افق روشن
www.ofros.com

در همدردی با مردم زلزله زده در آذربایجان شرقی


مجموعه ای از اطلاعیه و ...                                                                                    شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩١

وقتی زمین لرزید...

(با اعلام همدردی و تسلیت به حادثه دیده گان و

خانواده هایی که در زلزله آذزبایجان شرقی عزیزان شان را از دست دادند.)

زلزله یکی از حادثه های طبیعی است که بر اساس بررسی های انجام شده زمین شناسان، ایران از جمله کشورهای زلزله خیز جهان محسوب می شود و بخش های زیادی از مناطق کشور، همواره با این پدیده مواجه اند. اما می توان با استفاده از امکانات مدرن امروزی در ساخت و سازها، به مقابله با آن پرداخت و با پیش گیری و آمادگی، آن را به کم زیان ترین حادثه طبیعی تبدیل کرد. این در حالی است که تصاویر منتشر شده زلزله روز شنبه آذربایجان شرقی، نشان می دهد که سستی بناهای مسکونی مهم ترین عامل افزایش تلفات و خسارت های ناشی از زمین لرزه در ایران است. هم چنین تصویر منازل مخروبه کاه گلی و قدیمی و لرزان، بیان گر این واقعیت است که کارگران و خانواده های آنها و دیگر بخش های کم درآمد و فقیر شهرها و روستاها، قربانیان اصلی زلزله هستند.
در چند دهه اخیر زلزله های مهیب دیگری بخش های مختلفی از ایران را با مرگ و نیستی روبرو کرده است. در شب ٣١ خرداد ١٣٦٩ زمین لرزه استان های گیلان و زنجان را لرزاند و بر اثر آن، حدود ۵٠ هزار نفر جان خود را از دست دادند. مرکز این زلزله " دیلمان " بود و بیشترین خسارت و تلفات نیز در مناطقی مانند منجیل، رودبار و دیگر شهرها و روستاهای استان گیلان بود. ابعاد این فاجعه گسترده بود و برای بیان عمق آن، از کلمات کاری ساخته نیست. حتی تصویر هم نمی تواند بگوید که بر مردم زلزله زده چه گذشته است. هزاران کودک در کنار مادران و پدران شان، به سرعت به هم خوردن بال یک پرنده، زیر خروارها خاک موفون شده و جان باختند. آنچه در ادامه می آید دو برداشت از این زلزله و حادثه خونین است که در لابلای یادداشت های پراکنده ی آن روزها، جستجو کردم.

برداشت اول: تصاویری از یک فاجعه
نیمه شب، نجوای آرام خواب کوچه های سکوت و وهم گرفته، خانه های آرامش. نیمه شب، عقربه ها، این عقربه های سرد و سخت ساعت، آرام آرام از تونل محزون زمان می گذشت. شب شد، نه صدایی، نه هیاهویی که بلور شکننده لحظه ها را بشکند و بشکافد. سکوت، سکوت، نه! انگار صدایی در ذهن ات می پیچد، انگار که کابوس تیره ی یک شب وهم زده، اندیشه های سیال خوابی در هم آشفته را از هم می درد. لرزش نابهنگامی در زمین، لرزشی بر قلب، وحشتی بر جان! بر می خیزی. صدا اینک از لرزش ذهن ات به در آمده و سقف اتاق را می چرخاند و می لرزاند. با همه حس ات فریاد می زنی: زلزله! از بیرون، از بیرون خانه، زمزمه های گنگ، نجواهای بلند و کوتاه شنیده می شود. می خواهی آرامش چند لحظه قبل را برگردانی! زمین هم چنان گهواره خاک را می لرزاند. زلزله! این دیگر صدایی است که در فضای بیرون خانه تصویر واقعیت دارد. به طرف خیابان می دوی. چند لحظه، چند ثانیه، یک دقیقه تکان می خورد. در حیاط، صورت ها رنگی از نیمه شبی مهتابی دارند و برگ های تک درخت باغچه، لرزش آرام نسیمی ملایم را انگار به ترنم در می آورند... به این ترتیب لحظاتی در تاریکی، دیوارها شکستند، سقف ها فرو ریختند...
صبح روز بعد، طلوع آفتاب، شهر دیگر با روزهای قبل متفاوت بود. نه، اصلا" شهر نبود، در تصویر ویرانی فرو رفته بود. انگار کابوس درد آلود شبی مخوف را با چشم های مات به نظاره نشسته ای. از جاده می نگری، یکسره چشم انداز ویرانی است. بادی تندرآسا در فضا پیچیده است. آوارها در برهوت یک شهر زلزله زده، زخمی و خونین اند. باد دیوانه انگار پرده های گوش را از هم می درد و جسم آدمیان را تا دیار رنج و ویرانی همراهی می کند. گوئی باد می خواهد تو را از زمین بلند کرده و مانند پر کاهی به کوهسار بکوبد.
ضجه ها، ناله ها و اشک های به درد آلوده مردمان در خیابان ها و کوچه های ویران شده، در هوا چرخ می خورد و بر مغز فرود می آید. مادری داغ دار زار می زند، باد آوای ضجه ی او را تا بی نهایت می برد: " یک دفعه طوفان شد، بچه ها زیر آوار ماندند، آوار ریخت، همه چیز سیاه شد. با دست های خودم بچه هایم را بیرون آوردم. ای عزیز مادر، مامان جان می گفتی که توپ بادی میخوام، اما من پول نداشتم برات بخرم، آخه پدرت کارگر بود... " زنی زاری کنان از جای اش بر می خیزد و فریاد می زند: " مجید جانم وقتی که زیر آوار بیرون آمد، زنده بود. مجید جانم نفس می کشید، اگر دکتر بود، بیمارستان بود، دارو بود، مجید جانم نمی مرد." زنی مویه می کند و می گوید:" نان آورم را از دست دادم. شوهرم و دو پسرم، هر دو زیر آوار ماندند. نصف شب بود که زمین و زمان لرزید. اول صدایی مثل رعد و بعد دنیا لرزید. می خواستیم فرار کنیم که سقف فرود آمد."
تصاویر دیگری قلب هر انسانی را به درد می آورد: مادر و دختر شب در کنار هم خوابیده بودند که آوار آمد و آن دو هم چنان آرام تا عصر روز بعد زیر خاک بودند و کودکی زیر آجر و آهن، آرام گرفته بود. مردی روی اجساد سه کودک دلبند اش، مویه می کند و مادری روی سر دختر جوان اش نشسته و دست بر سر او می کشد و با دست دیگر به سر و روی خود می کوبد. زنی روی سقف ویران خانه اش نشسته، همسر و فرزندان اش رفته اند و او مانده و این خانه ویران. او که دیگر رمقی برای نالیدن ندارد، به دور دست ها چشم دوخته است. مادری در پی فرزندان اش، میان خاک و آجر و آهن به جستجو می پردازد و کودکی که در پی والدین اش از این سو به آن سو می رود.... شهری که با خون یکسان شده و روستایی که با خروارها سنگ و خاک پوشیده شده است.

