختی را متحمل شده اند.
نمی خواهم در پایان سال از مشكلات و ناملایمتی‌ها و خبرهای مایوس كننده كه بارها از طریق رسانه های تصویری و نوشتاری اعلام شده و من هم در نوشته های قبلی به آنها اشاره كردم سخن بگوییم، بلكه می خواهم بگویم كه چنانچه ما كارگران در صورت عدم حضور در كنار هم و تشكیل تشكل های مستقل كارگری به آگاهی رسانی به هم طبقه ای هایمان نپردازیم، توانم مقابله با نظام سرمایه داری نخواهیم داشت ولی در صورت اتحاد و همبستگی افق های روشنی در پیش رو خواهیم داشت.
در سال های گذشته طبقه كارگر برای رسیدن به آزادی و دموكراسی وعدالت اجتماعی و زندگی شرافتمندانه دوشادوش هم مبارزه كردند و هزینه های سنگینی از جمله زندان، شكنجه، اخراج ... پرداخته است. اكنون ما كارگران، معلمان، زنان، دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم آزادیخواه در كنار هم و به دور از كینه و با اتحاد و همبستگی برای رسیدن به هدف نهایی‌مان كه عدالت و آزادی و برابری است در سال جدید با شعار تشكل مستقل من كو، نان من كو، كار من كو، مسكن من كو مبارزه كنیم.
من به عنوان كارگر شركت واحد و عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیكای شركت واحد در حالی كه چهار سال متوالی است در زندان به سر می برم ضمن تبریك و شادباش سال نو به همه كارگران زحمت كش و همكارانم در شركت واحد، فعالین كارگری و مردم شریف و آزادیخواه از همه آنها تقاضا می كنم در سال جدید برای جلوگیری از هر گونه ظلم و ستم و زورگویی نظام سرمایه داری بر علیه كارگران و مردم زحمتكش متحد شوند.

رضا شهابی ذكریا- كارگر شركت واحد و عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیكای شركت واحد

بیمارستان امام خمینی ٢٧ اسفند ١٣٩٢

کمیته ی دفاع از رضا شهابی - ٢٧ اسفند ١٣٩٢

********************

فرا رسیدن سال نو را شادباش می گوییم!

با سپری شدن آخرین روزهای ماه اسفند، بوی بهار در همه جا عطرافشان شده و نوید بخش و پیام آور نوروز و سالی تازه است. فصلی که چلچله ها " روی هر شاخه، کنار هر برگ " باز می گردند و طراوات را فریاد می زنند و " درخت گیلاس هدیه جشن اقاقی ها را گل به دامن " می کند. بهار می آید و بار دیگر همان درس بزرگ دوباره زیستن و دوباره ساختن را با خود به ارمغان می آورد و کنایه ای است که آری، دوباره می شود ساخت.
در حالی ما به آغاز سال ۱۳۹۳ نزدیک می شویم که کارگران ایران، سال سخت و دشواری را پشت سر گذاشتند. دستمزدهای زیر خط فقر و وضعیت معیشتی فلاکت بار، بیکارسازی و اخراج، عدم پرداخت همان مزد ناچیز به بهانه ها مختلف، بازداشت و زندانی کردن کارگران به دلیل حضور در اعتراض های کارگری، بخشی از شرایط زیست کارگران در سال ۹۲ بود. علاوه بر این مرگ صدها نفر کارگر در سوانح مختلف محیط کار، در معادن، پروژه ها و کارخانه ها، یکی دیگر از بلایای سرمایه داری برای کارگران در ایران بود. در این سال نیز تعداد دیگری از فعالین کارگری در دفاع از مطالبات جنبش کارگری بازداشت و محکوم به زندان شدند.
ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در آستانه بهار و آغاز سال تازه، خود را در اندوه خانوادهایی که نان آورشان را در سانحه های محیط کار از دست داده اند، شریک می دانیم. هم چنین به ایستاده گی کارگران زندانی و خانواده های آنها درود می فرستیم و امید داریم که روزی برسد که هیچ انسانی به خاطر باورها و اعتقادات اش زندانی نشود و جای هیچ کارگری نیز در زندان نباشد.
فرا رسیدن نوروز و بهاری دیگر و آغاز سال ۱۳۹۳ را به همه کارگران و خانواده های کارگری و همه مردم شرافتمند، تبریک و شادباش می گوییم. باشد که طبقه کارگر در سال جدید، با اتکا به نیروی خود به مبارزه برای ایجاد تشکل های خود ساخته و مستقل بپردازد و با اتحاد و همبستگی کارگری برای دستیابی به خواسته ها و مطالبات خود به پیش برود.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل کارگری

۹۲/۱۲/۲۸