افق روشن
www.ofros.com

!دست جایزه‌ بگیر قلابی و عامل نهادهای سرمایه‌داری از جنبش کارگری کوتاه


سعید کیوان                                                                                                   یکشنبه ٢ بهمن ماه ١٣٩٠

رضا شهابی عضو هیئت‌مدیره و خزانه‌دار «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه» نزدیک به ٢٠ ماه است که در بازداشت موقت به‌سر می‌برد و در این مدت شرایط بسیار دشواری را تحمل کرده است، به نحوی که اوضاع جسمانی او بسیار وخیم است؛ دچار کلیه درد شده است، سیستم گوارش و معده‌ی او آسیب جدی دیده و به دلیل فشارهای وارده چندین مهره از ستون فقرات‌اش آسیب جدی دیده و به همین دلیل اکنون بیش از یک‌ماه است که در بیمارستان بستری است و منتظر عمل جراحی است. بر این‌ها باید اضافه کرد رنج روانی و کمبود عاطفی خانواده‌ی این کارگر زندانی و سختی و بی‌پولی ناشی از غیاب نان‌آور خانه! اما به راستی همه‌ی این درد و رنج‌ها برای چیست؟ مگر نه این است که رضا تمامی این مصائب را در راه مبارزه‌ی طبقاتی و تلاش برای دفاع از حق و حقوق کارگران و هم‌طبقه‌ای‌هایش تحمل کرده است و هم‌چنان با روحیه‌ای بسیار عالی بر این موارد پای می‌فشرد؟
آری، رضا شهابی از آن دست کارگران آگاهی است که به درستی موانع و مشکلات موجود در مسیر مبارزه را درک کرد؛ یکی از این مشکلات، مسئله‌ی بسیار مهم و حیاتی «استقلال مالی جنبش کارگری» است. همه می‌دانیم که نهادهای سرمایه‌داری جهانی و امپریالیستی در طول تاریخ همواره تلاش کرده‌اند تا با استفاده از ابزارهای گوناگون، جنبش طبقه‌ی کارگر را از مسیر اصلی خود منحرف کرده و به بی‌را‌هه‌ بکشانند. از سوی دیگر طبقه‌ی کارگر بنا بر شرایط اجتماعی و اقتصادی‌اش همیشه از تنگ‌دستی و بی‌پولی رنج برده و می‌برد و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین ابزارهای سرمایه‌داران برای منحرف کردن کارگران و تشکل‌های کارگری، وابسته کردن مالی آن‌هاست! تطمیع و پرداخت پول به کارگران مبارز و اعضای تشکل‌های کارگری (البته در پوشش رنگ و لعاب‌های گوناگون و بزک‌شده و گاه حتا از کانال اتحادیه‌های به ظاهر کارگری، زرد و وابسته به سرمایه‌داری) باعث خواهد شد که اعضای تشکل‌های کارگری به جای رجوع به بدنه‌ی کارگری تشکل‌شان و ارتباط‌های گسترده با کسانی که نماینده‌ی آن‌ها هستند و پیش بردن امر مبارزه‌ی طبقاتی علیه مناسبات سرمایه‌داری، به آلت دست نهادهای سرمایه‌داری جهانی تبدیل شوند. سخن در این باب بسیار است و من در این جا قصد باز کردن بیش‌تر ابعاد این فاجعه را ندارم!
رضا شهابی نیز به مانند تعدادی دیگر از فعالان کارگری آگاه به این خطر، از چند سال پیش به درستی نطفه‌های پیدایش این خطر در جنبش کارگری را درک کرد و کوشید تا جلوی آن را بگیرد و باید بگویم که با تلاش او و تعدادی از کارگران و فعالان کارگری از تشکل‌های کارگری دیگر، به مقدار زیادی این نقشه‌ی شوم نهادهای سرمایه‌داری جهانی و امپریالیستی نقش بر آب شد؛ اما هیچ‌گاه نباید فراموش کرد که خطر در کمین است و نهادهای سرمایه‌داری مانند «سولیداریتی سنتر» و امثالهم با بودجه‌های کلان همواره در کمین جنبش کارگری و فعالان آن هستند.