*****

برداشت دوم: حرف های مادری با دخترش
دخترم! عزیزم! کمی تحمل کن. الان همسایه ها به کمک مون میان. مهین خانم و بچه هاش، علی آقا. نمی دونم چرا پدرت از خواب پا نمیشه. نمی دونه من و تو اینجا گیر افتادیم؟ شایدم رفته کمک بیاره! تو تحمل کن یه کم دیگه. چرا گریه نمی کنی؟ اگه دوست داری گریه کن. کاش دیشب پهلوت خوابیده بودم، نمی ذاشتم این آوار لعنتی، تن کوچیک و قشنگتو آزار بده. یادت هست گفتی بیا دستتو دور گردنم بنداز و بخواب. گفتی میخوای با موهام بازی کنی تا خوابت ببره. آخه میدونی، باید برای امروز شما غذا می پختم، لباساتو می شستم، دکمه های پیرهنتو که تو بازی با بچه ها پاره شده بود، وصل می کردم. خودت که خوب می دونی باید صبح زود برم سر کار، قربون اون چشمای بادومید برم! کاش دیشب این کار لعنتی و تموم نشدنی رو ول می کردم و پهلوت می خوابیدم، لعنت به این دنیا!
دختر قشنگم، وقتی خونه مون فرو ریخت، من توی راهرو نشسته بودم و پیرهنتو می دوختم. خیلی تند دویدم، اما به تو نرسیدم. نه، می دونم که تو دیگه بزرگ شدی و تحمل می کنی. میدونی وقتی خونه ها می لرزه، زلزله می شه، حتما تو هم زلزله رو دوست نداری. زلزله خونه ها رو خراب می کنه، البته اونایی که کوچیکن و با گل و آجر ساخته می شن. خونه های محکم و قشنگ رو خراب نمی کنه. حتما می گی چرا همه ی خونه ها محکم و قشنگ نیست تا خراب نشه؟!
عروسک من! تو هم حرف بزن، یه چیزی بگو. دستای کوچیک و لاغرتو از زیر اون سنگ لعنتی می بینم، دستتو تکون بده، با من حرف بزن، یه شعر بخون، هر چی دوست داری. عزیزم، نیگا کن، اون سوسک چاقالو را ببین با بچه ی کوچیکش دارن از لای خاکا بیرون میان، من و تو هم چند دقیقه دیگه مث اونا میایم بیرون.
یادته گفته بودم یه بابا بزرگ داشتم که توی ده کشاورزی می کرد، دستای خیلی بزرگی داشت، آخه خیلی کار می کرد. من اون موقع خیلی کوچیک بودم. یه روز زلزله اومد توی ده، خونه ی ما خراب شد. پدر بزرگم زیر آوار ماند و دیگه او را پیدا نکردیم. اگه از اینجا بیرون بیام برای همه مون خونه های بزرگ و قشنگ درست می کنم، با یه زمین سبز و بزرگ برای تو و همبازی هات. یه کاری می کنم که دیگه پدرت روزای تعطیل سر کار نره، منم بتونم برات اسباب بازی های توی ویترین مغازه سر کوچه را بخرم. تو فقط کمی تحمل کن، چرا با من حرف نمی زنی؟ چرا دستای سفید قشنگت، سیاه شده؟ گفته بودم تو آفتاب خاک بازی نکن! گل نازنینم اگه پژمرده بشی، چیکار کنم؟ نه! تو میدونی بابات هر روز وقتی از کارحونه بر می گرده، اگه تو را پیدا نکنه، کفشاشو در نمی آره. خاله آرزوت بالاخره دوچرخه ای را که دوست داشتی، برات می خره. خودش گفت پولاشو جمع کرده منتظره یه روز با خودت بره. تو گقته بودی یه دوچرخه آبی می خوای، مگه نه؟!
آها، دیدی صدای پا می آد! دارن می آن، زود باشین، مهوش خانم بگو منو ول کنن، عزیزکم، غنچه سرخمو در بیارن. چرا اینطوری به هم نیگا می کنین؟ نه، اون خوابیده، آخه شب خواب بود، هنوز پا نشده. خودت که میدونی، خوابش خیلی سنگینه! صبحا وقتی میارم می ذارم پیشت که برم سر کار، اصلا بیدار نمیشه، یه کم قلقلکش بدین، حتما با خنده پا میشه. آخه من بهش قول دادم، باید خیلی کارا با هم بکنیم. باید یه خونه، نه، هزار خونه، نه، خیلی خونه برای همه بچه های محل، برای همه بچه های شهر بسازیم که محکم و قشنگ باشه. می خوایم بهشون دوچرخه بدیم، دوچرخه های آبی و قرمز. بهش بگین پاشه، باید دست به کار بشیم....

تنظیم: خسرو غلامی - ٢٦/۵/١٣٩١

**************

تشکیل ستاد امدادرسانی به زلزله زدگان شمال غرب كشور در ایران خودرو:

کارگران ایران خودرو بااعلام آمادگی به طور داوطلبانه به یار ی هموطنان آسیب دیده شتافتند

این ستاد از اولین ساعات صبح امروز به سرعت پایگاه هایی را در سطح شرکت مستقر و اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی کارگران كرده است.
ستاد امدادرسانی به زلزله زدگان شمال غرب كشور در ایران خودرو ، علاوه بر دریافت کمک های کارکنان، اقدامات لازم برای ارسال محموله ها به منطقه و اعزام امدادگر، در کمک رسانی نیز مشاركت گسترده خواهد داشت.
دههانفر ازكارگران ایران خودرو با اعلام آمادگی،‌ به طور داوطلبانه با ثبت نام در این ستاد به عنوان امدادگر به یاری هموطنان آسیب دیده شان شتافتند. ما با درود به این همبستگی کارگری از همه :دوستان کارگر می خواهیم
از کمک به هموطنان وانسان های زحمتکش وآسیب دیده دریغ نکنیم به یاری هموطنان آسیب دیده بشتابیم.

