افق روشن
www.ofros.com

پیام همدردی به بازماندگان زلزله بوشهر


مجموعه                                                                                                پنجشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۹٢

پیامد های فاجعه بار زمین لرزه بوشهر طبیعی نیست

زلزله حادثه ای طبیعی است، هر چند که امروز می توان ردپای نظام ضد محیط زیستی سرمایه د اری را در بسیاری از اتفاقات "طبیعی" در سراسر جهان یافت. اما آنچه مسلم است پیامد های ویران گر و فاجعه بار زلزله لزوما طبیعی نیست. شدت زلزله در استان بوشهر بنا به گزارش های رسمی شش و یک دهم در مقیاس ریشتر بوده است . زلزله ای با این شدت و حتی بیشتر از آن، در بسیاری از کشورها معمولا ویران گر نیست و باعث خسارات مالی و بویژه انسانی نمی شود. اما وقوع چنین زلزله ای در استان بوشهر باعث شده که دهها نفر جان خود را از دست بدهند، صد ها نفر مجروح شوند و هزاران نفر هست و نیست شان بر باد برود و بی خانمان شوند. در همین زلزله بناها و ساختمان هایی که از حداقلی استاندارد برخورد دار بودند، بر جا ایستادند، اما خانه های سنتی و فاقد استانداردهای لازم، به کلی ویران و در پاره ای موارد بر سر ساکنین خود آوار شدند. گزارش شده است که در مناطقی ٨۰ تا ۱۰۰ درصد یک روستا تخریب شده و کل اهالی بی خانمان شده اند. این پیامد ها به هیچ رو طبیعی نیست. مسئول پیامد های ویران گر و فاجعه بار زمین لرزه هایی چون زلزله اخیر بوشهر، نه طبیعت، بلکه رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی است که در آن میلیون ها نفر از مردم به ناچار در خانه هایی زندگی می کنند که در زلزله ای نه چندان شدید، بر سر ساکنین شان خراب می شوند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ضمن ابراز تاسف و انزجار از پیامد های فاجعه بار زلزله بوشهر، کشته شدن دهها نفر در این زلزله را به عموم مردم و به ویژه به خانواده ها و بازماندگان جان باختگان، تسلیت می گوید. ما مصرانه خواهان امداد رسانی گسترده و سریع به خسارت دیدگان زلزله هستیم. نهادهای دولتی موظف اند که امکانات کافی درمانی، آب، غذا، پتو، پوشاک و دیگر نیازمندی های زندگی را بطور سریع در اختیار آسیب دیدگان قرار دهند . بعلاوه، گروهای امداد رسانی مردمی باید بتوانند بدون ممانعت و خراب کاری ارگان های سرکوب رژیم، به زلزله زدگان کمک کنند. ما همچنین خواهان ایجاد مسکن مناسب و مقاوم در برابر زلزله و پرداخت خسارات مالی از سوی دولت جمهوری اسلامی به همه خسارت دیدگان این زلزله هستیم .

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۱ آویل ۲۰۱۳

********************

پیام تسلیت اتحادیه آزاد کارگران ایران به خانواده های جان باختگان زلزله منطقه دشتی بوشهر

بار دیگر و به فاصله فقط کمتر از یک سال از زلزله شهرستان ورزقان، زلزله ای مخرب جان عزیزان دیگری از مردم کشورمان در منطقه دشتی استان بوشهر را گرفت و هزاران نفر را بی خانمان کرد. این اولین و آخرین بار نیست که زلزله های مهیبی در نقاط مختلف کشور جان عزیزان بسیاری را میگیرد و دهها هزار نفر از مردم ایران را از هستی ساقط میکند اما مسئولین کشوری هر بار فقط از کمبودها میگویند تا زلزله ای دیگر از راه رسد و زندگی و بقا هزاران نفر دیگر از مردم ایران را در معرض نابودی قرار دهد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز تاسف و همدردی عمیق با خانواده های جان باختگان زلزله منطقه دشتی، این ضایعه دردناک را به خانواده های این عزیزان، مردم استان بوشهر و عموم مردم ایران تسلیت میگوید و پیش آمدن چنین وضعیت دردناکی را که هر بار زلزله هایی جان عزیزان بسیاری را آنهم در شرایطی که با استانداردهای امروزی خانه سازی کاهش تلفات انسانی این بلای طبیعی به سهولت ممکن و میسر است متوجه کسانی میداند که کاهش و پیشگیری از تلفات انسانی زلزله در یک بعد کلان زندگی اجتماعی بر عهده آنان است.

اتحادیه ازاد کارگران ایران - ٢١ فروردین ماه ١٣٩٢

********************

پیام تسلیت سندیکا به هموطنان زلزله زده بوشهر

هنوز زمانی كوتاهی از مصیبت كشته شدگان زلزله ورزقان نگذشته كه یكبار دیگر شاهد زلزله ای سنگین درحوالی كاكی استان بوشهربودیم ،كه باعث كشته شدن ٣٧ تن و زخمی شدن بیش از ٩٠٠ تن از هموطنان عزیز مان گردید و خساراتی بسیار سنگینی بجا گذاشت كه از جمله هزاران منزل مسكونی بطور صددرصد تخریب گردید و هزاران تن ازمردم روستاهای زلزله زده از خانه هایشان اواره گردیده اند.
هنوز زمانی كوتاهی از مصیبت كشته شدگان زلزله ورزقان نگذشته كه یكبار دیگر شاهد زلزله ای سنگین درحوالی كاكی استان بوشهربودیم ،كه باعث كشته شدن ٣٧ تن و زخمی شدن بیش از ٩٠٠ تن از هموطنان عزیز مان گردید و خساراتی بسیار سنگینی بجا گذاشت كه از جمله هزاران منزل مسكونی بطور صددرصد تخریب گردید و هزاران تن ازمردم روستاهای زلزله زده از خانه هایشان اواره گردیده اند .
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز تاسف عمیق خود از این مصیبت به بار امده و تسلیت به تمامی هموطنان عزیز كشور، بخصوص اهالی استان بوشهر و بازماندگان حادثه دلخراش زلزله، از از مسئولین كشوری می خواهد با توجه به اینكه كشور ما در روی خط گسل زلزله قرار دارد و بطور مرتب شاهد این بلایای طبیعی هستیم و هر بار كه در هر نقطه ازكشور زلزله ای حتی با قدرت پایین صورت میگیرد به علت عدم ایمن سازی مناطق روستا نشین و شهری و مستحكم نبودن بناها شاهد كشته شدن تعداد زیادی از هموطنان در اثر این زلزله ها هستیم و با توجه به اینکه حفظ جان مردم در هر كشوری به عهده حكومت ان كشور میباشد ، هر چه سریعتر نسبت به ایمن سازی خانه های روستایی و شهریی كه در مناطق زلزله خیز است اقدامات لازم را انجام دهد تا بیش از این شاهد كشته شدن هموطنان عزیز كشورمان نباشیم.

با امید به گسترش صلح و عدالت در تمام جهان

سندیكای كارگران شركت

واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

فروردین ١٣٩٢