افق روشن
www.ofros.com

کارگران همچنان قربانیان نظام سود محور سرمایه داری اند


مشترک                                                                                                              دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩١

کارگران همچنان قربانیان نظام سود محور سرمایه داری اند

باز هم حادثه و باز هم کشته شدن خیل عظیم کارگران بابت سود طلبی نظام سرمایه داری

بیش از ١٢٠ کارگر و به گفته ی برخی از کارگران، بیش از ٢٠٠ نفر از کارگرانی که اغلب آنان را زنان تشکیل می دهند، در یک آتش سوزی در بنگلادش کشته شدند. کارگرانی كه از این حادثه جان سالم به در برده‌اند، می‌گویند كه درهای کارگاه در زمان آتش‌سوزی قفل بود و قربانیان نتوانستند از محل فرار كنند. از طرف دیگر، این ساختمان درب خروج اضطراری نداشت و كارگران در طبقه بالا مانده و راه خروج نداشتند. در زمان آتش‌سوزی بیش از هزار کارگر در ساختمان این کارخانه حضور داشتند. این کارخانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پوشاک در بنگلادش بوده و محصولاتش را به سفارش شرکت‌های غربی بزرگ تولید می‌کرد.
همزمان به گفته مقامات رسمی دوکارگر در انفجار کارگاه رنگ رزی در شهریار کرج کشته و تعدادی زخمی شدند که به گفته شاهدان ارقام واقعی بیش از این است و صدای انفجار آن چنان شدید بوده که تا چند کیلومتر شهرک های اطراف و از جمله شهرک اندیشه شنیده شده است.
حوادث ناشی از عدم اجرای مسایل ایمنی روزانه جان صدها كارگر را در ایران و سایر كشورهای جهان در معرض خطر قرار می دهد. بسیاری از این حوادث اصلا گزارش نمی شوند، اما طبق همین آمار رسمی و غیرواقعی هم حوادث كار دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات است و کشته شدگان حادثه بنگلادش بیش از جنگ اخیر غزه بوده است.
در چنین حوادثی بسیاری از كارگران جان خود را از دست می دهند و تعداد زیادی نیز برای همیشه ناقص العضو و از كارافتاده می شوند. قوانین حمایتی به خصوص در كشور ما و کشورهایی همانند بنگلادش به هیچ وجه پاسخگوی مشكلاتی نیست كه مصداق بارز جنایت علیه نیروی كار است.
حفاظت از نیروی كار و ایمنی جان كارگران وظیفه ای است كه بر دوش مسوولان قرار دارد. اما متاسفانه حرص و آز سرمایه داران و سكوت معنی دار مسوولان در این زمینه هر روز جان انسان های شریف و زحمتكشی را می گیرد كه جرمی جز فروش نیروی كارشان ندارند.
نهادهای كارگری و نمایندگان آنان بارها هشدار داده اند كه نباید سودطلبی سرمایه داران سبب به خطر افتادن جان انسان های زحمتكش و بی گناه شود. حوادث این چنینی نشان می دهد كه بی مسوولیتی و سودپرستی تا چه اندازه جان انسان ها را به بازی می گیرد و آینده ی نیروی كار، ‌این باارزش ترین سرمایه ی جامعه ی انسانی را در معرض خطر قرار می دهد و باز هم این امر مهم را ثابت می كند كه تنها ایجاد تشكل های مستقل كارگری قدرتمند است كه می تواند در برابر سود طلبی های روز افزون سر مایه دارا ن بایستد و ضامن حفظ ارزش های انسانی باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد

اتحادیه نیروی کار پروژه ای

سندیکای فلزکار مکانیک

هیات موسس سندیکای کارگران نقاش

كانون مدافعان حقوق كارگر