همبستگی ما ضامن پیروزی ماست

زنده باد همبستگی کارگری

کارگران ایران خودرو - مردادماه

**************

همدردی خود را با زلزله زدگان آذربایجان اعلام میداریم

روز شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۱ دو زلزلۀ بزرگ بمقیاس ۲/۶ ریشتر حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران را لرزانده است. یکی از این زمین‌لرزه‌ها ساعت ۱۶ و ۵۳ دقیقه و دومی ساعت ۱۷ و ۴ دقیقه به وقت محلی رخ داده است.

 

کمونیستهای انقلابی

**************

پیام تسلیت کمیته‌ی هماهنگی به خانواده‌های آسیب‌دیده در زلزله‌ی استان آذربایجان شرقی!

متأسفانه روز شنبه بر اثر وقوع زلزله در شهرها و روستاهای تابعه‌ی اهر، هریس و ورزقان از استان آذربایجان شرقی خانه‌های زیادی ویران گردید و تعداد زیادی از اهالی این مناطق کشته و زخمی شدند. این بلای طبیعی چون همیشه بیش‌ترین آسیب را به محرومان و زحمت‌کشان جامعه وارد کرد و باز هم این خانه‌های سست آنان بود که آماج هجوم بی‌رحم طبیعت گردید. پدر علم زمین‌شناسی ایران بعد از این حادثه در نظری کارشناسانه اعلام کرد که: «در هیچ کجای دنیا زلزله ۶ ریشتری کشته نمی‌دهد و و در نهایت حداکثر در چنین زلزله‌ای باید۱۰ نفر زخمی می‌شد»، اما این زلزله‌ی ۶ ریشتری موجب ویران شدن خانه‌های حداقل ١١۵ روستا گردید! در این میان آنچه قابل مشاهده و تحسین است تلاش جمعی افراد و جمع‌های مردمی است که دسته‌دسته برای کمک به زلزله‌زدگان به سوی این مناطق می‌شتابند و کمک‌هایی است که به شکل خودجوش جمع‌آوری شده و به آن مناطق ماتم‌زده ارسال می‌شود. با این همه عمق فاجعه فراتر از این‌ها است و نباید به انتظار کمک‌های دولتی نشست که تا همین جا به علت کم‌کاری و بی‌تفاوتی حتا مورد انتقاد شدید برخی نمایندگان مجلس حاکمیت نیز قرار گرفته است! بلکه باید تلاش کرد تا با سازمان‌دهی کمک‌های مردمی درجهت کاهش رنج ودرد زلزله‌زدگان قدمی هر چند کوچک برداشت. ما اعضای کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این واقعه، دوشادوش سایر افراد و تشکل‌های مردمی تمام تلاش خود را در جهت کمک و یاری به این عزیزان انجام خواهیم داد.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

٢٣ مرداد ١٣٩١

**************

زلزله زدگان آذربایجان شرقی قربانیان نظام سرمایه داری هستند!

زنده باد همیاری و همبستگی مردمی با زلزله زدگان آذربایجان شرقی

روز شنبه برابر با ۱۱ آگوست ۲۰۱۲ زلزله ای با شش و دو ریشتر در چهار شهرستان هریس، کلیبر، اهر و ورزقان به وقوع پیوست، که کلیبر نسبت به شهرستان‌های دیگر آسیب کمتری دیده است. شهرستان هریس با ۹۶ روستا، اهر با ۳۲۵ روستا و ورزقان با ۱۱۰روستا، که در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا، بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد، تخریب شده‌ا ند. با گذشت دو روز از وقوع زمین لرزه های آذربایجان شرقی تعداد جان باختگان و مجروحین این حادثه دلخراش ساعت به ساعت افزایش می یابد. رژیم اسلامی سرمایه تا کنون از دادن اطلاع دقیق از تعداد قربانیان این فاجعه خود داری کرده است. کمک رسانی به مناطق زلزله زده آنچنان ضعیف بوده است که حتی صدای نمایندگان مرتجع مجلس اسلامی را نیز در آورده است. فریاد دادخواهی این قربانیان با وجود سانسور آشکار رسانه های دولتی در انعکاس ابعاد فاجعه آمیز این زلزله، توسط افراد مستقل در اینترنت با تصاویر تراژیک و تاسف آور بسیاری منتشر می شود. جمهوری اسلامی برای حفظ منافع سرمایه داران، میلیون ها دلار صرف هزینه های نظامی برای سرکوب آزادی خواهان برابری طلب و فعالین کارگری می کند اما نه تنها از فرستادن امکانات ضروری و فوری برای کمک به زلزله زدگان در منطقه کوتاهی کرده است بلکه به انحاء مختلف از سازماندهی مستقل و خودجوش مردمی برای کمک به قربانیان زلزله جلوگیری می کند. کمک های مردمی توانسته تا کنون تعداد زیادی را از زیر آوار بیرون کشیده، بسیاری از مجروحین را از مرگ حتمی نجات داده و مصدومین زیادی را مورد درمان قراد داده و سقفی هر چند موقت برای بسیاری از زلزله زدگان فراهم نماید. مهمتر از هر چیز همدردی انسانی نیروهای داوطلب و مردمی بخشی هر چند کوچک از آلام روحی بازماندگان این حادثه که در غم از دست دادن عزیزان خویش سوگوارند را التیام بخشیده است.
جمهوری اسلامی از ترس گسترش همیاری و همبستگی مردمی بجای تمرکز بر کمک به زلزله زدگان، بخش اصلی نیرو و امکانات خویش را به مقابله با همبستگی مردمی بسیج کرده است. اتحاد بین المللی ضمن همدردی با زلزله زدگان آذربایجان شرقی، جمهوری اسلامی را مسئول افزایش تعداد جان باختگان و مجروحین این حادثه دانسته و خودداری این رژیم برای بسیج همه امکانات برای کمک به زلزله زدگان را عملی جنایتکارانه دانسته و آنرا قویا محکوم می کند. ما ضمن تحسین و حمایت از همیاری و همبستگی مردمی تاکنونی با آسیب دیدگان زلزله اخیر خواهان تقویت و گسترش آن هستیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ اگوست ۲۰۱۲