حال که رضا در زندان است و ماه‌ها است پای‌مردانه بر مواضع خود که همانا دفاع از حق و حقوق کارگران هم‌کارش است پای می‌فشرد، خبر آمد که نهادی حقوق بشری در حوزه‌ی کارگری جایزه‌ای به او اهدا کرده و آن را به شخصی به نام «مهدی کوهستانی» تحویل داده است!
از منظر طبقاتی در جامعه‌ای که به دو طبقه‌ی سرمایه‌دار و کارگر تقسیم می‌شود، هیچ‌گاه نمی‌توان حقوقی را یافت که برای مجموع انسان‌ها (بشر) به صورت برابر رعایت شود و همواره برخوردار بودن یا نبودن از حقوق انسانی تابعی از دارا بودن یا نداشتن و توابع اقتصادی است؛ اگر هم در کشورهایی ملاحظه می‌کنیم که شرایط طبقه‌ی کارگر بهتر است به دلیل مبارزه‌ی متشکل آنان برای کسب این حقوق بوده است. به هر حال به این مبحث هم در حد اشاره اکتفا می‌کنیم و قصد از مطرح کردن آن این بود که عنوان کنیم «رضا شهابی» یک فعال کارگری و عضو یک سندیکای کارگری است که برای حق و حقوق کارگران مبارزه می‌کند، نه یک فعال حقوق بشر به مفهوم غیرطبقاتی آن!
اما طنز ماجرا جای دیگری است: یکی از کسانی که رضا مدت‌ها است نقش مخرب و عامل سرمایه بودن او را شناخته و مبارزه‌ها و افشاگری‌های زیادی علیه او انجام داده است، از جانب یک نهاد حقوق بشری انتخاب می‌شود تا جایزه‌ی رضا را تحویل بگیرد!
معلوم نیست چه کسی به این فرد - که همان «مهدی کوهستانی» معروف است - وکالت داده تا برود و جایزه‌ی رضا را تحویل بگیرد؟! شواهد اما بیان‌گر آن است که دست جایزه‌دهنده و وکیل قلابی در یک کاسه است و این‌دو - که در واقع اندام‌های یک پیکره هستند – در حوزه‌های گوناگون تلاش دارند تا جنبش کارگری را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.
اما اینان باید بدانند همان‌گونه که رضا شهابی در اطلاعیه‌ی شماره‌ی ١٦ «کمیته دفاع از رضا شهابی» اعلام کرد، کارگران و فعالان کارگری معتقد به اصول مبارزه‌ی طبقاتی هیچ‌گاه اجازه نخواهند داد تا نقشه‌های شوم‌شان اجرا شود و با تمام توان دست آن‌ها را از جنبش کارگری قطع خواهند کرد.

سعید کیوان - ٢ بهمن ١٣٩٠

پیوست:

اطلاعیه‌ی رضا شهابی درباره‌ی جایزه‌ی حقوق بشر - اطلاعیه‌ی شماره ١٦ کمیته دفاع


شنیده‌ام جایزه‌ای با عنوان حقوق بشر در حوزه‌ی کارگری به نام من اعلام و به شخصی به نام «مهدی کوهستانی» تحویل شده است. لازم می‌بینم به اطلاع عموم برسانم که نه بنده و نه هیچ یک از اعضای خانواده و نیز دوستانم که باور به استقلال کارگری دارند، در جریان این اتفاق نبوده‌ایم.
همچنین لازم به توضیح است که «مهدی کوهستانی» نه نماینده و نه همفکر من است.
در پایان از دوستان و عموم کارگران و تشکل‌های کارگری درخواست دارم که هر موردی را تنها با کمیته‌ی دفاع از اینجانب مطرح نمایند.

رضا شهابی- کارگر دربند - ٣٠ دیماه ١٣٩٠