**************

تشکیل ستاد امدادرسانی به زلزله زدگان شمال غرب كشور

ستادامدادرسانی به آسیب دیدگان زمین لرزه شمال غرب كشور درایران خودرو تشکیل شد. کارگران ایران خودرو بااعلام آمادگی به طور داوطلبانه به یاری هموطنان آسیب دیده شتافتند.
این ستاد از اولین ساعات صبح امروز به سرعت پایگاه هایی را در سطح شرکت مستقر و اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی کارگران كرده است.
ستاد امدادرسانی به زلزله زدگان شمال غرب كشور در ایران خودرو ، علاوه بر دریافت کمک های کارکنان، اقدامات لازم برای ارسال محموله ها به منطقه و اعزام امدادگر ، در کمک رسانی نیز مشاركت گسترده خواهد داشت.
دههانفر ازكارگران ایران خودرو با اعلام آمادگی ،‌به طور داوطلبانه با ثبت نام در این ستاد به عنوان امدادگر به یاری هموطنان آسیب دیده شان شتافتند
ما با درود به این همبستگی کارگری از همه دوستان کارگر می خواهیم از کمک به هموطنان وانسان های زحمتکش وآسیب دیده دریغ نکنیم به یاری هموطنان آسیب دیده بشتابیم.

همبستگی ما ضامن پیروزی ماست

زنده باد همبستگی کارگری

کارگران ایران خودرو - مردادماه٩١

**************

بیانیه ی کانون نویسندگان ایران

درباره ی زمین لرزه ی آذربایجان شرقی

عصر روز شنبه بیست و یکم مرداد دو زمین لرزه آذربایجان شرقی را لرزاند. حاصلِ آن تاکنون صدها کشته و هزاران زخمی، مصدوم و بی-خانمان بوده است. ویرانی صد در صدیِ بعضی روستاها و خرابی گسترده ای که در منطقه به بار آمده گوشه ی دیگری از این فاجعه است. کانون نویسندگان ایران به بازماندگان این رویداد تلخ عمیقا تسلیت می گوید و خود را در اندوه مردم آذربایجان شرقی شریک می داند.
نخستین بار نیست که با لرزش زمین هزاران نفر از هستی ساقط می-شوند و تا سالیان دراز بار پیامد های فجیع آن را به دوش می-کشند. اما لرزش زمین بیش از آن که دلیلی بر ویرانی باشد، گواه سستیِ بناهایی است که در اغلب موارد انسان های زحمتکش را در خود جای داده اند. در چنین شرایطی کودکان و مردان و زنان جان می-سپارند نه از آن رو که طبیعت زمینِ زیر پایشان را به لرزه در می آورد بلکه از آن رو که سقف بالای سرشان از مقاومت و استحکام لازم برخوردار نیست، سقفی که نشان شرایط غیرانسانی اقتصادی و اجتماعی و بی توجهی درازمدت حکومت نسبت به مردم زحمتکش است. مردم زلزله زده ی آذربایجان، همچون مردم بسیاری مناطق دیگر، قربانی این شرایط و این بی توجهی هستند و گرنه زمین لرزه هایی به مراتب قوی تر نیز نمی تواند آسیب جدی به کسی بزند.
همه به یاری زلزله زدگان بشتابیم و آن ها را در راه دشواری که دارند یاری دهیم. نگذاریم که با درد و رنج خود تنها بمانند. باشد که محبت ما مردم مرهمی باشد بر زخم های آنان.

کانون نویسندگان ایران - ٢٣ مرداد ١٣٩١

**************

همدردی با مردم آذربایجان به مناسبت زلزله اهر، هریس و ورزقان

بار دیگر زلزله قسمتی ازكشور ما را لرزاند و این بار بخشی از مردم اهر،‌هریس و ورزقان را دچار خسارات فراوان كرد. پس از زلزله خونبار رودبار، بم در ایران و زلزله ویرانگر وان در تركیه، این زمین لرزه نیز بسیار ویرانگر وخسارت بار است. مانند تمام حوادث طبیعی دیگر در این زلزله نیز، زحمتكشان و مردم بیشترین خسارات را متحمل می شوند و سرمایه داران كمترین زیان را می بینند زیرا كه مردم زحمتكش در خانه های بدون استحكام زندگی می كنند و به قول شهریارشاعر آذری

پایه های كلبه ی من چون دلم لرزان و ریزان     لیكن اسطبل فلانی پایه استبر دارد

و تاسف بارتر آنكه، درحالی كه ایران منطقه ای زلزله خیز است وهرازچندگاهی بخشی از مردم ما قربانی آن می شوند، اما هنوز كوچك ترین حركت اساسی در جهت مقابله و جلوگیری ازخسارات وارده بر اثر این امر طبیعی نشده است.
بنا به گزارش ها تا كنون صدها تن ازمردم این منطقه كشته و هزاران نفر بی خانمان شده و بسیاری نیزهنوز كمكی دریافت نكرده اند. در چنین شرایطی، كمك های سایر زحمتكشان، هر چند ابتدایی می تواند در نجات زندگی زلزله زدگان بسیار موثر باشد.
كانون مدافعان حقوق كارگر این فاجعه را تسلیت گفته و بنا بر منشور خود، خواهان حركت مردمی در جهت حمایت از كارگران و زحمتكشان زلزله زده و مشاركت و حضور فعالانه در سازماندهی كمك های مردمی و اداره ی امور كمك رسانی توسط خود مردم است تا این كمك ها به طور واقعی به دست زلزله زدگان برسد. این یاری رسانی در این مقطع به زلزله زدگان كمك خواهد كرد تا توان از دست رفته خود را بازیابند و بتوانند در امر بازسازی ویرانی ها، خود نظارت و مشاركت فعال داشته باشند. تنها دراین صورت است كه این كمك ها می تواند زندگی از دست رفته زلزله زدگان را تا حدی جبران كند.
كانون مدافعان حقوق كارگر تلاش های خود را برای كمك به زلزله زدگان آغاز كرده و آن را پیگیری خواهد كرد.

كانون مدافعان حقوق كارگر - ٢٢ مرداد ٩١

**************

آذربایجان خالقینا تسلیت

آذربایجان خالقینا تسلیت ئدیریک

تاسف ایله بو آخشام آذربایجاندا بیر بویوک زلزله ئوز وریب . خبرلره گوره ایندیه جه اوچ یوز ئولوم و بش مینه یاخین یارالی و یوزلرجه ئو ویران اولوب . بوزلزله آذربایجان خالقنین بو داییشلیخ گونلرینده ، کی بیکارچیلیخ ، باهالیخ ، اوسیزلیک ،اشیسیزلیک وآیری اقتصادی و سیاسی فشار لارا معروض قالیبلار ،بویوک فاجعه سایینیر.
بو زلزله نین کندلرده آرتیق انسانی تلفاتی و ئو لرین یریله بیراولماسی بو زحمتکش انسانلارین یوخسوزلیقلارینا و ئونلارین آغیر شرایط ده یاشایشلارینا دلالت ئدیر . ئو لر کی ئوزون ایللر بوندان قاباق پالچیقیله تیکیلیب و بو یازیق انسانلارین سرپناهی اولاراخ هیچ بیر طبیعی و سیل سو وزلزله قاباقیندا دوام ئده بیلمزلر. ئیلله ر بویو بو خالقین قانین ایچیپ واونلارین دسترنجین ده ن ارتزاق ئده نلر و ئونلاری بو فقر و فلاکته سالانلار بو فاجعه نین مسبب لریدیلر.
آذربایجان کمونیست فدائیلری بو فاجعه نی بتون آذربایجان خلقینه و داغیلان ئو لر صاحابی و یارالانان و ئولن انسانلارین خانواده لرینه تسلیت ئدیر وئونلارین غمینده ئوزلرینه شریک بلدیریللر. بیز تمام انسانلاردان ئستیریک کی ، بو فاجعه ده ئوز قارداشلارین ،باجیلارین و یولداشلارین تک براخماسینلار و ئونلارا یاردیم اتمک اوچون ، مستقل یاردیم کمیته لرینده توپلانیب مردمی کمک لرین پارلانماسینا، مریض لرین و صدمه گورنلری مریض خانالارا یتیشیلمه سینده و ئائله صاحابلارینا سامان وریب و انولاردان محافظت ئتمه که باشلاسینلار.

کمونیست فدائیلرین آذربایجان ایالتی کمیته سی

٢١-۵- ١٣٩١

**************

پیام همدردی با هموطنان آذری

بلای آسمانی یا بلای زمینی؟

روز شنبه زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی 2/۶ ریشتر در پنج استان ایران آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان و گیلان بوقوع پیوست و خانه های مردم را بشدت تکان داد. بنا بر گزارش‌های منتشر شده تاکنون این زلزله بیش از 300 کشته و 2500 تن مجروح بر جای گذاشته است. خبرها حاکیست که هزاران نفر بعد از زلزله شب گذشته هنوز جرات بازگشت به منزلشان را ندارند و در خیابانها آواره اند. ابعاد ویرانی ها بطور دقیق مشخص نیست، اما از ورای مطبوعات و رسانه های رسمی چنین بر می آید که این زمین لرزه همانند دیگر زمین لرزهای ایران خرابی و تخریب عظیمی ببار آورده است.
هیچ انسان شریفی نمی تواند از زلزله ای که در استان آذربایجان شرقی و غربی و سایر نقاط رخ داد و مردم میهن ما را سوگوار کرده است، در غم و اندوه فرو نرود. رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی این بار نیز این فاجعه را همچون فاجعه استان کرمان، زلزله بم کار خدا می داند که می خواهد مردم آذربایجان را آزمایش کند. عمال آنها در اینترنت می نویسند: "خدایا خودت به فریادشان برس"، اما بی توجه ای و طبیعی جلوه دادن این زلزله دردناک فرار از پاسخگویی به بلای زمینی است، که برای سراسر ایران نکبت بارتر و خانمانبراندازتر بوده و میلیونها مردم ایران را به گروگان گرفته است. با سرمایه گذاریهای مناسب و با برنامه ریزیهای دراز مدت و علمی می توان در مقابل زمین لرزه های اینچنینی ایستاد و ابعاد تلفات جانی و تخریب را به حداقل رساند. لیکن چنین سیاست پیشگیرانه ای از ماهیت رژیم دزد و دلال و جنایتکار جمهوری اسلامی نمی تراود و لذا هرچه کینه به رژیم افزون می شود به همان اندازه روحیه همدردی و همبستگی میان مردم ایران صرف نظر از هر قومیت و ملیتی که باشند تقویت می گردد. چه زیبا بود وقتی رفقای آذری، شمالی و اصفهانی، تهرانی، کُرد.... ما با دل و جان به یاری هموطنان زلزله زده بم شتافتند واز هیچ کوششی در کمک رسانی به مردم داغدیده استان کرمان دریغ نورزیدند. چنین روحیه همبستگی و یگانگی درمیان مردم ما ناقوس مرگ رژیم و همه دشمنان مردم ایران است
حزب کارایران(توفان) با اندوه فراوان زلزله هولناک پنج استان ایران را به بازماندگان داغدار قربانیان آن تسلیت می گوید و از صمیم قلب با آنها همدردی می نماید. حزب ما از مردم ایران و سازمانها و نهاد های مترقی می خواهد که علیرغم تحریمهای جنایتکارانه امپریالیستها، به هرطریق ممکن به یاری زلزله زدگان بشتابند و از هیچ کوششی در کمک به آنها دریغ نورزند.

حزب کارایران(توفان) - یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱

**************

فاجعه زلزله آذربایجان شرقی و بیداد جمهوری اسلامی

عصر روز شنبه ٢١ مرداد ١٣٩١ زلزله شدیدی در برخی از شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی روی داد که در اثر آن تا کنون بیش از سیصد نفر جان باخته و بیش از پنجهزار نفر آسیب دیده اند. آمار بی خانمان شدگان در این زلزله به بیش از ده ها هزار نفر می رسد.
طبعا در مقابل چنین رویداد دردناکی، اولین مسئله ای که به ذهن هر انسان آزاده می رسد این است که جمهوری اسلامی چه کمکی به مردم آسیب دیده این شهرستان کرده و تا چه حد توانسته است به نیازهای حیاتی فوری آنان پاسخ بدهد.
مطابق گفته های خود مقامات مسئول در ١۵ ساعت اولیه که نیاز به کمک بیش از هر لحظه در این فاجعه است و این کمک ها می تواند از کشته شدن بخش وسیعی از زلزله زدگان جلوگیری کند، هیچ کمک قابل مشاهده ای از سوی رژیم به عمل نیامده و بعد از آن نیز میزان کمک های ارسالی به منطقه کمتر از آن است که اصولا حتی از دولت های ضدمردمی جمهوری اسلامی انتظار می رود. حتی رسانه های دولتی، به ویژه صدا و سیما، کیهان، رسالت و... نیز درباره این فاجعه عظیم انسانی خبررسانی جدی نکرده اند.
آمار بالای کشته و زخمی و بی خانمان ها نشان می دهد که باید یک کمک رسانی بسیار موثر و گسترده در مقابل این رویداد به عمل آید و چنانچه این کمک رسانی بیش از این دچار رخوت و تعلل باشد جان گروه های دیگری از مردم همچنان در خطر خواهد بود.
ولی جمهوری اسلامی که در مقابل هر گونه اعتراض و حق خواهی مردم فورا تمام نیروهای زمینی و هوائی و امکانات ویژه اش را برای سرکوب بکار می گیرد و در مدت بسیار اندکی قادر به بسیج نیروی نظامی اش برای دفاع از خود است، در قبال آنچه به زندگی مردم و نیاز آنان به کمک های اولیه برای زنده ماندن مربوط می شود، کمترین اقدام را در دستور کار قرار می دهد. روزنامه ها نوشته اند که امام جمعه قم ایت الله سعیدی فرموده اند: «دانشمندان ما باید تحقیق کنند، ببینند در این موقعیت حساس واقعا این حادثه اذربایجان زمین لرزه بوده، که سرمنشاء ان فساد و بی حجابی است، یا از طرف استکبار و صهیونیزم یک نوع حمله نظامی یا یک زلزله سیاسی به ما وارد شده است.»
این نمونه ای از «احساس مسئولیت» جمهوری اسلامی در برابر فاجعه های دردناک وارد آمده به مردم ایران است.
افزون براین باید ذکر کرد که جمهوری اسلامی مانند آنچه در مورد زلزله شهر بم اتفاق افتاد، میزان کمک های بین المللی را در این زمینه نیز به حیف میل مسئولان وامی گذارد و خرابی و نکبت حاصل از این واقعه دردناک بر تن و جان مردم باقی خواهد گذاشت.
کانون نویسندگان ایران در تبعید، در دفاع از حقوق مردم و صدای اعتراض در گلومانده آنان برای کمک خواهی و دادرسی، با محکوم کردن ارتجاع جمهوری اسلامی، از همه مردم آزاده ایران درخواست می کند که با هر وسیله که برایشان ممکن است خود مستقیما و بدون واسطه سرکوبگران جمهوری اسلامی، به یاری مردم آسیب دیده شهرستان اهر بشتابند و صدای اعتراض خود را در برابر این بیداد رژیم جمهوری اسلامی به گوش مردم جهان برسانند

کانون نویسندگان ایران در تبعید

۲۲ مرداد ۱۳۹۱

**************

زلزله درآذربایجان صدها کشته و هزاران زخمی برجای‏ گذاشت

ساعت حدود پنج بعدازظهر روزشنبه بیست و یکم مرداد، زلزله شدیدی به بزرگی ٢ / ۶ ریشتربه مرکزیت ورزقان درآذربایجان شرقی،تبریز و سایر شهرهای این استان را لرزاند. هنوزدقایقی ازاین زلزله نگذشته بود که زلزله شدید دیگری در١۵ کیلومتری ورزقان و٢۹ کیلومتری اهر، این شهرها و اکثرشهرهای آذربایجان و استان اردبیل را لرزاند.تاچند ساعت بعد ازآن،ده‏ها پس‏لرزه که شدت آن تاحدود ۵ ریشتر می رسید ادامه داشت. شدت زلزله به حدی بود که مردم شهرهای مختلف آذربایجان ازجمله مردم اهر، ارومیه،هریس،کلیبر،مشکین‏شهر،تبریز،میاندوآب و برخی دیگر از شهرها باوحشت و نگرانی خانه های خود راترک نموده وبرای نجات جان خویش به خیابان‏ها و پارک‏ها پناه بردند.
گرچه هنوزآمار دقیقی ازمیزان تلفات جانی و خسارات این زلزله انتشار نیافته وخبرهای اولیه حاکی ازآن بود که ده‏ها نفر دراهر و ورزقان وبیش از۵٠ نفر درهریس کشته شده اند . بر طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولتی فارس، تاکنون حداقل ٢٢٠ نفردراین سه شهرکشته شده اند.بیشترین تلفات جانی مربوط به ساکنین روستاهاست که درخانه های گلی و کم استحکام زندگی می کنند.درمنطقه اهر و هریس بیش از ١١٠ روستا از چهل تا هشتاد درصد تخریب و ده‏ها روستای دیگر به کلی با خاک یکسان شده اند. وقوع دوزلزله پی درپی در استان آذربایجان شرقی، علاوه برتلفات جانی و خسارات مالی، بیش از ٢٠٠٠ مصدوم برجای گذاشته است.باتوجه به این که ارتباط بسیاری از روستا ها قطع شده است هنوز اطلاع دقیقی ازخسارات وارده دردست نیست ومیزان تلفات بیشتر ازآن چیزی‏ست که تا این لحظه خبرگزاری های حکومتی اعلام نموده اند.
علی‏رغم شدت زلزله وخرابی‏های ناشی ازآن، ارگان های دولتی، برای کمک به مردم زلزله زده به ویژه در روستاها،تحرک لازم را ازخود نشان ندادند. مقامات دولتی درمحل، منتظر بودند تادرمرکزدراین مورد تصمیم گرفته شود.استان‏دار اردبیل درهمان ساعات اولیه، به‏جای کمک رساندن فوری به مردم زلزله زده،ازمردم آذربایجان خواست که در”مساجد و اماکن مذهبی” جمع شوند و”نمازآیات” بخوانند!
نحوه برخوردمسئولان دولتی نه فقط بی اعتنائی آشکار به جان وزندگی مردمی‏ست که زیرآوار خرابی ها دست و پا میزدند و جان میدادند،بلکه برخوردی بس شرم آوروجنایتکارانه است که تنها ازعهده دولت جمهوری اسلامی برمی‏آید.مردم زحمتکش آذربایجان حق دارند از دولت ارتجاعی حاکم به‏پرسند چرا به جان وزندگی آن‏هابی اعتنائی می‏شود؟ مردم ایران می‏پرسند چرا زلزله در ژاپن با همین شدت٢ / ۶ ریشتر و یا حتا بیشترازآن،تلفات جانی ندارد یا بسیاراندک است وخرابی و خسارات مالی آن نیزبسیارناچیز است اما درایران ده ها روستا را با خاک یکسان می کند وهزاران کشته و زخمی برجای می‏گذارد؟ پاسخ روشن است تلفات جانی وخسارات مالی درحوادثی نظیرزلزله درآذربایجان شرقی ازآن‏رو زیاد وجبران ناپذیراست که رژیم حاکم بر ایران یک رژیم ارتجاعی و ضد مردمی‏ست که جزبه غارت و چپاول مردم، به چیز دیگری نمی اندیشد.مسئولان دولتی نظیر استاندار اردبیل نیزدرفکر مردم نیستند و سرگرم دزدی و اختلاس های چندهزار میلیاردی‏اند.اگردرژاپن که مانند ایران یک کشور زلزله خیز است، دولت مراقب است خانه ها و ساختمان ها ازمصالح وتجهیزات مستحکم و به نحوی ساخته شود که دربرابرزلزله مقاوم باشند،اما درایران کسی به فکر مردم ومیزان استحکام خانه هانیست وهیچ اقدامی جهت پائین آوردن میزان تلفات و خسارات زلزله انجام نمی شود.ازاینرو میزان خرابی و تلفات جانی ناشی از زلزله در ایران بسیار بالاست ومسئولیت آن نیز مستقیماً برعهده رژیم حاکم است. بیشترین تلفات جانی زلزله اخیر نیزمتعلق مردم زحمتکش آذربایجان به ویژه روستائیانی‏ست که درخانه های خشتی و گلی وفاقد استحکام زندگی می‏کردند و بدیهی‏ست که مسئولیت تمام این تلفات وخسارات نیز برعهده رژیم سرمایه داری جمهور اسلامی‏ست.
سازمان فدائیان(اقلیت)ضمن ابرازتسلیت به تمام داغدیدگان این زلزله ، با کلیه آسیب دیدگان این حادثه تلخ و درد ناک، عمیقاً ابراز همدردی میکند.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی - برقرار باد حکومت شورایی

زنده باد آزادی - زنده باد سوسیالیسم

سازمان فداییان( اقلیت)

۲۲ مرداد ۱۳۹۱

کار - نان - آزادی - حکومت شورایی

**************

زلزله در آذربایجان!

امروز، زلزله ای به قدرت بیش از ۶.۲ ریشتر شهرستان اهر، ورزقان و کلیبر و مناطق اطراف را بشدت لرزاند. تا این لحظه، طبق آمار رژیم تنها در ساعات اولیه زلزله حداقل ١٨٠ نفر کشته و ١٣٠٠ نفر مجروح شده اند، نزدیک ۶۰ روستا تا ۸۰ درصد ویران شده و ٦ روستا با خاک یکسان شده اند. هزاران نفر آواره شده و تعدادی زیر آوار مدفونند.
شکی نیست که ابعاد فاجعه بسیار بیشتر است. اکثر خانه های منطقه کوچکترین مقاومتی در مقابل زلزله ندارند. کل منطقه بشدت از امکانات درمانی و پزشکی محروم است. (طبق اطلاع نماینده رژیم در ورزقان، در این شهر حتی یک بیمارستان وجود ندارد.) مهتر از همه، امدادهای اولیه و بلافاصله در هنگام زلزله میتواند مانع گسترش تلفات انسانی شود که چنین انتظاری از حکومت اسلامی بیهوده است. رسانه های حکومت درباره ابعاد فاجعه دروغ میگویند. مقامات حکومتی با وقاحت میگویند نیازی به اعزام نیروهای امدادی بیشتر نیست و همه چیز روبراه است.
مردم انساندوست باید وسیعا به کمک مردم آسیب دیده بشتابند و تنها بدینطریق است که میتوان رژیم را هم وادار به کمک کرد. تنها با حضور گسترده مردم در مناطق زلزله زده و اطلاع رسانی وسیع توسط مردم است که رژیم مجبور میشود سر کیسه را شل کند و به مردم زلزله زده کمک کند. تنها با اعتراض مردم در آذربایجان و سراسر کشور، حکومت جنایتکاران مجبور به اعزام نیرو و امکانات به منطقه میشود.
حزب کمونیست کارگری صمیمانه با خانواده های جانباختگان این فاجعه و مردم آسیب دیده منطقه، همدردی اعلام میکند و مردم منطقه و مردم در آذربایجان و سراسر کشور را فرامیخواند که با اعزام گروههای کمک رسانی به تک تک مناطق آسیب دیده، با نگهداری بی خانمان ها در خانه های خود، با ارسال خوراک و پوشاک و با اعزام تیم های درمانی و به هر طریق ممکن دیگر، به یاری همنوعان خود بشتابند و تلفات و درد و رنج مردم منطقه را کاهش دهند.
اگر خانه های مردم از خشت و گل نبود، اگر مردم امکانات بیشتری برای ساختن خانه های بهتر میداشتند، اگر فقر نبود، اگر امکانات درمانی بیشتری در منطقه بود، اگر گوشه کوچکی از هزینه هائی که صرف سرکوب مردم، صرف دزدی اوباش اسلامی و صرف کمک به بشار اسد و حزب اله لبنان میشود، صرف زندگی مردم شده بود زلزله ای با این قدرت کوچکترین آسیبی به مردم نمی رساند. جمهوری اسلامی و نظام کثیف سرمایه داری که جنایتکاران حاکم با چنگ و دندان آنرا نگهداشته اند، عامل مستقیم و تنها عامل این فاجعه است. باید این واقعه را نیز به اعتراض هرچه گسترده تر علیه رژیم دزدان و سرکوبگران تبدیل کرد.

سرنگون باد جمهوری اسلامی

حزب کمونیست کارگری ایرن

۲۱ مرداد ۱۳۹۱، ۱۱ آگوست ۲۰۱۲

**************

مصیبتی دیگر برای زحمتکشان، بهانه ای دیگر برای سرمایه داران

دو زلزله پیاپی در آذربایجان و زمین لرزه های پیامد ان تا بحال صدها کشته و هزاران زخمی به جا گذشته است.
برخورد سرمایه داران حاکم که سهم اصلی را در نازل شدن این بلیه بر سر مردم زحمتکش، چه امروز در آذربایجان و چه در گوشه های دیگری از ایران (نظیر بم چند سال پیش) دارند تا بحال سعی در محدودیت خبر و خواباندن موج نارضایتی احتمالی است. حتی به گزارش یکی از خبر رسانان در فیسبوک، بانک خون یکی از بیمارستان ها (میلاد، در تهران) به مناسبت شب های قدر تعطیلی اعلام کرده و از پذیرش مراجعین اهدای خون برای کمک به زلزله زدگان در این مدت امتناع کرده. به درست انگاری که مردم زحمتکش دشمنشان هستند که تا میتوانند از کمک به ایشان سر باز میزنند.
اینکه چرا زلزله هایی که در کشور های زلزله خیز دیگر یک چندم تلفات را میدهد، هر بار در ایران شمار عظیمی از مردم زحمتکش و عموما فقیر را به خون کشانده به خاک سیاه مینشاند و دلیل نبود زیر ساخت مناسب برای مقابله با زلزله برای یک ناظر بیطرف بایست روشن باشد. حکومت سرمایه که در کشور های دیگر پروژه های ساختمان سازی با استانداردهای بین المللی را به پیش میبرد، سودی در پیاده کردن چنین پروژه هایی برای بهبود حال زحمتکشان ساکن ایران نمیبیند، و به همین دلیل ساده هر چند سال یک بآر هزاران خانواده زحمتکش عزیزان خود را قربانی سود سرمایه و دست طبیعت مییابند.
اما غرض از این چند خط عرض دیگری است: در اثنای این زلزله اخیر آذربایجان ایران سیل پیام های تسلیت و کمک است که در دنیای مجازی روانه "هموطنان آذری" شده. در این پیام ها به اشکال مختلف به زحمتکش آذری گوشزد میشود که "وطنش" ایران در سوگ او شریک است و "هموطنانش" در ایران به کمکش خواهند آمد و برایش خون و لابد پتو و چادر و سایر اقلام مورد نیاز عاجل را فراهم خواهند کرد. چند تای اول این پیام ها را که دیدم به نظر چیز فوق العاده ای نیامد، ولی تکرار این واژه وطن و تاکید بر هموطن بودن زحمتکشان آذری که به مصیبت دچار آمده اند در این تبلیغات مجازی (که بی اندازه ای تفکر از طرف دوستان "چپ" هم تکرار میشود) کم کم به نظر مشکوک میامد. تا به آنجا که آدم به این نتیجه میرسید که "قربان این وطن بروم اگر این وطن نبود کسی تره برای زحمتکش زلزله زده آذری خرد نمیکرد" مشکل آنجاست که در این پیام های "همدردی" و تسلیت" به لطیف الحیل به زلزله زده ها یاد آوری میشود که یادتان نرود شما جزو وطن هستید، و این هموطنان ایرانی تآن هستند که به دادتان آمده اند. تبلیغاتی ماهیتا ناسیونالیستی که با استفاده از موقعیت ضعف زحمتکشان زلزله زده و نیازشان به کمک قصد بازگویی و یاد آوری برتری "وطن" را به زحمتکش آذربایجانی دارد.
اشکال این قضیه در چیست؟ در این که همبستگی زحمتکشان رنگ تعلقات ملی (یا مذهبی، یا نژادی، غیره) ندارد. در اینکه همبستگی و حمایت از زلزله زدگان نمیبایست بر مبنای اینکه آنان این طرف یا ان طرف یک خط فرضی بنام مرز قرار دارند صورت گیرد. در میان آنانیکه به ظاهر امروز از "هموطن زلزله زده آذری" حمایت میکنند هستند کسانی که اینکار را فقط به خاطر اینکه زلزله زدگان را به ایرانی بودنشان یاد آور شوند میکنند. کما اینکه همینها یحتمل حتی در خاطرشان هم جایی برای زلزله زدگان شهر وان در آنطرف مرز ایران و ترکیه که در همین سال پیش با زلزله مهیبی روبرو شدند باز نکرده بودند. اما همبستگی زحمتکشان بر مبنای سرنوشت مشترکشان در مبارزه طبقاتی، مبارزه بر علیه همان نیروهایی است که "وطن" را میسازند. "وطنی" که نه جایگاه امنی برای کارگر و زحمتکش (از هر قوم و ملیت و نژادی که میخواهد باشد) بلکه وطن سرمایه دار حاکم است.
الغرض اینکه سرمایه داری در تمام اشکال و صورت هایش، از حکومت سرمایه داری تا آنچه متفکران خرده پا ( و بعضا نا آگاه، در میان صفوف زحمتکشان) تبلیغ میکنند، از هر فرصتی و پدیده اجتماعی ای استفاده میکند تا جهان بینی و طرز فکر خودش را در میان مردم زحمتکش تبلیغ کند و جا بیاندازد.
وظیفه نیروهای آگاه طبقه کارگر مقابله با موج بورژوایی در همه ابعادش و رسوا کردن صورت های مختلفی است که ایدولوژی بورژوازی به رخنه در میان صفوف زحمتکشان میپردازد هست، همبستگی ما با همه مردم زلزله زده و مصیبت دیده است، چه آذربایجانی باشند، چه کرد، چه افغانستانی، و غیره. این همبستگی با انسانیت آنهاست نه بر اساس ملیت شان، یا زندگی شان در "وطن" ما.
تبلیغات شوونیستی و "وطنپرستانه" تحت لوای پیام های تسلیت و کمک ، مخصوصا در شرایط ننیازمندی زلزله زدگان زحمتکش به کمک های مادی و معنوی ممنوع
زنده باد همبستگی همه زحمتکشان و کارگرانی که در ایران زندگی میکنند
دولت ج.ا. مسولیت مستقیم در در قبال این مصیبت و خساراتی که به زلزله زدگان وارد شد را داراست

بهمن فیروز

بیست و یکم مرداد ۱۳۹۱ - یازده اوت ۲۰۱۲